Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Interpretari religioase

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#37
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Adică ?
Toți sunt la fel ?
Și vezi că nu prea ai habar de cum funcționează separația puterilor în stat în țara noastră.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Ultima descoperire pe care mi-a facut-o Duhul, in dimineata aceasta, a fost despre faptul ca fiara cu sapte coarne reprezinta cele sapte popoare ale Canaanului, care au fost izgonite, la intrarea evreilor in pamantul fagaduintei.

Faptele apostolilor 13:19
Şi, după ce a nimicit şapte popoare în Ţara Canaanului, le-a dat de moştenire pământul lor, pentru aproape patru sute cincizeci de ani.


Deuteronomul 7:1
Când Domnul Dumnezeul tău te va aduce în ţara în care vei intra şi o vei lua în stăpânire şi va izgoni dinaintea ta multe neamuri: pe hetiţi, pe ghirgasiţi, pe amoriţi, pe canaaniţi, pe fereziţi, pe heviţi şi pe iebusiţi, şapte neamuri mai mari la număr şi mai puternice decât tine,


Aceasta fiara, aceste popoare adica, au fost stapanite, pe rand, de egipteni, sirieni, asirieni, medo-persi, greci, romani si bizantini. Iar capitalele acestor popoare sunt cele sapte capete ale fiarei. Ce se intampla, insa, cu al optulea cap? Tot Duhul mi-a dezvaluit un lucru, despre cel de-al optulea cap, care imi scapase din vedere pana acum. Cititi, mai intai, versetele:

Apocalipsa 17:11
Şi fiara, care era şi nu mai este, ea însăşi este al optulea împărat: este din numărul celor şapte şi merge la pierzare.


Apocalipsa 13:3
Unul din capetele ei părea rănit de moarte, dar rana de moarte fusese vindecată. Şi tot pământul se mira după fiară.


Dupa cum vedeti, spune ca ”unul din capetele fiarei parea ranit de moarte, dar rana de moarte fusese vindecata”. Normal ca te intrebi ”care anume din cele sapte capete parea ranit de moarte”? Pana acum imi tot raspundeam ca nu poate fi decat capul al saptelea, ca sa poata sa vina fiara la conducerea fiarei. Dar azi Duhul mi-a aratat clar ca nu al saptelea cap a fost ranit de moarte, ci al optulea. Pentru ca toate celelalte capete, de fapt nu sunt fiara! De aceea zice ”fiara insasi este al optulea imparat”. Adica, pana la al saptelea cap, fiara, adica cele sapte popoare izgonite de Dumnezeu, a tot fost condusa de dregatori straini. Pentru ca este scris:

Isaia 9:15
(Bătrânul şi dregătorul sunt capul, şi prorocul care învaţă pe oameni minciuni este coada.)


Si, intr-adevar, din momentul cand au fost alungate din pamantul lor, cele sapte popoare au fost cucerite, rand pe rand, de Egipt, Siria, Asiria, Medo-Persia, Grecia, Roma si Constantinopol. Insa urmatorul imperiul care s-a ridicat pe teritoriul Asiei mici a fost... Imperiul Otoman care era condus tocmai de aceste popoare, candva alungate! Ceea ce inseamna ca Imperiul Otoman este ”fiara insasi”. Iar al optulea cap al fiarei a fost Istanbulul care, intr-adevar, era ”din numarul celor sapte”, de vreme ce reprezenta si reprezinta chiar vechiul Constantinopol.
Doar ca, acum, Constantinopol-Istanbul-Bizant nu mai este capitala. Ceea ce inseamna ca, intr-adevar, este ”un cap ranit de moarte”. Insa, zilele acestea, s-a ridicat o veste care ne arata ca lucrul acesta se va schimba. Se va schimba intrucat Sfanta Sofia tocmai va fi transformata din nou in moschee, in ciuda opozitiei intregii lumi civilizate. Ceea ce inseamna ca Istanbul va redeveni centrul religios al lumii islamice. Si astfel ”rana de moarte va fi vindecata”...

Edited by Dorel666, 13 July 2020 - 09:11.


#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Referitor la fiara cu sapte capete, Duhul mi-a zis sa fiu atent ca popoarele Canaanului nu s-au nascut musulmane. Coranul le-a fost trimis ca sa fie intorsi de la ratacirea lor. Dar unii sunt ispititi de diavol sa apuce pe calea canaanitilor, desi au primit Coranul si sunt musulmani.

#40
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Noroc cu Mohamed că i-a întors din rătăcire și i-a adus pe drumul cel bun.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 13 iulie 2020 - 13:50, said:

Noroc cu Mohamed că i-a întors din rătăcire și i-a adus pe drumul cel bun.

Ai idee la ce zei se inchinau canaanitii si cum, ce fel de sacrificii faceau acestora, inainte sa-i civilizeze Mahomed, prin Coran? Unul era Moloh, care era divinizat aruncandu-i-se copii in foc!

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
https://turnulluibab...eii-canaanului/

Mai stiti ca am zis, candva, ca fiara este reprezentata de stramosii grecilor de azi? Ei bine, iata ce am gasit la linkul de mai sus:

”Tot canaaneeni sunt și hycsoșii, care au invadat și condus Egiptul timp de aproximativ o sută de ani, o parte dintre ei întorcându-se în Canaan, iar alta stabilindu-se în sudul Europei ca greci sau eleni.”

Adica stramosii grecilor de azi sunt tocmai popoarele canaanite.

Edited by Dorel666, 13 July 2020 - 15:35.


#43
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ăsta e același cu Noroc, pe care avum îl folosim cu alt sens.

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 13 iulie 2020 - 15:36, said:

Ăsta e același cu Noroc, pe care avum îl folosim cu alt sens.

Geneza 30:11
„Cu noroc!” a zis Lea. De aceea i-a pus numele Gad (Noroc).


Iov 5:4
Fiii lui n-au noroc, sunt călcaţi în picioare la poartă, şi nimeni nu-i scapă!


Judecatorii 18:5
Ei i-au zis: „Întreabă pe Dumnezeu, ca să ştim dacă vom avea noroc în călătoria noastră.”


Isaia 65:11
Dar pe voi, care părăsiţi pe Domnul, care uitaţi muntele Meu cel sfânt, care puneţi o masă ‘Norocului’ şi umpleţi un pahar în cinstea ‘Sorţii’,


Ieremia 20:3
Dar a doua zi, Paşhur a scos pe Ieremia din temniţă. Şi Ieremia i-a zis: „Domnul nu te mai numeşte Paşhur (Noroc din toate părţile), ci Magor-Misabib (Spaimă din toate părţile).


#45
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Dorel, eu cred că Dumnezeu știa că Adam și Eva vor greși și a anticipat că vor gusta din pomul cunoașterii răului și binelui.
Tu ce crezi ?
Mă uit puțin mai încolo să văd niște versete care să arate asta.

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 iulie 2020 - 09:09, said:

Ultima descoperire pe care mi-a facut-o Duhul, in dimineata aceasta, a fost despre faptul ca fiara cu sapte coarne reprezinta cele sapte popoare ale Canaanului, care au fost izgonite, la intrarea evreilor in pamantul fagaduintei.
descoperirea este eronata. :)

#47
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Citez de la Geneza 3-5: "Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii", deci El a stiut si anticipat ca vor gresi.
Ceea ce nu stiu si nu cred ca pot descoperi este cam cat timp au stat "ne-goi" in gradina Edenului.

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008
Au fost scoși din grădina Edenului în ziua în care au greșit, înainte de apusul soarelui.
Consumarea din pomul cunoștinței binelui și răului reprezintă dobândirea capacității de a deosebi binele și răul, de a fi propriul legislator, „ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul”.

#49
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 14 iulie 2020 - 15:51, said:

Au fost scoși din grădina Edenului în ziua în care au greșit, înainte de apusul soarelui.
Consumarea din pomul cunoștinței binelui și răului reprezintă dobândirea capacității de a deosebi binele și răul, de a fi propriul legislator, „ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul”.
Esti sigur ca ''unul din Noi'' este Dumnezeu?


Geneza 3:22 – "Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci.”"

#50
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postforeverbanned, on 14 iulie 2020 - 14:29, said:

deci El a stiut si anticipat ca vor gresi.
Ceea ce nu stiu si nu cred ca pot descoperi este cam cat timp au stat "ne-goi" in gradina Edenului.
Cand esti nemuritor timpul nu mai are nicio relevanta...
Stii ca reproducerea nu este compatibila cu nemurirea?

Edited by Elihu_66, 14 July 2020 - 22:58.


#51
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postlogic1, on 14 iulie 2020 - 15:51, said:

Au fost scoși din grădina Edenului Ă®n ziua Ă®n care au greșit, Ă®nainte de apusul soarelui.
Consumarea din pomul cunoștinței binelui și răului reprezintă dobândirea capacității de a deosebi binele și răul, de a fi propriul legislator, „ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul”.
Știu asta.
Dar cât timp a durat de la facerea lor și până la momentul mâncării din pomul cuno

View Postlogic1, on 14 iulie 2020 - 15:51, said:

Au fost scoși din grădina Edenului Ă®n ziua Ă®n care au greșit, Ă®nainte de apusul soarelui.
Consumarea din pomul cunoștinței binelui și răului reprezintă dobândirea capacității de a deosebi binele și răul, de a fi propriul legislator, „ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul”.
Știu asta.
Dar nu am găsit cât timp a durat de la facerea lor și până la momentul mâncării din pomul cunoașterii.

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostElihu_66, on 14 iulie 2020 - 22:57, said:

reproducerea nu este compatibila cu nemurirea?
ba da. pentru ca nemurirea este compatibila si cu infinitu. iar infinitu merge ca uns cu reproducerea. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 15 July 2020 - 09:23.


#53
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDude_2nd, on 15 iulie 2020 - 09:22, said:

ba da. pentru ca nemurirea este compatibila si cu infinitu. iar infinitu merge ca uns cu reproducerea. Posted Image
Sigur ca da... Posted Image Si dupa inviere, oamenii care vor fi precum ingerii din ceruri, despre care vorbea Isus in Marcu 12:25, se vor marita si se vor insura, apoi se vor reproduce la greu si vor face niste ingeri mici si multi.
Iti dai seama, daca omul ar fi nemuritor, cati am fi fost acum pe pamantul asta? Cred ca niciun fir de iarba nu mai ramanea necalcat in picioare, nici aer nu mai era... Posted Image
Bine ca omul moare si ca reproducerea este compatibila cu moartea.Posted Image

Edited by Elihu_66, 15 July 2020 - 11:04.


#54
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Prin absurd, dacă Adam și Eva nu ar fi greșit, am fi fost nemuritori ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate