Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De ce firmele incearca sa convinga angajatii sa semneze acorduri bilaterale in loc sa fie concediati?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
tudorionascu

tudorionascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.10.2017
De ce firmele incearca sa convinga angajatii sa semneze acorduri bilaterale in loc sa fie concediati?

Daca semnezi acordul bilateral de incetare a contractului de munca, nu mai poti beneficia de ajutorul de somaj. In opinia mea, este un mare dezavantaj pentru angajat.

Exista cumva o rusine ca apari ca fiind concediat? Sau faptul ca apari in Revisal ca fiind concediat de la precedentul loc de munca, te-ar dezavantaja in cautarea unui alt loc de munca?

Care sunt avantajele semnarii unui acord bilateral intre angajat si angajator pentru angajat?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005
Nu se desfiinteaza postul.
Angajatul pleaca "la zi".

Edited by MarianG, 25 June 2020 - 14:17.


#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Pentru ca este foarte greu sa concediezi pe cineva. Trebuie sa dovedesti ca acea persoana nu si-a respectat obligatiile, sa ai dovada ca acea persoana a mai primit avertismente, etc.

NU stiu daca se practica peste tot, dar in mod normal, anual, se face evaluarea angajatului. Daca am intr-un an Standard sau Peste Standard, nu ma poate da afara urmatorul an decat daca incalc o norma grava si nu pe motiv "nu muncesc".

Ca idee, nici in interesul angajatului nu este sa apara in contractul de munca ca fiind concediat din culpa lui.

Edited by CryTeku, 25 June 2020 - 14:23.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
Ca sa scape cat mai urgent de angajat si sa nu desfiinteze postul respectiv.
In cazul asta nu mai exista preaviz deci, cum spuneam, scapa de tine instant.

Edited by Naijax, 25 June 2020 - 14:24.


#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru angajat nu e nici un beneficiu, chiar pierde somajul si vechimea care se adauga in lunile de somaj.. Doar daca firma ii da un numar de salarii compensatorii care sa ii acopere cu varf si indesat somajul pe care l-ar obtine...

#6
GabiMos

GabiMos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.02.2020
Exact. Fara compensatorii nu prea e bine sa semneze cineva despartirea amiabila pentru ca pierde dreptul la somaj. Nu cred ca e rusinos sa fii dat afara pe motive economice. Daca un salariat e neperformant e alta discutie.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 07.11.2006
Chichite de patron.
Acu cand a dat de greu,plange cu lacrimi de Covid pe umarul angajatilor ca este inuman ce se intampla,ca ne pare nespus de rau,ca tinem legatura,ca suntem in pragul falimentului (dupa 2 1/2 luni jumate?),c-o fi c-o pati,etc.
In acest fel isi mentin postul.
Daca ar fi invers,adica angajatul sa-i dea cu flit,jigodia ar sari trei metri ca-i nesimtire crasa sa lasi firma cand e mai greu,ca in vremile astea tre sa fii si mai loial,bla,bla,bla,bla.
Nenorocitul primeste un sut in cur de la jigodie si ramane pe drumuri.
Iar folclorul cu locurile de munca fara numar care exista pe piata muncii fara candidati este alimentat de aceias gen de patroni jegosi.Nu-i adevarat,nu sunt locuri de munca.Asta daca facem abstractie de cele platite cu minimumul pe economie si "restul la negru".
Si sa nu incepeti cu ce stiu sa faca angajatii.Stiu sa faca chiar multe,ca daca n-ar fi stiut,jigodiile n-ar fi prosperat.

Edited by adisz, 25 June 2020 - 14:34.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,883
  • Înscris: 21.03.2020
Pe de alta parte sunt angajatori care tipa dupa angajat, te-am invatat, instruit, ai prins experienta si acu pleci la concurenta... Nu poti, nu te las etc... :D

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009

 tudorionascu, on 25 iunie 2020 - 14:11, said:

Care sunt avantajele semnarii unui acord bilateral intre angajat si angajator pentru angajat?

In principiu doar "patronul" are avantaje (enumerate deja mai sus - nu desfinteaza postul, maine poate angaja pe altcineva pe postul ala, etc). Nu semna nici un act inainte sa intelegi exact ce presupune si ce implicatii sunt prin semnarea acelui act!

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014
In Romania e foarte greu sa dai pe cineva afara, daca acesta isi face treaba. Unde lucrez eu, aveam un tip mai nebun, care isi facea treaba bine, dar ne deranja mereu in birou pt ca putea vorbii continuu despre teorii ale consipiratiei, cum evreii conduc lumea si ca este urmarit de SRI prin drone. Chiar daca nu il baga nimeni in seama sau ii ziceam ca ne deranjeaza, el tot continua sa vorbeasca. Dar cumva, tot avea timp sa rezolve toate task-urile primite.

Ei bine, toti ne plangeam de el manager-ului firmei, dar el a zis ca e greu sa il dea afara fara ca apoi sa fie dat de nebun in judecata pt "concediere fara motiv". Nu stiu exact ce s-a intamplat, dar pana la urma tipul si-a dat demisia si toata lumea e mult mai linistita in birou.

#11
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 adisz, on 25 iunie 2020 - 14:33, said:

Chichite de patron.
[...]
Te referi la afacerile mici... mai ales ca ai folosit si notiunea de "patron".

Aici se vede problema cu afacerile astea... firmele mici nu au fonduri de urgenta, iar cand se intampla ceva, nu au ce sa acceseze si se roaga de stat sa ii ajute. (care le-a cam dat-o cu somajul tehnic)

E mereu o gluma cu multinationalele si ca stau corporatistii nu stiu unde... uite ca acei corporatisti au in spate multinationale si, inclusiv persoanele din CallCenter nu sunt afectate cum sunt persoanele care lucreaza in "industria hainelor", afaceri mici pe langa sate (crescatorii de pui/porci/etc), restaurante (unde e o mare problema), etc.

Edited by CryTeku, 25 June 2020 - 14:46.


#12
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 CryTeku, on 25 iunie 2020 - 14:45, said:


firmele mici nu au fonduri de urgenta, iar cand se intampla ceva, nu au ce sa acceseze si se roaga de stat sa ii ajute. (care le-a cam dat-o cu somajul tehnic)

ar putea, de exemplu sa aibă o linie de credit la o banca. dar pentru asta trebuie sa declari salariul corect, taxele corecte, mașina amantei sa nu fie pe firma. preferabil firma sa nu fie pe pierdere de 10 ani pe motivul ca a fost criza in 2008. probleme din astea romanești.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

 tudorionascu, on 25 iunie 2020 - 14:11, said:

De ce firmele incearca sa convinga angajatii sa semneze acorduri bilaterale in loc sa fie concediati?

Daca semnezi acordul bilateral de incetare a contractului de munca, nu mai poti beneficia de ajutorul de somaj. In opinia mea, este un mare dezavantaj pentru angajat.

Exista cumva o rusine ca apari ca fiind concediat? Sau faptul ca apari in Revisal ca fiind concediat de la precedentul loc de munca, te-ar dezavantaja in cautarea unui alt loc de munca?
Care sunt avantajele semnarii unui acord bilateral intre angajat si angajator pentru angajat?
Pentruca sa nu desfiinteze postul.Angajatorii care se respecta ofera beneficii, salarii compensatorii, etc.Permite reluarea rapida a activitatii firmei prin angajarea altor oameni sau chiar a celor plecati.

 Soulstream, on 25 iunie 2020 - 14:41, said:

In Romania e foarte greu sa dai pe cineva afara, daca acesta isi face treaba. Unde lucrez eu, aveam un tip mai nebun, care isi facea treaba bine, dar ne deranja mereu in birou pt ca putea vorbii continuu despre teorii ale consipiratiei, cum evreii conduc lumea si ca este urmarit de SRI prin drone. Chiar daca nu il baga nimeni in seama sau ii ziceam ca ne deranjeaza, el tot continua sa vorbeasca. Dar cumva, tot avea timp sa rezolve toate task-urile primite.

Ei bine, toti ne plangeam de el manager-ului firmei, dar el a zis ca e greu sa il dea afara fara ca apoi sa fie dat de nebun in judecata pt "concediere fara motiv". Nu stiu exact ce s-a intamplat, dar pana la urma tipul si-a dat demisia si toata lumea e mult mai linistita in birou.
Pentru lipsa activitate e destul de usor sa desfiintezi postul.

#14
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 the_northpole, on 25 iunie 2020 - 15:27, said:

ar putea, de exemplu sa aibă o linie de credit la o banca. dar pentru asta trebuie sa declari salariul corect, taxele corecte, mașina amantei sa nu fie pe firma. preferabil firma sa nu fie pe pierdere de 10 ani pe motivul ca a fost criza in 2008. probleme din astea romanești.
Eu o dau exemplu pe maica-mea. Lucreaza la o fabrica din asta de tricotaje, patronul e italian. Le trateaza ca pe niste sclavi, si poate generalizez, dar asta cred ca se intampla peste tot. Daca azi vine patronul indispus, o luna nu mai primesc bonuri, sau le mai ia din salariu, etc. Si ce sa se mute, are 50 de ani...

Ciudat e faptul ca au lucrat incontinuu pe vremea pandemiei, pe italian nu l-a interesat ca-n tara la el ii moare bunica, pisica, a venit aici sa faca bani, si-n pandemie faci bani multi.

Eu sunt de parere ca Romania va evolua atunci cand vor disparea toate domeniile astea de munca care te transforma intr-un sclav si trebuie sa stai in pozitie de salut in fata sefului. De la firmele de paza, pana la femeile care curata oule.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
Cu fabricile de tricotaje este peste tot la fel
Greseala majora este a angajatilor care nu fac plangeri / reclamatii la ITM

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Pe unde am lucrat eu se dădeau salarii compensatorii. La unul din locurile de muncă era un standard in functie de vechime, la altele se negocia. Doar pentru abateri grave se dădea afară fără discuție.

#17
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Naijax, on 25 iunie 2020 - 15:36, said:

Cu fabricile de tricotaje este peste tot la fel
Greseala majora este a angajatilor care nu fac plangeri / reclamatii la ITM
Nu prea poti... Inspectorii ITM mai vin din cand in cand, si cand vin, intra direct in biroul italianului.

Au incercat acum 2 ani vreo 5 fete si au zis ca lucreaza peste program si nu sunt platite. Italianul a aflat, o fi primit vreo amenda infima, fetele respective nu mai primesc de atunci bonuri si iau minimul. A meritat? Normal ca nu, vorbim de oameni de la tara, care traiesc din 1200 de lei.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,131
  • Înscris: 18.12.2007

 fqx, on 25 iunie 2020 - 15:31, said:

Pentru lipsa activitate e destul de usor sa desfiintezi postul.

Doar ca daca desfiintezi postul nu mai ai voie sa il infiintezi din nou pentru nu stiu cat timp, deci ai merge cu un om in minus.
In general patronii care cer demisia cu acordul partilor (aia e promisiunea bilaterala) au pe altcineva pentru postul respectiv, deci nu il vor desfiinta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate