Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

UPC si Astral CLUJ

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#37
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcretacic, on Apr 6 2006, 17:49, said:

^^  de foarte multi ani la astral braila nu se mai practica oprirea semnmalului, decit daca nu e curent sau e vreun accident cu cablul...iar la genius nici atit...deci, sa inteleg ca suntem norocosi?!  :))
Asa se intampla in toate marile orase, unde societatile si-au cam tras cablurile prin pamant de cativa ani buni. De atunci nu prea mai sunt intreruperi de semnal, decat in caz ca nu ai platit.

#38
ciprian_rad

ciprian_rad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 31.03.2006
mersi aquila
deci cele din extra baza sunt transmise digital?
la mine semnalul e bun dar televizorul face figuri la unelel canale, desi e un samsung bun din 2003. Daca il pun pe AV prin tunerul de la Video merg perfect. De aceea am intrebat de decodor. Apropo cand se vor reanja programele ? Daca tu ai deja decodorul ti-l schimba si iti da unul nou cu toate programele? ca nu am inteles asta

#39
aquila

aquila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.07.2005

View Postciprian_rad, on Apr 7 2006, 02:03, said:

Daca tu ai deja decodorul ti-l schimba si iti da unul nou cu toate programele? ca nu am inteles asta

Nope. Totul este digital. Fiecare decodor are un cod de bare ce intra la ei in baza de date si este atasat profilului tau, ca si client UPC. De indata ce tu spui ca vrei albastru si rosu, ei iti dau un decodor. Cand am primit decodorul ca vreo 10 minute dupa ce l-am bagat in priza mergeau si goldu si HBO. Apoi ei au modificat decodorul si acum merg ff bine doar rosu si albastru. In concluzie, totul se face de la sediul lor. De exemplu, acum cateva zile decodorul pt HBO [sistemul este acelasi, dar eu am unul separat si l-am pus la intrarea in casa ca sa fie p toate televizoarele]  se blocase si nu imi mai mergea deloc HBO. Am sunat la call center si din computer l-au resetat de cateva ori, au mai umblat al ceva si brusc a revenit HBO-ul.

Asa ca, incet, incet ne apropiem si noi de UPC Digital. Insa, mai e de indurat . :(

Quote

asta cu upc-iti vine sa pleci de-acasa e superba ...cred ca si seful de la upc, de o vede, se imprastie de ras ....

Mersi, mersi. Pai nu iti vine instant, da' la ce programe avem, nici sa stai acasa nu-ti prea vine.
Legat de ce ai zis tu, trebuie precizat faptul ca UPC are cel mai complex si avansat sistem de relatii cu clientii. Daca este ceva ce nu poti reprosa celor de la UPC, acela este sistemul de relatii cu clientii. Cel putin in ceea ce ma priveste, intotdeauna am fost multumit de faptul ca am avut cu cine vorbi, am primit raspuns la mailuri si mi-au si fost remediate problemele.

Ca stau prost la capitolul programe, o sa repet si eu ceeea ce imi spun ei de fiecare data: UPC vrea calitate, nu cantitate :)).

Edited by aquila, 07 April 2006 - 13:15.


#40
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Am si eu o intrebare, pt clientii UPC Cluj care au net. Sunteti multumiti de acest serviciu? Merge bine? Se mai intrerupe citeodata? Exista retea metropolitana? Daca da, cu cit luati din retea? Cu cit luati real de pe net, raportat la viteza alocata abonamentului?
Intreb si eu chestiile astea pt ca sunt tentat sa trec la UPC net.
Thx pt raspunsuri, cu anticipatie.

#41
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postaquila, on Apr 7 2006, 14:08, said:

Nope. Totul este digital. Fiecare decodor are un cod de bare ce intra la ei in baza de date si este atasat profilului tau, ca si client UPC. De indata ce tu spui ca vrei albastru si rosu, ei iti dau un decodor. Cand am primit decodorul ca vreo 10 minute dupa ce l-am bagat in priza mergeau si goldu si HBO. Apoi ei au modificat decodorul si acum merg ff bine doar rosu si albastru. In concluzie, totul se face de la sediul lor. De exemplu, acum cateva zile decodorul pt HBO [sistemul este acelasi, dar eu am unul separat si l-am pus la intrarea in casa ca sa fie p toate televizoarele]  se blocase si nu imi mai mergea deloc HBO. Am sunat la call center si din computer l-au resetat de cateva ori, au mai umblat al ceva si brusc a revenit HBO-ul.

Asa ca, incet, incet ne apropiem si noi de UPC Digital. Insa, mai e de indurat . :(
Mersi, mersi. Pai nu iti vine instant, da' la ce programe avem, nici sa stai acasa nu-ti prea vine.
Legat de ce ai zis tu, trebuie precizat faptul ca UPC are cel mai complex si avansat sistem de relatii cu clientii. Daca este ceva ce nu poti reprosa celor de la UPC, acela este sistemul de relatii cu clientii. Cel putin in ceea ce ma priveste, intotdeauna am fost multumit de faptul ca am avut cu cine vorbi, am primit raspuns la mailuri si mi-au si fost remediate problemele.

Ca stau prost la capitolul programe, o sa repet si eu ceeea ce imi spun ei de fiecare data: UPC vrea calitate, nu cantitate :)).

Da, da exact ca focus. calitate, scump, etc. Astea nu sunt caliti ale upc. :cursing:
Legat de serviciul relatii cu client ai dreptate.

#42
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Salutare. Cateva lamuriri si opinii din partea mea pe marginea celor discutate.

Aquila:
"Totul este digital. Fiecare decodor are un cod de bare ce intra la ei in baza de date si este atasat profilului tau, ca si client UPC."

S-a tot folosit cuvantul "digital" referitor la transmisia programelor extrabasic si la decodor. Nici vorba de asa ceva la UPC. Transmisia este cat se poate de analogica. Daca ai un tv cu hiperbanda, gasesti usor programele respective, atata doar ca sunt foarte distorsionate. Daca ar fi transmisie digitala nu ai vedea nimic (si s-ar putea baga mai multe programe pe un canal tv, gestionand mai bine frecventele). Modalitatea de codare este ceva de genul suprimarea impulsurilor de sincronizare combinata cu inversie video (dati un search de genul sync supression si aflati mai multe). Sistemele de genul asta sunt chiar vechi, asa ca nu va asteptati sa intrati cu UPC in "era digitala".

Decodoarele respective sunt adresabile adica sunt controlate individual de la centru, deci accesul la programe poate fi controlat fara probleme. Putin probabil sa fie interactive in vreun fel si nici nu stiu mare lucru, in comparatie cu ce este actualmente in domeniul receptoarelor digitale.
Ca sa intelegeti mai bine functionarea unui astfel de sistem vedeti
http://www.phrack.org/phrack/52/P52-13



|ciprian_rad
|"Nu nu am extra basic, dar vreau sa-mi iau cica se vede mai bine prin
|decodor e o diferenta mare?
|la mine multe canale nu merg bine,rai uno cu pureci , Rtl , la fel,
|
|Aquila:
|"Programele din extra-baza se vad mai mult decat perfect. Insa, am observat
|ca programele ce sunt memorate pe decodor nu sunt transmise in acelasi
|sistem digital. Ele sunt pur si simplu preluate de pe frecventa cu care
|sunt transmise."

Nu are cum sa se vada "mai bine" prin decodor (asta daca nu cumva e vreo problema cu tunerul tv-ului). Din punctul de vedere al frecventei calitatea transmisiei este cu atat mai afectata cu cat frecventa este mai inalta (cresc pierderile etc), iar cum reteaua UPC nu este construita la parametri foarte buni, normal ca programe din UHF-ul superior gen RTL, RAI au toate sansele sa intre prost...
Faptul ca programele extrabasic se vad bine se datoreaza faptului ca sunt transmise in hiperbanda (o banda situatuata intre banda VHF si UHF  deci cam intre 300-470MHz) fata de Rai1 care e la aprox 650Mhz.
Mai trebuie subliniat ca si transmisia unor canale este la parametri mai slabi decat a altora iar nivelul de semnal dintre ele nu este egalizat corect, asa ca unele tv-uri pot sa faca figuri chiar daca nu din "vina lor", pe cand decodorul se pare ca nu (un motiv in plus sa va luati unul si sa mariti profitul UPC-ului...).



Acum in legatura cu relatiile cu clientii ce sa zic, sunt niste domnisoare care stau de vorba cu tine si cu asta basta. Oricum ramane cum AU stabilit. Opiniile clientilor nu conteaza. Servicii slabe la preturi exagerate. Si ca sa o dovedesc pe scurt hai sa facem o comparatie UPC Cluj TVS Oradea

http://www.tvs.ro/grilatv.pdf  eventual sa intervina cineva daca datele referitoare la TVS sunt eronate:

      UPC-Cluj         TVS-Oradea
Baza  40prog/32Ron    54prog/21Ron
HBO          15Ron  Baza+HBO 28Ron
Extra 13prog/20Ron    70prog
---------------------------------
Complet      67Ron     35Ron      

Cifrele vorbesc de la sine. Inexplicabil (?!), e mai ieftin pentru oradeni sa aiba o baza mai bogata (AXN, Explorer, VH1 etc) + HBO decat saracacioasa baza de la Cluj. Si exemple de preturi mult mai mici sunt destule, se vorbise de preturi intr-un topic de pe forum.
Ca sa nu mai spun ca la majoritatea operatorilor, daca tot nu transmit "digital" pachetizarea se face cu filtre deci poti sa te uiti pe mai multe tv-uri la ce program vrei, nu pe cate un singur program sau "inchiriind" un "decodor" inutil din punctul de vedere al abonatului (poate doar celor fara selector hiperbanda, dar ar iesi mai ieftin sa si-l schimbe).
Concluzia este ca UPCistii stiu sa faca bani frumosi neoferind aproape nimic in schimb. Mai nou detin si monopolul absolut pe Cluj iar preturile cresc cu o medie de 10000/luna asa ca veti fi jecmaniti bine.
Sa platiti bine !

#43
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
@quant
Baza are 53 de programe (s-a scos Teleshop 24 si nu s-a bagat nimic in loc)
Extra+ (adica toate programele) are 67 de programe (la fel, s-au scos Atomic si Canal Teleshop si nu s-a mai bagat nimic in loc). Am putea spune chiar 66 si jumatate, deoarece pe o frecventa intra Playboy TV intre orele 00:00-05:00, iar in rest este ecran negru. dar in principiu ai dreptate. Si noi, oradenii, ne plangeam mereu ca RCS abuzeaza de pozitia de monopol pe care o are in oras si practica preturi mari si programe proaste. Si ma gandesc acum ca in Cluj UPC-ul nu e singur pe piata. Chiar nasol de voi!

#44
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Super sigle avem :

[ http://img.photobucket.com/albums/v232/kingblana/UPC.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.photobucket.com/albums/v232/kingblana/asstral2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kingblana, 07 April 2006 - 20:41.


#45
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
MAI URMEAZA RCS  :coolspeak:  :D

#46
ciprian_rad

ciprian_rad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 31.03.2006
Oki mersi aquila. dar pentru Hbo e decodor separat? ca si eu am 2 televizoare si as dori sa mearga la ambele televizoare,sa-l pun la intrarea din casa. In rest m-ai lamurit. :coolspeak:

Edited by ciprian_rad, 08 April 2006 - 04:28.


#47
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Nu are nimeni internet de la UPC Cluj? Poate ma informeaza si pe mine cineva in legatura cu netul de la UPC (pareri, impresii, etc.).
Thx

#48
ciprian_rad

ciprian_rad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 31.03.2006
La net e bine, functioneaza chiar bine si e numai 12 euro. Daca vrei viteza si mai mare iti iei abon. Ultra Plus si ai viteza de 1024 !!!

#49
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
OK, thx pt raspuns, dar nu poti detalia? Se mai intrerupe citeodata? Exista retea metropolitana? Daca da, cu cit luati din retea? Cu cit luati real de pe net, raportat la viteza alocata abonamentului?
Thx

#50
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmojook, on Apr 9 2006, 09:28, said:

OK, thx pt raspuns, dar nu poti detalia? Se mai intrerupe citeodata? Exista retea metropolitana?
din pacate uneori trebuie sa dai reset la modem, in rest e super ok. e mai bine dacat orice retea

#51
hereclit

hereclit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2005
Modemul de internet de la UPC pe ce frecventa lucreaza ?  se poate seta pe orice frecv ? sau e setat de la ei ?  <_<

multumesc

Edited by hereclit, 09 April 2006 - 13:27.


#52
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View Posthereclit, on Apr 9 2006, 14:26, said:

Modemul de internet de la UPC pe ce frecventa lucreaza ?  se poate seta pe orice frecv ? sau e setat de la ei ?  <_<

multumesc

nu ai de ce sa umbli la modem...are doar buton de on/standby. restul seteaza ei. i-am sunat o data ca nu mergea internetul si au venit cu un aparat pe care l-au conectat la modem si au umblat la ceva frecvente...a mers dupa aia.

#53
aquila

aquila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.07.2005

Quote

Salutare. Cateva lamuriri si opinii din partea mea pe marginea celor discutate.

@quant,  

mersi mult pentru ca ai adus acele detalii. Eu nu aveam de unde sa stiu ce sistem folosesc, si am laudat doar calitatea imaginii programelor de pe decodor. Anyway, mersi pt. lamuriri. Mi-au fost de folos si mie.


View Postciprian_rad, on Apr 8 2006, 05:28, said:

Oki mersi aquila. dar pentru Hbo e decodor separat? ca si eu am 2 televizoare si as dori sa mearga la ambele televizoare,sa-l pun la intrarea din casa. In rest m-ai lamurit. :coolspeak:

@ciprian_rad,

pentru HBO, UPC iti ofera un singur decodor, iar daca tu vrei sa urmaresti acest canal pe mai multe televizioare, singura optiune este sa pui decodorul la intrare pt. ca pe frecventa 55.25 MHZ [frecventa decodor] sa intre acest program pe toate televizioarele ce le ai in casa.

Quote

Nu are nimeni internet de la UPC Cluj? Poate ma informeaza si pe mine cineva in legatura cu netul de la UPC (pareri, impresii, etc.).
Thx

@mojook,

eu am pachetul ultra plus si sunt foarte multumit de serviciul oferit de UPC. Modemul oferit de UPC este marca THOMSON, iar ceea ce imi place este faptul ca nu se blocheaza des. O singura data am avut probleme si am sunat la call-center, iar dupa cateva resetari efectuate de cei de la UPC internetul a revenit si a functionat OK. Viteza este cea respectata in contract. Legat de o retea metropolitana, nush daca au asa ceva, insa, interesant este faptul ca eu vad in retea cam 300/400 calculatoare. De asemenea si in counter-strike vad jocuri in lan.

Pot sa spun ca per ansamblu eu sunt multumit de netul de la ei.

#54
aquila

aquila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.07.2005

View Postkingblana, on Apr 7 2006, 21:39, said:

Super sigle avem :

[ http://img.photobucket.com/albums/v232/kingblana/UPC.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.photobucket.com/albums/v232/kingblana/asstral2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


@kingblana,

in speranta ca nu te deranjeaza faptul ca am preluat in semnatura mea sigla 'asstral', realizata de tine, iti prezint semnatura mea. Astept sugestii !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate