Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

sfat laptop performant second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut.
Doresc achizitia unui laptop sh, de preferinta Omen..de 15 sau chiar 17 inch video dedicat Nvidia 1060 cu 6 gb memorie
Doresc pareri sinsfaturi din partea celor care au asa ceva.
Il voi folosi pt grafica programare si din cand in cand in jocuri...
Am tot auzit ca se incing si apar probleme cu afisarea pe display....adevarat?



#2
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Laptop SH nu se prea merita in ziua de azi, mai ales cu noile generatii aparute de la AMD, imediat apare noua generatie RTX de la nVidia, iar preturile vor scadea grozav.
Pana nu de curand, tehnologia care azi vine oarecumva standard (refresh rate mare la display, culori corecte, etc) veneau la un pret premium, iar asta se va regasi in pretul de vanzare sh (multi uita ca tehnologia se devalorizeaza foarte tare foarte repede) si vor cere preturi mai mari decat merita.
Atfel: Nu iti lua HP, sunt racite prost si in general de o calitate mai inferioara celorlalte marci.
Mai asteapta putin, eventual pana in toamna sa apara noua serie RTX si ia-ti atunci ceva nou pentru ca vor scadea considerabil preturile la seria veche RTX si alea sunt mult mai bune decat seria Pascal.
Asta in ceea ce priveste grafica. In ceea ce priveste latura de programare, tocmai a aparut a 4-a generatie RYZEN de la AMD, ti-o recomand cu caldura, mai ales modelele de top, care in solutie mobila bat variante desktop din generatia precedenta.
Cand iti iei laptop, nu fa economie ca asa va fi si rezultatul.
Din nou, e exclus sa iti iei SH, mai bine mai strange niste bani si ia-ti ceva nou.

#3
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Il iei de la firma / site, ai cel putin 12 luni garantie, poate sa se incinga, zbang la garantie.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Omen au o racire de exceptie, foarte performanta. Da, se incing ca sunt puternice si halesc curent mult care se transforma in mare parte in caldura. Dar sistemul de racire face fata.

Eventual cumperi si un cooling pad daca nu ai aer conditionat la vara.

Edited by abac, 30 May 2020 - 11:34.


#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Majoritatea care au venit la mine cu laptopuri defecte,mi-au confirmat ca le-au folosit in pat,pe plapuma etc.La intrebarea mea de ce le-au folosit in acest fel ,raspunsul a fost: ''pai pt. ce mai sunt laptopuri atunci?''. Foarte multa lume foloseste laptopul fara aerisirea corespunzatoare si apar foarte multe probleme de supraincalzire,iar referitor la probleme cu tot felul de culori pe display,romanii comozi ce-si instaleaza ei singuri windows-ul(luat de pe torenti/mare greseala) folosesc driverele din Windows 10 cea ce genereaza multe probleme de incompatibilitate sau slaba performanta.Intotdeauna driverele se descarca de la producatorul laptopului pt. modelul respectiv.Cumpara Omen linistit dar foloseste-l corespunzator .

Era sa uit,destul de multi care vand laptopuri second au avut placile video arse si le-au facut reballing,adica cumpara fraierul ca laptopul functioneaza dar dupa cateva luni sau un 1 an se arde placa video din nou.Cand cumperi un laptop second obligatoriu sa aiba garantie asa cum spunea si dionenina424 ceva mai sus.

Edited by PiticVerde, 30 May 2020 - 12:27.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
apropo de folosirea in pat, pentru asta e bine sa folosesti un laptop fara guri de aerisire dedesubt. eu am asa un hp  255 g5, nu are nici o fanta dedesubt. in schimb, am un acer care are gauri sub el, asa ca, acerul nu il pot folosi pe suprafata moale.

Edited by rich1974, 30 May 2020 - 12:27.


#7
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va multumesc pt sfaturi...mai stept si altele....
So...nu il folosesc in pat..ci doar cand nu sunt acsa....si atunci pe masa....
Nai ales un omen de 17 inch e cam aiure a sa il tii pe picioare....
Sh cu garantie nu prea am vazut... cum ma prind daca a fost facut reballing?
Ecista vre o metoda?
Intodeauna apara serii noi....si intotdeauna sca dpreturile acum ce sa zic..... ideea e ca am nevoie pt ca cel actual s a dus.... oricum era vechi.... si ma gandeam sa iau unul de gaming tocmai pt racire buna...de asta intrebam si de omen....stiam de la unii ca ar fi bune....
Am gasit in i7 7700 pe la 3000 cu 16gb ram ssd de 256 si hdd 1tb de 17 inch....insa...cum ma prind daca a fost desfacut...astea au sigilu vizibil sau doar din suruburi? (Lipici)

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi numai cand faci grafica sau programare sa nu folosesti la fel de multe puncte de suspensie. Nu de alta, dar linia de comanda nu o sa le recunoasca.

Si da, sa ne arate colegii unde gasesc ei laptopuri high end cu garantie generoasa de "minim" 1 an. Eu cand dau 3000 de euro pe un laptop nici prin cap nu imi trece sa nu scot untul din el 3 ani. Minim.

Edited by abac, 30 May 2020 - 13:58.


#9
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ok nu mai pin puncte, am onteles si ideea ta cu forjatul...ce parere ai de ultimul meu mesaj. Lasa punctele deoparte

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 23.12.2015
Lenovo ThinkPad mobile workstation sunt construite ca un tank... Am mai multe ThinkPad-uri mai vechi cumparate second hand (T510, T420, T430, W520 mobile workstation) si sunt foarte multumit de ele

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Workstation periculoase face si HP. Seria Zbook. Am un G6 la munca si scuipa flacari ca un balaur. Nu am reusit ca il ingenunchez cu nimic. Si e upgradabil prin simpla culisare a capacului de pe spate. Nu ai nevoie de surubelnita ca sa umbli in el.

La fel ceva foarte deosebit sunt si noile XPS15 dar mai ales XPS17 (racire cu camera de vapori) pe care le va lansa Dell luna viitoare.

Edited by abac, 30 May 2020 - 17:03.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Eu folosesc laptopul in pat. Doar n-o sa stau la birou si cand sunt acasa.
Thinkpad au racire buna, nu se incalzesc. din pacate nu sunt pentru jocuri.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005

 PiticVerde, on 30 mai 2020 - 12:27, said:

Majoritatea care au venit la mine cu laptopuri defecte,mi-au confirmat ca le-au folosit in pat,pe plapuma etc.La intrebarea mea de ce le-au folosit in acest fel ,raspunsul a fost: ''pai pt. ce mai sunt laptopuri atunci?''. Foarte multa lume foloseste laptopul fara aerisirea corespunzatoare si apar foarte multe probleme de supraincalzire,iar referitor la probleme cu tot felul de culori pe display,romanii comozi ce-si instaleaza ei singuri windows-ul(luat de pe torenti/mare greseala) folosesc driverele din Windows 10 cea ce genereaza multe probleme de incompatibilitate sau slaba performanta.Intotdeauna driverele se descarca de la producatorul laptopului pt. modelul respectiv.Cumpara Omen linistit dar foloseste-l corespunzator .

Era sa uit,destul de multi care vand laptopuri second au avut placile video arse si le-au facut reballing,adica cumpara fraierul ca laptopul functioneaza dar dupa cateva luni sau un 1 an se arde placa video din nou.Cand cumperi un laptop second obligatoriu sa aiba garantie asa cum spunea si dionenina424 ceva mai sus.

Care e legatura cu windows de pe torenti?ce au kiturile alea?

#14
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Colegi de forum ne indepartam de intrebare.....eu vroiam unul sh...si doream.sa stiu informatii de la vei care deja au...in special omen de 17 inch...
Ma interesa cum se manifesta....cum tine bayeria dupa 1..2 ani....
Gasesc baterii in Romania after market decente c pret etc...
Nu ma intereseaza sa dau peste 3500 lei...max 4000.
Multumesc.


Abac ce zbook ai la servici?

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 foxbat, on 30 mai 2020 - 17:11, said:

Care e legatura cu windows de pe torenti?ce au kiturile alea?

De multi ani se poarta distribuirea windows-urilor pe torenti cu virus/malware integrat in acel kit iso.Cel mai simplu si sigur se realizeaza un stick cu MediaCreationTool ,va fii original si ultima versiune de la microsoft,sau cu MediaCreationTool descarci versiunea de windows in iso si o scri pe un dvd.

 rodanny, on 30 mai 2020 - 13:49, said:

Va multumesc pt sfaturi...mai stept si altele....
cum ma prind daca a fost facut reballing?
(Lipici)

Nu ai cum sa-ti dai seama. Crede-ma riscul e mare,si daca nimeresti asa ceva ai dat banii degeaba.Stiu multe persoane care au facut asa ceva si au vandut fara pareri de rau.Din nefericire in Romania corectitudinea si bunul simt pe OLX sau plaforme asemanatoare este intalnita oareori.

Edited by PiticVerde, 30 May 2020 - 19:43.


#16
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mda....

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Exista pcmadd, interlink și altele asemenea.

#18
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Stiu si citgrup si altii insa nu am gasit la nici unul de ex hp omen...
Au doar laptopuri f slabe ...si ca pret stau rau de tot

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate