Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Lucrari de racordare facute de E-Distributie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Untitled.jpg

Salutari.

Pentru o racordare la energie electrica a unei case, ce este mai rapid/convenabil/fara batai de cap?
- Sa aleg eu un proiectant/executant;
- Sa nu aleg nimic, iar E-Distributie sa realizeze lucrarile printr-un operator ales prin procedura de achizitie publica?

Mersi.

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 07.11.2006
Alege tu firma.Ca sa fi linistit,alege o firma "de casa" de-a E-Distributie.Teoretic merge mai repede daca alegi tu,elimini timpul aferent achizitiei.Dar intereseaza-te in prealabil despre firma respectiva.Important este sa nu taraganeze treaba.
Dar cu conditia sa-ti faca bransamentul de la A la Z,adica si procurarea TUTUROR actelor.
Ca si perioada de timp,estimez birocratia la 3-6 luni iar executarea fizica,lucrare propriu-zisa a bransamentului la 1-2 zile calendaristice.
Mare branza de proiect nu este necesar in acest caz.Este posibil sa nici nu fie nevoie,depinde de solutia din ATR.

Edited by adisz, 15 June 2020 - 09:59.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 30.07.2007
Alege tu firma. Incearca sa ceri o recomandare de pe la arhitectul sef sau de pe la biroul urbanism, daca e localitate mai mare..

#4
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Uau, 3-6 luni? Am deja ATR-ul (tariful de racordare e vreo 5000 de lei, adica nu e vreo solutie complicata de racordare). A mai ramas doar de executat lucrarea.
Atat de mult dureaza hartogaraia, chiar daca aleg eu firma?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai deja ATR-ul atunci se simplifica situatia.Tot acolo se specifica daca este nevoie de proiect.
Dupa suma,banuiesc ca-i vorba de trifazic.
Daca este nevoie de proiect,acesta trebuie trecut prin comisia de avizare,
Dupa ce-i gata lucrarea se face dosarul de utilizare respectiv de alimentare.Timpul ar fi cam 14-30 de zile.Depinde de oras si cunostinte.

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,304
  • Înscris: 17.03.2009
Nu e asa de simplu trebuie obtinut AC-ul pt bransament ,si pt a obtine asta mai trebuie multe avize ,urbanism ADP,etc,in functie de ce este prin zona,daca nu le obtii tu trebuie sa platesti o terta parte,oricum dureaza.

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Dar costurile care sunt?

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,304
  • Înscris: 17.03.2009
Costurile sunt mari de aceea recomand oricui are timp sa se ocupe personal desi timpul irosit este enorm,ca dai de alde ADP si altii.

Edited by anaki, 15 June 2020 - 16:50.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,145
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDG1984, on 15 iunie 2020 - 11:05, said:

Uau, 3-6 luni? Am deja ATR-ul (tariful de racordare e vreo 5000 de lei, adica nu e vreo solutie complicata de racordare). A mai ramas doar de executat lucrarea.
Atat de mult dureaza hartogaraia, chiar daca aleg eu firma?

Fa-ne un pustiu de bine si etaleaza toate,TOATE actele pe care le ai pentru bransament.

#10
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
Pai am depus online documentele specificate in tabelele de mai jos:

Documente_necesare_pentru_obtinerea_avizului_tehnic_de_racordare-Clienti_rezidentiali_page-0001.jpg Documente_necesare_pentru_obtinerea_avizului_tehnic_de_racordare-Clienti_rezidentiali_page-0002.jpg

Apoi am obtinut ATR-ul care se prezinta in felul urmator:

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Ma gandesc ca firma pe care o aleg/o alege operatorul se ocupa de tot, inclusiv avize, autorizatii, eu nu ar trebui sa umblu. Am inteles ca aceste costuri trebuie sa se incadreze in tariful de racordare din ATR.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate