Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vreau Jack Russell Terrier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am nevoie de o zăpăceală de-asta în viața mea. Cum, necum, vreau unul, nu vreau discuții "da' vezi că fuge, da' vezi că trebuie să-l pui la treabă", m-am informat, se mulează bine nevoilor și posibilităților mele. Problema e că nu știu cum să găsesc o canișă bună a acestei rase.

Până acum, site-ul Bucuria Casei e singurul care-mi face cu ochiul. Ei spun că îl iau de la crescători serioși, acum nu știu cât de adevărat e.

Sămsari am găsit. La unul am fost chiar astăzi, hrănea cățeiii cu pâine cu orez, iar mama puilor, care nici nu prea părea Jack Russell, era așa, un fel de buldog la temperament, nu mai avea forță nici să meargă, cu atât mai puțin să alerge sau să facă altceva. Puiuții simpatici, mi-au furat inima când îmi desfăceau șireturile, dar nu vreau să susțin practica de a înmulți animalele așa, fără vreo verificare.


Mă interesează un pui sănătos și fără probleme serioase genetice, cam atât. Pe Publi24 și site-urile cu anunțuri, găsești tot felul de vânzători, prețurile variază de la 1000 la 1500, dar nu știu care sunt serioși și care nu. Am trimis un mail unui domn care se ocupă cu concursuri cu Jack Russell, poate mă îndrumă undeva.


În orice caz, ceva idei?


Sau s-o luăm și altfel, eu vreau un cățel cu care să alerg și cu care să mă plimb distanțe destul de lungi, timp de cel puțin 2-3 ore în fiecare zi. Vreau să țină pasul cu mine, adică nu prea am ce face cu un Bichon, dar vreau să poată fi cât de cât ok și pentru viața de apartament. Trăiesc singur, am apartamentul suficient de mare cât să acomodez un cățel de talie medie, dar nu suficient de mare cât pentru unul de talie mare. Inițial prin zona Border Collie, Retriever, Brac German mă învârteam, dar Jack Russell Terrier mi se pare cea mai potrivită alegere, mai ales că îmi și place aspectul lor foarte mult.

#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu sunt de parere ca un caine corcit ramane mai sanatos si mai putin sensibil decat consangvinizarea speciei...

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Numai caini "de apartament" ti-ai gasit. Border Collie, brac  german si russell sunt foarte energici si galagioasi. Bucuria vecinilor.
Alea 2-3 ore de alergat pe zi sunt insuficiente pentru ei.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Il vei chinui in apartament si-ti va distruge probabil din mobila.Vad si la mine in cartier o gramada de plimbatori de caini obezi transformati datorita sedentarismului de apartament.E un pacat sa tii caini energici in apartament ca si cum ai fi tu cu Covidu in carantina toata viata.Probabil ca li se scurteaza si viata prin stilul asta sedentar.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Un caine de rasa cu pedigree costa de la 500 de euro in sus. Un caine de rasa are niste caracteristici clare. O corcitura e o loterie... si nu garanteaza nimeni ca e mai sanatos, din contra poate avea ca mosteniri genetice bolile mai multor rase ;)

Orienteaza-te la cei care nu au crescatorii de rase multiple si mai ales recomandate de ACHR...

http://www.canise.ro...ier/31/rasa-107

#6
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Si eu cautam ceva mic si ager , prima data am zis ca jack russell e alesul dar ..... m-am razgandit si in final m-am procopsit cu un Teckel cu par neted care are energie cat 100 , nu e mofturos , iii place si sa leneveasca dar si sa alerge, fara limita - mai putin seara cand cade lat si sforaie inaintea mea . Dpmdv e cainele perfect Posted Image
P.S. Sta in masina la drum lung fara sa chitaie , am umblat toata Europa cu el .

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Faci prenotare si in cateva luni ai rezolvat ...

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai cu cine sa-l lasi cand vei fi plecata de acasa? Am avut foxterrieri care sunt foarte asemanatori cu jack russel terrierii si vreau sa-ti spun ca sunt extrem de latratori. Daca stai la bloc si nu ai cu cine il lasa, ia-ti gandul de la aceasta rasa fiindca vei plati amenzi grase pentru tulburarea linistii. Sugestia mea ar fi sa te uiti si la rasa shi-tzu. Nu sunt latratori, nu rod, nu le cade parul dar trebuie periati zilnic fiindca li se incalceste.
http://www.catzel.ro...caini-shih-tzu/
Am o catelusa din aceasta rasa si ceea ce afirm este absolut real.
L.E. Astia de pe catzel.ro au scris o prostie si anume ca ar avea 15 cm inaltime. Au 25-30cm. A mea cred ca depaseste 30 si are vreo 6 kg, deci nu e rasa toy. Jack Russell-ul e mai mic.
Daca nu gasesti Jack Russel, sigur gasesti Fox Terrier sarmos dar sa stii ca terrierii nu sunt ca toti cainii, nu sunt pentru oricine. La terrieri daca lasi un pic garda jos, te-ai si trezit ca au devenit sefi.

Attached Files


Edited by Freddy12, 25 June 2020 - 23:54.


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 GlCA_Contras, on 25 iunie 2020 - 23:28, said:

Un caine de rasa cu pedigree costa de la 500 de euro in sus. Un caine de rasa are niste caracteristici clare. O corcitura e o loterie... si nu garanteaza nimeni ca e mai sanatos, din contra poate avea ca mosteniri genetice bolile mai multor rase ;)
Orienteaza-te la cei care nu au crescatorii de rase multiple si mai ales recomandate de ACHR...
http://www.canise.ro...ier/31/rasa-107

Pe site-ul ăla intrasem și eu, problema e că am găsit niște anunțuri de acum câțiva ani, adică par să fie rămase anunțurile, iar la căutări Google după numerele de telefon, nu am primit rezultate.

 Freddy12, on 25 iunie 2020 - 23:44, said:

Ai cu cine sa-l lasi cand vei fi plecata de acasa? Am avut foxterrieri care sunt foarte asemanatori cu jack russel terrierii si vreau sa-ti spun ca sunt extrem de latratori. Daca stai la bloc si nu ai cu cine il lasa, ia-ti gandul de la aceasta rasa fiindca vei plati amenzi grase pentru tulburarea linistii.

Eu nu prea plec de-acasă. Adică lucrez de-acasă, când plec, plec pentru vreo oră sau două, cu treabă, plus cumpărături.

 Kean, on 25 iunie 2020 - 23:19, said:

Il vei chinui in apartament si-ti va distruge probabil din mobila.Vad si la mine in cartier o gramada de plimbatori de caini obezi transformati datorita sedentarismului de apartament.E un pacat sa tii caini energici in apartament ca si cum ai fi tu cu Covidu in carantina toata viata.Probabil ca li se scurteaza si viata prin stilul asta sedentar.

Explică-mi și mie, cu ce e mai fericit cățelul ținut într-o curte de 20 mp toată viața, față de ăsta, care ar merge cu mine la plimbat, la alergat, la pescuit, la plajă? Adică nici câinii care sunt pregătiți pentru vânătoare, nu stau la vânătoare toată viața, stau câteva ore pe săptămână, plus câteva ore de dresaj, în rest sunt și ăia "sedentari". Adică ce câini sunt folosiți așa, cu zeci de ore pe zi, cu excepția ălora de pe sănii?

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 smddms, on 25 iunie 2020 - 23:30, said:

Sta in masina la drum lung fara sa chitaie , am umblat toata Europa cu el .
Al meu apara curtea de daunatori, tot ce vede strain alearga si daca poate omoara, soareci, sobolani, broaste cirtitoi, albine. turtirici, de toate a prins.
A crescut cu pisicii mei si este invatat cu mitele, mitii mici ii tolereaza, daca`l supara se muta in alt loc.
Contrar asteptarilor nu`i latrator, cu oamenii n`are nici o treaba, cine vine la mine e cel mai bun prieten al lui.
Este extrem de blind individul.
Singura problema e ca nu prea suporta sa ramina singur si`i sapator de transee.
In masina nu cricneste insa trebuie sa stea la mine`n brate, se mai si uita pe geamul lateral...
Stiu ca se adapteaza la bloc, mama lui a fost "doamna"de bloc.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
J RUS. e  energic.Am avut,a plecat la etaj. Femela e mai ,,calma,,  Dar in primii 5 ani ai de slabit langa. Merita.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
In general, cainii de vanatoare au enegie multa care trebuie cosumata. Daca nu si-o consuma prin joaca, plimbari sau vanatoare, isi gasesc ei ceva de facut prin casa, gen ros mobila, pantofi, jumulit perne, latrat in exces. De aceea pentru cei care locuiesc la bloc sunt de preferat rasele de companie. A, si in legatura cu terrierii: au predispozitie la alergii deci trebuie mare atentie la hrana si deparazitare externa.

#13
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Ion_Bumbu, on 26 iunie 2020 - 00:28, said:

Al meu apara curtea de daunatori, tot ce vede strain alearga si daca poate omoara, soareci, sobolani, broaste cirtitoi, albine. turtirici, de toate a prins.
A crescut cu pisicii mei si este invatat cu mitele, mitii mici ii tolereaza, daca`l supara se muta in alt loc.
Contrar asteptarilor nu`i latrator, cu oamenii n`are nici o treaba, cine vine la mine e cel mai bun prieten al lui.
Este extrem de blind individul.
Singura problema e ca nu prea suporta sa ramina singur si`i sapator de transee.
In masina nu cricneste insa trebuie sa stea la mine`n brate, se mai si uita pe geamul lateral...
Stiu ca se adapteaza la bloc, mama lui a fost "doamna"de bloc.
Al meu nu suporta oamenii care trec pe langa curte , ii latra frenetic . Dar , daca intra in curte si vede ca eu sunt ok cu ei , devine amabil si jucaus . Da , sapa si curata tufele de uscaturi pe care la roade si le marunteste de nu mai am nevoie de tocator !
E foarte pofticios si cu asta trebuie avut grija ca ar manca si ursul din padure asa de fomist e Posted Image . Eu il tin in casa nu afara

De mancat manca ce manc si eu in afara de dulciuri . Daca-i dau un mar( fara cocean ) il manca , daca-i dau salata cu urme de branza pe ea o manca fara mofturi .

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incepe cu un hamster pe care sa-l lasi liber prin casa.
Cand termini cu alergatul , te gandesti si la caine.

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
si eu vreau tot jack russell dar cu par sarmos; tot caut de ceva timp dar nu am gasit.
Attached File  Jack Russell Terrier.jpg   81.57K   27 downloads

#16
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu am metis Jack, mama lui pura, tatal corcit cu ceva din neamul bull dog. L-am luat pt baiat, sa fuga impreuna, ii duc la tara si au 1400 mp de vanat broaste, soparle , soareci samd. Credeam ca fiind corcit, o sa fie mai "calm
Dar atentie, e fff energic, singurul caine care l-am avut mai energic a fost Malinoisul, care mi se urca pe casa prin copac.
Eu il tin in apartament, mare apartamentul, dar daca nu il duc de cel putin 2 ori pe saptamana la curte, e jale. Se urca pe pereti, chiar daca il scot mult afara.
Oboseste alsacianul tanar cand se joaca, asa energic este. Asa ca, daca il iei, iti asumi energia lui.

Attached Files



#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: daca nu ai rabdare(minim cateva luni), cel mai probabil te vei pacali! informeaza-te, discuta cu crescatori si proprietari! mergi si pe la expozitii(tocmai se reiau) si vezi pe viu..
ti-o spune un crescator de caini, unul care face cuiburi rar, cam la 2 ani!  cine a vrut caine de la mine, a asteptat si un an!

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Vorba ta  o sa ai parte de zapaceala la greu... Suna la telefoanele alea si vorbeste cu proprietarii, in cel mai rau caz cauti canisa in Ungaria - in general aia sunt mai profesionisti ca si crescatori :)

vezi si pe facebook - majoritatea caniselor s-au mutat acolo - nu mai au siteurile proprii

https://www.facebook...lTerrierRomania

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate