Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

Sfat achizitie dslr/mirrorless

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Pentru @StefanSC - inițiatorul dorește să își cumpere un aparat de fotografiat, cu un preț de 2000 - 2500 lei. Eu i-am spus părerea mea despre asta și, printre altele, am spus, în esență, că este mai bine ca aparatul să aibă un fps mai mare.
Tu, în loc să răspunzi inițiatorului despre aparate m-ai certat pe mine referitor la ISO și fps, spunând că Exista aparate care fac 60 de fps fara sa focalizeze. Focusul si fps-urile nu au treaba una cu alta. Eu ți-am răspuns apoi și te-am rugat să dai un exemplu de aparat care să facă fotografii cu 60 fps și, pe cât posibil, să se încadreze și în bugetul inițiatorului pentru că asta e esența topicului.

Acum cred că ai înțeles ce am vrut să spun și, dacă tot mă cerți, ai putea să îmi împărtășești din cunoștințele tale și să-mi spui un aparat foto care să facă fotografii cu 60 fps și, pe cât posibil, să se încadreze și în bugetul inițiatorului

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,926
  • Înscris: 28.12.2006
Ai zis ca "nr. de cadre pe secundă (fps) cu cât e mai mare e mai bine, in principiu aparatul va focaliza mai repede și că face poza mai repede", iar colegul StefanSC a subliniat ca nu e neaparat legat fps-ul de focus. Dincontra, sunt aparate care fac fps mare doar prin dezactivarea focusarii, deci fix pe dos cum zici tu. Adica nu au capacitatea sa faca focus rapid si astfel il dezactiveaza ca sa poata scoate un fps mare, caz in care ideea de fps mare defapt e daunatoare nevoii de focus, si e de dorit astfel sa nu vrei neaparat un fps mare. 60fps era doar un exemplu.
Culmea lucrul asta se intampla fix la aparatele ieftine, ca sa vanda zic "avem fps mare", tu il cumperi dar o sa ai surpriza ca defapt in timpul acelui fps mare el taie din functii, de ex focusul.

Edited by crokodilu, 24 May 2020 - 11:53.


#21
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 24 mai 2020 - 08:24, said:

Din ce vad XT20 are la kit obiectiv f2.8-f4, cred ca ai putea trai cu el toata viata, avantaj ca nu mai trebuie sa dai bani pe altele si sa schimbi obiectivele.
https://www.f64.ro/f.../p?idsku=173350

Din păcate e indisponibil de prin octombrie. De curând a apărut numai body X-T20. Obiectivul respectiv costă 3300 de lei aşa că nu prea e rentabil. Poate când o să apară X-T40 o să scadă preţul la X-T30.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,926
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbaloo2009, on 24 mai 2020 - 12:26, said:

.. Obiectivul respectiv costă 3300 de lei aşa că nu prea e rentabil..
Pai pe site era 3400 lei cu tot cu body, desigur e indisponibil acum.

E cam greu sa bifezi tot, si senzor mare, si imagine buna, si feature/conectivitate, si obiective ieftine si bune...altfel decat kit pentax Posted Image
Eu as lua orice este mai ieftin si vezi tu dupaia, bifezi sa aiba toate featureurile dorite, sortezi dupa pret si il iei pe primul mai ieftin si care e pe stoc.

Edited by crokodilu, 24 May 2020 - 12:42.


#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

View Postspider8, on 24 mai 2020 - 11:40, said:

Tu, în loc să răspunzi inițiatorului despre aparate m-ai certat pe mine referitor la ISO și fps, spunând că Exista aparate care fac 60 de fps fara sa focalizeze. Focusul si fps-urile nu au treaba una cu alta.

Ia vezi daca i-am raspuns sau nu initiatorului... Iar de certat, te-am certat pentru ca ai dat sfaturi proaste. Si insisti in continuare. Ia o pauza, bea un pahar cu lapte, mai citeste si invata putin si apoi poti sa dai sfaturi.

P.S: colegul crokodilu, mai rabdator ca mine, ti-a explicat cu ce ai gresit in postul initial.

Edited by StefanSC, 24 May 2020 - 12:46.


#24
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Pentru StefanSc - deci că să concluzionăm, nu poți da niciun exemplu de aparat care sa facă fotografii cu 60 fps și acum mă certi pe mine pentru că ți-am atras atenția.

Pentru @crokodilu - nu cred că ai dreptate. Astfel, de ex. Sony A9ii poate face fotografii până la 20 fps, iar Nikon D3500 cu până la 5 fps. Eu nu am folosit niciodată Sony A9ii, dar din cate am văzut în review-uri pe internet face fotografii în rafală, cu focalizare, mult mai repede decât Nikon.
Deci da, e adevărat că fps și focalizarea sunt funcții separate ale aparatului și nu sunt legate una de alta, dar un aparat mai bun va avea și o focalizare mai rapidă și un fps mai mare decât un aparat mai slab.

Edited by spider8, 24 May 2020 - 13:52.


#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,926
  • Înscris: 28.12.2006

View Postspider8, on 22 mai 2020 - 23:13, said:

După ce ar trebui sa te uiți :
..
-nr. de cadre pe secundă (fps) cu cât e mai mare e mai bine, in principiu aparatul va focaliza mai repede și că face poza mai repede..

View Postspider8, on 24 mai 2020 - 13:49, said:

Pentru @crokodilu - nu cred că ai dreptate. Astfel, de ex. Sony A9ii poate face fotografii până la 20 fps, iar Nikon D3500 cu până la 5 fps. Eu nu am folosit niciodată Sony A9ii, dar din cate am văzut în review-uri pe internet face fotografii în rafală, cu focalizare, mult mai repede decât Nikon.
Chiar te rog sa ii recomanzi colegului initiator Sony A9ii la pretul de numai 5000 de E, se incadreaza in buget si ii mai si raman -4600 de E care ii poate finanta necesitatea unui imprumut bancar, ca acum se pot amana ratele. De restul banilor isi poate lua un 600f4 pe care nu l-am fosolsit dar de care am auzit ca face fotografii frumoase.
Vrei sa zici ca 5fps de la Nikon nu sunt suficiente? Sau ca sta prost la focus din cauza ca are doar 5fps?
Ia uite ce zice reclama nikon:
Sistemul de focalizare automată extrem de precis al aparatului foto va menţine subiectele perfect focalizate, în timp ce o cadenţă de cadre de 5 fps vă va permite să înregistraţi cinci imagini frumoase în fiecare secundă. Indiferent dacă acţionaţi zoomul apropiindu-vă de o privire gingaşă sau depărtându-vă pentru a capta copiii în acţiune, momentul este al dumneavoastră.

Edited by crokodilu, 24 May 2020 - 14:06.


#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,984
  • Înscris: 20.01.2005

View Postspider8, on 24 mai 2020 - 13:49, said:

Pentru @crokodilu - nu cred că ai dreptate. Astfel, de ex. Sony A9ii poate face fotografii până la 20 fps, iar Nikon D3500 cu până la 5 fps.


Sunt  entry-level-uri care pot 9-10 fps-uri si sunt slabute la C-AF comparativ cu camere PRO care au cam tot atea fps-uri  (ex. Olympus E-M10 MK III   vs   Canon 7D II).

Ce ti-a explicat Stefan este foarte corect. Tu in loc sa intelegi ideea de baza, te-ai agatat de exemplu cu 60 de fps-uri.  Ala era doar un exemplu, atat si nimic mai mult.

Nu detii adevarul absolut si mai ai multe de invatat. Daca crezi contrariul si insisti sa demonstrezi ceva, nimeni nu te poate ajuta.

Edited by katran, 24 May 2020 - 14:57.


#27
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Pentru @crokodilu
Eu am Nikon D3500 și sunt foarte mulțumit de el, ca să clarific de la început.
Pe de altă parte am senzația că oamenii nu mai înțeleg sensul propozițiilor. Nu am recomandat inițiatorului Sony A9II ci ti-am dat ție un exemplu comparând Nikon D3500 cu Sony A9II pentru a arata că un aparat se dezvoltă ca un tot unitar și, in principiu, dacă are fps mai mare înseamnă că și alte caracteristici sunt mai bune fata de alte aparat mai ieftin.
Acum, că să încheiem discuția ai putea și tu să îmi dai un exemplu de aparat mai scump cu fps mare care focalizează mai greu decât un aparat mai ieftin cu fps mic.


#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,984
  • Înscris: 20.01.2005
Este bine ca ai spus ce camera ai, ca sa stie lumea nivelul la care esti

#29
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 03.10.2014
Ce ai putea compara intre un A9 II si un D3500 ?
Ca in comun doar au faptul ca sunt aparate de forografiat!
Btw dupa cate stiu eu D3500 nu focalizeaza in timpul rafalei.

Edited by elef, 24 May 2020 - 15:08.


#30
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Panasonic G9

Burst Mode (electronic shutter):20fps with C-AF
Burst Mode (electronic shutter):60fps with S-AF
Burst Mode (mechanical shutter):9fps with C-AF
Burst Mode (mechanical shutter):12fps with S-AF


Dar nu se poate compara cu Sony a9 ori cu dlsr-ul pro de la Canon 1dxiii ( limitat la doar 16 mechanic, 20 electronic) ori echivalentul de la Nikon sau de la Olympus in ce priveste Af-ul.

Le: a nu se intelege ca e o camera slaba G9, doar ca acele fps-uri nu reflecta superioritatea vitezei si preciziei Af-ului.

Edited by cristi_cost, 24 May 2020 - 15:14.


#31
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postkatran, on 24 mai 2020 - 14:55, said:


Ce ti-a explicat Stefan este foarte corect. Tu in loc sa intelegi ideea de baza, te-ai agatat de exemplu cu 60 de fps-uri.  Ala era doar un exemplu, atat si nimic mai mult.

Nu detii adevarul absolut si mai ai multe de invatat. Daca crezi contrariul si insisti sa demonstrezi ceva, nimeni nu te poate ajuta.

Am senzația că parcă este un singur om cu mai multe conturi care învârte aceeași idee, ocolind esențialul.
Ok, eu nu dețin adevărul absolut și Ștefan este cel mai bun, iar ce a explicat el este foarte corect

Acum - ce a explicat Stefan ??? A explicat că există aparate care fac 60 fps fara sa focalizeze. Eu personal nu am auzit de un astfel de aparat care sa facă fotografii cu 60 fps și de aceea l-am rugat pe StefanSc să îmi dea și mie un exemplu de astfel de aparat.
StefanSc putea fie să îmi dea un exemplu de astfel de aparat, fie să spună că a greșit, că se referea de fapt la fps pentru video etc că nu e nicio problema, nu suntem la școală. In loc sa facă asta StefanSc cu tine și încă un user mă luați pe mine la rost în sensul să tac că nu știu nimic și nu am dreptate.
Ok, voi trei aveți dreptate.

Edited by spider8, 24 May 2020 - 15:22.


#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

View Postspider8, on 24 mai 2020 - 13:49, said:

Deci da, e adevărat că fps și focalizarea sunt funcții separate ale aparatului și nu sunt legate una de alta, dar un aparat mai bun va avea și o focalizare mai rapidă și un fps mai mare decât un aparat mai slab.

Daaaaaa, doar ca nu...

Chestia asta cu "mai bun" e foarte nuantata. Cum evaluezi mai bun si mai slab? Care din camerele acestea este mai buna?

https://www.bhphotov...less_micro.html

https://www.bhphotov...ml?sts=pi&pim=Y

https://www.bhphotov...amera_body.html

Hai sa iti spun eu, ca le-am folosit pe toate:
Daca tragi potrete, G9-le la 20 de fps e mai bun ca AF-ul sau stie sa detecteze usor fete, ochi si corpuri de om si AF-ul este foarte precis...
Daca tragi pasari in zbor, D500-le la 10 fps e cel mai bun, dar si D810-le la 5fps e mai bun decat G9-le.
Daca tragi peisaje, D810-le e cel mai bun pentru ca are un senzor foarte bun si nu mai conteaza AF-ul asa mult Posted Image.

Asa ca un aparat e mai bun in functie de cat de adecvat este pentru ceea ce faci, nu de cate fps-uri sau daca stie ISO100-3200 sau ISO64-12800.


View Postkatran, on 24 mai 2020 - 15:07, said:

Este bine ca ai spus ce camera ai, ca sa stie lumea nivelul la care esti

katran... nu judeca oamenii dupa camerele pe care le detin. Pana la urma, aparatura foto este scumpa si nu oricine doreste sa scufunde sume mari de bani de asta.
Pe de alta parte, exista atata informatie usor disponibila incat poti sa ii judeci dupa ineptiile pe care le emit.

View Postcristi_cost, on 24 mai 2020 - 15:12, said:

Panasonic G9

Burst Mode (electronic shutter):20fps with C-AF
Burst Mode (electronic shutter):60fps with S-AF
Burst Mode (mechanical shutter):9fps with C-AF
Burst Mode (mechanical shutter):12fps with S-AF


Dar nu se poate compara cu Sony a9 ori cu dlsr-ul pro de la Canon 1dxiii ( limitat la doar 16 mechanic, 20 electronic) ori echivalentul de la Nikon sau de la Olympus in ce priveste Af-ul.

Le: a nu se intelege ca e o camera slaba G9, doar ca acele fps-uri nu reflecta superioritatea vitezei si preciziei Af-ului.

Totusi, cat costa un G9 si cat costa un A9 sau un 1dx?

View Postspider8, on 24 mai 2020 - 15:22, said:

Eu personal nu am auzit de un astfel de aparat care sa facă fotografii cu 60 fps și de aceea l-am rugat pe StefanSc să îmi dea și mie un exemplu de astfel de aparat.


Dar tu nu ai Google?....

Edited by StefanSC, 24 May 2020 - 15:43.


#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,984
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 24 mai 2020 - 15:42, said:

katran... nu judeca oamenii dupa camerele pe care le detin. Pana la urma, aparatura foto este scumpa si nu oricine doreste sa scufunde sume mari de bani de asta.
Pe de alta parte, exista atata informatie usor disponibila incat poti sa ii judeci dupa ineptiile pe care le emit.




Poate nu ai observat. Eu nu am emis niciun calificativ. Posted Image  Deci nu vad in ce fel l-am judecat.

Edited by katran, 24 May 2020 - 15:52.


#34
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postkatran, on 24 mai 2020 - 15:07, said:

Este bine ca ai spus ce camera ai, ca sa stie lumea nivelul la care esti

Ei, asa am aflat si noi la ce nivel esti tu. Si la ce nivel te consideri ca esti.
Eu am Smena, apropo.

#35
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostStefanSC, on 24 mai 2020 - 15:42, said:



Totusi, cat costa un G9 si cat costa un A9 sau un 1dx?


N-am zis nimic de pret, m-am referit strict la teoria (falsa) cu raportul fps-performanta af invocata mai sus.

O alta camera ( foarte buna de altfel pt cineva care nu vrea sa investeasca mult intr-un sistem si sa aibe ceva mic si portabil) e m6 mark2 care poate 12fps (?)mecanic si 20 electronic cu c-af, dar nu se apropie la performantele Af cu multe dintre cele de mai sus  posibil sa fie cu un pas in spatele batranului 7d ii

#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,739
  • Înscris: 06.08.2004
fps-ul are mai mult treaba cu viteza de scriere pe card, memoria de buffer (cate imagini poate tine aparatul inainte sa le scrie), procesor, etc.
Producatorii pun fps-uri mari pe camerele destinate acelui tip de fotografie care are nevoie de asa ceva, de exemplu sport, wildlife. Nu pun fps mare la intamplare pe orice camera, de-obicei alea cu fps mare sunt si protejate bine la intemperii, apa, praf ca sunt camere care de-obicei sunt abuzate in conditii vitrege. De-aia si costa o gramada, nu doar din cauza de "fps".

Doi la mana, ce treaba are fps-ul cu fotografia? fps-ul e o "inventie tehnica" ce are cat, 15-20 de ani (de cand vorbeste lumea mai des de caracteristica asta)? Fotografia a aparut parca acum vreo 300 de ani.. Pana acum 50 de ani facea lumea fotografii de exceptie cu camere care le focusai manual. Poate fiinda in loc sa tragi 50 de cadre pe secunda sperand sa nimeresti ceva, aia faceau 1 cadru/zi dupa ce studiau bine lumina, pozitia unde se afla, compozitia.
50 fps-uri nu inseamna nimic, zero, dpdv fotografic. Sau ma rog, aproape nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate