Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Noul privat si cautarea stalinismului

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Postterratec, on 08 iunie 2021 - 23:20, said:

Încă din antichitate s-a dorit o poliţie a gândirii şi perioc unii vor să devină enoriaşi ai acesteia.

Probabil că este o trăsătură nevolnică a omenescului.   Să scuipăm în sân și să ne face două cruci mici, pe ascuns.  Puteam trăi pe timpurile conflictului între catolici și protestanți!   Fiecare credea că are dreptate și în virtutea credinței se măcelăreau.   Noi ce riscăm?  Să ne baneze contul pe Facebook?

#38
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postbelemistul, on 14 iunie 2020 - 22:35, said:

numai ca la alegeri, dintre candidati ajung doar anumiti,
precum la un moment dat Vadim si Iliescu.
Pe cine alegi?
Pai multi destepti au rationat: aleg pe Iliescu ca-i mai bun decat Vadim.

Cand rationamentul normal ar fi fost: nu ma duc la vot.

Problema e ca, neexistand un prag minim de prezenta pentru alegerile prezidentiale, a nu merge la vot inseamna ca oricine ar iesi iti este indiferent. Unul dintre Iliescu si Vadim tot iesea presedinte, si multi au considerat ca Vadim e prea extremist, chiar daca nu il placeau nici pe Iliescu. Eu eram prea tanar pentru a vota in 2000, dar parintii mei au votat cu Iliescu (singura data cand au votat cu PSD/PDSR); nu i-am vazut votand cu mai multa scarba decat in 2000 in turul 2, dar au facut-o tocmai din considerentul de mai sus.

#39
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Eu țin sa va reamintesc ca platforme private gen feisbuc n-au nicio obligație fata de voi și e dreptul lor sa facă ce vor sau sa va bage pe gat orice propaganda. Singura lor răspundere e fata de acționari și singurul obiectiv profitul, iar principiile voastre despre corectitudine obiectivitate sau cu libertatea de exprimare șamd nu fac doi bani.

#40
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
De parcă cineva ar putea uita tipul ăsta de discurs arogant ambalat ca pentru retardați.  
Își permit aroganțele pentru că se simt puternici și tari pe poziție.  Asta nu înseamnă că au dreptate sau sunt vreo autoritate morală.    Își dau doar măsura  prostiei.

#41
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Cat timp îți captează atenția câștiga. Chiar și dacă ii înjuri. Singura metoda să îi afectezi e sa te piardă de marfa (eram cât pe aici sa zic "client" însă nu le ești client ci marfa).

#42
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostKiloW, on 08 iunie 2021 - 22:41, said:

Dracu' știe. Pana nu au dovezi concrete... Popcorn. Deci habar n-avem.

Însă natural sau nu, cam același lucru ne rămâne de facut.

Pe de alta parte însă n-am văzut vreunul care sa susțină teoria naturala cu afirmații false, ci cu argumente slabe, analogii cu alte zoonoze etc, care în mare nu dovedesc nimic, dau doar niște indicii și atât
În timp ce mulți care susțin teoria artificiala de multe ori au mințit pe fata (gen pretins ca laureați Nobel le susțin teoriile), sau ca au dovezi directe.  Deci trebuie și mai multa circumspecție.
Nicio alta pandemie nu a ridicat atatea semne de intrebare, de-aici si toate teoriile aparute. Pe mine m-a pus pe ganduri faptul ca virusul(ciudat) afecta cu precadere persoanele cu comorbiditati ca si cum cineva a dorit sa scape de aceste persoane. Pe urma graba cu care au iesit atatea vaccinuri desi pt.diabet, alzehimer, cancer, SIDA, etc desi au o vechime considerabila le ducem asa...
Apoi sa firmi ca un biet pangolin e vinovat desi acest virus putea sa apara bine mersi la finele WWII cand aproape toata Europa era o ruina, etc.Inca sunt foarte multe semne de intrebare pe care unii se fac ca nu le vad, altii n-au raspunsuri iar ceilalti au doar certitudini bazate pe ce le serveste mass-media...

#43
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostKiloW, on 09 iunie 2021 - 10:57, said:

Eu țin sa va reamintesc ca platforme private gen feisbuc n-au nicio obligație fata de voi și e dreptul lor sa facă ce vor sau sa va bage pe gat orice propaganda. Singura lor răspundere e fata de acționari și singurul obiectiv profitul, iar principiile voastre despre corectitudine obiectivitate sau cu libertatea de exprimare șamd nu fac doi bani.

Asta este o explicaţie comodă, aplicabilă pentru oamenii de jos, doar ei gândesc totul în termeni monetari.
Corporaţiile şi elitele au altă optică. Sunt la nivelul la care contează puterea şi principiile, indiferent de izvorul acestora.

Să nu faci greşeala de a compara entităţile care mişcă mase cu comerciantul care lucrează pentru a trăi şi a mai construi o casă.

View Postmanitu, on 08 iunie 2021 - 23:26, said:

Probabil că este o trăsătură nevolnică a omenescului.   Să scuipăm în sân și să ne face două cruci mici, pe ascuns.  Puteam trăi pe timpurile conflictului între catolici și protestanți!   Fiecare credea că are dreptate și în virtutea credinței se măcelăreau.   Noi ce riscăm?  Să ne baneze contul pe Facebook?

Nici nu îţi poţi închipui cât de mulţi corecţi s-ar extazia dacă infidelii ar fi măcelăriţi sau aruncaţi pe ferestre.
Enoriaşii corectitudinii sunt de obicei oameni foarte laşi, care la nivel individual nu există, nu se manifestă. Au nevoie de gloata furioasă şi de un mare conducător care să îi înflăcăreze.

Presa le furnizează materialul instigator iar ei se exprimă doar împotriva persoanelor mai slabe. Victimele agresiunii lor sunt de obicei femei, bătrâni, adolescenţi, copii.

#44
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
De fapt intrebarea corecta nu este daca virusul a fost creat sau nu in laborator ci daca a scapat accidental sau in mod voit de-acolo...
Daca a scapat accidental e una, dar cealalta varianta schimba TOTAL datele problemei....

#45
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă era eliberat deliberat fii sigur ca n-o făceau fix în curtea lor. Pe strada cu laboratorul. Il eliberau în câteva locații simultan și niciuna aproape de casa. Tu ce-ai fi făcut? Eu dacă as fi chinez l-aș fi eliberat în New York. Sau Bombay, sau Istanbul. Sau toate trei.



#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostValmont43, on 10 iunie 2021 - 11:33, said:

Pe mine m-a pus pe ganduri faptul ca virusul(ciudat) afecta cu precadere persoanele cu comorbiditati ...

Nu-i logic ca o boala sa afecteze mai mult pe cei mai slabi?

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Am o idee și mai buna. Dacă as fi chinez și as vrea sa eliberez un virus, l-aș elibera într-un animal cu care știu sigur ca intram în contact. Ar arata fix ca o zoonoza (ca majoritatea bolilor infecțioase dealtfel) și i-aș trimite la cules de corcodușe pe aia de la who.
Asa am procedat și cu o oarecare gripa porcina. N-a prea mers. Aia aviara avea mortalitate serioasa însă n-a fost prea contagioasa.
Aș experimenta și niște viruși corona. MERS e foarte promițător, omoară serios, însă n-a vrut sa se transmită nici asta prea usor.
Corona asta din 2019 se transmite de mama focului, însă nu omoară cine știe ce.
Ma gândesc sa le fac lipeala covidului cu mers-ul, poate cine știe fac un pui cu transmisiiblitatea covidului și mortalitatea mers-ului. Și radem vreo doua miliarde, sa mai eliberam niște locuri de parcare...

#48
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Cap ai...minte ce-ţi mai trebuie?

Edited by Alexandru2212, 10 June 2021 - 23:15.


#49
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKiloW, on 10 iunie 2021 - 22:37, said:

Dacă as fi chinez și as vrea sa eliberez un virus...

Trebuie sa fie cei mai prosti cercetatori din Galaxie sa elibereze un virus fara a avea un antidot.

#50
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
... la ei acasă.

Însă bineînțeles ca au antidot. Însă o să-l scoată când trebuie, acum e prea devreme, parcarea e încă aglomerata și economiile occidentale încă mai misca. Tu nu vezi ca tot apar variante din ce în ce mai contagioase? Antidotul mai încolo, când începe războiul civil în USA și se descompune și UE. :D pai ori suntem conspiratori, ori nu mai suntem...

Edited by KiloW, 10 June 2021 - 23:27.


#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Oh, nu! Nu ma ating de asta...

#52
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Postterratec, on 10 iunie 2021 - 12:23, said:

Enoriaşii corectitudinii sunt de obicei oameni foarte laşi, care la nivel individual nu există, nu se manifestă.

În anonimitatea conferită de gloată,  acolo unde devin particule amorfe, își dau pe față adevărată lor fire.  Liderul le servește drept reacție pozitivă și așa își pierd autocontrolul, limitele conviețurii în capătă mai multă elasticitate, iar ei,  lipsiți de lesă,  își pot exprima și manifesta fristrările acumulate în tăceri lașe.

View PostValmont43, on 10 iunie 2021 - 15:25, said:

De fapt intrebarea corecta nu este daca virusul a fost creat sau nu in laborator ci daca a scapat accidental sau in mod voit de-acolo...
Daca a scapat accidental e una, dar cealalta varianta schimba TOTAL datele problemei....

Eu unul m-am plictisit de orice discuție despre virusuri.   Dă-le dracu!!!!    
Că a fost sau nu a fost,  ducă-se.    Prin partea mea de lume nu mai există nicio pandemie,  a trecut.   Subiectul este scârbos,  bun de ronțăială oamenilor lași,  fătălăilor,  babeturilor speriate de bombe.   Ăștia mai sunt obsedați de chestia asta,  în rest,  lumea normală la cap are alte preocupări.    Știu ce te nemulțumește,  înțeleg și îți spun doar atât:   A trecut,  viața merge înainte, lasă-i în treaba lor.   Nu le schimbi ideile și nici nu-i poți scoate din credința lor.

#53
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Degeaba luam in derizoriu pandemia, incalzirea globala cat si epuizarea resurselor poate da idei unora. Nu a mers cu aviara si porcina las ca scoatem noi ceva mai misto Posted Image
Daca ati fi printre cei 10% din locutorii planetei si detineti 75% din bogatiile lumii v-ar conveni sa va treziti cu hoarde care vor si ei din cascaval? Desigur, e doar o teorie dar pandemia poate fi un raspuns...
La finele WWII cand aproape toata Europa era o ruina si conditiile de igiena erau demne de Evul Mediu nu se auzea de porcine, aviare, coronavirus, etc. Ciudat, nu?

#54
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Nu-i vorba să o luăm în derizoriu.  Sunt vaccinat,  rapelat, la fel toți cei din jurul meu.  Nu a trebuit să fim convinși de cineva, am ales noi în deplină cunoștință de cauză.  Însă odată trecut de această etapă,  ducă-se dracului,  prea multă vorbărie și bullshit pe tema covidului.  Pandemia mă-sii,  cred că la fel de rea este propaganda pe care unii o repetă la infinit.   Și ăia care vor să ne convingă să trecem strada și ceilalți care vor să me spună despre drobul de sare.    Excesul de discuții duce la repingerea subiectului datorită saturației.   Auzi aceleași aberații spuse în diferite forme încât zău dacă nu te apucă lehamitea și zici că vrei să mori numai să te scapi de plaga vacciniștilor și a celor contra.    Frate,  mai ho!  Ajunge,  hai să mai povestim și despre altceva!
Apropo,  popa ăla cu solzii e Dumnezeu!  Pe bune,  creativitatea se apropie chiar și de discursul înaintașului său care predica dspre malahie și orbire.  Cum să nu-ți placă și să nu aplauzi asemenea perle demne de Eric von Danyken?    Ar fi fain să fie mai mulți,  să fie o emulație a creativității pe teme din astea plictisitoare,  mai variem,  ne mai aerisim neuronul stingher.  

Revenind la tema topicului,   rețelele de socializare au avut comportament de roboți.   Unii prost programați.    Sau programați de niște autiști căzuți în cap de la etajul unu timp de câteva zile consecutiv.     Au percutat instant.   Uneori pentru că au fost stimulați financiar,   de cele mai multe ori pentru a înfăptui politica celor cu care rezonează, sau pentru că au fost lași & proști.  
La fel s-au comportat și companiile multinaționale comune, acceptând o relație de vasalitate la schimb cu avantajele comerciale imediate.      Banii nu au miros.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate