Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#739
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Pe langa costuri mai e si perioada de timp in care poti folosi banii trnasferati in cont. Pentru Euro o data intrati in cont banii vor putea fi folositi, pentru USD in schimb dupa ce bani au ajuns in contul de pe IBKR mai exista si o perioada de "setlement" care de obicei tine 5 zile lucratoare timp in care acea suma nu poate fi folosita.

#740
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAyman, on 23 aprilie 2022 - 10:10, said:

Salutare,

M-ar interesa si pe mine sa incep investitii pe bursa internationala si inteleg ca IBRK e cea mai buna optiune din ce vad aici. Nu inteleg insa unele lucrui si incep cu doua intrebari:

1. De ce vorbiti mai sus de conversii. Nu putem alimenta contul cu ce valuta vrem?
2. Cum va alimentati contul IBKR si ce costuri sunt cu alimentarea ? Sa inteleg ca rulati sume mari si nu va deranjeaza comisioanele care de obicei exista la transfer international ? IBKR sunt americani, deci banuiesc ca transferati in US banii de alimentat contul.

Multumesc.
1. Se poate alimenta contul cu oricare din 10 valute (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, HUF, CZK si PLN). Dar atunci cand vei vrea sa cumperi actiuni de pe bursa din SUA, va trebui intai sa schimbi banii din EUR (de ex) in USD, folosind sistemul IBKR. Sistemul cursurile de pe piata valutara internationala, deci comisioanele si spreadurile sunt foarte mici, dar deoarece IBKR ofera si posibilitati de tranzactii tip FOREX, iti calculeaza si un profit teoretic al valutei pe care ai schimbat-o. Asta mai mult incurca vizual, dar nu are vreun impact.
2. Si eu alimentez prin Revolut si avand in vedere ca am un cont premium, nu am niciun cost la transfer. Exista multe companii specializate in transferuri valutare la costuri reduse, iti recomand sa folosesti una din ele.

#741
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
eu am o întrebare: ce doresc eu este tranzacționez acțiuni din SUA, deci în principiu cu prețul în USD. Banii ii am în EUR sau RON. Dacă aleg moneda contului USD, pot face transferuri în EUR pentru alimentare/retragere? sau trebuie sa fie moneda contului?

Am văzut ca mai sus scrie ca se poate alimenta în 10 valute, dar nu mi-e clar care este legătura între valuta contului și valuta cu care alimentezi.

Edited by danfizesan, 23 April 2022 - 14:05.


#742
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Poți face transfer în orice monedă, moneda contului este cea care va fi prezentată în rapoarte, pentru a putea avea o privire de ansamblu. De exemplu, dacă moneda contului este dolari, la final de an, când vei vedea randamentul investiției, acesta va fi în dolari.

#743
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Aveti idee cum sterg sau modific wire-ul salvat in aplicatia de mobil ?

#744
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Am cont deschis la  Interactive Brokers inrolat in Interactive Brokers HU  doar ca aici nu poti trazactiona ETFuri si fonduri mutuale americane fara jumate milion usd in cont......
Se poate transfera contul sub jurisditie americana sau sa deschid cont la IBRK US?

#745
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Cumpara ETF UCITS. Astea sunt pentru noi. Ca sa-ti faci cont de US trebuie sa fii de acolo.

#746
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
astea sint doar clone si cele mai multe nu sint disponibile pentru omul de rind
Am gasit https://www.captrader.com/

#747
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
CapTrader e un broker partener IBKR care rulează acțiunile prin intermediul lor.

Ca cetățean european nu poți cumpăra ETF-uri Americane, doar UCITS. E vorba de niște reglementări internaționale.

#748
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
salut, tintant cont ca este un thread IB haideți sa facem o lista cu ETF-urile americane și echivalentul lor în IB europa. Eu nu am găsit nimic concret în cele 40 de pagini.

SPX = ?
S&P 500 = ?
VOO = ?
EEM (ISHARES MSCI EMERGING MARKET ARCA) = ?
ACWI (ISHARES MSCI ACWI ETF NASDAQ) = ?

Merci

#749
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Te duci frumos pe justetf și cauți acolo.
Te uiți la listings, și iei simbolul și îl cauți pe IB.

#750
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007

View PostHybr1d, on 05 iunie 2022 - 17:20, said:

Te duci frumos pe justetf și cauți acolo.
Te uiți la listings, și iei simbolul și îl cauți pe IB.


da psi arca mai era și un site

dar ai putea sa ajuți sa răspunzi aici, ca sa sa rămână și pt alți membri care întreabă.

iti zic sincer ca nu îmi dau seama ce sa caut

#751
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Dude, no offense, dar dacă nici atât nu sunt în stare sa găsească poate ar trebui sa se apuce de altceva.
Vorbim de bani reali și vrei mura în gură când vi s-au dat toate datele? Dacă nu te poți documenta măcar la chestii din astea simple mai bine ții banii în depozite.

#752
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,629
  • Înscris: 13.03.2005

View Posttibit, on 05 iunie 2022 - 22:38, said:



da psi arca mai era și un site

dar ai putea sa ajuți sa răspunzi aici, ca sa sa rămână și pt alți membri care întreabă.

iti zic sincer ca nu îmi dau seama ce sa caut

Primul pas , accesează adresa https://www.justetf....n/find-etf.html
Mai departe fă tu pasul următor....

#753
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Posttibit, on 05 iunie 2022 - 22:38, said:



iti zic sincer ca nu îmi dau seama ce sa caut

Pe bune, nu știi să folosești google? sau justetf?

Scrii mare, frumos: ALL WORLD UCITS. și-ți apar tickerele ETF-urilor ce urmăresc all world.

#754
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012

View Posttibit, on 05 iunie 2022 - 17:10, said:

salut, tintant cont ca este un thread IB haideți sa facem o lista cu ETF-urile americane și echivalentul lor în IB europa. Eu nu am găsit nimic concret în cele 40 de pagini.

SPX = ?
S&P 500 = ?
VOO = ?
EEM (ISHARES MSCI EMERGING MARKET ARCA) = ?
ACWI (ISHARES MSCI ACWI ETF NASDAQ) = ?

Merci

Mura-n gura:

SPX este S&P 500.
S&P 500 = https://www.justetf....S%26P+500%C2%AE
VOO = S&P 500 de la Vanguard = https://www.justetf....%AE&ic=Vanguard

EEM = https://www.justetf....merging+Markets

ACWI = https://www.justetf....orld+%28ACWI%29

#755
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
@Nenea Zap parerile care nu au legatura cu aria le poti pastra, cu succes as zice, pentru tine.

#756
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postaxl07, on 23 aprilie 2022 - 11:48, said:

Pe langa costuri mai e si perioada de timp in care poti folosi banii trnasferati in cont. Pentru Euro o data intrati in cont banii vor putea fi folositi, pentru USD in schimb dupa ce bani au ajuns in contul de pe IBKR mai exista si o perioada de "setlement" care de obicei tine 5 zile lucratoare timp in care acea suma nu poate fi folosita.

eu nu am problema asta... am tot auzit chestia asta. Odata ajunsi banii in cont am cumparat. Am vandut acum ceva, in 10 secunde am cumparat altceva cu banii luati din vanzare. Vezi ce setari mai ai prin cont.

Am cont in Euro, alimentez cu Euro si cumpar direct in USD de pe piata din US sau in CHF pe Elvetia si tot asa.... instant.

Edited by MooF2010, 10 June 2022 - 03:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate