Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Vreau laptop game edition

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SOKATELE

SOKATELE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2020
Hai salut toata comunitatea.Pt inceput,specific ca sunt nou pe forum,sau pe forumuri.Doar am trecut prin ele asa de curiozitate.Sa incep:vreau un laptop gama jocuri,numai de la Asus,in valoare de 7000-8000 ron.Adica sa fie la acest pret ultimul "racnet".De ce am ales acest brand..am un dinozaur din 2011,inca merge,tot Asus G74SX,luat din America,dela Best-buy.Si..da,inca merge,cu un mic up-grade la ssd,memorie.Nu as renunta la el,doar ca e imens la greutate,aprox.8 kg cu tot cu adaptor.Ma rupe la aeroport la chek-in,si tot le arat la bagaj de mana monstru.Deci..vreau un inlocuitor modern,la timpuri noi,care sa ma tina macar 5 ani.Tin sa specific ca,cu dino' al meu inca joc Titan Falls 2,Darksiders 3,si chiar Battlefield 4.Asta la cei 2 gb placa video.Nu stiu acum procesoarele,familia lor,sunt pe dinafara,ar trebuii sa ma scolesc macar 2 luni ca sa fiu la "curent" cu noutatile.Deci un sfat unui "inapoiat".Multumesc anticipat celor cu opinii pozitive si negative.O zi buna.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007
1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit laptop-ul
3. Bugetul maxim
4. Marci sau serii preferate
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)

Edited by STARTREK1, 28 May 2020 - 10:35.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
ASTA iti place?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Startrece și tu acum mai catolic decât papa, a zis omu buget și că vrea gheiming.

#5
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 23.02.2007
Buna recomandare viceroy56,daca dai asa la nimereala mai bine nu mai da.
https://www.emag.ro/...1/pd/DH9RYWBBM/

Ai tot ce trebuie aici ^^

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Pai io ii dadui un laptop de 17'' cu 1 TB SSD la 2,6 kile.
Ce pusesi tu are 2,5 kile la 15'6'' si SSD de 512.
Da, placa video mai buna la tine.

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Exista altceva in afara de Zephyrus?
https://altex.ro/lap...APGA502IHN021T/

Edited by danX, 28 May 2020 - 11:05.


#8
SOKATELE

SOKATELE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2020
nu pot accesa pe moment site-ul de la e-mag,da cu virgula,am netu' aerian,adica satelit,sunt pe vapor in acest moment.Trafic impartit la 23 oameni..deci ar fi de preferat ala pe "sarma".

Pt STARTREK1...referitor la perioada de achizitie,probabil ca in luna iunie,spre sfarsit cel mai probabil,magazine nu am preferinta,plata va fi "cash",cumparat din Romania.

o sa to lista,cand ajung acasa am sa ma documentez.Nu as merge pe mana "expertilor" de la magazin,ca in loc de laptop,posibil sa cumpar tractor,si nu am teren agricol,nu de alta.Merçi de sfaturi,oricum.

Asus ROG STRIX G731GV-EV230
merita?.....

Edited by Dany_Darke, 28 May 2020 - 11:22.


#9
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Alienware sau Razer. Nu vad altceva mai cool.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Asus ROG sau TUF sunt ok.

#11
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 23.02.2007

View Postviceroy56, on 28 mai 2020 - 10:56, said:

Pai io ii dadui un laptop de 17'' cu 1 TB SSD la 2,6 kile.
Ce pusesi tu are 2,5 kile la 15'6'' si SSD de 512.
Da, placa video mai buna la tine.

Mai vezi odata specificatiile..
Tuf versions sunt mai slabe ca ROG

Edited by FREESH, 28 May 2020 - 11:22.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Tuf versions sunt mai slabe ca ROG   
Sunt orientate un pic in alta directie - stabilitatea mai presus de performanta, dar tot de gaming sunt.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Pai poate sa-si configureze singur un laptop CLEVO dupa dorinta. Takeadvice.ro
Am mers pe ipoteza ca 17'' se preteaza mai bine la gaming. Si Ryzen este azi mai "pretuit" decat Intel.
Eu nu sunt gammer si nici adeptul AMD la procesoare. Am experienta din trecut, recunosc, dar tot din experienta spun ca platformele Intel sunt mai stabile.
Parerea mea.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAugustus1978, on 28 mai 2020 - 11:17, said:

Alienware sau Razer. Nu vad altceva mai cool.
Da, sa ia Razer si in caz ca i se buleste incarcatorul sta 2 luni pana ii vine altul din State...iar customer support pentru Razer e la fel de bun ca un apel la Anaf, sa ti se explice daca trebuie sa completezi formularul 251 sau 521, si la ce ghisee trebuie sa te plimbi cu el.
Macar Alienware e mai raspandit, dar oricum plateste mult mai mult pentru brand, decat la seriile Asus ROG sau TUF.

View PostSOKATELE, on 28 mai 2020 - 11:11, said:

Asus ROG STRIX G731GV-EV230
merita?.....
Eu as spune ca merita, e de 17,3", are ecran cu 144Hz rata de refresh, are RTX 2060, e depasit putin doar de ROG Strix G G531GW ca surplus de memorie ram (are 16GB, nu 8) si placa video, fiindca e RTX 2070

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,646
  • Înscris: 30.10.2003
Am Asus A15 TUF506 cu Ryzen4800.
Partea buna la A15 si A17 e ca e usor de facut upgrade la SSD si RAM. Singurul lucru care ma deranjeaza e ca clipoceste ecranul cand mai bag un monitor in HDMI. A mai inghetat 2-3 momente in timpul jocului. Acum nu stiu daca e de vina chiar laptopul, ca am 70 de mii de periferice bagat in el. Daca te uiti la acest tip de laptop sa iei musai cu baterie de 90Wh.

#16
SOKATELE

SOKATELE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2020
la memorie RAM...nu-i "bai"...asta al meu are 4gb din 2011,si vad ca nu sughița,inca.Daca trebuie pe viitor,pot face o investitie pe partea asta.Dar in fine,nu ma ocup de foto-shop,edit-uri...si alte astfel de preocupari.Jocuri pur si simplu,ca sa-mi ocupe timpul in cabina,dupa terminarea programului,timp de 5-6 luni cat stau pe nava.In rest...acasa sta bibelou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate