Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Noul privat si cautarea stalinismului

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postdjl, on 14 iunie 2020 - 22:10, said:

Din această cauză oamenii ar trebui să folosească arma alegerii, ca să nu-i lase să aibă putere prea mare când nu trebuie, însă nu o fac.
numai ca la alegeri, dintre candidati ajung doar anumiti,
precum la un moment dat Vadim si Iliescu.
Pe cine alegi?
Pai multi destepti au rationat: aleg pe Iliescu ca-i mai bun decat Vadim.

Cand rationamentul normal ar fi fost: nu ma duc la vot.

Caci asta-i buba: de ce ajung in final cei mai tampiti si cretini candidati?
Asa ca solutia ta e proasta.
Solutia intr-un stat normal si democrat are de a face
cu un mass media democrat (nu detinut de cercurile unor gasti de derbedei cum e cazul)
cu partide organizate democrat (nu gasti de derbedei cum se intampla la noi)
cu o societate civica ampla si puternica (nu formate din poulangii hraniti cu burse grase a unor ong-uri marxiste etc)

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, nu mă referam strict la alegeri parlamentare/locale. Când cumperi de la o anumită firmă ori un anume produs sau dintr-un anume loc, tot o alegere faci. Dacă prin alegerile tale sprijnă comportamente negative, e tot ca un fel de politică, dar de alt tip în general.

#21
kmarx

kmarx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 29.07.2008

View Poststormlord, on 29 mai 2020 - 22:17, said:

Cu conditia ca autoritatea sa fie respectata si credibila. Daca era Dancila PM, mi-e greu sa cred ca ar fi fost la fel de ascultata.
Deci tu consideri ca actuala conducere, Orban+gasca+ chestia din deal, sunt respectati si credibili ?Posted Image Posted Image Posted Image

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbelemistul, on 14 iunie 2020 - 22:35, said:

Pai multi destepti au rationat: aleg pe Iliescu ca-i mai bun decat Vadim.

Cand rationamentul normal ar fi fost: nu ma duc la vot.

Rationamentul normal ar fi fost sa te duci la vot si sa invalidezi votul. Astfel s-ar fi numarat. Dar ce mai e normal in tara asta ? Vorba lui Lenin parca, nu conteaza cine cu cine voteaza, conteaza cine numara voturile.

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
A trecut un an de la data deschiderii acestei discuţii.

Citat preluat de pe site-ul Hotnews
"Facebook a anunțat că nu va mai șterge de pe platforma sa postările care afirmă că noul coronavirus SARS-CoV-2 a fost creat în laborator, relatează CNN."

"Facebook anunțase în luna februarie că va șterge postările care afirmă că virusul a fost creat în laborator ca urmare a unor „consultări cu organizații de sănătate de top, printre care și Organizația Mondială a Sănătății”."


Se pare că s-a schimbat adevărul iar marionetele private îşi schimbă poziţia pe care o apărau ca pe o religie.
Cei atenţi pot observa polimorfismul privaţilor corecţi. Ei nu au o convingere fermă, se mulează permanent după ordinele primite.

#24
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe mine ma amuza altceva.....majoritatea celor de pe Softp.mai ales unii moderatori sunt SIGURI ca virusul a aparut pe cale naturala, orice alta opinie e sanctionata cu suspendari, avertismente si chiar ban.
De partea cealalta a oceanului insusi Pres.Biden a cerut dovezi si lamuriri asupra originii virusului, ca si o parte a savantilor din SUA.
Sunt voci cu autoritate in domeniul medical care pun la indoiala originea naturala a virusului, eu pe cine sa mai cred?

#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Tonul este dat de preşedinte, urmează Facebook şi după aceea se obişnuieste lumea cu ideea că adevărul de anul trecut se poate schimba.
De asta este recomandată prudenţa când apar evenimente ieşite din comun.

Edited by terratec, 07 June 2021 - 17:49.


#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View PostValmont43, on 07 iunie 2021 - 16:12, said:


Sunt voci cu autoritate in domeniul medical care pun la indoiala originea naturala a virusului, eu pe cine sa mai cred?

Pe ala care aduce dovezi credibile :)

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Care ar fi ala? Ca pana acum nu a adus nimeni dovezi clare nici ca virusul a aparut pe cale naturala nici ca ar fi fost creat in laborator.
Si unii si altii si aici vb.de oameni cu autoritate in domeniu isi sustin variantele lor...

#28
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostValmont43, on 07 iunie 2021 - 16:12, said:

Sunt voci cu autoritate in domeniul medical care pun la indoiala originea naturala a virusului, eu pe cine sa mai cred?

Nu avem pe cine crede, ci fiecare om îşi formează propria convingere în funcţie de personalitatea sa. Poate că această convingere e reală, sau, poate că nu e. Asta nu avem cum şti deoarece nu avem acces la informaţiile reale ci doar la cele furnizate de mass media.

O vorbă spune că "personalitatea omului e ca o carte deschisă în care şi-au pus semnăturile toţi care au trecut prin viaţa lui". Astfel, convingerile noastre ale tuturor ţin de personalitatea, adică de experienţa şi de influenţa oamenilor pe care i-am cunoscut.

Orice individ se supune regulii lui Milgram şi regulii lui Asch. Despre Milgram am mai scris, şi se ştie cum stă treaba, aşa că scriu acum despre experimentul lui Asch, care zice aşa: "în orice comunitate, cam 37 % dintre indivizi trec peste convingerile lor şi le adoptă pe cele ale majorităţii, doar pentru a nu fi consideraţi proşti".

În vine în minte şi Theodor Adorno, promotorul ideii că, "mass media e cel mai bun mijloc de a duce gândirea unei populaţii acolo unde doreşte un grup de interese".

#29
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postterratec, on 28 mai 2021 - 16:01, said:

A trecut un an de la data deschiderii acestei discuţii.

Citat preluat de pe site-ul Hotnews
"Facebook a anunțat că nu va mai șterge de pe platforma sa postările care afirmă că noul coronavirus SARS-CoV-2 a fost creat în laborator, relatează CNN."

"Facebook anunțase în luna februarie că va șterge postările care afirmă că virusul a fost creat în laborator ca urmare a unor „consultări cu organizații de sănătate de top, printre care și Organizația Mondială a Sănătății”."


Se pare că s-a schimbat adevărul iar marionetele private îşi schimbă poziţia pe care o apărau ca pe o religie.
Cei atenţi pot observa polimorfismul privaţilor corecţi. Ei nu au o convingere fermă, se mulează permanent după ordinele primite.
Adrian Pătrușcă, Evz.ro: Acalmia infectărilor COVID este doar un antract. În spatele cortinei, în culisele pandemiei, se dă o bătălie crâncenă pentru supremația asupra lumii.
Infectările scad, evenimentele se precipită. În doar o lună de zile, lucrurile au luat o turnură uluitoare.
Iată o enumerare succintă:
1.   Bill Gates pe făraș – un eveniment de familie care ar fi trebuit să se desfășoare discret (divorțul) se transformă într-un răsunător scandal de budoar cu parfum geostrategic.
La începutul lunii mai au apărut informații despre relațiile dubioase ale lui Gates cu pedofilul Jeffrey Epstein, dar și cu Zhe Shelly Wang, interpreta sa de la Microsoft.
Născută în China, Wang are cu 30 de ani mai puțin decât șeful ei, cunoaște șase limbi străine, știe să piloteze avioane și este pasionată de tir și de armele de foc.
Modelul perfect al unui „Borcan cu Miere”, cum sunt numite spioanele strecurate în patul bărbaților care trebuie racolați.
Wang l-a însoțit pe Gates în numeroasele călătorii ale acestuia (fără nevastă) în China. În scurt timp, miliardarul a devenit un agent de influență al Beijingului.
2.   Peste 3.200 de pagini de e-mail-uri ale lui Anthony Fauci, din perioada ianuarie-iunie 2020 sunt date publicității de BuzzFeed și Washington Post.
Cea mai importantă dezvăluire din acest morman de documente este că Fauci a fost informat despre probabilitatea foarte mare ca SARS-CoV-2 să fie un virus scăpat din Laboratorul de la Wuhan.
Timp de mai bine de un an, Fauci a negat cu vehemență posibilitatea ca virusul să fie artificial și să fi scăpat din laborator, comportându-se ca o goarnă a Beijingului.
Însă, brusc, pe 11 mai, Fauci a declarat că „nu este convins” că virusul s-a dezvoltat natural.
Fusese probabil informat de iminenta publicare a e-mail-urilor.
E-mail-urile au fost date publicității în virtutea legii americane privind accesul la informații (FOIA), dar părți importante din documente sunt editate. Unele editări sunt făcute în temeiul secțiunii (b)(7)(A) din FOIA, care se referă la „date sau informații compilate în scopuri penale”.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postterratec, on 28 mai 2021 - 16:01, said:

Se pare că s-a schimbat adevărul iar marionetele private își schimbă poziția pe care o apărau ca pe o religie.
Cei atenți pot observa polimorfismul privaților corecți. Ei nu au o convingere fermă, se mulează permanent după ordinele primite.

Se pare ca n-ai inteles.

#31
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Mai întoarce Doamne roata...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FX8QaYID5s0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

terratec said:

1622210468[/url]' post='27891827']
A trecut un an de la data deschiderii acestei discuţii.

Se pare că s-a schimbat adevărul iar marionetele private îşi schimbă poziţia pe care o apărau ca pe o religie.
Cei atenţi pot observa polimorfismul privaţilor corecţi. Ei nu au o convingere fermă, se mulează permanent după ordinele primite.

Ori de câte ori se va schimba “adevărul”   papagalii ăștia se vor repezi să-l impună celorlalți.  Sunt un fel de activiști ai unei cauze și ei, în mintea lor,  trăiesc cu impresia că-s un fel de luptători pentru binele omenirii. Nu diferă cu nimic de lungul șir al celor care au vrut să facă bine cu forța omenirii.   Toți cred că ei știu mai bine și că adevărul este de partea lor.   Stalin,  Hitler,  Pol Pot,  Beria  le gâlgâie prin vene și sinapse.   Biete paiațe!

Edited by manitu, 08 June 2021 - 22:13.


#33
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Postlupini, on 08 iunie 2021 - 16:37, said:

O vorbă spune că "personalitatea omului e ca o carte deschisă în care şi-au pus semnăturile toţi care au trecut prin viaţa lui".

Bună vorbă!  
Cred că poate funcționa și ca mijloc de cunoaștere a oamenilor în profunzimea firii lor.     Inginerie inversă, oarecum.

#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View PostValmont43, on 08 iunie 2021 - 14:29, said:

Care ar fi ala? Ca pana acum nu a adus nimeni dovezi clare nici ca virusul a aparut pe cale naturala nici ca ar fi fost creat in laborator.
Si unii si altii si aici vb.de oameni cu autoritate in domeniu isi sustin variantele lor...

Dracu' știe. Pana nu au dovezi concrete... Popcorn. Deci habar n-avem.

Însă natural sau nu, cam același lucru ne rămâne de facut.

Pe de alta parte însă n-am văzut vreunul care sa susțină teoria naturala cu afirmații false, ci cu argumente slabe, analogii cu alte zoonoze etc, care în mare nu dovedesc nimic, dau doar niște indicii și atât
În timp ce mulți care susțin teoria artificiala de multe ori au mințit pe fata (gen pretins ca laureați Nobel le susțin teoriile), sau ca au dovezi directe.  Deci trebuie și mai multa circumspecție.

#35
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Postterratec, on 07 iunie 2021 - 17:06, said:

Tonul este dat de preşedinte, urmează Facebook şi după aceea se obişnuieste lumea cu ideea că adevărul de anul trecut se poate schimba.
De asta este recomandată prudenţa când apar evenimente ieşite din comun.

Nu-l ascult pe președinte,  închid sonorul televizorului sau mut postul.  Pe Facebook intru extrem de rar,  ținându-mi respirația,  așa cum fac la closetele cu stalgmite de rahați.   Nu au niciun mijloc de a mă convinge de ceva,  de vreun adevăr al lor,  oricare ar fi acesta.   Cel mult resușesc să-mi provoace o senzație de scârbă cosmică.    Pe toți proprietarii de rețele din astea, numite de socializare,  eu îi văd a fi din același trib ideologic cu SOV.   Nu se mulțumesc să ne tracaseze cu reclame,  vor să ne spună și ce să gândim.   Li se pare că sunt un fel de Mesia, că universul le-a dat lor o sarcină și se supără când utilizatorul îi trimite la origini.   Tot felul de neterminați precum puștiul ăsta de la FB se simt misonari.   Paiațe.   Bunul simț ancestral zice că pe ăștia e bine să-i bagi în mă-sa din oficiu.   Să îi lași să debiteze propaganda lor băloasă și să treci pe lângă ei precum Anastasia,  duios.    Până la urmă se vor îneca în propriile bale,  precum o fac imbecilii ăștia de la FB.     După ce au dezactivat conturile unor oameni care își puneau întrebări asupra originii virusului acum au realizat că au fost proști și că nu mai au nicio treabă cu cei care zic chestii pe tema asta.   Nu le-a folosit la nimic.  Zero eficiență.   Dezactivații s-au mutat și au devenit și mai motivați.  Ei,  în cenzura lor dementă au fost un factor de multiplicare.   Orice interzici cu mijloacele cenzurii devine viral.    Sunt penibili și proști.   Iar ăsta este un semn bun,  pentru că pe proști îi poți evita simplu,  te dai din calea lor.   Nu intri la ei în bostănărie, dă-i dracului, iar dacă intri cumperi ce ai de cumpărat, pleci cu bostanul la subraț și îl lași să abereze în legea lui.    Cenzorii îți pot închide gura, dar mintea nu ți-o pot supune oricât ar încerca ei în nimicnicia lor de câini turbați.

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Un cântec studenţesc din occident se numea "Thoughts are free". Încă din antichitate s-a dorit o poliţie a gândirii şi periodic unii vor să devină enoriaşi ai acesteia.

Edited by terratec, 08 February 2022 - 00:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate