Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Vreau Jack Russell Terrier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La mine nu cred că o să stea singur mai mult de două ore pe zi. În dimineața asta o iau.

#38
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Sa-ti traiasca.
Nu stiu daca ai facut bine dar acum e prea tarziu.
Ca si masina, cainele nu-l cumperi dupa poze; te duci la fata locului, il studiezi sa-ti faci o idee ce cumperi.
Chestia cu latratul e relativa, daca nu-i dai aiurea apa la moara nu-ti latra. A mea nu latra decat atunci cand vedea lesa si asta pentru ca intotdeauna am lasat-o sa-si manifeste liber bucuria in astfel de momente. Atunci compensa pentru momentele de tacere. .
Chestia cu alergatul...hmmm.. sanse mari sa.te alearge ea pe tine. Problema pe care am avut-o cu a mea a fost ca era usor distrasa de animale de mica dimensiune. Candva am reusit sa dezobisnuiesc Boxer adult sa nu mai alerge pisicile, pe Gipsy (cand era mica intotdeauna venea din gradina murdara de pamant ca o scroafa asa ca numele i s-a potrivit) nu am reusit sa o dezvat de veverite. Si cum unde stateam era pomul si veverita, nu a fost chip. Sa o iau cu mine cand mergeam pe bicicleta nici nu se punea problema, ar fi fost in stare sa-mi intre sub roti daca vedea veverita pe partea opusa. Pisici, caini, nu o interesau cand alerga, vedea veverita nu mai ma intelegeam cu ea. Daca boxerul fusese dresat de mic sa vaneze pisici la Gispy nu s-a pus problema sa o dresez la veverite. Probabil nu i-a placut idea ca hraneam veveritele cand le vedeam in gradina si atunci nu mai era ea in centrul atentiei, probabil ramasite genetice (initial JR-ul  a fost "creat" sa scoata bursucul din vizuina).
JR, cel putin rasa pura, e de o incapatanare fantastica, daca nu stii cum sa-l strunesti el o sa dicteze in casa. Iar dresajul fortat s-ar putea sa aiba efectul opus.
Cand am decis sa o dezobisnuiesc sa mai vina sus in dormitor dupa mine, am inchis-o in sufragerie. Mi-a scheunat doua-trei ore dupa care am crezut ca s-a impacat cu idea. Dimineata cand m-am dus in sufragerie mocheta arata ca un ogor proaspat arat. Tot ce fusese ghiveci si plante era acum rascolit. Am decis sa nu cedez ca atare urmatoarea seara am lasat-o din nou in sufragerie. Ghivecele (ce mai putusem salva) erau in gradina singura teama mi-a fost canapeaua si fotoliile. Nu a mai facut scandal si am crezut ca s-a obisnuit. Dimineata cand m-am dus in sufragerie ma intrebam de unde erau scobitori pe jos. Pe urma am realizat ca rosese o parte din plinta. Urmatoarea seara a terminat ca nu reusise in seara precedenta. Am urmat sfatul cuiva si am uns plinta (ce mai ramasese) cu cel mai iute mustar posibil. Initial a parut ca a mers dar dupa cateva zile am observat ca nu mai manca si m-am temut ca i-am zapacit stomacul. Venea, mirosea mancarea, pleca. Dupa trei zile de nemancat m-am panicat si am mers la veterinar. Totul parea OK. Norocul meu a fost ca am observat-o lingand plinta asa ca, in disperare, am incercat ceva. Pe scurt, mi-au trebuit aproape 8 luni sa o dezobisnuiesc sa manance fara mustar. Nu-i ungeam mancare cu un pic de mustar nici nu se sinchisea.
Aidoma oamenilor, si cainele are caracterul lui propriu in ciuda unor generalitati caracteristice rasei. Acum ca ai caine, pune mana si invata: intenet, carti, dar mai ales studiaza-i caracterul propriu. Studuaza, studiaza si iar studiaza-i caracterul. Gaseste cale de mijloc pentru ca numai cum vrei tu cu siguranta nu va fi. Iar daca o lasi sa fie numai cum vrea ea, atunci singurul tau rol in casa va fi sa o hranesti si sa platesti facturile.
Am avut Tomberonez Royal, Boxer, Danez Arlechin, Schnauzer urias (canisa Pal). Nu am vazut insa caine mai incapatanat ca Gipsy. Posibil ca urmatorul (Akita Inu) sa ma contrazica.
Sa-ti traisca.

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Momentan ne înțelegem de minune. A avut un drum mai greu, prima oara cu mașina, a cam dat la boboci, dar și-a revenit cum a pus piciorul in casa. A mirosit bine tot ce a avut de mirosit, i-am făcut un culcuș in coltul camerei, m-am pus în pat,.s-a pus și ea. Sta așa, gata sa facă ce fac eu. Dacă mă ridic, vine după mine, dacă nu, sta acolo.

Vreau doua zile sa se liniștească, o las sa facă ce și unde vrea, după care trebuie sa o învăț să își facă nevoile afară și să înceapa sa socializeze cu căței și oameni.

Attached File  IMG_20200715_091959.jpg   191.97K   58 downloads

Arată mai pricăjită decât e, am spalat-o puțin și era udă.

Edited by SmurfK, 15 July 2020 - 09:37.


#40
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Arata super, nu mi se pare deloc pricajita. Putin abatuta si 'unde sunt, tu cine esti' dar in rest pare OK. 2 1/2 - 3 luni?
Sa-ti traiasca.

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
3 luni, aproape 4. Pe 22 martie e născută.

Attached File  IMG_20200715_113455.jpg   379.83K   46 downloads

Scuze, a sucit poza. Îmi place că e foarte receptiva, chiar nu mă așteptam. Acum, cat scriu mesajul asta, s-a pus pe burtă, se uită la mine. Cum vede că n-am nimic de făcut, vine la joaca.

Edited by SmurfK, 15 July 2020 - 10:39.


#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am fost și la veterinar, mai are nevoie de unul sau două vaccinuri pentru a putea ieși pe-afară, și are și râie auriculară, care se tratează. În rest e ok.

O sperie îngrozitor mașina. Și la veterinar, drum de 5 minute, a vomitat, iar acolo a tremurat într-una. Zici că e cu buton. Cum o scot din mașină și o pun în casă, e ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic.

#43
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
E faina,sa-ti traiasca!   Culcusul ca culcusul,in 3 luni o gasesti la picioarele tale-n pat.  Daca apuca moftul asta greu o dezobisnuiesti.   Oricum te scapi pe tine de ras cand viseaza un caine.Sa vezi cum alearga in somn!!!!

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
A cam abandonat culcușul, acum doarme pe parchet, langa pat.
E normal să doarmă iepurește, așa? Cum mișc un deget, e trează, nu cumva sa fac ceva și ea sa nu știe.

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
He, he, pasul urmator va fi cu tine in pat. Exact asa am patit eu cu foxterita. La inceput dormea pe hol la usa dormitorului desi ii pusesem cosulet in living. Dupa cateva zile, era tot la usa dar in dormitor, apoi langa pat si dupa aceea ..tzup in pat si acolo a dormit timp de 14 ani.

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ar vrea ea in pat, dar nu ajunge încă, iar dacă incerc sa o pun sare și se lovește.

Are o obsesie cu oglinda, până la punctul la care am luat autocolant și am acoperit partea de jos. Stătea și se uita cu orele in oglindă. Știu că ei nu înțeleg reflexia, și pentru ea era un alt cățel, dar era obsedată.

Abia aștept să termine vaccinarea, sa putem ieși. Cu toate astea, momentan se poarta exemplar. Își face nevoile la ore bune, in același loc. Nu pot folosi de-alea absorbante, că le mănâncă, dar e ok. Nu am incercat sa o disciplinez unde își face nevoile, dar s-a descurcat foarte bine singura.

In rest, foarte înțelegătoare. Începe să înțeleagă "șezi" și "culcat", o familiarizez cu zgarda și lesa, cu cușca pentru drumurile la veterinar, o ating pe lăbuțe, dinți, sa ii pot tăia unghiile și să o spăl, o pun in cadă, îi dau parmezan ca treat și o las sa stea până vad că începe să nu ii mai placă. Avem ce face...

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i mai da parmezan fiindca e gras si ii afecteaza ficatul. Terrierii au ficat sensibil. Da-i bucatele de carne fiarta sau asa ceva
https://www.zooplus....o_chings/538264

#48
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
freddy draga.....
piept de pui 22 lei kg pt consum uman
si ''fasii de piept de pui'' pt consum canin 57 lei/kg.....
se duce dracului logica si bunul simt

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Câinele nu poate mânca piept de pui "pentru consum uman" dacă e dezosat?

#50
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
doar daca ascunzi eticheta sa nu vada cainele

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpimi, on 17 iulie 2020 - 11:29, said:

freddy draga.....
piept de pui 22 lei kg pt consum uman
si ''fasii de piept de pui'' pt consum canin 57 lei/kg.....
se duce dracului logica si bunul simt
Fasiile sunt uscate. Ia usuca tu 1kg de piept de pui si vezi cat iti mai ramane dupa ce se usuca. Cred ca maxim 250g daca nu si mai putin.
Ai mei sunt extaziati de fasiile respective, ar sta si in cap pentru ele.
In legatura cu pretul: stii cat costa parmezanul? Arunca un ochi aici
https://www.mega-ima...05?pageNumber=0

Edited by Freddy12, 17 July 2020 - 12:31.


#52
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Și tu zici sa le dam mâncare procesata...proaspăt "le repugnă"?
Terminați mai cu prostiile intoarceti-va la lucrurile simple

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Inițial i-am dat niște treat-uri de la Pedigree, nici nu o încântau mai mult decât bobițele normale, a și vomitat după ce a mâncat mai mult. I-am spus veterinarului de ele, a zis că sunt prostii și că el folosește parmezan, așa că am încercat și eu, e moartă după el.
Nu vă gândiți că-i dau bucăți întregi de parmezan. Azi, cât ne-am jucat, prin cadă, cu ceva comenzi, cu lesa, în cușcă, am folosit o bucată cam de 3 x 3 cm. O bucată de-aia triunghiulară, de 200g, cred că îmi ajunge mult și bine, vreo două săptămâni.

I-am dat o fâșie de piept de pui și doi cartofi prăjiți ieri. După pieptul de pui mai "meh", dar la cartofi, zici că i-am dat cocaină. Căuta pe urmă cartofi prăjiți prin toată casa, se urca pe mine să-i mai dau.

Încerc, mai mult de curiozitate, dar nu-i dau nimic să "mănânce", m-a îndrumat veterinarul să-i dau doar mâncare pentru căței și așa voi face.

Astea sunt alea care au făcut-o să vomite:
Attached File  IMG_20200717_134810.jpg   267.46K   5 downloads

Edited by SmurfK, 17 July 2020 - 12:51.


#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu le dau nimic de la pedigree cateilor mei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate