Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Cat discuta acasa barbatii insurati cu sotiile lor ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#73
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postmcd2020, on 28 iunie 2020 - 17:42, said:

Dar revin,parerea mea este ca comunicarea este cea mai importanta in orice fel de relatie.

Fraza asta e scrisa pe toate "gardurile".
Ce le scapa unora e ca o mica sau mai mare diferenta intre a vorbi si a comunica. Poti sa vorbesti mult si sa nu comunici bine sau sa nu comunici mai nimic sau sa fii paralel cu interlocutorul.
Ca o relatie sa tina pe termen lung trebuie in primul rand potrivire suficienta , ca nu prea ai cum sa comunici eficient cu cineva pe o cu totul alta lungime de unda. Si trebuie si multa toleranta, intelegere etc.

View PostalwaysWanaFly, on 01 iulie 2020 - 09:11, said:

deci e clar ca te simti si tu un autist  din moment ce te ataci si automat ataci.Cam astia sunteti peste 90%.Si la wc cand va duceti luati tel. cu voi,nici acolo nu va da pace.

Daca se produce o pana de curent la nivel global, voi sunteti morti fara tehnologie,nu stiti sa faceti nimic,nu rezistati o zi fara telefoane si tehnologie.

Si tu de ce mori atat de grija "noastra"? Nu ai altceva mai interesant de facut?
Pari doar un nefericit care ii ataca pe altii ca sa se simta mai bine sau superior.

View Postdsarewq, on 28 iunie 2020 - 11:57, said:

Am observat că pe forum postează și bărbati însurati trecuti de 40 de ani care au și copii și lucrează.

Postează unii cam de când se scoală până se culcă și cam cum ar merge cu telefoanele în mână dacă nu stau toată ziua acasă.

Cred că mulți sunt muți acasă cu nevestele si cam e ceva general mutenia asta la unii oameni cu ceva situatie, mai educati și scoliți.

Cine vorbea...tu care de un an esti zilnic pe aici. Cred ca n-ai ratat o zi. Mai iesi si tu din casa.
cum am zis, tu proiectezi propriile frustrari si nefericiri asupra altora. Catoedata o dai intr-un penibil grotesc, ai peste 45 de ani dar postezi de parca ai avea 15 ani. E trist ca dupa atatiua ani de viata singurele tale realizari sunt ca ai avut amante  si ai facut nu stiu ce afaceri dubioase in profesia ta de avocat care e o profesie unde se profita de problemele altora. Daca exista karma, a ta e neagra rau.

Nu, nu e deloc normala "mutenia" de care zici, cel putin nu astazi, poate era asa acum decenii bune.
In ziua de azi cei tineri nu prea isi mai irosesc viata langa un "strain de apartament" pe care sa-l numeasca sot sau sotie. Nu mai merge relatia, comunicarea etc , out->divort.

Si n-are nicio treaba cu educatia si scoala, tu oricum nu stiu ce te dai atat de scolit, ai un drept si tu acolo parca, pai oricine face facultatea asta si foarte cult sau inteligent nu pari deloc.

View Postclasica, on 28 iunie 2020 - 16:52, said:

Mă plictisesc teribil taclagiii. Bărbatul meu tre' să înfăptuiască, nu să flecărească.

Corect, asa zic si eu, barbatul in general nu prea e pasionat de stat la barfe. Acum bineinteles, nici sa taca pecum mutul nu e deloc ok.
Dar intr-adevar si eu in loc sa trancanesc prefer sa fac ceva, o activitate etc.
15 minute trancaneala si apoi trebuie sa ma apuc de facut ceva, ca altfel ma simt aiurea sa stau cu orele la barfe.
Pe de alta parte, femeile in general au nevoie sa vorbeasca mult si pe mine nu ma deranjeaza asta, adica n-o sa-i zic sa taca daca are chef de vorba.
Doar sa vorbim si lucruri mai de substanta, nu doar "mi-am luat un pix verde/am mancat nu stiu ce/stii ce afacut x/y/z?"
Femeia de multe ori "gandeste cu voce tare" adica orice ii trece prin minte ea verbalizeaza.

Dar in orice caz, sa stai pur si simplu si sa taci unul langa altul, mi se pare cel mai neplacut, e mai rau decat a fi singur intr-o casa goala. Nu vad sensul de a sta intr-o astfel de relatie sau casnicie.

N-are nicio treaba tacerea cu educatia, dimpotriva, cu cat esti mai educat si inteligent ai mai multe subiecte interesante si profunde de discutie.

Edited by epetroiu, 01 July 2020 - 09:28.


#74
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
aoleu petroiule ai dat quote peste quote,tot o varza a iesit,ma doare capul.Nu mor ma de grija voastra,doar ma inspaimanta faptul la ce a ajuns sa se rezume viata voastra, atata tot si in ce directie o ia in general lumea....spre PRAPASTIE
Spuneai mai sus si te citez: " Daca esti langa cineva si ala prefera sa butoneze tel decat sa vorbeasca cu tine, ti-ai pus problema ca poate tu esti extrem de plictisitor"
De fapt majoritatea incep sa butoneze ca nu au nimic de spus,si ca sa-si mascheze "inteligenta" adopta strategia "omului tacut" ca sa nu se prinda lumea cat de prosti sunt de fapt in viata reala.
Stii ca de fapt un om care nu vorbeste mai deloc,de fapt nu are nimic de zis,un om care e slab la ceva e slab la toate ,asta se stie,nu trebuie s-o spun eu..
Si vad ca sunteti unii pe aici care va atacati si auotmat atacati.Eu vb. in general,daca va simtiti e problema voastra.

#75
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostalwaysWanaFly, on 01 iulie 2020 - 09:28, said:

un om care e slab la ceva e slab la toate ,asta se stie,nu trebuie s-o spun eu..


Nu sunt de acord. Poti fi slab intr-un domeniu si genial in altele.
Nu suntem toti buni la toate sau slabi la toate. Deci ai cam spus o prostie, fara suparare.
Ai o gandire in alb/negru care nu denota prea multa inteligenta nici rationala nici emotionala.

Si nu ma mira ca lumea nu are ce vorbi cu tine sau te evita sau prefera sa butoneze telefonul, daca ai aceasta atitudine si in real life, de superioritate si aroganta, ca si cum toti sunt prosti si numai tu esti evoluat. Sau daca tu astepti de la altii sa iti vorbeasca si sa iti spuna lucruri interesante, ca si cum tu esti cine stie ce vedeta .
Pur si simplu, cand zici ca 90% din oameni sunt praf si tu esti o mare chestie, deja e dubios. N-are cum.
Eu cred ca tu esti doar antipatic si de asta lumea nu te prea inghite iar tu te enervezi pe ei.

Ce varza sa iasa? Am raspuns la mai multe mesaje, unul sub altul. Zau ca esti ciudat.
Uita-te la tine si analizeaza-te pe tine, ca acolo sunt problemele, nu la restul oamenilor. Daca esti un ciudat arogant care nu inghite pe nimeni, ma tem ca nu e problema celorlalti.
Si eu probabil daca as da de unul ca tine as prefera sa plec de acolo iar daca nu pot evident ca as scoate telefonul si as prefera sa dau scroll pe Fb decat sa iti ascult trasnaile sau sa iti suport aerele. Deci e bine ca s-a inventat telefonul , trece timpul mai repede langa persoane enervante :)

Edited by epetroiu, 01 July 2020 - 09:41.


#76
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020

View Postepetroiu, on 01 iulie 2020 - 09:34, said:


Si eu probabil daca as da de unul ca tine as prefera sa plec de acolo iar daca nu pot evident ca as scoate telefonul si as prefera sa dau scroll pe Fb decat sa iti ascult trasnaile sau sa iti suport aerele. Deci e bine ca s-a inventat telefonul , trece timpul mai repede langa persoane enervante Posted Image
Eu vorbeam in general de cum e lumea,dar vad ca unii chiar va atacati,va simtiti,deci a durut ce am spus e ok.problema este ca o faceti in tot timpul chestia asta si daca dati peste un om prost sau destept aceasi atitudine o aveti cu telefonul.Si dupa ce imbatraniti va mirati ca a trecut viata pe langa voi,si ca nu reusiti sa scoateti mai mult de 10 cuvinte pe zi :)
Nu ma consider deloc un super om sau ce ma acuzi tu,doar dezaprob si sunt scarbit cand vad ce se intampla in jurul meu, si nu sunt de acord cu ce fac OILE ,nu pot fi ca ele,si nici nu voi fi vreodata cu TURMA.Eu in general am alte orizonturi si perspective mult mai largi fata de majoritati care vad precum calul doar intr-o singura directie.La voi daca sustine 1 sau 2 insi o idee,nu mai aveti originalitate in gandire si personalitate, va dati cu haita si latrati si voi acolo dar nu stiti majoritatea de ce o faceti.

Iar cu mine nu cred ca ai putea sa vorbesti in real life,pt. ca ti-ar trebui foarte multe circumvolutiuni pe creier.E mai bine sa te limitezi la ce faci zi de zi cu scroll pe facebook.

#77
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu ma retrag,prefer sa imi folosesc mintea in alte scopuri decit sa ma improsc aici cu altii.Voi nu reusiti sa conversati,trebuie musai sa va jigniti intr-un fel sau altul....

#78
alwaysWanaFly

alwaysWanaFly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.06.2020
si eu ma retrag sincer.Asta este argumentul lor valid cand nu mai au replica,jignitul sub diferite forme.bafta

am dat unfollow..

Edited by alwaysWanaFly, 01 July 2020 - 11:13.


#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016

View PostalwaysWanaFly, on 01 iulie 2020 - 09:11, said:

deci e clar ca te simti si tu un autist  din moment ce te ataci si automat ataci.Cam astia sunteti peste 90%.Si la wc cand va duceti luati tel. cu voi,nici acolo nu va da pace.

Daca se produce o pana de curent la nivel global, voi sunteti morti fara tehnologie,nu stiti sa faceti nimic,nu rezistati o zi fara telefoane si tehnologie.

Nici vorba, tocmai am vazut de la munte, fara semnal, fara dus :), am pus cortul, am strins cortul, am facut ocul, am mers 15km pe zi cu minim 1000m diferenta de nivel etc.
Dar am yala cu cod la usa si in alta parte am una cu app pe care o inchid si deschid de oriunde in lume. Din asta:

https://august.com/

Tot nu inteleg problema ta. Cum poate sa ti se para ciudat sa folosesti la maxim tehnologia si cum nu e asta dovada de dileala?

#80
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Lipsa de comunicare înseamnă un mare minus în relația de cuplu și nu știu dacă merită revitalizată dacă niciunul nu aduce ceva nou care să fie dezbătut de ambele părți și să revigoreze acea relație.

#81
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postclara1, on 21 decembrie 2020 - 23:28, said:

dacă niciunul nu aduce ceva nou
1. desvolta acel nou. ce anume sa fie ?
2. cat timp crezi ca poti aduce ceva nou intr-o relatie de 20 de ani ?

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Noi poziții.
O persoana noua la threesome.

Asta ce mi-a venit așa, la prima gândire.

#83
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttehnics, on 22 decembrie 2020 - 09:13, said:


1. desvolta acel nou. ce anume sa fie ?
2. cat timp crezi ca poti aduce ceva nou intr-o relatieo de 20 de ani ?
Promotii noi la Kaufland si Lidl.
Tot timpul.

#84
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Poți merge în vacanță în străinătate sau la munte( eu îl prefer) și poți avea comentarii favorabile despre acea zonă (Piatra Craiului) de exemplu care este superbă dacă este urcat cu rucsacul în spate și cealaltă persoană care face parte din cuplu și nu cred că nu puteți avea o discuție  pe această temă împreună și să vă apropie chiar dacă sunteți de 20 ani împreună.A fost un singur ex. dar pot fi multe altele dacă îți dorești cu adevărat ca relația să funcționeze timp îndelungat. Totul este să ai imaginație, voință și dorința de a fi cu celălalt mult timp.

#85
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostCr1spy, on 22 decembrie 2020 - 12:48, said:

Promotii noi la Kaufland si Lidl.
Tot timpul.
Te referi la fluturasele cu reclame ?
Pana la urma te plictisesti si de fluturase de promotii...

View Postclara1, on 22 decembrie 2020 - 21:54, said:

Poți merge în vacanță în străinătate sau la munte( eu îl prefer) și poți avea comentarii favorabile despre acea zonă (Piatra Craiului) de exemplu care este superbă dacă este urcat cu rucsacul în spate și cealaltă persoană care face parte din cuplu și nu cred că nu puteți avea o discuție  pe această temă împreună și să vă apropie chiar dacă sunteți de 20 ani împreună.A fost un singur ex. dar pot fi multe altele dacă îți dorești cu adevărat ca relația să funcționeze timp îndelungat. Totul este să ai imaginație, voință și dorința de a fi cu celălalt mult timp.
Stai ca tu gandesti pentru doua persoane. Nu uita ca cuplurile cu multi ani de trai la comun nu sunt singure...mai au si niste copii...lucruri deloc de neglijat ...

#86
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postclara1, on 22 decembrie 2020 - 21:54, said:

Poți merge în vacanță în străinătate sau la munte( eu îl prefer) și poți avea comentarii favorabile despre acea zonă (Piatra Craiului) de exemplu care este superbă dacă este urcat cu rucsacul în spate și cealaltă persoană care face parte din cuplu și nu cred că nu puteți avea o discuție  pe această temă împreună și să vă apropie chiar dacă sunteți de 20 ani împreună.A fost un singur ex. dar pot fi multe altele dacă îți dorești cu adevărat ca relația să funcționeze timp îndelungat. Totul este să ai imaginație, voință și dorința de a fi cu celălalt mult timp.

Ai punctat relativ bine, trebuie si experiente noi, aventura, calatorii ca sa nu se instaleze definitiv monotonia intr-un cuplu.
E o mica diferenta aici intre femei si barbati, femeile adora sa discute la nesfarsit pe tot felul de lucruri, chiar fara importanta, in timp ce barbatii se cam plictisesc dupa vreo jumatate de ora, prefera sa faca ceva in loc doar de a palavragi la nesfarsit.
In exemplul de fata, ce i-ar putea "apropia" este experienta de a urca pe un munte si nu discutia despre peisaj.

#87
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,605
  • Înscris: 17.04.2014
Ar fi "naspa" sa nu prea ai ce sa discuti cu sotia/sotul si convietuirea sa fie mai mult de convenienta, fiecare avand propriul domeniu de interes de care ea sau el este strain/a...

#88
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostGRATEFUL, on 23 decembrie 2020 - 14:27, said:

Ar fi "naspa" sa nu prea ai ce sa discuti cu sotia/sotul si convietuirea sa fie mai mult de convenienta, fiecare avand propriul domeniu de interes de care ea sau el este strain/a...

Depinde cum privesti.
Trebuie sa ai si interese comune dar nici sa coincida toate ca dupa aia devine plictisitor.
Desi uneori ni se pare ca o persoana foarte asemanatoare ar fi cea mai potrivita si unii o tot cauta la nesfarsit, nimeni nu cred ca si-ar dori sa traiasca langa o copie a lui. Ar fi monoton si ar duce la o stagnare continua, diferentele si provocarile duc la progres.
Chiar faptul ca partenerul are interese diferite poate sa te faca mai curios sa le explorezi si tu. Nu trebuie neaparat sa ramai strain de acel domeniu.
In rest de discutat poti discuta orice, nu trebuie sa porti doar discutii filosofice, desi e super sa ai un partener/partenera cu care sa discuti si chestii mai profunde.

Am vazut ca unii barbati au impresia ca trebuie sa discute cine stie cu femeia, sa o impresioneze, sa o dea pe spate, cand de fapt ea in general vrea doar o comunicare sincera, autentica, pentru a crea o conexiune intre ei si nu pentru a afla cine stie ce chestii destepte de la el.

Edited by axisborn, 23 December 2020 - 14:46.


#89
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,605
  • Înscris: 17.04.2014
Nu m-am gandit la o copie fidela, dar cu multe puncte comune.Posted Image Posted Image

#90
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Un cuplu ,,cu mulți ani,, împreună probabil că au copii dar se presupune că sunt mari(încât își pot purta de grijă) și ei își pot permite o escapadă de o săptămână fără probleme pentru a revigora acea relație....nu știu,probabil ține și de persoană, cât de mult dorește acea relație.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate