Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Elon Musk - subiect general

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#379
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMarianG, on 26 aprilie 2023 - 10:09, said:

Musk daca vrea sa fie geniul pe care ti-l imaginezi tu ca este trebuie inventeze rachete propulaste de baterii incarcate de panouri solare. Sa fie eco pana la capat.
Pai asta deja o face. Pe situl spacex este pus ciclul de producere pentru oxigen din apa si metan din hidrogenul ramas de la apa si CO2 din atmosfera, totul folosind energie electrica din fotovoltaice . Ciclu 100% eco.

#380
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,817
  • Înscris: 15.06.2007
Nici tu nu crezi ce scrii acolo.

#381
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Attached File  Screenshot_20230428_092300_Chrome.jpg   148.45K   11 downloads

#382
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

View PostMarianG, on 27 aprilie 2023 - 23:24, said:


O discutie de genul cine ia amenda ?

Acum tu, legal trebuie sa fii tot timpul pe faza chiar daca în reclame poți sa și dormi în mașină.
Când n-o sa mai ai volan, și dacă lobby ul e suficient de puternic probabil tot tu. :D Doar n-o sa deranjezi corporațiile.


Edited by KiloW, 28 April 2023 - 11:17.


#383
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005

View Postro_explorer, on 28 aprilie 2023 - 09:23, said:

Zici ca rachetle alea sunt propulsate electric?

"deja face" este la fel cum "deja e gata Hyperloop"

Din diagrama aia s-am putea intelge ca poti extrage CO2 din atmosfera, iar lansarea rachetelor produce metan . Aduce metanul inapoi cu "reutilizabila"?

#384
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMarianG, on 28 aprilie 2023 - 12:01, said:

Zici ca rachetle alea sunt propulsate electric?

"deja face" este la fel cum "deja e gata Hyperloop"

Din diagrama aia s-am putea intelge ca poti extrage CO2 din atmosfera, iar lansarea rachetelor produce metan . Aduce metanul inapoi cu "reutilizabila"?
Stii sa citesti o formula chimica? Ai dat macar o cautare dupa "sabatier process" sa vezi ce nseamna?

Iei H2O si CO2 , bagi energie electrica si obtii H2O, CH4 si O2 .... iar CH4 si O2 produce prin ardere H2O si CO2. E un proces neutru dpdv substante utilizare/rezultate daca folosesti energie electrica din surse regenerabile.

#385
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
Si cum ajuta metanul la mediu?

Aduci metanul inapoi pe pamant cand reutilizezi racheta?


Inteleg ca ai un rezervor de apa, energie electrica de la soare,asta contine racheta,
CO2 iei din atmosfera si in urma procesului ramane metanul, pe care ideal ar fi sa-l captezi, ca doar e scump.


tu cum spui ca merge propulsia la racheta asta?

Ca am intrebat de rachete, nu de avioane de hartie.

View Postro_explorer, on 28 aprilie 2023 - 12:47, said:


Stii sa citesti o formula chimica? Ai dat macar o cautare dupa "sabatier process" sa vezi ce nseamna?

Iei H2O si CO2 , bagi energie electrica si obtii H2O, CH4 si O2 .... iar CH4 si O2 produce prin ardere H2O si CO2. E un proces neutru dpdv substante utilizare/rezultate daca folosesti energie electrica din surse regenerabile.
Sagetile alea arata ca reultanta este CH4 , nu zice ca il arzi

electroliza apa rezulta gaze

la aceste gaze se adauga dioxid carbon
prin catalizare ramane Metan si 2 H2O

Edited by MarianG, 28 April 2023 - 15:06.


#386
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
Musk stie sa citeasca wiki?

Sau sa scrie formulele pana la capat?

https://en.m.wikiped...batier_reaction

Methanation is an important step in the creation of synthetic or substitute natural gas (SNG).[7] Coal or wood undergo gasification which creates a producer gas that must undergo methaneation in order to produce a usable gas that just needs to undergo a final purification step.


Formula aia pe care o pus-o un geniu pe site-ul X este pentru producerea de metan.
Dar te intreb, cum ajungi la 400 de grade ? De unde iei energia sa încălzesti si sa sustii mediul pentru reactie?

Ca eu am intrebat o chestie, tu vii si spui ca "chimie".
Intreb din nou, rachetele alea sunt propulsate electric?

Sau arde gazul produs in prealabil?
Cat costa sa produci gazul respectiv ?
Catalizatorii sunt moka?

#387
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Of .. ok, nu credeam ca e nevoie sa explic ca la clasele primare.

Racheta merge cu oxigen (O2) si cu metan (CH4), ambele in forma lichida stocate in rezervoare separate. Aia bagi in ea, nimic altceva. Reactia de propulsie se face prin arderea metanului folosind oxigenul cu pricina.
Ca sa produci metanul si oxigenul cu pricina ai nevoie doar de apa distilata, CO2 si de curent electric. Apa este. CO2 avem prea mult. Curent electric este de la soare (Tesla solar cu asta se ocupa).
Avand curent poti actiona pompe de presiune/vid si incalzitoare/racitoare dupa pofta inimii.

Asta rezulta intr-un ciclu perfect neutru dpdv al poluarii. Sa detaliez si mai mult?

Poti spune ca rtachetele alea consuma de fapt curent electric.

In rest, catalizatorii ii faci o data si ii reutilizezi la infinit. Celulele solare le faci o data si le utilizezi 30 de ani. Rachetele le faci i data si le reutiizezi de cate ori se poate apoi le reciclezi si le reconstruiesti. Totul este extrem de sustenabil.

#388
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,817
  • Înscris: 15.06.2007
Si vrei sa zici ca tesla solar capteaza co2 din atmosfera?

Sunt curios de cata energie se consuma pentru producerea gazului metan in reactia inversa. Daca au curent solar suficient, isi permit. Dar atunci de ce nu se face la scara laga, daca e "atat de simplu" atît de ieftin vorba celor de la kaufland..  ia sa produca si distrigazu' metan, sa nu-l mai extraga din pamant.

Sunt curios de cata energie se consuma pentru producerea gazului metan in reactia inversa. Daca au curent solar suficient, isi permit. Dar atunci de ce nu se face la scara laga, daca e "atat de simplu" atît de ieftin vorba celor de la kaufland..  ia sa produca si distrigazu' metan, sa nu-l mai extraga din pamant.

Quote

While it is possible to artificially produce methane from water and CO2 through a process called methane synthesis or Sabatier reaction, this process requires high temperatures and pressures, as well as a catalyst such as nickel. This process is energy-intensive and currently not cost-effective for large-scale methane production.

Therefore, while it is technically possible to produce methane from water and atmospheric CO2 through methanogenesis or methane synthesis, it is not currently a viable or practical method for obtaining methane gas.
Zise chat gpt.

Iar elmo era tipu care se pricepe sa reduca din costuri.

#389
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005

View Postro_explorer, on 29 aprilie 2023 - 16:26, said:

Of .. ok, nu credeam ca e nevoie sa explic ca la clasele primare.
Si eu credeam ca ai inteles intrebarea mea.
Are racheta baterie electrica asa cum are masina (Tesla) ?

View Postro_explorer, on 29 aprilie 2023 - 16:26, said:

Of .. ok, nu credeam ca e nevoie sa explic ca la clasele primare.

Racheta merge cu oxigen (O2) si cu metan (CH4), ambele in forma lichida stocate in rezervoare separate. Aia bagi in ea, nimic altceva. Reactia de propulsie se face prin arderea metanului folosind oxigenul cu pricina.
Eu cand ard gazul acasa se supara o oarecare nemtoaica.

View Postro_explorer, on 29 aprilie 2023 - 16:26, said:

Poti spune ca rtachetele alea consuma de fapt curent electric.
Nu, nu poti spune asta ca doar nu se teleoporeza toata materia bruta catre racheta,
si nici racheta nu o transporti folosind doar curent electric castigat de la soare.

#390
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttfmercedez, on 29 aprilie 2023 - 16:51, said:

Iar elmo era tipu care se pricepe sa reduca din costuri.
pai a redus din costuri,
si-o facut siteul langa zacamant de gaz
https://www.theverge...l-gas-lone-star

#391
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 29 aprilie 2023 - 16:51, said:

Si vrei sa zici ca tesla solar capteaza co2 din atmosfera?
Mda - m-am convins de nivelul tau de intelegere. Carry on!

View PostMarianG, on 29 aprilie 2023 - 17:13, said:

Eu cand ard gazul acasa se supara o oarecare nemtoaica.
Gazul ala pe care il arzi acasa e facut din apa si CO2 din atmosfera folosing energie solara sau e extras de prin adancurile pamantului?
Intreb ptr un prieten. Nu e nevoie sa imi raspunzi.

#392
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
Eu cand te-am intrebat daca racheta este electrica tu  mi-ai spus o alimenteaza cu gaz
de ce este relevanta provenienta gazului in aceasta discutie cand arderea este problema ?

Edited by MarianG, 29 April 2023 - 18:51.


#393
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca prin ardere reintorci in atmosfera exact gazele pe care le-ai scos ca sa faci gazele pe care le arzi. E un proces neutru dpdv poluare.
Scoaterea din atmosfera a CO2-ului si generarea gazelor necesita multa electricitate, care poate proveni 100% din solar => proces 99% verde.

Edited by ro_explorer, 29 April 2023 - 19:03.


#394
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
deci, în concluzie răspunsul la ce am întrebat eu este un categoric nu.

Nimic nu este neutru cât timp intervine omul sau mașinăria.

#395
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,817
  • Înscris: 15.06.2007
Ehe.. la cat gaz metan fosil se arde in lumea larga doar pentru obtinerea de CO2 industrial. Nimeni nu-si bate capul cu captarea lui din atmosfera.  Pe hartie e foarte frumos, in practica, pe bani nici gand.  Pana si gazu' din sucuri si ape acidulate este obtinut din gaz metan.
In teorie se poate si agricultura fara ingrasaminte chimice, dar in practica nu prea.. asa ca tot gaz metan fosil se foloseste la greu.

Edited by tfmercedez, 04 May 2023 - 22:22.


#396
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
Amestecati lucrurile, asta strict referitor la magaoaia lui Musk, dar se aplica si celorlalte rachete cu metan si LOX care au  zburat pana acum (mult mai bine ca Starship, dar e off topic)
Cred ca din cauza nebuniei de acum cu “eco”. Aspectul eco este secundar pentru Starship, cel putin acum si in viitorul previzibil. Se poate obtine metan prin reactia aia dar cata vreme avem destul metan la dispozitie, foarte ieftin prin comparatie povestea cu metanul eco e acum doar gargara pentru revistele activistilor.
Ce n-au priceput unii este ca obtinerea metanului prin acea reactie se propune serios pentru obtinerea de metan pe Marte, din ce apa si bioxid de carbon gasesc, folosind energie solara probabil. Toate astea trei fiind foarte sarace pe acolo, o aplicatie practica, la nivelul urias necesar ramane ceva foarte indepartat.

De fapt toata treaba este cu bataie foarte lunga, nici noi nici Musk nu vom trai sa vedem ceva din ea, ramane un obiectiv. De fapt meritul lui Musk ar fi ca incearca sa transforme un vis intr-un obiectiv tangibil, cel putin in teorie.

Cum vedeti, drumul e greu. Abordarea foarte indrazneata nu e scutita de erori si esecuri. Si eu cred ca omul nu are toate tiglele la locul lor tot timpul, dar ramane o speranta ca lucrurile se vor misca puternic in domeniul spatial.
Ca si in cazul Tesla, a impulsionat puternic domeniul, se infiinteaza tot mai multe companii de rachete spatiale, apar copii ale rachetelor lui pana la detaliu.
Dominatia in domeniul lansarilor e totala, cum a fost si este inca cu masinile electrice dar din competitie nu vom avea decat de castigat.

Edited by Rosebud09, 15 May 2023 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate