Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

E vreun programator pasionat de compus melodii?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Salut. Eu nu sunt programator profesionist (acum cativa ani mai faceam situri deci stiu o minima programare php - javascript), si din pacate nici compozitor profesionist, Dar am tot compus piese (m ainteresea piese comerciale), si acum cativa ani (5-6) m-am pus sa fac un generator de melodii. Mult am lucrat la partea de "cum functioneaza melodia". Cu teoria asta sunt destul de aproape de final. M-am pus de vre-un an - doi sa fac programul efectiv, Eu l-am inceput in Javascript, ca mi-era ma iusor, de curiozitate sa vad ce potential are teoria muzicala (din spatele programului). (probabil programul in final daca ar fi sa fie "deschis publicului" nu ar fi in forma Javascript).
Problema e ca dureaza foarte mult finalizarea, din cauza bug-urilor de programator neprofesionist.
Ma gandesc o la idee de afaceri gen programul - generator de melodii, care depinzand de cat de bine scoate melodiile ar putea fi ori vandut ca si software..ori facut un site din care sa poti genera si cumpara melodii.. ori daca o fi mai profitabil poate sa nu coste nimic generatul melodiilor dar in schimb sa rezerv dreptul de autor (doar al melodiei, evident) pentru ca ma gandesc ca s-ar mari "targetul" si pentru cei multi care sunt producatori de instrumentale si n-au bani sa dea pe o melodie sau pe un program. Iarasi, depinde de cat de performant iese programul (evident ca daca programul e in stare sa compuna piese de succes pe banda rulanta, nu-mi convine sa vand tot programul ci piesele la bucata, dupa cum am zis)
Partea bizara aici e ca eu am un frate care chiar e programator profesionist (in UK), deci nu ma intereseaza doar un programator care sa-mi faca codul si gata.. ci ma intereseaza un partener de afaceri, impreuna cu care sa si-l punem la punct (sa perfectionam generatorul) si sa gandim afacerea incat sa iasa cat mai multi bani (pe termen lung).

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Asa ceva?

https://www.image-line.com/flstudio/

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 dani.user, on 24 iunie 2020 - 15:43, said:


Nu. Ala nu-i un generator de melodii (e un program sa te ajute sa faci orchestratii mai degraba sau sa produci melodia, nu contine algoritm de generare de melodii), Ci ceva gen: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TbR7tOfkdrY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au tot aparut astfel de generatorare de melodii (spre disperarea mea, fiindu-mi ciuda ca nu-mi-l termin odata pe al meu), dar ele mi se par cam inutile, caci ele inventeaza o melodie aleatorie (conform unor cerinte vagi), dar nu creaza o piesa completa cu melodie de strofa, melodie de pre-refren si melodie de refren. Acolo e cheia muzicii (felul cum evolueaza melodia dinspre strofa inspre refren). Deci inca suflu usurat.. Pentru ca generatorul asta la care lucrez asta face (toata melodia cu strofa-refren, etc). Si, da, daca as vrea as putea sa las utilizatorul sa-si introduca o melodie de strofa (pe care a compus-o, dar nu stiu cum s-o continue la refren, sau vice-versa), iar eu sa-i ofer solutii de refren. Dar deocamdata nu vreau sa fac acest feature.. Ci doar melodia completa.

Edited by bursucelu_viesel, 24 June 2020 - 16:04.


#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai baga si tu un film pe youtube sa vedem ce ai acolo.
ca eu am dubii ca ai inventat ceva nou.
eu m-am jucat mult timp cu fl studio, si inainte de asta in 'ejay', care cred ca e ceva vrei tu sa faci defapt. adica loop-uri pe care utilizatorul doar le "asambleaza". dar rezultatul este defapt aceeasi melodie cu alte sunete, pentru ca toate merg pe aceeasi linie melodica ca le poata potrivi utilizatorul

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Algoritm de generare muzica, sa fie placuta dar si unica, n-as prea crede.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2020 - 16:15.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
gasisem si eu ceva general , nu soft care sa creeze melodii. insa posibil sa mearga in cazul in care l-as fi pus in aplicare. nu zic cum anume imi ziceam sa mearga pentru ca vreau sa pastrez dreptul de autor, insa poate o sa gasesc pe cineva sa codeze ce vreau eu si poate sa scot niste banuti

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
jean michel jarre a scos de ceva timp asa ceva pe piata: Eōn!

#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 alx42, on 24 iunie 2020 - 16:08, said:

pai baga si tu un film pe youtube sa vedem ce ai acolo.
ca eu am dubii ca ai inventat ceva nou.
eu m-am jucat mult timp cu fl studio, si inainte de asta in 'ejay', care cred ca e ceva vrei tu sa faci defapt. adica loop-uri pe care utilizatorul doar le "asambleaza". dar rezultatul este defapt aceeasi melodie cu alte sunete, pentru ca toate merg pe aceeasi linie melodica ca le poata potrivi utilizatorul
asa arata la mine deocamdata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GFtjokJF150?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar interfata asta n-are nicio legatura cu interfata pentru utilizatorii. El la mine scoate fisiere midi, dar poti oricand sa alegi un instrument virtual sa cante melodia (si acordurile si tobele, etc). Eu chiar mi-am facut un instrument virtual care face Freq Modulation (de fapt Phase Modulation) genul care scoate sunetele specifice "Neuro-bass". In fine..Deocamdata, n-am implementat mai nimic dpdv armonic (doar extrag random note din acorduri), dar de-abia astept sa ajung la partea armonica.. Deocamdata am cateva luni de cand ma chinuiesc la implementarea motivului melodic.
Incerc sa fac generatorul cat mai "stiintific" posibil. adica perfect logic sa urmeze toate posibilitatile muzicale.

 karax, on 24 iunie 2020 - 16:15, said:

gasisem si eu ceva general , nu soft care sa creeze melodii. insa posibil sa mearga in cazul in care l-as fi pus in aplicare. nu zic cum anume imi ziceam sa mearga pentru ca vreau sa pastrez dreptul de autor, insa poate o sa gasesc pe cineva sa codeze ce vreau eu si poate sa scot niste banuti

nu stiu daca te referi la algoritm prin care computerul identifica singur "codul" melodiilor de succes (prin generatii etc), atunci e complet diferit fata de abordarea mea. Eu practic nu fac inteligenta artificiala aici. Ci doar mi-am constientizat posibilitatile muzicale si le-am pus pe calculator. Mai mult tine de autoanaliza psihoanaliza daca vrei. Psihologie gestalt posibil.. Nici nu prea ma ajuta teoria muzica, deocamdata (la armonie in schimb, da)

 tEo, on 24 iunie 2020 - 16:46, said:

jean michel jarre a scos de ceva timp asa ceva pe piata: Eōn!

hmm.. interesant.. Eu nu m-as baga inca la a genera o piesa finala (instrumentata)..din nenumarate motive , nu doar ca ar fi mult mai greu. Dar iarasi rasuflu usurat ca nu s-a focusat pe crearea de melodii bune exclusiv (ci asa pe piese ambientale fara melodii sau cu melodii vagi.)
Eu vreau ca generatorul sa scoate melodii comerciale (bune de pus pe radio/cluburi). Sa faca strict melodia si nu orchestratia (care tine de amprenta artistului, e specifica fiecarui an, etc..)

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ce am gasit  nu e inteligent , ma rog , nu zic ce chestie , pastrez pentru clipa in  care poate o sa gasesc pe  cineva si reusim  sa  lucram cu softul , sa programam

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
https://sonic-pi.net/

 bursucelu_viesel, on 24 iunie 2020 - 15:32, said:

ori daca o fi mai profitabil poate sa nu coste nimic generatul melodiilor dar in schimb sa rezerv dreptul de autor (doar al melodiei, evident) pentru ca ma gandesc ca s-ar mari "targetul" si pentru cei multi care sunt producatori de instrumentale si n-au bani sa dea pe o melodie sau pe un program. Iarasi, depinde de cat de performant iese programul
adica tu inventezi chitara si vrei drepturi de autori pentru toate melodii le ce pot fi cantate la ea?

#11
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 MarianG, on 24 iunie 2020 - 17:33, said:

adica tu inventezi chitara si vrei drepturi de autori pentru toate melodii le ce pot fi cantate la ea?
nah, nu-i acelasi lucru. E ca si cum eu inventez si patentez becul si cer drepturi de autor daca foloseste cineva inventia. In fine, crede-ma ca nu suport capitalismul de nicio culoare (cu patenturile lui cu tot), dar n-avem de ales.. Evident ca ar fi sarit sa colaboreze fara rezerve multi oameni si s-ar fi inventat multe lucruri..dar deocamdata..Karax nici macar n-a apucat sa zica metoda prin care vrea sa genereze melodii si s-a oprit pe teama ca i se fura ideea. lol cam exagerat, dar il inteleg..

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
OK, si daca eu reusesc sa reproduc Sonata pentru pian nr. 14 in programul asta al tau, spui ca ai tu drepturi de autor peste opera lui Beethoven?

#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 MarianG, on 24 iunie 2020 - 19:47, said:

OK, si daca eu reusesc sa reproduc Sonata pentru pian nr. 14 in programul asta al tau, spui ca ai tu drepturi de autor peste opera lui Beethoven?

ei, asta ar fi un pas mult indepartat, si anume sa se conecteze la shazam sau cumva sa verifice inainte sa scoata piesele, daca nu cumva au fost inventate (si-s notorii). Dar nu ma preocupa aspectul asta. Mie-mi plac melodiile complexe, si cu cat e mai complexa melodia cu atat cresc sansele sa fie mai originale. Oricum, varianta "nesimtita" a programatorilor a fost deja facuta: si anume 2 programatori au facut toate melodiile care pot fi inventate vreodata, (fara sa le-asculte evident, doar le-au copiat pe calculator). Deci bune proaste, absolut toate combinatiile posibile.
Oricum, legal din cate stiu trebuie sa dovedesti ca cineva ti-a auzit melodia si a copiat-o.. deci daca cineva din Indonezia face o mel asemanatoare, n-are nimeni nicio pretentie.
In fine, asta cu luatul drepturilor de autor e o posibila idee care eu o consider mai "blanda" (in sensul ca nu fac "discriminare financiara" - ai bani - poti s-o folosesti, n-ai, nu poti.)

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
ce avantaje aduce serviciul tau ( pe langa dreptul de a renunta la opera compusa) fata de alte servicii de genul
musiclab.chromeexperiments.com
beepbox.co
onlinesequencer.net
www.soundtrap.com
tones.wolfram.com
web.casio.com
soundnation.com

#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 MarianG, on 24 iunie 2020 - 21:03, said:

ce avantaje aduce serviciul tau ( pe langa dreptul de a renunta la opera compusa) fata de alte servicii de genul
Eu sunt un tip analitic.In asta consta talentul meu. Initial, normal ca am incercat 100% cu talentul (nici nu m-a interesat teoria muzicala prea mult). Dar cand, cu chiu cu vai am scos niste mediocre reusite melodice, mi-a picat fisa ce am facut bine. Si de aici a inceput o intreaga "revelatie"  despre cum functioneaza melodia in general. Practic am renuntat la a mai compune cu "talentul" ci mai mult cu partea constienta / analitica.
Problema e ca nu pot sa compun 100% logic (tinand cont de toate zecile de reguli descoperite de mine), caci intervine instinctul muzical care fara sa vrei te indruma spre o directie. Asa ca mi-a venit ideea sa pun pe calculator, si practic sa testez si teoria daca-i buna, daca mai are nevoie de completari,etc. Deci practic n-are voie sa exista 1 nota intr-o piesa (facuta de mine) pe care eu sa n-o pot explica in mare detaliu de ce e acolo si ce roluri joaca.
Deci, daca am facut teoria buna.. ce poate aduce programul asta al meu (fata de ce-i acum pe piata acum), e:
-"seriozitatea" calitatii melodiei, dar mai ales faptul ca scoate o piesa care contine melodie de strofa si melodie de refren (etc) care sunt "legate" logic.
-bineinteles ca poti faci si doar o simpla melodie (doar un refren sau doar o strofa, etc), asa cum fac restul programelor (dar sincer mi se pare cam inutil sa faci asa). Dar chiar si melodia asta, am pretentia ca va fi buna (spre deosebire de ce aud la celelalte programe, care daca scot 2% din toate incercarile melodii oarecum ok..ok sa te inspiri din ele, nu sa le folosesti ca atare).
-apoi pot introduce diverse stiluri de melodii (cu anumite tipuri de sincopari, specifice diverselor "ere") , plus multe particularitati pe care le poti vrea de la o melodie (nu doar bpm-ul si cheia-gama)
-plus solutii care sunt "rupte" de ce-i actual pe piata (desi..faptul ca piesele noi folosesc elemente din piese deja existente, e un "limbaj" valoros, in sine)
-eu personal as vrea sa creez tipuri noi de melodii care provin din "pura teorie" (adica teoria zice ca e posibil sa satisfaci ascultatorul cu o anumita "solutie" melodica, si tu observi ca nu s-a folosit in istorie o asemenea solutie)
-mi-ar placea totusi sa rupem tiparul asta de strofa-prerefren-refren-"lead" la un moment dat, dar asta-i dupa cum vrea utilizatorul
-plus ca odata ce ai la picioarele tale o melodie "functionala", iti poti permite si sa devii "rafinat" sau aventuros (stiind ca esti "asigurat") dpdv melodic.
-sunt si features pe care inca n-as vrea sa le ofer, gen sa introduci strofa compusa de tine, si eu sa-ti dau solutia de refren (+vice-versa), sau sa-ti arat intregul si de decizii pe care le ia generatorul, si sa te "educe" cum functioneaza melodia.

sunt atatia producatori tineri, buni in a face "beat"-uri si "loop"-uri, si sunt atatea fete (si baieti) cu voce buna. Dar ca sa compuna piesele astea de la radio (care si-asa sunt cum sunt..nu cine stie ce..), e nevoie in ziua de azi de intregi echipe de cant-autori si producatori care sa reuseasca sa "destepte" melodia venita de la unul - si continuata neasteptat de altul. Adica e munca serioasa..si deobicei reusesc doar sa "regurgiteze" anumite fragmente melodice pe care le aud la radio, si cat de cat sa le "rearanjeze" cat sa faca o melodie noua. stiu ca Play&Win se chinuie multe luni pana fac o piesa pt Inna. (si-au cam inceput sa devina "depasite" piesele lor in ultimii ani, deja pana si ei sunt nevoiti sa coloboreze cu alte echipe de artisi, etc).
In fine, eu zic ca ar fi suficienta "piata" pentru programul asta al meu. Sa-si faca el treaba bine, ca ar fi de mare folos..
Dar, problema e ca..posibil sa nu fiu in zona potrivita sa-mi caut un astfel de partener de colaborare..Daca ai sfaturi unde in alta parte sa caut, ti-as fi recunoscator. Eu de-a lungul anilor am mai dat astfel de posturi pe reddit, dar in primul rand imi trebuie cineva din tara, cu care sa pot sa am o legatura mai stransa. (sa avem incredere unul in altul, sa gandim un plan bine pus la punct si la partea financiara, si nu doar programarea), Pe forumurile de compozitor, una ca nu prea dau de romani, si doi ca nu ma pot ajuta la programare, plus ca au "artistul" in ei, care striga "blasfemie!!! nu ne e dat noua muritorilor sa descoperim tainele sfinte ale muzicii,,etc". Programatori am senzatia ca o sa tot gasesc, care sunt interesati dar ma intereseaza sa-i "filtrez" doar pe cei seriosi, care nu vor rapid sa scoata un ban si gata (fara sa-i mai pese nici daca imi distruge planul pe termen lung al acestui proiect), Totusi, asta e "programul meu de suflet", la care tot lucrez de ani buni (daca nu mai bine de 6 ani, cu intreruperi ce-i drept..)

#16
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 neagu_laurentiu, on 24 iunie 2020 - 16:15, said:

Algoritm de generare muzica, sa fie placuta dar si unica, n-as prea crede.
Vorbind serios, iti dai seama ce ML ar trebui ca un bot sa genereze muzica , inteligibila pt urechea omului ?

 MarianG, on 24 iunie 2020 - 19:47, said:

OK, si daca eu reusesc sa reproduc Sonata pentru pian nr. 14 in programul asta al tau, spui ca ai tu drepturi de autor peste opera lui Beethoven?
pai o reproduci , aici e vorba de generare de muzica. AI-ul este compozitorul. Muzica fara interventia omului.

Exemplu: site-ul pe care l-ai pus cu Wolfram tones. Aia nu este muzica, alea sunt niste sunete emise .Singura chestie care este ok, o reprezinta faptul ca nu sunt stridente sau agresive.
Atata tot.

@Initiator, daca programul tau nu genereaza muzica cel putin la acest nivel, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pzR2gGca8wU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
vorbim pareri si nimic real si concret.

Zgomotul nu este muzica !

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Există deja.

1. Costi Ioniță
2. Marius Moga

#18
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 waterman, on 25 iunie 2020 - 11:21, said:

Ar trebui cumva mutat Post-ul asta al meu la alta sectiune? (sau e bine pus aici? am zis ca aici sunt programatori sau cei cu spirit de antreprenor)

Edited by bursucelu_viesel, 25 June 2020 - 11:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate