Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1190 replies to this topic

#721
D.K.

D.K.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.07.2006

View Postmihai!, on 08 aprilie 2022 - 13:57, said:

Nu mai pot schimba euro în dolari asa cum procedam de obicei. TRADE-CONVERT CURENCY.
Primesc următorul mesaj.

Si eu am incercat astazi sa schimb euro in dolari si primesc acelasi mesaj. Contul este setat pe "CASH", stie cineva daca trebuie sa il setez pe "MARGIN" cum se discuta putin mai sus?

#722
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Nu, am discutat cu ei ulterior, nicio diferență.

Automatic Currency conversion nu există.

Trebuie făcută manual din aplicație și costă 2USD / tranzacție.

#723
D.K.

D.K.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.07.2006
Eu primesc acest mesaj cand fac conversia manuala de aici:
Attached File  C37D6DB7-C1BE-433E-9BD2-18E509A9461D.jpeg   100.83K   61 downloads

#724
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Ieri nu am schimbat EUR in USD , am incercat si eu varianta sa cumpar direct Stocks  si sa-mi faca automat converisa din EUR in USD.
Surpriza, nu merge :( EUR sunt intacti, aceeasi suma in cont si mi-a bagat minus la USD ( am margin account )

#725
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Deci nu merge nici sa facem curency conversion, nu merge nici conversia automata, care e soluția?
Eu primesc mesajul atașat atunci când încerc sa schimb EUR în USD. Am cont cash.
Am încercat sa las mai mult în balanta de de EUR poate s-au mărit comisioanele. Tot nu funcționează.

Attached Files


Edited by mihai!, 09 April 2022 - 07:51.


#726
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Încearcă să le scrii un ticket atașând screenshotul de mai sus, vor răspunde la subiect.

Mie mi-a mers ieri conversia.

#727
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Eu am cont cash, ieri aveam doar USD in cont si am cumparat ceva actiuni in CAD si mi-a facut conversia automat fara nici un fel de probleme.

Edited by axl07, 09 April 2022 - 09:02.


#728
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Din ce am înțeles, faza cu conversia automată merge la conturile de pe Ungaria. pe IBIE - Irlanda, nu.

#729
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Da, e adevarat am cont facut pe Ungaria. Nu stiu cum se comporta conturile pe Irlanda

Edited by axl07, 09 April 2022 - 14:41.


#730
Tomyl333

Tomyl333

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2021
Mie imi converteste automat euro in dolari la cumpararea de actiuni. Contul este proaspat facut, are aproape 1 luna.

#731
FatboyAlien

FatboyAlien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007

View Postmihai!, on 09 aprilie 2022 - 07:48, said:

Deci nu merge nici sa facem curency conversion, nu merge nici conversia automata, care e soluția?
Eu primesc mesajul atașat atunci când încerc sa schimb EUR în USD. Am cont cash.
Am încercat sa las mai mult în balanta de de EUR poate s-au mărit comisioanele. Tot nu funcționează.
Am avut si eu aceeasi problema dar a mers conversia daca am ales o valoare cu 2 euro sub suma maxima de euro pe care o aveam in cont. Nu am incercat cu 1 euro.

#732
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am si eu o problema cu platforma asta si nu reusesc sa ma inteleg deloc cu ei.
Am alimentat platforma cu niste euro in noiembrie 2020 de care nu m-am atins pana undeva prin 2021.
[I-am schimbat ulterior, treptat in USD, cand am vrut sa cumpar cate un stock.]
Acum ma trezesc ca pe 2021 in raportul lor, apar cu realized profit din trade-uri Forex pe EUR(Forex - Held with Interactive Brokers (U.K.) Limited carried by Interactive Brokers LLC).

Eu pana acum imi calculam profitul si pierderile in Interactive Brokers cu statementul anual, la sectiunea Realized & Unrealized Performance Summary,
unde luam valorea Total(All assets) de la sectiunea Realized, in USD.


I-am intrebat de ce apar cu profit pe forex.


Raspunsurile lor:

1.
Our system reflects that you had deposited EUR xxx on 04 November 2020 and withdrawn the same on 28 January 2021.
As of 04 November 2020, the Base Currency Exchange Rate was EUR 1.172400 and as of 28 January 2021, the Base Currency Exchange Rate was EUR 1.212200. Hence the difference in the exchange rates [xxx*(1.2122- 1.172400)] is shown in Activity Statement with respect to the base currency (USD).

Ce sa inteleg din ce zice asta aici, simplul fapt ca am tinut niste euro la ei in cont intre noiembrie 2020 si ianuarie 2021 => ca am marcat profit pentru ca dolarul s-a apreciat fata de euro? Pai nu am cumparat nimic, nu am vandut nimic, aia erau euro ai mei.

2.
Please note the activity statements is shown in the base currency of the account.
Since the base currency of the account before migration was USD, any transactions done in non-base currency will show in the activity statement's forex P&L to have the statements align in the base currency (USD). Hence it is not for the taxation purpose.

3.
Thank you for contacting Interactive Brokers Customer Service.
Please note that according to our system, you have a margin account at IBCE and your base currency is USD. If you wish to buy stocks denominated in e.g. EUR, you can do it without a manual conversion if you have enough liquidity. In this case, the system will generate you a negative EUR balance, which - according to the above seen information - the system will allow to equalize or reduce with a manual conversion.
As far as I can see these Forex balances were closed, generated profit, which have to be declared.
You can doublecheck it in your Activity Statements as follows:
1. Log into Client Portal
2. Click Reports / Tax Docs followed by Statements
3. In the Default Statements panel, click to the blue arrow next to Activity
4. In the pop-up window, please specify the Period, the Date, the format, which you would like to download it and the language
5. Click RUN
6. Forex Trades are shown below Trades Section
If you have any further questions, please use our FAQ (link below) or contact us if you cannot find the information you are looking for:
https://www.interact...dex.php?f=46352



De asemenea, o alta intrebare, tot anul trecut, in 2021, au facut o migrare de conturi, si acum am in raportul anual 2 conturi, cel vechi, si cel nou. Sa inteleg ca trebuie sa insumez cele 2 realized intre ele?

#733
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
buna ziua
mi-am deschis cont nou pe IBKR am alimentat cu 100 euro ,apoi am retras 50 euro sa vad cum functioneaza.

la cateva zile am primit un mesaj " since your equity balance in account.... has fallen below the required minimum maintenance equity balance requirements for market data ,your eligibility for requesting snapshots was disabled"

aveti idee ce presupune?    ar trebui sa existe o suma minima in cont pt mentenanta?

#734
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
Acum 10 ani când mi-am deschis eu contul, suma minimă era 10000 usd. Între timp a scăzut de mai multe ori, probabil e 100 acum

#735
FatboyAlien

FatboyAlien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007
Nu trebuie sa ai o suma minima in cont. Aia e doar o notificare in caz ca ai vrea sa te abonezi la market data. In mod normal datele pe care le vezi tu la actiuni sunt in urma cu 15 minute. Daca le vrei in timp real trebuie sa platesti un abonament lunar. Ce am observat eu este ca in aplicatia mobila datele sunt in timp real chiar daca nu ai abonamentul.

Edited by FatboyAlien, 21 April 2022 - 15:35.


#736
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Salutare,

M-ar interesa si pe mine sa incep investitii pe bursa internationala si inteleg ca IBRK e cea mai buna optiune din ce vad aici. Nu inteleg insa unele lucrui si incep cu doua intrebari:

1. De ce vorbiti mai sus de conversii. Nu putem alimenta contul cu ce valuta vrem?
2. Cum va alimentati contul IBKR si ce costuri sunt cu alimentarea ? Sa inteleg ca rulati sume mari si nu va deranjeaza comisioanele care de obicei exista la transfer international ? IBKR sunt americani, deci banuiesc ca transferati in US banii de alimentat contul.

Multumesc.

#737
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Se vorbea de conversiile automate din EUR în USD.

Asta pentru că alimentarea cu EUR e ieftină/gratuită, fiind transfer SEPA iar cele în USD sunt de regulă prin sistem SWIFT, fiind comisionate cu 30$ de bănci intermediare.

Deci, costurile în funcție de banca cu care lucrezi.

Prin Revolut costurile sunt aproape 0 și la USD.

#738
Ayman

Ayman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2022
Pai eu am conturi la ING si in EUR si in USD. Deci chiar daca vreau sa cumpar actiuni in USD, trebuie mai intai sa transfer EUR la IBKR, iar apoi sa fac conversia in USD? Nu se pierd bani la schimbul valutar ? Din ce inteleg mai sus vad ca apar si probleme la conversii.

Incerc acum sa inteleg platforma lor, dar mi se pare imbacsita rau. La XTB parca lucrurile sunt mai simple.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate