Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau Jack Russell Terrier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Sotia mea avea un beagle cand am cunoscut-o cu care alerga pe plaja dimineata pe la ora 6, kilometrii buni si cainele ala iubea sa alerge. Ii placea asa de mult incat te scotea el afara din casa.

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Iti sugerez un Schnauzer Standard, e mai mult decat capabil sa alerge, dar e mult mai manevrabil decat un Russel Terrier care dupa parerea mea nu poate fi tinut in apartament. Eu am un Schnzauzer pe care il alerg cate 2 ore cu bicileta pe campuri fara sa bea apa, fara sa me opresc decat sa mai iau eu o gura de apa. Mai pleaca a mea dupa cate un iepure dar vine inapoi de fiecare data, nu pleaca dupa alti caini si nu mi-a sapat nici o planta din curte.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzer standard am si eu, il poreclisem <<Neobositul>>.  Acum are 10 ani si nu mai e chiar asa activ. Este socant de obedient sau poate din cauza ca mai inainte am avut foxterrieri mi se pare mie ca e prea ascultator. La o singura chestie nu prea asculta si anume la latrat. Latra la tot ce trece pe langa gard.

Edited by Freddy12, 26 June 2020 - 10:54.


#22
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Mie imi plac cainii blanzi, cu care nu ai niciodata stres ca o sa muste pe cineva. Un astfel de caine, insa nu e bun la paza. Oricine poate sa intre sau sa iasa fara sa latre.
E atat de neteritorial ca lasa si alti caini sa manance din mancarea lui. Vrabiutele si gugustiucii ciugulesc si ei din mancare. Nici nu se misca ca sa nu le sperie. Doar le priveste linistit si bland, cu capul asezat, din cusca, gandind la cine stie ce filozofii canine.
Pe de alta parte, daca il bagi in seama - energie Duracell. Gata de joaca, gata de distractie.

Povestea lesei. Cand vrea liber si stie ca nu merge cu rupt la fuga si alte scamatorii(caci le-a incercat pe toate), se roteste dupa copacel, pune fata de prost, si priveste de parca ar spune: "uite ce prost sunt, nu te mai chinui cu lesa". Asta pana schimbi cu un ton mai dur, si se elibereaza imediat.

A invatat sa nu traga la lesa, merge la pas, stie ce inseamna nu, sezi sau culcat. Toate invatate in timp record, in cateva week-end-uri, gandindu-ma la viitorul lui incert.
E un catel juvenil de tara, care nu latra pe nimeni, exceptie stapanii de bucurie si pisicile de suparare. Pentru ca, jucaus din fire a suparat o felina si l-a zgariat/muscat, intors spasit si suparat pe neamul pisicesc.

Cainele de tara trebuie sa pazeasca ograda si sa nu manance pui. N-are nicio treaba cu paza si mama lui mai apuca cate o rata/pui, nu il vad bine si imi e teama ca o sa fie otravit inainte sa gaseasca alt stapan. A fost cainele bunicii, Dumnezeu sa o ierte.

Taica-miu ii spune "Bobita". Las si un filmulet poate iti e drag de el.

https://drive.google...372LeGaCYF/view

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Ia un maidanez pur sange... o sa ai si cu ala suficienta adrenalina - Sunt cei mai destepti caini :)

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGlCA_Contras, on 26 iunie 2020 - 10:50, said:

Ia un maidanez pur sange... o sa ai si cu ala suficienta adrenalina - Sunt cei mai destepti caini Posted Image

Eu la asta mă oprisem inițial, să iau un maidanez. Am un amic la un adăpost canin, văd, poate mă ajută.

Dar la tipul ăsta de căței, cum e Jack Russell, Schnauzer, orice, îți poți face o idee, în mare, despre temperament, energie. Așa, la maidanez, nu știi ce poate fi. Poate fi un leneș notoriu.

Edited by SmurfK, 26 June 2020 - 11:26.


#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSmurfK, on 26 iunie 2020 - 11:26, said:



Eu la asta mă oprisem inițial, să iau un maidanez. Am un amic la un adăpost canin, văd, poate mă ajută.

Dar la tipul ăsta de căței, cum e Jack Russell, Schnauzer, orice, ĂŽți poți face o idee, ĂŽn mare, despre temperament, energie. Așa, la maidanez, nu știi ce poate fi. Poate fi un leneș notoriu.
Daca il iei de pui si dimensiunea e cu semnul intrebarii. Am gasit in urma cu 20 de ani un pui aruncat in strada in plina iarna, era micut, nu parea ca va depasi 7-8 kg la maturitate. Un semn de intrebare mi l-am pus in momentul cand a inceput sa se tina de cateaua mare si nu de foxterita. Dupa o luna si ceva a inceput sa creasca in ritm accelerat incat la maturitate a ajuns un caine maricel, cam cat un malinois. De aceeaa poate ar fi bine sa adopti un caine adult dar cu varsta sub 3-4 ani.

#26
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Poststevetlangat, on 26 iunie 2020 - 10:49, said:

Mie imi plac cainii blanzi, cu care nu ai niciodata stres ca o sa muste pe cineva. Un astfel de caine, insa nu e bun la paza. Oricine poate sa intre sau sa iasa fara sa latre.
E atat de neteritorial ca lasa si alti caini sa manance din mancarea lui. Vrabiutele si gugustiucii ciugulesc si ei din mancare. Nici nu se misca ca sa nu le sperie. Doar le priveste linistit si bland, cu capul asezat, din cusca, gandind la cine stie ce filozofii canine.
Pe de alta parte, daca il bagi in seama - energie Duracell. Gata de joaca, gata de distractie.

Povestea lesei. Cand vrea liber si stie ca nu merge cu rupt la fuga si alte scamatorii(caci le-a incercat pe toate), se roteste dupa copacel, pune fata de prost, si priveste de parca ar spune: "uite ce prost sunt, nu te mai chinui cu lesa". Asta pana schimbi cu un ton mai dur, si se elibereaza imediat.

A invatat sa nu traga la lesa, merge la pas, stie ce inseamna nu, sezi sau culcat. Toate invatate in timp record, in cateva week-end-uri, gandindu-ma la viitorul lui incert.
E un catel juvenil de tara, care nu latra pe nimeni, exceptie stapanii de bucurie si pisicile de suparare. Pentru ca, jucaus din fire a suparat o felina si l-a zgariat/muscat, intors spasit si suparat pe neamul pisicesc.

Cainele de tara trebuie sa pazeasca ograda si sa nu manance pui. N-are nicio treaba cu paza si mama lui mai apuca cate o rata/pui, nu il vad bine si imi e teama ca o sa fie otravit inainte sa gaseasca alt stapan. A fost cainele bunicii, Dumnezeu sa o ierte.

Taica-miu ii spune "Bobita". Las si un filmulet poate iti e drag de el.

https://drive.google...372LeGaCYF/view


Am scos accesul liber, dupa ce am vazut ca initiatorul a avut zero reactie la postare.
Intre timp cativa mi-au cerut acces. Le-am dat acces, si l-am pus la liber din nou.
Sper sa va binedispuna si pe voi catelul, si ignorati decorul, nu e vina lui si nici ograda mea.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca totusi ramai pe ideea de JRT, intra in grupul de pe FB si vezi ce gasesti pe acolo.
Nu pot pune linkul fiindca nu mi se permite dar am gasit linkul unei crescatoare
https://www.facebook...klava.scheritsa


#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am mai avut timp de gândire, așa că am achitat și acum aștept să vina o cățelușa. Am comandat chiar de la link-ul de mai sus, de la crescătoarea respectiva, care e din Moldova. Sper sa fie cu noroc, că mereu m-am înțeles bine cu moldovenii...

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de catel! Sper ca stii la ce sa te astepti de la aceasta rasa de dracusori impielitati. Uite aici un clip cu partea buna dar cu un efort pe masura:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LgBKhj48VDY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da. Am urmărit clipuri, am vorbit cu deținători, cam asta îmi place la ei, că sunt energici și mereu în mișcare.

Totuși, sa nu exageram. Nu mă aștept să o învăț să îmi facă cafeaua dimineața... :D

Clipul de mai sus e regizat in cea mai mare parte. Adică nu sunt neapărat legate acțiunile. Sunt filmate pe rand și "compuse" ca și cum ar fi continue, chiar daca nu sunt.

Edited by SmurfK, 13 July 2020 - 19:58.


#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Ii poti dresa sa nu latre. Doar sa scoata un marait gutural!   Dar cand nu esti present tot va latra.   In primele 4,5 luni va roade papuci. Nu incerca sa-l inveti nu stiu cate comenzi.Putine ,dar bune.Daca reusesti sa o faci sa mearga fara lesa e perfect.Mai putin cand intr-n ,,calduri,, ca atunci greu mai asculta.Si e bun si de paza. Ca fapt divers voi lua o femela JRT normala nu cu par sarmos, in urmatoarele luni(astept sa ne mutam la o casa cu curte). Un prieten  a dat pe un J. cca 250 pounds. Fa-I vaccinarile/carnet sanatate/microcip.  Pe fosta catelusa am pierdut-o de vreo 2 ori.Mereu a fost gasita si returnata. Alta tara,alti oameni!

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am luat cu par sârmos. Mi se par mai simpatici. Lătratul cred că ar fi un lucru pozitiv la ce vecini nașpa am, dar voi face tot posibilul sa o dresez. Am un amic care face dresaj canin și o să îmi arate el ce și cum.

Îi fac tot ce îmi spune veterinarul. Halatul a fost 460 euro, ar fi păcat să se îmbolnaveasca că încerc să salvez 100 de lei, cat e un vaccin.

Edited by SmurfK, 13 July 2020 - 20:47.


#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMikeSpike, on 13 iulie 2020 - 20:26, said:

Ii poti dresa sa nu latre. Doar sa scoata un marait gutural!
Ha,ha,ha, ce gluma buna!�� Mai degraba il invata sa faca o cafea decat sa-l invete sa nu latre. Terrier ca sa nu latre... exclus. Eram intr-un parc in Tirol acum cativa ani, erau foarte multi caini, majoritatea erau cuminti, educati . Ghici care latrau? Foxterrierii si JRT-ii.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSmurfK, on 25 iunie 2020 - 22:31, said:

...
În orice caz, ceva idei?
...
staffy

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Freddy,crede si nu cerceta. Cat eram prezent nu facea vocalize,cand lipseam facea concerte. Drept dovada de aia a trebuit(fortat) sa o trimit inapoi in Ro. Vecin de kakat(bastinas). Partea proasta e ca dupa 2 luni cand a aflat landlordul-aveam permisiunea lui sa tin catelusa. Tarziu. Dar sa stii ca daca o inveti nu latra!

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nici foxterrierii mei nu latrau cand erau in casa cu mine dar singuri in curte... era jale, mai ales din cauza unor pisici care faceau plaja pe acoperisul garajului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate