Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Sfat achizitie laptop si Garantii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
Salutari!

Sper sa ma puteti ajuta in achizitionarea unui laptop. De fapt, postarea vine de la mine si de la un prieten.

Problema  / necunoscuta in cazul nostru e garantia / reprezentanta diferitelor brand-uri. In momentul de fata amandoi avem niste dell xps (de 5 ani).
Pe parcursul celor doi ani de garantie eu nu am avut probleme majore - mi-au inlocuit bateria + incarcatorul, fara costuri, si au fost prompti. Incarcatorul mi l-au trimis in doua zile, spre exemplu. In cazul tovarasului, in schimb, l-a costat inlocuirea hardului, si nu mi-a zis clar cum i-au motivat, era foarte nervos, fiindca pierduse date, si nu l-au interesat detaliile la acel moment.

Pana una alta, ceea ce vad in momentul de fata de la dell nu e ce ne trebuie. Amandoi facem sub o forma sau alta procesari de date (eu mai mult in anumite aspecte), multithreaded, asa ca e necesara putere de calcul. De aici si ideea unui laptop de gaming, iar cele noi cu Ryzen seria 4000 arata fantastic. XPSurile pe care le avem se incing ingrozitor, iar in cazul meu laptopul se inchide uneori, cu toate ca am si coolpad decent, zic eu. De multe ori se incing absurd de tare fara sa facem ceva anume. Uzura probabil ca isi spune si ea cuvantul, fiindca pretentii dupa 5 ani de folosire nu putem avea.

Insa, din experientele voastre — cum sunt Asus, Lenovo, MSI, Acer ? Ca fiabilitate si eventuala reprezentanta/garantia daca ati ajuns in astfel de situatii?
Iar, pentru branduri mai exotice - stie cineva sa-mi spuna cum sunt Clevo (in Romania par sa fie prin Tekadvice) ?

M-ar interesa ca branduri - cum s-au comportat in timp macar, nu neaparat un model anume, fiindca imi imaginez ca designurile evolueaza. Si evident va intreb aici fiindca vreau sa stiu cum sunt lucrurile in Romania, nu ce spun oameni pe siteuri din Germania, UK…

Lucram in general pe workstation sau desktopuri ce ar putea fi considerate “high-end gaming”, dar laptopurile sunt personale deci initial folosite pentru chestiuni personale, de aici si faptul ca suntem cam decuplati de la anumite evolutii. Insa “telemunca” se contura deja un semi-standard inca de dinaintea pandemiei, iar acum totul e din ce mai solicitant, asa ca laptopuri personale puternice sunt cam necesare (deocamdata nu se pune problema de desktop).

Cat despre ceva mai concret — bugetul ar fi pe la 5000-5500 lei pentru cumpararea unui laptop. Caruta de bani ca pe xps-urile alea eu cel putin nu as mai da, mai ales daca se intampla ceva si sunt dus cu vorba (sa nu se ia ca o critica adusa dell, ci nu stiu la ce sa ma astept de la altii). Pentru mine monitorul nu e deosebit de important, dar pentru colegul meu da.

Intentia e sa fie cumparat(e) prin Iulie-August.

Multumesc!

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Intotdeauna la produsele business garantia este mult mai OK fata de cele consumer (ex: la Lenovo, pt Thinkpad-uri service-ul este asigurat de catre firme serioase - MBD, Asseco, ... in timp ce pt. Ideapad, telefoane, ... service-ul este asigurat de catre Depanero).

Lenovo mi se par proaste (si vorbesc atat de high-end-uri cu care am avut probleme - x1 carbon 2nd gen, x1 yoga 2nd gen) cat si de cele consumer (ideapad 530s).
Din pacate caut niste chestii pe care nu prea le gasesc la alti producatori, asa ca eu raman cu Lenovo, pana le-or scoate si ei.

Edit:
XPS-urile alea ar mai trebui si ele curatate de praf dupa 5 ani, cel mult schimbate ventilatoarele, altceva nu prea are ce sa se uzeze (banuiesc ca nu aveti HDD-uri). Ca au devenit depasite procesoarele, asta e altceva.
Laptop-urile de gaming sunt mari, grele si cu placa video dedicata (ceea ce se traduce prin greutate+cost+caldura, iar daca nu o folosesti nu merita).

Vezi pe eBay ca gasesti laptop-uri business noi sau factory refurbished la preturi foarte bune, cu garantie internationala.

Edited by Alice, 18 June 2020 - 18:02.


#3
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011

View PostAlice, on 18 iunie 2020 - 17:58, said:

XPS-urile alea ar mai trebui si ele curatate de praf dupa 5 ani, cel mult schimbate ventilatoarele, altceva nu prea are ce sa se uzeze (banuiesc ca nu aveti HDD-uri). Ca au devenit depasite procesoarele, asta e altceva.

Nu voiam sa fac postarea enervant de lunga, dar evident ca le desfac si curat, inclusiv schimbat pasta termoconductoare. Dar calde peste asteptari au fost de la bun inceput si mi se spunea ca e ceva normal. Initial nu luam in seama pentru ceea ce faceam, insa imi dau seama ca au costat prea mult pentru ce ofereau (sau asteptarile mele / noastre).

In acest moment sunt depasite, pur si simplu.

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006

View PostYangel, on 18 iunie 2020 - 17:45, said:

De aici si ideea unui laptop de gaming, iar cele noi cu Ryzen seria 4000 arata fantastic.
Asa am zis si eu si si mi-am luat la un moment dat un laptop gaming care a mers superb dar a murit la 6 luni dupa expirarea garantiei (am topic si pe forum). Cost estimat reparare >= 50% din valoarea lui ca nou. Evident ca am luat altul si de data asta din clasa business (dar si alt producator)...

Edited by Ravy, 18 June 2020 - 19:34.


#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
Pentru multithreded work, configuatiile de gaming nu sunt neaparat potrivite.

Ai nevoie de multe nuclee, si Ram rapid, SSD de calitate. Placa video care intr-un sistem de gaming, e sa zicem, sarea si piperul nu te ajuta cu mare lucru, decat daca faci procesare/randari video, dar asta e alta poveste.

Pentru ce aveti nevoie, o unitate desktop e mai indicata pentruy putere de calcul, dar daca aveti neaparata nevoie de portabilitate, atunci neaparat ceva cu Ryzen 7 / i7.

Despre branduri nici eu nu ma impac cu Lenovourile astea noi...

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Am trecut cam prin toate brandurile la munca: Dell, HP, Lenovo, Acer, MSI, Asus. Avem cam 40 de laptopuri de care ma ocup.
Dell a fost cel mai ok ca profesionalism, dar si cel mai defect (display defect de 4 ori la un laptop in 3 ani). Din cam 5 laptopuri.
Lenovo si Asus au fost la Depanero...deci...incompetenta maxima, certuri, protectia consumatorului.
MSI a fost ok (balama si tastatura), in exact 15 zile. Noroc ca eram in concediu. Tastatura iar e defecta.
Acer iar a fost decent, fara comentarii.
Cu HP n-am avut probleme in garantie; dar multe s-au defectat la 3-4 ani dupa achizitie (tastaturi, placi de baza, ecrane, touchpad). Noroc ca se gasesc piese usor.

Personal, am un MSI acum.
Racire buna, sunet bun, ecran bun, tastatura buna.
Il recomand cu drag.
Nu are finisaj de XPS, dar il bate la fund ca performanta.

Edited by luci_flash, 18 June 2020 - 21:44.


#7
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
va multumesc pentru raspunsuri!

View PostRavy, on 18 iunie 2020 - 19:26, said:

Asa am zis si eu si si mi-am luat la un moment dat un laptop gaming care a mers superb dar a murit la 6 luni dupa expirarea garantiei (am topic si pe forum). Cost estimat reparare >= 50% din valoarea lui ca nou. Evident ca am luat altul si de data asta din clasa business (dar si alt producator)...


din pacate, cele de business nu se potrivesc situatiei. de la serviciu fix niste jucarii de business ni s-au dat, dar mai mult de zoom/teams/skype, ceva prosteli excel si eventual deschis si rotit ceva in vreun CAD nu prea poti face cu ele.

ai putea da link spre topicul respectiv ?


View Postbluesnake, on 18 iunie 2020 - 20:34, said:

Pentru multithreded work, configuatiile de gaming nu sunt neaparat potrivite.

Ai nevoie de multe nuclee, si Ram rapid, SSD de calitate. Placa video care intr-un sistem de gaming, e sa zicem, sarea si piperul nu te ajuta cu mare lucru, decat daca faci procesare/randari video, dar asta e alta poveste.

Pentru ce aveti nevoie, o unitate desktop e mai indicata pentruy putere de calcul, dar daca aveti neaparata nevoie de portabilitate, atunci neaparat ceva cu Ryzen 7 / i7.

Despre branduri nici eu nu ma impac cu Lenovourile astea noi...

placa video e secundara (eventual doar pentru ceva genul "introducere in CUDA"). desktop-ul e alt subiect, din pacate acum e vorba de o solutie de compromis si, culmea! e vorba de ceva pentru serviciu luate din buzunare proprii.... Ryzen 7 face valva si vad ca se anunta tot felul de modele, dar in Romania am vazut doar Asus TUF A15. Pentru mine e un soc ca Asus au ajuns atat de laudati...



View Postluci_flash, on 18 iunie 2020 - 21:41, said:

Am trecut cam prin toate brandurile la munca: Dell, HP, Lenovo, Acer, MSI, Asus. Avem cam 40 de laptopuri de care ma ocup.
Dell a fost cel mai ok ca profesionalism, dar si cel mai defect (display defect de 4 ori la un laptop in 3 ani). Din cam 5 laptopuri.
Lenovo si Asus au fost la Depanero...deci...incompetenta maxima, certuri, protectia consumatorului.
MSI a fost ok (balama si tastatura), in exact 15 zile. Noroc ca eram in concediu. Tastatura iar e defecta.
Acer iar a fost decent, fara comentarii.
Cu HP n-am avut probleme in garantie; dar multe s-au defectat la 3-4 ani dupa achizitie (tastaturi, placi de baza, ecrane, touchpad). Noroc ca se gasesc piese usor.

Personal, am un MSI acum.
Racire buna, sunet bun, ecran bun, tastatura buna.
Il recomand cu drag.
Nu are finisaj de XPS, dar il bate la fund ca performanta.

Experienta cu laptopurile - spre zero, fiind un singur laptop pana acum. Dar Dell au fost, in cazul meu, foarte ok. Foarte posibil si noroc. Asus TUF A15 pare interesant, doar ca aflasem ca service-ul lor e depanero, ceea ce e descurajator. Acum sa inteleg ca si Lenovo.
Finisaje, RGB si alte chestii de estetica sunt secundare spre neimportante in cazul asta.
Oricum, utilizare mai mult de 3 ani nu se pune problema, fiindca e clar ca lucrurile evolueaza foarte rapid. Acum am ajuns la 5 ani fiindca primii 2 au fost mai de fandoseala, iar anumite lucruri au devenit necesare cam de un an - an si jumatate si se simt limitarile a ce au sub capota acum.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 23.12.2015
Lenovo ThinkPad din seria de business T sau mobile workstation P. Am modele mai vechi (Thinkpad T510 -10 ani cumparat de pe ebay de vreo 3 ani, T420 9 ani cumparat de pe ebay de vreo 5 ani, W420 de 9 ani cumparat second hand de vreo 6 ani, T430s de vreo 8 ani pe care fiul meu l-a frecat prin facultate si care refuza sa moara) si sunt foarte multumit. Fiul meu si sotia au avut si au Dell de business si nu sunt chiar in aceasi clasa cu Lenovo ThinkPad. Cele de pe ebay sunt de la companii care le inlocuiesc si vin fara hdd si adaptoare de curent. Nicio problema... un ssd face minuni si un adaptor de curent e ieftin.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002

View PostYangel, on 18 iunie 2020 - 23:48, said:

Asus TUF A15 pare interesant, doar ca aflasem ca service-ul lor e depanero, ceea ce e descurajator. Acum sa inteleg ca si Lenovo.
Pentru Lenovo Think* service-ul este asigurat de alte firme. La Asus mai sunt si alte service-uri (ex: ETA2U)
Laptop-uri cu Ryzen 7 sunt o gramada in RO, chiar si cu Ryzen 9

#10
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 07.07.2008
Parerea mea este ca mai bine iti iei un laptop de 3000 - 4500 de lei acum si il schimbi la 3 ani decat sa bagi o caruta de bani intr-un laptop premium acum si sa nu ami ai buget sa il schibi si sa trebuiasca sa tragi de el 5 -6 ani in care HW-ul lui devine perimat.

#11
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Cauta ceva cu 12Mb cache, sa suporte 32 Gb ram si SSD, daca nici asta nu iti satisface nevoile atunci ... dubleaza bugetul.
Iti trebuie un procesor cu H in coada si astea se pun  pe asa zisele de gaming mai desi sunt entrygaming.
Sunt cateva modele de la Lenovo, L340 sau Legion care zic bine pe hartie.
Ia-ti geniusul de la emag si ai doua luni sa il testezi.
Si eu caut ceva si nu prea ma multumesc ofertele, momentan m-am oprit la un HP Envy 17 dar eu nu am nevoie de putere de procesare, de fapt nici de laptop dar HP-ul din 2006 da semne de oboseala ....

Edited by SSpantzer, 21 June 2020 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate