Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Excursie Dobrogea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019
Vreau sa merg de la Tulcea la Cetatea Enisala.
Vad ca pe acolo exista DN222, DN 222C, asta daca nu merg chiar pe european.
Care ofera privelisti/panorame spre Delta?
Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
E drum judetean nu national
Daca vrei sa vezi oarece delta, doar DJ222C prin Mahmudia si Murighiol este solutia dar, faci un pic mai mult pana in Enisala

#3
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019

View PostNaijax, on 29 mai 2020 - 15:53, said:

E drum judetean nu national


Da, scuze

#4
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Mergi pana la Babadag, apoi faci stanga spre Enisala, dupa localitate, sunt indicatoare si drum asfaltat pana la parcarea din fata cetatii. Taxa de intrare era 20 lei, parca acum 2 ani?? nu- mi amintesc, oricum ai un view foarte frumos, asupra Lacului Babadag,dar si Delta in plan indepartat.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
O zonă frumușică. De la Tulcea spre Enisala te îndepărtezi de Deltă. Ar trebui să mergi în direcția opusă. ;)
Am și eu două foto de la cetate.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Capul Dolosman este si el pe aproape si e spectaculos.

#7
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View Postursamajor, on 29 mai 2020 - 16:29, said:

O zonă frumușică.
Am și eu două

Suuuuper! Le-am trecut în lista "de văzut"!

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postspooky51, on 29 mai 2020 - 17:01, said:


nu atit capul Dolosman, cit cetatea Orgame ...

#9
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pe la cetatile astea ajungi usor cu o masina mica sau trebuie masina de teren? Ai unde sa dormi, sa mananci?

#10
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Nu-ti trebuie masina de teren. Drumul e asfaltat  pana in parcarea cetatii . Aleea dintre parcare si treptele din cetate este superb amenajata . Trebuie sa fi pregatit cu imbracaminte de vint si acum chiar de vreme rece .
Oricum merita . Am fost anul trecut in vara. Tot respectul pentru dobrogeni  , o fi zona mai saraca dar , se vede mana de gospodari .
Cazare si recenzii  pe Google map.

Edited by ProfiBv, 29 May 2020 - 18:52.


#11
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019

View Postursamajor, on 29 mai 2020 - 16:29, said:

. Ar trebui să mergi în direcția opusă. Posted Image


Pai da, dar in Delta te plimbi cu vaporul/barca nu cu masina.

Chiar asa, daca treci cu bacul, vad un drum 222N care ar duce pana la Chilia veche. Dar nu stiu starea lui si daca e ceva "spectaculos" pe acolo. Cel mai probabil nici nu e asfaltat integral.

Edited by popescuadi, 29 May 2020 - 20:34.


#12
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Daca te referi la trecerea cu bacul ala mic din Tulcea, este un drum "asfaltat" care duce pana in Chilia Veche. Eu am mers pe el prin 2009 si chiar pe la inceput scria ca a fost modernizat in 2004, dar arata cel putin atunci ca dupa bombardament, desi cred ca pe un drum bombardat se poate merge mai bine. Plin de cratere unu langa altu. Noi atunci nu prea am putut depasi cam 10 - 15 km/h  ca riscam sa ramanem cu masina pe acolo.

Propietarul pensiunii la care ne-am cazat ne-a zis ca faci cam 1 ora jumate - 2 ore cu masina. Aproape 3 ore de ocolit cratere a durat pana ne-am dat seama ca daca daca coboram pe drumul de pamant care mergea paralel cu cel de asfalt, putem merge cu vreo 60 la ora, si din momentul ala am mai facut vreo jumatate de ora pana in sat.

Nu cred ca s-a schimbat situatia avand in vedere ca pe drum sunt doar niste sate care pareau parasite. Nici o miscare, nici un om nu am vazut, in afara de o masina a politiei de frontira. Daca ai un 4x4 merge de o aventura offroad.

Edited by Rhandy, 29 May 2020 - 21:48.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

View Postpopescuadi, on 29 mai 2020 - 15:39, said:

Vreau sa merg de la Tulcea la Cetatea Enisala.


Ce naiba sa vezi la Enisala ? Nu s-a pastrat mai nimic. Te mai bate si soarele in cap de inebunesti. Mai bine o vezi din satelit. Iesi mai castigat.
Eu am ajuns de doua ori acolo si nu am fost incantat nici de drum , nici de ruine.

#14
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019

View PostBogotta, on 30 mai 2020 - 19:32, said:

Ce naiba sa vezi la Enisala ? Nu s-a pastrat mai nimic. Te mai bate si soarele in cap de inebunesti. Mai bine o vezi din satelit. Iesi mai castigat.
Eu am ajuns de doua ori acolo si nu am fost incantat nici de drum , nici de ruine.

Atunci propune tu ceva misto de vazut in Romania, zona sud-est Posted Image
Stiu ca nu e mare lucru, ma duceam asa, de plimbare mai mult, dupa atata stat in cusca.

Edited by popescuadi, 30 May 2020 - 23:24.


#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
E frumoasa privelistea de la Enisala, cetatea e bine conservata, sunt doar niste ziduri insa daca ajungi pe seara e superb. La capul Dolosman este cetatea Argamum sau Orgame, locul este salbatic si frumos. Cetatea Histria e foarte frumoasa de vizitat tot datorita pozitionarii. Esential e sa nu ajungi la ora pranzului in miezul verii, dar asta e valabil pentru orice vizitezi. Enisala la apusul soarelui e superba, acolo e loc de tura de bicicleta.

#16
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View PostBogotta, on 30 mai 2020 - 19:32, said:




Ce naiba sa vezi la Enisala ? Nu s-a pastrat mai nimic. Te mai bate si soarele in cap de inebunesti. Mai bine o vezi din satelit. Iesi mai castigat.
Eu am ajuns de doua ori acolo si nu am fost incantat nici de drum , nici de ruine.

Un comentariu cu valoare 0, spus doar ca sa nu taci, in principiu :)
In alta ordine de idei, nu este cea mai spectaculoasa cetate posibila insa este bine intretinuta, pitoreasca si intr-un peisaj foarte forogenic, merita cu prisosinta o vizita, mai ales daca esti prin zona

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am împărțit Dobrogea în doua, de nord și sud folosind A2 ca linie de demarcație.
In turul de Sud am mers asa București, Călărași, bac Silistra Ostrov, manastirea Dervent, manastirea Sf Andrei, Adamclisi, Vama Veche și înapoi către București pe A4/A2
In turul de nord am mers pe A2, am ieșit către Slobozia, pod Giurgeni Vadu Oii, Hârșova, manastirea Celic Dere, manastirea Saon, manastirea Niculitel, Babadag moschee, cetatea Enisala, cetatea Argamun cap Dolosman. Am vrut sa mergem care cheile Dobrogei dar drumul era praf și pulbere. Am luat-o către Jurilovca și de acolo spre casa.
Am pus jurnalul cu tot cu poze pe aria de travel auto.

#18
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postpopescuadi, on 29 mai 2020 - 15:39, said:

Vreau sa merg de la Tulcea la Cetatea Enisala.
Vad ca pe acolo exista DN222, DN 222C, asta daca nu merg chiar pe european.
Care ofera privelisti/panorame spre Delta?
Multumesc.

drumul e bun, asfaltat pana la cetate, preturi nu mai stiu dar nu mare 10-20 ron - peisajul mi s-a parut spectaculos de pe dealul ala, vezi o parte din dobrogea, lacul razim dar e prea departe de delta (nu stiu ce asteptari are cineva care zicea ca e zero)

un pic offtopic, in plus fata de ce s-a spus mai sus ar mai fi ceva de vazut

cetatea histria + muzeu (asfalt)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NNN6hj-kG74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

manastirea si pestera cassian (drumul era pietruit, dar bun fara cratere)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OYPUjL3G6DM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca esti in tulcea la muzeul deltei dunarii ai fost ? cam prafuit dar aveau un acvariu marisor cu sturioni si multe povesti despre delta (plus o super harta turistica despre delta&dobrogea, arii protejate etc)
https://www.info-del...unarii-267.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate