Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

reabilitare casa veche - referitor la acte, care ar fi cea mai simpla solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
Salut! Mi-am cumparat un teren intr-un catun cam rupt de lume... in stanga am ca si vecin un teren arabil iar in dreapta am o casa parasita. Pe terenul meu exista o casa batraneasca, veche de 50 de ani, realizata din pamant si lemn (valatuci sau pamant in lati sau cum le-o mai spune in diverse zone), acoperita cu carton bituminos. Casa este intabulata, dar din punctul meu de vedere nu merita reparata pt ca nu are fundatie. Daca o las in pace, pica singura in vreo cativa ani. Am chef de munca si as reface-o complet tot din valatuci, dar cu fundatie. Insa cand ma gandesc la 1000 de acte si timp pierdut pentru obtinerea autorizatiilor de demolare si apoi de constructie, imi vine sa o las asa si sa-mi vad de treaba. Exista oare vreo posibilitate sa o reconstruiesc de la zero tot din pamant si lemn, sa ii fac un acoperis similar cu cel existent ca si forma, sa o acopar cu sindrila bituminoasa, practic sa o refac complet fara sa am nevoie de cele 1000 de acte? Sau macar vreo procedura simplificata care sa nu ma scoata complet din ilegalitate exista? Daca as scoate doar o autorizatie de consolidare s-ar "prinde" cineva ca eu am refacut-o complet?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
dai o sticla de ceva la primarie si n-ai treaba...

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca zici ca este un catun rupt de lume. ce-ti faci probleme omule ?

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
din cate stiu eu, daca o refaci din aceleasi materiale si nu ii modifici forma, nu-ti trebuie nimic, cu conditia sa o faci in vreo 2 zile :)
deci pui baietii la treaba!!
dar nu merita din  paianta si nu stiu cati mesteri de astia mai gasesti. E multa munca si inutila, imho. Daaar, daca asa vrei tu... :)

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ce vrei tu se cheamă oficial reparații, renovare, reamenajare. Consolidarea presupune expertize, proiect, avize, autorizație de construire.

Legea 50/1991
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
a) reparații la împrejmuiri, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
c) reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară;
d) reparații și înlocuiri de tâmplărie exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei, inclusiv în situația în care se schimbă materialele din care sunt realizate respectivele lucrări;
e) reparații și înlocuiri de sobe de încălzit și ale coșurilor de fum aferente;
f) tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje și alte finisaje interioare, precum și pardoseli interioare;
g) reparații la tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje și alte finisaje exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
h) reparații sau înlocuiri la instalațiile interioare, precum și reparații la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății;
i) montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
j) lucrări de reparații, înlocuiri ori reabilitări, fără modificarea calității și formei arhitecturale a elementelor de fațadă, astfel:
1. trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces, terase exterioare;
2. lucrări de reabilitare energetică a anvelopei și/sau a acoperișului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/șarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri;
k) lucrări de întreținere periodică și reparații curente la infrastructura de transport și la instalațiile aferente;
l) Abrogată.
m) Abrogată.
n) modificări de compartimentare nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare;
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;

Alege ce-ți place de mai sus și dă-i bătaie. Dacă ce vrei să faci nu se încadrează în cele de mai sus ai nevoie de autorizație de construire cu toată hîrțogăraia aferentă.

PS - o casă din chirpici poate fi foarte plăcută dacă e făcută cum trebuie.

Edited by radunic, 23 June 2020 - 16:30.


#6
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
stiu ca poate fi foarte placuta... ma gandesc sa o fac pe baza de "reparații, renovare, reamenajare" ... si sa intind "putin" coarda  (adica o daram si o reconstruiesc la cote identice :)

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Te apuci so darami , si sa o reconstruiesti . Daca ai ceva probleme cu autoritatile , spui ca sa daramat in timpul consolidarii . Ca sa te creada , pui si doi martori , vecini , prieteni ...etc .

#8
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006

View Postodastramosilor, on 23 iunie 2020 - 16:21, said:

.....cu conditia sa o faci in vreo 2 zile Posted Image

asta chiar e greu de realizat :)

View Postgladiatore, on 23 iunie 2020 - 16:50, said:

Te apuci so darami , si sa o reconstruiesti . Daca ai ceva probleme cu autoritatile , spui ca sa daramat in timpul consolidarii . Ca sa te creada , pui si doi martori , vecini , prieteni ...etc .
:) :) .. nu-i rea ideea

#9
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
n-ai treaba cu legi avize si autorizatii de constructie la sat

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostBUDAIbeer, on 23 iunie 2020 - 17:41, said:

n-ai treaba cu legi avize si autorizatii de constructie la sat
ba sigur ca ai, numa ca nu-s asa pretentiosi. Insa daca te toarna cineva, poti avea probleme. Azi si un gard cere aviz! Stiai?
daca e in catun uitat de lume, e drept ca e mai ferit, dar tot e bine sa n-o taraganeze.

View Posttibirk, on 23 iunie 2020 - 16:51, said:


asta chiar e greu de realizat Posted Image
banuiesc ca e o casa mica, pana in 30 m2. Plus vreun chiler eventiual :)

dar vezi ca e in camp, cf descrierii tale. Lasa nostalgiile si chirpicii ca te napadesc soarecii. Mai ales daca nu stai pe-acolo. Au sa faca din casa ta Republica si-au sa arboreze steagul soricesc pirat! :)

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Totusi esti sigur ca vrei o astfel de casa ? ... oricat de nostalgic ai fi .... suntem in 2020 .... oamenii au cu totul alte pretentii si asteptari

#12
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
Sunt foarte sigur!

https://www.vice.com...e-in-stil-vechi

View Postodastramosilor, on 23 iunie 2020 - 18:26, said:

ba sigur ca ai, numa ca nu-s asa pretentiosi. Insa daca te toarna cineva, poti avea probleme. Azi si un gard cere aviz! Stiai?
daca e in catun uitat de lume, e drept ca e mai ferit, dar tot e bine sa n-o taraganeze.


banuiesc ca e o casa mica, pana in 30 m2. Plus vreun chiler eventiual Posted Image

dar vezi ca e in camp, cf descrierii tale. Lasa nostalgiile si chirpicii ca te napadesc soarecii. Mai ales daca nu stai pe-acolo. Au sa faca din casa ta Republica si-au sa arboreze steagul soricesc pirat! Posted Image Daca stau mai bine sa ma gandesc, pana si fundatia i-as face-o din piatra
Are 50 mp (5 x 10). Mai mare nici nu imi trebuie ca nu e locatia mea de zi cu zi.
Referitor la soareci, tocmai de aia vreau sa ii torn fundatie si placa jos, ca sa nu am probleme cu rozatoarele. In rest, totul va fi tencuit (polistirenul, vata de sticlă si rigipsul nu-si au locul in acceptiunea mea Posted Image )

Casa nu e in camp, doar ca sunt vreo doua terenuri arabile intre mine si prima casa din stanga. Pe dreapta primul vecin are casa parasita iar urmatorul dupa el are casa noua de polistiren "modern". Peste drum e  "palatul" si domeniul de vreo 3 ha al unei procuroare care trece pe acolo doar in vacanta... probabil ca asta s-ar bucura daca ii infrumusetez peisajul Posted Image

Uite ceva haios referitor la soareci: https://www.facebook...64150890432865/

Edited by tibirk, 23 June 2020 - 19:11.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Pentru consolidare ai nevoie de o gramada de acte.Daca este un catun izolat, cred ca poti trece la treaba fara probleme.Torni placa pe post de fundatie si spui ca faci cotet de porci.Pe de alta parte, pe la tara in zonele izolate mai ales, e destul de usor de obtinut autorizatia de constructie.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
deci nu stiu ce-ti imaginezi tu ca fundatia aia va face la soareci, dar eu prevad ca au sa te insface ca pe porky pig :)
https://www.google.c...QAAAAAdAAAAABAP
da ma rog fiecare face ce vrea
linkul cu mesterul din Mures mi se pare o treaba d-aia emo care nu are nici o legatura cu realitatea... case eco... mai eco decat caramida nu poate fi nimic :)

View PostTarzy, on 23 iunie 2020 - 18:41, said:

Totusi esti sigur ca vrei o astfel de casa ? ... oricat de nostalgic ai fi .... suntem in 2020 .... oamenii au cu totul alte pretentii si asteptari
numai cine n-o avut de-a face nu stie

#15
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Bună seara! Eu am procedat așa (la o casă din paiantă).
La exterior:
- centură exterioară;
- tencuială exterioară(pus plasă sudată prinsă în multe cuie peste care am pus si plasă rabitz).
La interior:
- scos uși și ferestre(degradate);
- săpat în pereți până la centură, pus plasă sudată și turnat placă;
- instalație electrică făcută de la zero;
- tencuială interioară(făcut ca la exterior);
- glet.
Pregătirea pereților(îndreptat și ras varul existent precum și prinderea plaselor pe pereți) am făcut-o eu, pentru tencuit și turnat placa am plătit pe cineva.
Ce urmează să fac(trebuie să mai strâng niște bani):
- pus uși și geamuri;
- pus tavane(izolație+lambriu lemn);
- parchet+gresie.
Am procedat așa tocmai din cauza șoarecilor omniprezenți și a mirosului acestora.



#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu cred ca te bagi in cheltuieli prea mari ca sa merite citeva vizite pe an. Ce as face in locul tau ? As cauta si as aduce pe teren un garaj din acela de beton pe care l-as compartimenta si i-as face ferestre, pus ceva tabla pe acoperis, desigur cu o fundatie minima si pe placa de beton sau, mai simplu, as cumpara o rulota si as pune-o in curte. Casa veche probabil ca merita darimata sau facuta magazie de lemne si unelte. Tine-ti banii ca nu se stie ce vremuri vin. Iar cu munca sa refaci/reconstruiesti o casa aproape prabusita, eu stiu bine ce inseamna si nu as mai face asa ceva niciodata.

#17
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View Postfqx, on 23 iunie 2020 - 20:06, said:

.. pe la tara in zonele izolate mai ales, e destul de usor de obtinut autorizatia de constructie.
Spui prostii ! Orice autorizatie de constructie se da de la judet nu de la primaria catunului ! Pt orice contructie ai nevoie de proiect etc .
Fiind un catun uitat de lume si faptul ca refaci o casa la fel ca inainte , parerea mea e sa faci cum a zis colegul :

View Postgladiatore, on 23 iunie 2020 - 16:50, said:

Te apuci so darami , si sa o reconstruiesti . Daca ai ceva probleme cu autoritatile , spui ca sa daramat in timpul consolidarii . Ca sa te creada , pui si doi martori , vecini , prieteni ...etc .


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate