Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Vreau Jack Russell Terrier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
euroclass12

euroclass12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2020
Mersi frumos.

Într-adevăr mananca toate prostiile, cauciuc, plastic, crengi, trebuie sa am mare grija.

Am cumparat 3 feluri de bobite, Royal Canin Mini Puppy, Purina si Hills, singurele pe care le mananca cu pofta sunt cele de la Royal Canin. Insa daca te uiti pe compozite la Royal par destul de proaste calitativ asa ca am cumparat Little Wolf of Wilderness Junior - "Wild Hills" - Rață 5kg  pe care se pare ca nu ii plac si acum inebunesc ca nu stiu ce sa fac cu sacul de mancare. Daca nu mananca in urmatoarele zile o sa iau Royal Canin desi am vrut sa le evit. Sau o sa incerc si Taste of the Wild

Despre Pedigree mi-au spus si cei de la petshop ca sunt foarte proaste asa ca o sa le evit

#74
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Wolf of Wilderness i-am dat și eu și le mănâncă. Totuși, nu i-aș mai lua, varianta pentru adult are niște boabe cam mari, se cam chinuie să le spargă. Taste of the Wild i-am dat cam constant, doar Southwest Canyon nu prea înghite cu poftă, dar nu e vorba că nu le mănâncă, că n-are de ales. Brit pentru căței mici adulți îi dau acum și îi plac, sunt și bobițele mici.

De mâncat rahaturi, și a mea mânca. Acum nu știu dacă a fost coincidență, dar a încetat când i-am dat o tură de suplimente și calciu, la recomandarea veterinarului. Dar nu știu, eu m-am cam obișnuit. O cam las să-și facă damblaua. Mai ales când e liberă și găsește ceva de mâncare, dacă mă duc după ea să îi iau mâncarea, îi intră instinctul de a ascunde prada, iar de multe ori alege să o înghită. E mai bine să îl lași să-și facă damblaua, chiar să te îndepărtezi. Mai merge câteodată să îi arunc o minge într-o direcție, iar eu să mă duc în cealaltă direcție, ambele opuse zonei în care se află ea. De cele mai multe ori, alege, ori mingea, ori pe mine.
La început, am observat că avea tendința de a încerca toate cele. Vedea o piatră mai albă, o lua în gură, una mai neagră, o lua și pe-aia. O roșcovă, o molfăia puțin. Le lua și le scuipa. Cu timpul i-a trecut. Au și ei modul lor de a cerceta lumea din jurul lor, iar neavând mâini, gura le e singurul aliat. Despre mâncare, e instinctul animalic, de a lua și a înghiți ceva bun de mâncare. Nu mi-aș face probleme că mănâncă oase, resturi, mortăciuni de prin natură.

#75
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca si Petkult. Am si eu niste pitici mofturosi si asta e singura pe care o accepta. Le gasesti in petshopurile Animax din mall-uri. Ia putin, pentru 2-3 zile si vezi daca ii plac. Am avut surpriza neplacuta sa cumpar 100g (alte marci), sa-i placa , am cumparat o cantitate mai mare, a mai mancat o zi si dupa aceea-pas. Petkultul vad ca ramane in preferinte dar tot trebuie sa adaug ceva bunatati : putina branza dulce, piept de pui fiert sau iaurt.

#76
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Totuși, dacă-i adaugi "bunătăți", ce rost își mai au bobițele?

Eu nu o cred pe-asta cu căței mofturoși. Nu cred că există câine care se omoară și nu mănâncă bobițe. Când refuză, e mai mult o încercare de a obține ceva mai bun. Ține cel mult 48 de ore în majoritatea cazurilor, care nu e o perioadă lungă de timp. Un câine, ca și un om, poate rezista fără probleme perioada asta fără a mânca. Problema este că stăpânii se panichează când văd că nu le papă cățelul. Rezistă o masă, două, dar deja după 24 de ore se panichează și încearcă să-i dea orice, numai să mănânce. Problema e în partea cealaltă a lesei când câinele e mofturos.

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Problemele sunt întotdeauna de partea cealaltă a lesei :).


Quote

Nu mi-aș face probleme că mănâncă oase, resturi, mortăciuni de prin natură.
Unul dintre lucrurile pe care insist vehement in educarea cățeilor mei, este sa nu mănânce de pe jos și de la străini, fără voia mea.
Ai dreptate cu natura, însă in parcul prin care ma plimb...și nu numai, au fost cazuri destul de frecvente de cretini care arunca bucăți de cremwurst cu ace prin ele, sau chiar mâncare otrăvită, pentru ca ii deranjează câinii care se plimba pe acolo.
Știu cazuri de caini care au murit in chinuri groaznice de pe urma jegurilor subumane.
Dacă ar fi in natura, l-as lasa. Dar nu îl pot învața sa facă diferența, așa ca mai bine nu.



#78
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 16 ianuarie 2021 - 20:49, said:

Unul dintre lucrurile pe care insist vehement in educarea cățeilor mei, este sa nu mănânce de pe jos și de la străini, fără voia mea.

Dar cred că ține și de câine, sincer. A mea, dacă prinde o bucată de ceva mortăciune, cârnat, ceva bun, nu există să lase din gură. Se duce și consumă, dacă are alți câini sau oameni în preajmă, înghite nemestecat. În rest, diverse obiecte, oase, le lasă când îi spun. Nu am reușit să o dresez să nu mănânce de pe jos când suntem afară, decât dacă văd ce vrea să ia în gură și îi dau comanda înainte să apuce să pună gura. Dacă pune gura și e ceva ce vrea să înghită, nu o lasă.

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
De câine, tine mai mult metoda aplicată :)
Cu nebunul pe care îl am acum, folosesc zgarda electrica.

#80
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSmurfK, on 16 ianuarie 2021 - 22:09, said:



Dar cred că ține și de câine, sincer. A mea, dacă prinde o bucată de ceva mortăciune, cârnat, ceva bun, nu există să lase din gură. Se duce și consumă, dacă are alți câini sau oameni ĂŽn preajmă, ĂŽnghite nemestecat. În rest, diverse obiecte, oase, le lasă când ĂŽi spun. Nu am reușit să o dresez să nu mănânce de pe jos când suntem afară, decât dacă văd ce vrea să ia ĂŽn gură și ĂŽi dau comanda ĂŽnainte să apuce să pună gura. Dacă pune gura și e ceva ce vrea să ĂŽnghită, nu o lasă.
Asa e rasa. Terrierii nu lasa din gura orice ar fi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate