Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ce se intampla daca tin laptopul in priza (la incarcat) prea mult timp?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostBahuru, on 04 iulie 2020 - 15:07, said:

Nu are importanta. La fel ca la telefonul mobil, bateria e consumabila. La doi sau trei ani trebuie schimbata.

Dell XPS 15 -> 4 ani vechime, folosit 95% in priza -> baterie cam 90% capacitate.

#20
CiprianGafita

CiprianGafita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 27.04.2011
Nu afectează cu nimic.

Dacă îl vei menține mult timp conectat la priză, bateria nu va mai fi alimentată.
Va afișa ceva de genu: „99% disponibil (conectat la alimentare)”.

Este util atunci când există căderi de tensiune.

Edited by CiprianGafita, 04 July 2020 - 15:12.


#21
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

View Postmurdar, on 04 iulie 2020 - 15:08, said:


Dell XPS 15 -> 4 ani vechime, folosit 95% in priza -> baterie cam 90% capacitate.

Exact. Laptop-urile bune n-au probleme de astea. La Dell XPS, MacBook, HP Elitebook nu prea există probleme d-astea.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 24.11.2015
Am tinut o gramada de ani vreo 3 laptopuri in priza si nu au patit nimic, autonomia era buna la ele, la ultimul care functioneaza si azi, chiar dupa vreo 5-6 ani tinea lejer peste 2 ore. In schimb, s-a stricat bateria cand l-am lasat nefolosit cateva luni.

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Si eu eram in dliema la laptopul cam scump,dar am concluzionat ca bateriile sunt ca cele de auto,adica ciclurile de incarcat-descarcat le tin in viata.Parerea mea...

#24
Robertelul

Robertelul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.06.2020
Multumesc din nou tuturor pt sfaturi!

#25
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
la mine la Lenovo, se recomanda asa

You can charge it to 100% and keep your laptop plugged in.
Keeping it plugged in while using should actually increase your battery life in the long run.
Just remember to discharge it to around 30% once a week.

la ASUS ai recomandarile producatorului aici.

#26
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postmurdar, on 04 iulie 2020 - 15:02, said:

Iefintaciune. E cam de unica folosinta, treci cu bine 24 de luni pana iesi din garantie.

Daca vrei laptop de lunga durata dai 2000 de euro pe el.
Degeaba dai 2000euro pe el daca il folosesti doar ca sa vezi un film sau sa stai pe net. Asta face si unul de 1000lei si nu e de unica folosinta.  Lenovo 580 luat in 2013 si folosit zilnic. Impecabil dupa 7ani si a costat 2000lei nu euro.

View PostBahuru, on 04 iulie 2020 - 15:07, said:

Nu are importanta. La fel ca la telefonul mobil, bateria e consumabila. La doi sau trei ani trebuie schimbata.
Poate daca stai numai pe baterie si o incarci zilnic.
Am bateria de 7ani si se incarca pina la 99-100%. Dar nu stau cu ea conectata non-stop. O folosesc de 3-4ori pe luna pina o descarc complet si apoi o incarc complet.  95%din timp folosesc laptopul fara baterie.
Fii-mea in schimb nu scoate niciodata bateria si sta toata ziua cu el in priza. Il are de vreo 2-3ani. Sunt curios care crapa mai repede.

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Toate încarcă pana la 100%. Important e cât e suta de acum comparativ cu suta inițială.

#28
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Acum mai depinde și de model, dar în principiu în ultimii ani au cam luat măsuri majoritatea producătorilor.
La MSI la mine, am pierdut numai 10% pe an din baterie, folosit aproape permanent în priză. Ăsta e cel mai afectat. Asus cel mai puțin.

Pe mine mă enervează altceva. 3 laptopuri de la 3 producători în ultimii ani și toate 3 se descarcă singure dacă nu le țin în priză până să plec cu ele. Inițial am crezut că sunt ăștia de la Asus idioți.

View Postcalabrezu, on 04 iulie 2020 - 22:23, said:


Degeaba dai 2000euro pe el daca il folosesti doar ca sa vezi un film sau sa stai pe net. Asta face si unul de 1000lei si nu e de unica folosinta.  Lenovo 580 luat in 2013 si folosit zilnic. Impecabil dupa 7ani si a costat 2000lei nu euro.

Poate daca stai numai pe baterie si o incarci zilnic.
Am bateria de 7ani si se incarca pina la 99-100%. Dar nu stau cu ea conectata non-stop. O folosesc de 3-4ori pe luna pina o descarc complet si apoi o incarc complet.  95%din timp folosesc laptopul fara baterie.
Fii-mea in schimb nu scoate niciodata bateria si sta toata ziua cu el in priza. Il are de vreo 2-3ani. Sunt curios care crapa mai repede.

Acum nu mai merge să scot bateria la niciunul. Cândva o mai scoteam și eu.

#29
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Majoritatea laptopurilor au functie speciala pentru folosirea ca si desktop. Vezi in setari batarie ce optiuni gasesti.
Sunt si softuri dedicate care fac treaba asta, uita-te pe site-ul producatorului.
Daca ti laptopul non stop conectat la priza si bateria la 100%, durata de viata o sa scada in timp si dupa 2-3 ani trebuie sa schimbi bateria (teoretic)
Eu la Lenovo am asa:
Attached File  conservation mode.jpg   131.65K   33 downloads

#30
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Bateria de la Lenovo de noua, prima zi raporta 91% Health care venise descarcata, moarta ! Acum este in regim de conserva(re); cumparand una SH uzata originala, dar cu 98% Healt dupa 4 ani de nesimtire ( da !, pentru ca are management de incarcare pana la 80% da' pe mine m-a durut in c*r de optimizare ) a ajuns la 92% Healt, dupa 8 ani a ajuns la 85% Health ( 3 ore autonomie testat ) .
Concluzie :
- daca celulele sunt OK, de origine buna, nu tre' intretinute special;
- nu cred ca timpul ( 3 ani ) degradeaza complet bateria ( Mith Busted ) !

#31
romankutza

romankutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2008
laptopul Lenovo are o aplicatie in care iti poti seta bateria sa nu se incarce mai mult de 80% de exemplu si poti sta cu el in priza nonstop fara sa chinui bateria :) insa este recomandat ca odata pe luna sa descarci bateria max.pana la 10%(eu mi l-am setat sa ma avertizeze la 20%) apoi sa il pui in priza iar bateria se va incarca iar pana la 80%. Sper sa va fie de folos.

#32
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,413
  • Înscris: 16.03.2011

 romankutza, on 12 martie 2023 - 12:44, said:

    laptopul Lenovo are o aplicatie in care iti poti seta bateria sa nu se incarce mai mult de 80% de exemplu si poti sta cu el in priza nonstop fara sa chinui bateria :) insa este recomandat ca odata pe luna sa descarci bateria max.pana la 10%(eu mi l-am setat sa ma avertizeze la 20%) apoi sa il pui in priza iar bateria se va incarca iar pana la 80%. Sper sa va fie de folos.
Se recomanda la 60%,cel putin asta recomanda asus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate