Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Telekom vs Digi - Viteza de internet vs Pret vs Fiabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,289
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcipri2bau, on 08 iunie 2020 - 22:26, said:

Ptr cine nu cunoaste tehnic serviciile celor 2 furnizori s-o luăm altfel decat chiar sa dai cu banul

Digi -dai banii la unguri si la Victor Orban prieten şi cu ruşii.
Telekom - dai banii la nemti si Germania si vrei investitii germane de fapt in tara.
cel mai bine pastrezi banii, stai fara internet dar esti independent si patriot! ura!

#20
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 27.06.2009
E o diferenta intre cele 2: la telekom intra fibra intr-un ONT si din ala iti da toate serviciile, pe cand la digi e caracatita cu un media converter -> ONT -> router...
Eu am folosit servicii de la ambii furnizori si sunt cam la fel pe FTTH 1Gbps

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
La Telekom ai IP static pentru 1 EURO lunar la abonament!!!
La Digi ai serviciul DDNS gratuit, dar nu ai IP static

#22
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 27.06.2009
DDNS poti seta si pe Telekom si nu te costa nimic.

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdjbiti1, on 08 iunie 2020 - 22:52, said:

E o diferenta intre cele 2: la telekom intra fibra intr-un ONT si din ala iti da toate serviciile, pe cand la digi e caracatita cu un media converter -> ONT -> router...
Eu am folosit servicii de la ambii furnizori si sunt cam la fel pe FTTH 1Gbps
Nu esti prea bine informat. Si la Digi pot sa-ti puna ONT si scapi de media converter-ul ala. In ONT, intra inclusiv CATV-ul. Depinde si de infrastructura din zona respectiva, bineinteles.

Edited by Vlad_22, 08 June 2020 - 23:23.


#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmihai_costea, on 08 iunie 2020 - 21:44, said:

.... avand in vedere faptul ca va fi folosit pentru accesarea unui NAS de la distanta.
S-ar putea sa ai niste surprize cu NAS-ul indiferent de unde o sa ai netul.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcipri2bau, on 08 iunie 2020 - 22:26, said:

Ptr cine nu cunoaste tehnic serviciile celor 2 furnizori s-o luăm altfel decat chiar sa dai cu banul

Digi -dai banii la unguri si la Victor Orban prieten și cu rușii.
Telekom - dai banii la nemti si Germania si vrei investitii germane de fapt in tara.

Nu numai ca nu ajuti cu nimic, dar tii neaparat sa te si faci de ..... :)

Edited by MembruAnonim, 09 June 2020 - 01:45.


#26
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postcipri2bau, on 08 iunie 2020 - 22:26, said:

Digi -dai banii la unguri si la Victor Orban prieten și cu rușii.
Telekom - dai banii la nemti si Germania si vrei investitii germane de fapt in tara.
Wow, de mult n-am mai ras asa bine! Respectele mele pentru asta!!

In special partea cu investitiile germane in tara...sper ca nu vorbesti
de alea facute in domeniul telecom si in ograda Telekomului, ca ma
mai sparg o tura de ras.

View Postdjbiti1, on 08 iunie 2020 - 22:52, said:

E o diferenta intre cele 2: la telekom intra fibra intr-un ONT si din ala iti da toate serviciile, pe cand la digi e caracatita cu un media converter -> ONT -> router...
Tu clar n-ai priceput ca pe @initiator in cam doare-n spate de asta, el
vrea doar internete, blanao! Atat. Media convertor-ul ala e de fapt un
mininod pentru CATV si nu are de ce sa primeasca asa ceva, plus ca
de ceva vreme RDS a inceput sa renunte la ele si sa dea din nou ONT-uri
cu port CATV integrat...bineinteles acolo unde e cazul. Unde nu, dau
ONT chior, doar pentru acces la internet si cu port de telefonie ca asa-s
toate si pa.


ON: eu votez pentru Digi.

Edited by dygey, 09 June 2020 - 01:54.


#27
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 03.01.2007
RDS are 1000mbit/500mbit banda externa, nu stiu cum e la Telekom. RDS a inceput cu abonament 100/100 dar banda externa era 10Mbit, apoi 30Mbit upload, apoi dupa 5-10 conectari, primeai din greseala un ip care mergea cu 100mbit upload extern, apoi cateva luni au reparat asta. Apoi a venit fibra cu 940/510mbit. De pe to......te merge cu 113 MB/s fara sa scada, iar upload 62 MB/s am vazut o data.

De picat, pica de vreo 2 ori maxim pe an, si de obicei noaptea tarziu si pentru 30-60 minute. Cred ca acum 3-4 ani picase pe la 1 noaptea pentru mai mult de 2 ore si pe la ora 3 am sunat la ei si dupa ce am selectat ce problema am, am primit mesaj de la robot ca "stie ca se lucreaza si ca timpul aproximat pentru reparatie este la ora 4:30", si totul revenise pe la 5 fara 15 minute.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postssss, on 08 iunie 2020 - 21:40, said:

Din câte știu Internetul de la Orange e ceva mai scump decât ceilalți doi, dar îmi pare că iese mai ieftin dacă are abonament de mobil de la ei..

Internetul de 300Mbps de la Orange costa 8E, iara cel de 1000Mbps 12 (singur, fara alte abonamente). Daca ai abonament (sau cineva cu care te intelegi bine are) poti cere o oferta. Mie mi-au dat la 8E (38 lei) TV maxim si viteza de 300 Mbps prin fibra Telekom. I-am refuzat pe motiv ca nu au fibra la mine (doar la parinti, si aia prin Telekom, deci lipsa Discovery [inclusiv Eurosport] si National Geographic). Daca vrei doar net, ai sanse sa ti se ofere la 8E (bine, sa fie asociat si un telefon mobil).

Ontopic (Telekom vs Digi): sunt abonat la Digi (tv+net+mobil) si nu ma da pe spate netul. E doar de 300, dar imi lispeste constanta UPC (am fost abonatul lor peste 20 de ani pana m-am mutat). Pe WiFi prind de la 10-15, pana la maxim 30-35Mbps, viteza acceptabila, dar nu trece neam de ea, indiferent cu ce aparatura testez (telefon, notebook entry level sau laptop mai de doamne ajuta) si nici constanta nu e viteza, desi fibra are 3 ani de cand e instalata in bloc (nou, de altfel). Stiu ca sunt si colegi de forum unde netul merge brici, dar ... trebuie sa fie si cineva nemultumit :D . La service am tot Digi cu 100Mbps garantati si prind (atat cu notebook-ul personal, cat si cu laptopul de servici) 90-95Mbps deci stiu ca am aparatura care poate duce superior la ce prind acasa.

#29
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdjbiti1, on 08 iunie 2020 - 22:52, said:

E o diferenta intre cele 2: la telekom intra fibra intr-un ONT si din ala iti da toate serviciile, pe cand la digi e caracatita cu un media converter -> ONT -> router...
Eu am folosit servicii de la ambii furnizori si sunt cam la fel pe FTTH 1Gbps
ia fa putin research si vezi de cand da rds ont si de cand telekom

in unele zone de bloc rds da ont doar de net si tel + mininod de catv dar nu este absolut nicio diferenta fata de ont cu toate 3 integrate

#30
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Imi poate da cineva un screenshot cu vitezele obtinute la telekom intr-un speedtest online? Va multumesc!

#31
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Attached File  Untitl.png   29.65K   49 downloads
sunt buni pe fibra chiar nu am ce zice,o data sau de doua ori a picat de cand sunt la ei de 3 ani ,chiar si atunci au ceva de backup nu te lasa copmplet fara net,asta mi s-a intimplat mie,o viteza mai mica dar e net ...viteza mai mica atunci era 100 sau 50 de mega nu mai tin minte pentru citeva ore,mi-au trimis si mesaj ca se repara in  zona la mine.Sunt multumit  in mare ,nu am ce sa le zic in privinta calitatii.

Edited by trafalgar20, 09 June 2020 - 18:29.


#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Eu am pe wifi, pe tel, 50 mbps, duplex. Am latimea canalului setata la 20mhz, puterea wifi setata la 40%.
Culmea, astazi a fost picat netul fix de la 18 la 21. Mobilul e picat si el, cred ca au o problema in zona.

#33
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 27.02.2020
Si la mine a picat aseara semnalul 3G 4G pe telekom in intervalul 19-21 2-3 minute mergea in 4G, 5 minute mi-l dadea automat in 2G pana cand a revenit la normal dupa ora 21.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate