Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Tencuiala decorativa silicatica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Sunt în căutarea unei tencuieli decorative pentru termosistemul cu vata bazaltică. Vata este Knauf FKD-S și adezivul de la Weber.

Momentan am pe casă tencuială decorativă de la Rofix și după 5 ani sunt destul de mulțumit.

Din ce am văzut cam acestea ar fi opțiunile:

Care considerați că are cel mai bun raport calitate/preț?

#2
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cat de gospodari sunt cei de pe aici ma indoiesc sa stie cineva sa iti zica, ca maistri nu cred ca au timp de forum!!!

#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ti-as sugera sa te uiti la fisele tehnice

Cauta Permeabilitatea la vapori (coeficientul u si Sd) sa fie in clasa V1 (ridicata) iar Absorbtia de apa sa fie in clasa W3 (cea mai redusa)
Sunt unele care le au pe ambele... ( de ex. Sto Silco K, Sto Lotusan K, Jubisol Nanofinish, Caparol Carbon Fassadenputz, etc) , si daca pretul iti convine.. go for it

#4
dannyboy

dannyboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.08.2005
Salut,
Eu am Caparol Silikat Fassadenputz R20 de 3 ani si nu am avut nici o problema cu ea. Se tine f. bine in toate zonele. (pe vata Rockwool)

Edited by dannyboy, 07 July 2020 - 21:15.


#5
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu am folosit STO SILCO pe vata bazaltica. Produs ireprosabil.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postvdesigns, on 07 iulie 2020 - 20:01, said:

cat de gospodari sunt cei de pe aici ma indoiesc sa stie cineva sa iti zica, ca maistri nu cred ca au timp de forum!!!

    Eu personal nu am văzut vata bazaltica tencuita.
    Ceva da cu virgula.


#7
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 vdesigns, on 07 iulie 2020 - 20:01, said:

cat de gospodari sunt cei de pe aici ma indoiesc sa stie cineva sa iti zica, ca maistri nu cred ca au timp de forum!!!

Am casa tencuita cu asa ceva in urma cu vreo 10 ani. Arata ireprosabil si-n ziua de azi, nu a "puscat" decat in cateva locuri nesemnificative , zic eu, doar ca sa mai decolorat putin in timp. De retinut totusi, ca s-a decolorat egal, fara pete sau umbre de culori diferite, semn ca pigmentul folosit a fost  unul de calitate. Recomand ca produs, ramane vorba doar de seriozitatea producatorului.

 cspot, on 07 iulie 2020 - 21:33, said:

Eu personal nu am văzut vata bazaltica tencuita.
Ceva da cu virgula.

Depinde de virgula. Nu oricine o poate recunoaste. Si da, exista adezivi care se folosesc anume peste saltelele cu vata bazaltica speciale pentru izolatii exterioare.  Si care nici nu necesita tinci peste pentru a fi acoperite cu tencuiala decorativa.

#8
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Termosistemul cu vata bazaltica implica: adeziv de lipire a vatei pe perete (preferabil peretele tencuit), vata bazaltica, plasa de fibra, adeziv de lipire a plasei peste vata si dibluri. Peste ultimul strat (adeziv si plasa) se aplica tencuiala decorativa.
Observ ca initiatorul s-a orientat spre o decorativa de tip silicatica. Pe forum s-a mai discutat despre ce tip de decorativa (silicatica sau siliconica) se preteaza pentru un termosistem cu vata bazaltica. Multi useri care au folosit vata bazaltica s-au orientat spre decorativa siliconica.
Referitor la marca, in urma cu 2-3 ani se remarcau STO si CAPAROL ca lideri pe piata in ceea ce priveste calitatea, cu preturi pe masura.

Edited by zamolxis01, 08 July 2020 - 09:23.


#9
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Știu cum vine termosistemul, mă interesează strict tencuiala decorativă. Cea siliconică nu are aceași permeabilitate la vapori din ce am citit, în plus cam toate articolele indicau o silicată ... poate-mi scapă ceva?

Am încercat să caut păreri pentru silicată dar nu prea am găsit.

#10
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
In UK, STO recomanda pentru sistemul StoTherm Mineral (vata bazaltica), printre altele, decorativa STOSILCO si STO LOTUSAN.

http://www.sto.co.uk...m-variants.html

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Lotusan e super scumpă. Probabil e și foarte buna

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 s3ven, on 07 iulie 2020 - 18:46, said:

Sunt în căutarea unei tencuieli decorative pentru termosistemul cu vata bazaltică. Vata este Knauf FKD-S și adezivul de la Weber.

Momentan am pe casă tencuială decorativă de la Rofix și după 5 ani sunt destul de mulțumit.

Din ce am văzut cam acestea ar fi opțiunile:
Care considerați că are cel mai bun raport calitate/preț?

Nu stiu cum e cu raportul, stiu ca in urma cu multi ani, dupa o grindina sanatoasa, care a indoit toate masinile, am fost singurul de pe strada care nu si-a reparat/inlocuit fatada. Am Sto.

#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
TENCUIALA SILICATICA SE VINDE LA SAC, DECI E UN PRAF CU PIATRA CARE SE AMESTECA CU APA PT APLICARE. PE LISTA MEA OCUPA ULTIMUL LOC IN CLASAMENT...pE PRIMUL LOC SE GASESTE CEA CU NANOPARTICULE, PE LOCUL 2 CEA SILICONICA, PE LOCUL 3 CEA ACRILICA. DIN MOTIVE DE PRET ORI LIPSA DE INFORMARE, AM OBSERVAT CA MAJORITATEA CUMPARA CEA ACRILICA, CARE STA PE CASA ZECI DE ANI FARA PROBLEME. POATE OBSERVATI CA NU AM POMENIT NICI UN PRODUCATOR...                                  SCUZE PT MAJUSCULE, AM O EROARE LA TASTA CAPS LOCK

#14
Bogdan_M_M

Bogdan_M_M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2020
Tencuiala la sac este tencuiala minerala, nu silicatica. Este cea mai ieftina si nu are nici pe departe performantele unei tencuieli decorative gata-preparate. De regula se aplica in alb si apoi se vopseste cu lavabila de exterior (daca se doreste).

Tencuielile gata preparate sunt in general de 3 feluri: dipersii organice (sau acrilice, rasina sintetica, etc), silicatice si siliconice.
Avantajele celor organice este ca se pot colora intr-o gama variata de culori sau in culori mai intense (cele siliconice si silicatice nu permit acest lucru). Problema lor este ca nu au o permeabilitate foarte mare la vaporii de apa si absorbtia de apa este medie. (wizake a punctat foarte bine).

Cele silicatice au o difuzie foarte buna la vaporii de apa si de aceea sunt ideale pentru sistemele pe vata bazaltica. Problema lor este coeficientul ridicat al absorbtiei de apa si colorarea limitata.

Cele mai bune sunt cele siliconice. Difuzia la vaporii de apa este de regula la fel de mare ca si la cele silicatice (cine are ceva de comentat sa se uite prima data pe fisele tehnice). Coeficientul de absorbtie al apei este foarte redus, ceea ce inseamana ca suprafetele vor ramane mai mult timp curate/uscate si probabilitateaa de dezvoltare a algelor va fi redusa. Singurul dezavantaj este ca nu permit o colorare intr-o gama larga de culori. Pentru sisteme cu vata bazaltica, tencuiala decorativa siliconica este cea mai buna.

Dar ..... o tencuiala pe baza de rasina siliconica este una ..... iar o tencuiala care este imbunatatita siliconic este alta ....
Pretul stabileste clar care este una si care este alta. O tencuiala autentica pe baza de rasina siliconica nu este ieftina.

#15
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am Oskar siliconica de 5 ani peste termosistem cu vata bazaltica. Impecabila, cu exceptia erorilor de aplicare de catre Dorel (pete de imbinare pe fatada). Odata pe an spal fatada cu spalatorul cu presiune acolo unde ajung. Se mentine bine, este rezistenta la lovituri.

Iti recomand sa nu aplici decorativa acum pe caldura si sa astepti septembrie, octombrie. De asemenea, daca ai suprafete mari de tencuit iti recomand SA NU TE APUCI de tencuit fara sa ai 10 gealati pe schela, pe 2 randuri. Altfel patesti ca mine, vei vedea pe peretele tau de cate ori si-au luat baietii pauza de tigara, pauza de masa, pauza de bere...

Edited by godaro, 18 August 2020 - 14:50.


#16
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008

View Postzamolxis01, on 07 iulie 2020 - 21:28, said:

Eu am folosit STO SILCO pe vata bazaltica. Produs ireprosabil.


Unde gasesc acest produs?

#17
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Am cumparat de la reprezentanta STO din Bucuresti. Nu gasesti produsul in magazine.
Daca nu esti din Bucuresti, gasesti locatiile STO aici : https://www.sto.ro/ro/locatii

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021

 zamolxis01, on 07 septembrie 2023 - 22:47, said:

Am cumparat de la reprezentanta STO din Bucuresti. Nu gasesti produsul in magazine.
Daca nu esti din Bucuresti, gasesti locatiile STO aici : https://www.sto.ro/ro/locatii
cam ce preturi are STO, la ce materiale ai cumparat? Am auzit ca sunt mai scumpe, dar vreau sa mi fac o idee cam cu cat.

Edited by stefan0011, 22 October 2023 - 21:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate