Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Jurnal de achiziție 4 camere in Buc/Ilfov

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#469
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlllllll, on 17 decembrie 2020 - 15:21, said:

ps: voi ce inaltime utila aveti la camere?

eu am tot felul de inaltimi in casa... asta conteaza f mult la gaze (ca tu nu incalzesti mp ci mc). am in living de ex aprx 3.5m. e frumos dar se simte la buzunar.
totusi nu mai vreau sa am case la 2,5 m... prefer sa dau 150 lei in plus la gaze si sa fie frumos.

View Postlllllll, on 17 decembrie 2020 - 15:21, said:

26gr cred ca este prea mult. '

e asa cum imi place mie
noaptea mai dau in jos 1 grad ... dormim la 25 grade. toti dormim dezveliti :D

#470
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am Ipat si da mie mi se pare ca 22-23  in casa asta se simt altfel decat se simteau la incalzirea cu calorifere. Poate si pentru ca ambient ul are 23 de grade, dar de fapt toata pardoseaua are cam 24-25. Ce am observat in schimb e ca noaptea percep altfel temperatura, mi se pare ca la aceeasi grade e mai frig. Banuiesc ca e din cauza ca nu mai sunt in contact direct cu pardoseaua calda.
Noi avem 270 inaltimea camerelor. In vechiul apartament aveam 350, dar nu pot sa zic ca acum mi se pare prea jos.

#471
yog

yog

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2020

View PostOigen, on 17 decembrie 2020 - 09:58, said:

ultima casa din linkurile alea are teren de 30mp. e practic o casa cu o terasa mica, nu se poate vorbi de curte.

Recunosc că mie mi se pare suficient. Îmi place ideea de curte în care poți pune o masă, poate un șezlong, să stai afară pe vreme bună, să lucrezi sau să iei masa în aer liber, cu niște vegetație în jur. Nu mă atrage ideea de curte mare, mi se pare dificil de întreținut să arate mereu frumos și nu mă pasionează.

#472
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2020 - 15:32, said:

eu am tot felul de inaltimi in casa... asta conteaza f mult la gaze (ca tu nu incalzesti mp ci mc). am in living de ex aprx 3.5m. e frumos dar se simte la buzunar.

3.5m mi se pare foare inalt, e un volum foarte mare de aer. Eu zic ca 2.9m pt living si 2.6-2.7m pt dormitoare este suficient.
Apropo, incalzesti cu calorifere sau prin pardoseala?

View Postandrei_scurtu, on 17 decembrie 2020 - 15:36, said:

Eu am Ipat si da mie mi se pare ca 22-23  in casa asta se simt altfel decat se simteau la incalzirea cu calorifere. Poate si pentru ca ambient ul are 23 de grade, dar de fapt toata pardoseaua are cam 24-25. Ce am observat in schimb e ca noaptea percep altfel temperatura, mi se pare ca la aceeasi grade e mai frig. Banuiesc ca e din cauza ca nu mai sunt in contact direct cu pardoseaua calda.
Noi avem 270 inaltimea camerelor. In vechiul apartament aveam 350, dar nu pot sa zic ca acum mi se pare prea jos.
In timp ce dormi cred ca e normal sa ti se faca mai frig. Pana la urma recomanzi IPAT? singura experienta de gen e cand am fost la o pensiune si nu mi-a placut deloc, simteam mereu cum se ridica aerul cald din pardoseala, dar e posibil sa fie din cauza ca aia dadusera la maxim caldura si ardea podeaua (mai era si gresie).
Tu ce temperatura tii in circuit?

In apt aveai H3.50m? n-am prea auzit in aptartamente de asa inaltimi :)

#473
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Da, eu recomand ipat. Pt mine trecerea de la calorifere la ipat a crescut nivel de comfort : temperatura mi se pare mai uniforma in orice punct din casa.  Eu am doi copii mici si inainte cand aveam calorifere, din octombrie pana in aprilie trebuia sa stau cu gura pe ei sa stea cu papucii in casa, sa nu se mai tolaneasca pe gresie ca e rece..etc. Acum problema asta nu mai exista. Pot sa se joace unde vor ei si sa stea asezati unde vor ei indiferent de anotimp. Discutia ipat vs calorifere e lunga si complicata ( costuri, amortizari, consum), dar pt mine personal incalzirea ipat este mult mai comfortabila decat cu calorifere.
Pe de alta parte  pentru ca unul dintre copii are alergie la acarieni noi nu aveam covoare nici inainte , nici acum ( la ipat oricum nu poti sa folosesti covoare). Poate pentru cineva care are mocheta sau covoare stresul incaltatului in casa in sezonul rece nu e asa mare. Avem 2 camere in care nu avem ipat: camara si camera tehnica, si atunci cand intru acolo mi se pare ingrozitor cand calc descult pe gresia rece.
Ce ai simtit tu la pensiunea aia era o setare foarte ciudata pentru  un sistem de incalzire in pardoseala, pentru ca la ipat podeaua nu prea are de ce sa friga. Teoretic daca ai parchet nici nu are voie sa friga pentru ca se strica finisajul.  La mine teoretic temperatura pentru apa din ipat ar trebui sa fie reglata automat de termostat in functie de temperatura de afara( intre 30 si 42 de grade) dar cum lucram de acasa si mi s-a parut ca nu e ce trebuie curba aia automata (parca se facea prea cald)  am trecut pe manual cu 37 de grade pentru apa pana cand am timp sa citest si sa ma joc cu curba automata.
Vechiul apartament avea 3.5m inaltime pentru ca e intr-o cladire construita prin 1950 intr-o zona de case din centru. E genul de cladire care are 1 apartament pe etaj si o mica curte comuna. Apartamentele construite in zilele noastre sau macar ale parintilor nostri nu mai au inaltimea asta pe nivel.

#474
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 03.01.2009
Si eu recomand incalzirea in pardoseala. De peste 10 ani locuiesc intr-o casa incalzita cu calorifere. Acum finisez o alta casa unde am pus incalzire in pardoseala. Senzatia este foarte placuta cand calci pe o piatra naturala calda. Astept prima factura de gaze, dar sunt convins ca va fi un consum foarte mic. O sa ajute si HVAC ul, nu-l utilizez deocamdata, nefiind inca locuita casa.

#475
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
La un aprt de 60mp in controceni cu încălzire în pardoseala dar casa neizolata gazele vin iarna 550 lei. Nu acolo e secretul. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate