Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Sfat pentru Masina de tuns gazon Ruris DAC 130 XL

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Arata ciudatel cutitul dublu, ma gandeam la o dispunere in cruce a doua cutite simple.
Spor la tocat!




#92
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ciudat , neciudat , I-si face treaba . Asa a gindit producatorul fie el roman sau chinez . Eu trebuia sa ma conformez pentru ca gaurile de prindere sunt date . NU seamana unul cu altul primul este mai drept si putin profilat prin indoire longitudinala si cel de-al 2 lea este mai pronuntat si are in plus si o aripioara . Cert este ca produce un flux mai mare de aer care ajuta la evacuare . Dar si o taiere suplimentara a ierbi .
Asa cum am constatat este ca in iarba inalta motorul se mai opreste dar nu asa de des cind avea un singur cutit .
Ce am observat la asta  avecinului de putere mai mica este ca mai avea o oala in interiorul carapacei  si cred ca aceasta influenta intr-un fel o directie sau o taiere turbionara .
A, A mai este ceva . Primul cutit are gaura din mijloc mai mare de 22 mm , asa ca am cautat o saiba mai mare si cum eu nu am strung am improvizat ceva pe bormasina si am strunjito cu flexul . Treaba asta trebuie facuta profesionist pentru ca in caz contrar se produc vibratii care se soldeaza cu stricaciuni .
Au gindit-o astia in asa fel sa nu poti monta cutitele si la masini mai ieftine .

Edited by 71cristian, 10 July 2022 - 13:24.


#93
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,646
  • Înscris: 31.01.2010
Mda, la fel si la motocoasa Makita DBC4510, arborele este pentru disc cu alezaj de 20mm, i-am facut o bucsa pentru a le folosi si pe cele de la Stihl.

Edited by Ion_Bumbu, 10 July 2022 - 21:12.


#94
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Azi am observat că mașina de tuns pierde ulei pe la axul cuțitului. E un Ruris Dac 120. Ceva sfaturi?
Mulțumesc!

#95
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,646
  • Înscris: 31.01.2010
Schimbati simeringul si rezolvati problema.

#96
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006

View Post71cristian, on 10 iulie 2022 - 07:54, said:

Attachment 20220707_101210.jpg

Masina  a fost golita de benzina si ulei si am intorso pentru modificare

De fiecare data cand o intorci pe o parte trebuie golita de benzina si ulei? De exemplu cand ascuti cutitul sau cand o cureti (speli)?

Cand ai de cosit printr-un sant (fara apa) poti sa tunzi mergand cu ea de-a lungul santului inclinata stanga sau dreapta, sau trebuie sa urci panta santului cu masina inclinata spre spate? Sau merge doar drept?

Edited by msjohntm, 01 May 2024 - 10:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate