Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Jurnal de achiziție 4 camere in Buc/Ilfov

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Salut,

Ca sa nu mai poluez alte topicuri și să îmi fie și mie mai ușor să citesc chestii relevante achiziției mele, m-am gândit să fac acest thread.

Bugetul este unde la 300k, potrivit pentru ceva ok-bun, dar în niciun caz pentru vreo minune de duplex cu terasa uriașă într-o zonă de top sau casa cu sute de mp de teren.

Achiziția de va face cu credit, cu aproximativ 25-30% din suma disponibila pentru avans. Acest aspect face imposibila construcția in regie proprie.

Ce am văzut până acum?

Pai am văzut doar case și doar in zona Pipera. In final ne-am cam hotărât că doar Pipera sau Șișești îndeplinesc condițiile pe care le-am setat (pentru case):
1. Sa fie aproape de oras pentru ca in viitor copilul sa nu depindă de noi pentru a ieși în oraș. Chiar daca ii comand un Uber, ce sanse ai sa vina in Corbeanca?
2. Să aibă infrastructura deja construită de acces spre oraș. Sunt zone langa București, destul de ieftine și care doar print lărgirea centurii la 2 benzi ar creste enorm in potențial. Dar ce nu exista acum sau măcar e in lucru, nu iau în considerare.
3. Infrastructura locală și un anumit nivel al rezidenților. Aici pun magazine, ceva restaurante și evident asfalt și utilități.
4. Mi-ar plăcea un primar competent. Din păcate nici Sisesti, nici Otopeni și cu siguranță nici voluntari nu se încadrează. Iar perspective nu sunt decât pentru Sisesti.

Iar la modul concret, am văzut:

1. Alma gardens - case frumoase, curte decenta. Din păcate zona aia din Otopeni nu arata cum trebuie, de abia acum asfaltează și trag canal, vizavi ai blocuri, iar străzile sunt foarte înguste. Pentru cine e interesat de ansamblu, preturile se pot negocia destul de bine. Detalii pe pm.

2. O casa din 2006 in Pipera, pe Titu Maiorescu. Chiar daca o negociam mult, tot mai trebuiau băgați multi bani in ea și am înțeles că în perioada aia era cam loterie cu calitatea.

3. O casa superbă din dreapta lui erou iancu Nicolae, cum vii dinspre zoo. Casa misto, peste 3.5m înălțime, dar cu o soluție foarte ineficienta de încălzire și fără spatii de depozitare. Era mai degrabă o casa de 3 camere.

4. Cea la care ne-am oprit pentru moment. Contemporan Residence. Curte decenta, casa pe stilul care îmi place mie (cubist), iar dpdv al calității a trecut testele de până acum. E mai scumpă decat daca ai face-o tu, dar mi se pare normal, nimeni nu muncește pe gratis. In plus, in ambele ansambluri (alma și contemporan), îmi place mult senzația de comunitate. Cel puțin în contemporan, fiind 30 de case, poți să îți lași liniștit copilul sa alerge pe acolo că are și spațiu și e și în siguranță.

In plus, mi-a plăcut modul în care dezvoltatorul a pus problema cu anumite lucruri pe care le-am solicitat. Un vânzător ar fi spus "da" pe linie.

La preț cred că ne înțelegem, un discount mic fata de prețul de listă, dar vrem neapărat fie sa luam o casa deja gata, fie sa punem o condiție in antecontract prin care sa ni se returneze avansul daca banca nu aprobă creditul. Având în vedere condițiile economice, nu m-aș risca altfel, având în vedere că eu nu am salariu

La apartamente, situația e un pic mai simpla. Ansamblurile unde mi-ar placea (One, Parcului20) ajung la 300k pentru un apartament de vreo 110mpu, fara mari spatii de depozitare și cu 2 locuri de parcare. Mult.

Alternativa este un apartament în bloc vechi pe care să-l renovăm, dar un 4 camere pe unirii sau goga, cu tot cu renovare, ajungi ca popa la 250k.

Edited by figo1988, 14 June 2020 - 09:05.


#2
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,610
  • Înscris: 16.03.2008
4 camere pe Unirii, Goga, Victoriei la bugetul asta. Casa va înghiți mulți bani în timp. Părerea mea.

#3
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008
Salut, Din cate stiu au si 4 camere in Belvedere-duplexuri la et 10 si 11. Daca achizitionezi un loc de parcare Klauss si o boxa cred ca iesi sensibil sub bugetul tau.

  Dar intr-adevar locuiesti la bloc si nu la casa


#4
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Să cumperi măcar o tentativă de casă la 330.000 de euro nouă dar să aibă și ea măcar subsol/demisol din beton armat să nu îți crape zidurile interioare în timp ca la casele fără subsol/demisol făcute de toți dezvoltatorii de tip - ca și căzute din proiect.

Edited by dsarewq, 14 June 2020 - 09:30.


#5
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
e bine ca tu iti permiti 300k. eu caut cam in bucurestii noi, straulesti, dar maxim 220k. e jale :). cred ca mai strang niste bani si iau un teren, apoi finantez constructia prin credit. sa vedem cum or sa fie preturile anul viitor si daca apar chestii noi. apartamente de 4+ camere mai gaseam, dar ne-am hotarat pana la urma ca nu mai vrem bloc, indiferent de conditii. arata bine vilele de la contemporan, dar vorba ta, sa-ti dea avansul inapoi daca nu mai ai acces la creditare.

#6
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
nu te grabi ....... deja "preturilii" au inceput sa se conformeze cu realitatea din piata

cu 300k poti achizitiona o vila respectabila in Bucuresti

la anul o sa le poti achizitiona la jumatate din pretul actual ...


dar cum se face ca sunt vile mari ce stau la vanzare de ani buni in centrul bucurestiului la 200-300k si voi nu gasiti sa cumparati un amarat de apartament?

cam ciudat ...

Edited by techuser, 14 June 2020 - 10:05.


#7
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 dsarewq, on 14 iunie 2020 - 09:30, said:

Să cumperi măcar o tentativă de casă la 330.000 de euro nouă dar să aibă și ea măcar subsol/demisol din beton armat să nu Ă®ți crape zidurile interioare Ă®n timp ca la casele fără subsol/demisol făcute de toți dezvoltatorii de tip - ca și căzute din proiect.
Nea Marine, stii prea bine ca nu e asa, te rog hai sa revenim In 2020.

#8
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

 Bobitoi, on 14 iunie 2020 - 10:06, said:

Nea Marine, stii prea bine ca nu e asa, te rog hai sa revenim In 2020.

Ai dreptate - eu făceam confuzie cu zidurile din cărămidă plină rezistente.

Am uitat că au ziduri interioare din carton presat cu ipsos astea noi, pot să pună direct pe pământ cartoanele astea că nu crapă, doar vântul să nu bată mai tare că se înclină casa în bătaia vântului.

#9
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 dsarewq, on 14 iunie 2020 - 10:15, said:



Ai dreptate - eu făceam confuzie cu zidurile din cărămidă plină rezistente.

Am uitat că au ziduri interioare din carton presat cu ipsos astea noi, pot să pună direct pe pământ cartoanele astea că nu crapă, doar vântul să nu bată mai tare că se Ă®nclină casa Ă®n bătaia vântului.
😂😂😂
Nu se înclina bre😁

#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005

 techuser, on 14 iunie 2020 - 10:05, said:

nu te grabi ....... deja "preturilii" au inceput sa se conformeze cu realitatea din piata

cu 300k poti achizitiona o vila respectabila in Bucuresti

la anul o sa le poti achizitiona la jumatate din pretul actual ...


dar cum se face ca sunt vile mari ce stau la vanzare de ani buni in centrul bucurestiului la 200-300k si voi nu gasiti sa cumparati un amarat de apartament?

cam ciudat ...

Ai niste exemple de ''vila respectabila in Bucuresti'' si ''vile mari ce stau la vanzare de ani buni in centrul bucurestiului la 200-300k'' ? ;)

Edited by mircea812, 14 June 2020 - 10:24.


#11
sorinion62

sorinion62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.03.2020
La avans de 90.000, nu m-as uita la un imobil de 300.000 de euro.. Mai ales in perioada asta, e cam riscant.. De ce nu iei ceva de 150 mii, cu credit pe maxim 10 ani pentru restul diferentei..

La 300.000 eu zic ca trebuie sa ai macar 200.000 disponibili de avans pentru a fi safe.. O alta optiune, daca nu te grabesti, poate ar fi sa cumperi teren de 70-90 mii (200-300 mp2) si apoi mai strangi vreo 50 mii, mai faci un credit de 70 mii sa zicem si deja iti faci super casa la aproximativ 200 mii.. Dar ai batai de cap si nevoie sa investesti timp mai mult in asta..

#12
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Astea se numesc VILE în Pipera și nu cotețele alea noi ca și căzute.

https://www.olx.ro/o...html#35f8985576

https://www.storia.r...campaign=storia

https://www.olx.ro/o...html#62e1caa6c0

https://www.storia.r...campaign=storia

https://www.olx.ro/o...html#35f8985576

Nu ai bani să iei așa ceva, nu cumperi.

Alea noi pe lângă astea sunt echivalentul apartamentelor confort 2 din Militari sau ghetourile noi din Militari Residence pe lângă apartamentele de la fântâni.

Edited by dsarewq, 14 June 2020 - 10:38.


#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@ca sa clarific: banii de avans nu sunt singurii disponibili, dar avand in vedere că dobânzile sunt mult mai mici decât randamentele pe care le obtin, prefer sa investesc pe restul

#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu zic ca cea mai buna si mai rapida metoda sa iti faci casa asa cum vrei tu si in cel mai trainic mod cu putina, este sa cumperi terenul, obtii autorizatie de construire, torni fundatie si ridici o casa pe structura metalica pe care ti-o finisezi cum vrei tu.

Eu asa am de gand sa fac intr-un viitor apropiat.

#15
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
de ce structura metalica? care sunt avantajele?

#16
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 Oigen, on 14 iunie 2020 - 10:58, said:

de ce structura metalica? care sunt avantajele?

Elimini cimentul din ecuație (excepție fundația)

#17
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Din punctul meu de vedere, te-ai limitat la niște zone unde pentru a accesa ceva de calitate bugetul alocat e insuficient.
Eu as largi aria.

#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 mihaigerard, on 14 iunie 2020 - 11:01, said:

Din punctul meu de vedere, te-ai limitat la niște zone unde pentru a accesa ceva de calitate bugetul alocat e insuficient.
Eu as largi aria.

Sugestii de zone? Nu neg că ai dreptate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate