Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Drum servitute - latime minima

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@XrainX:

Depinde de urbanism: sunt localități unde nu se elibereaza AC (sau terenul este considerat neconstruibil), dacă drumul de servitute (acces auto) nu are o anumită lățime/ lungime (chiar dacă în acte totul este ok - lățime drum 4m).

Răspunsul îl poate afla doar la primărie. În niciun caz nu se poate face din acces pietonal, acces auto (decât prin vânzare/cumpărare - dar e ciudat, trebuie dezmembrare, lotul din care se dezmembrează își modifică suprafața).

Spor !

#38
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 danciusergiu84, on 20 mai 2020 - 00:30, said:

Postez aici o problema similara sa nu mai deschid topic nou.
Se da un teren in forma literei L, pe care accesul se poate face doar de pe partea alungita care e lata de ~10m si lunga de ~40m, in spate fiind un dreptunghi mai patratos si mai generos pentru construire de casa.
Nu stiu daca conteaza cu ceva la obtinerea AC ca acel dreptunghi din spate e inconjurat de alte case?
Trebuie cedat pentru drum de acces din partea alungita si cat de lat trebuie sa fie un astfel de drum de acces pentru zona din spate?
Astfel incat sa se obtina autorizatie de construire si bransamente la utilitati din drumul principal de unde se face si accesul.

Depinde de zona. Insa la cum spui, zona mai lunga a L-ului poate avea doar destinatie de drum. Se poate face prin acte un drum de 9 m cu trotuar de 1 m pe o parte, pe lungimea de 40 m, iar terenul din capat poate fi propus pentru construire locuinta/locuinte. Nu stiu insa ce inseamna la tine "generos" si cate case vrei sa construiesti acolo.

#39
DIY-MODDING

DIY-MODDING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2012

 cain2k, on 14 august 2020 - 06:11, said:

@XrainX:

Depinde de urbanism: sunt localități unde nu se elibereaza AC (sau terenul este considerat neconstruibil),
Spor !
Un teren "considerat/incadrat mai bine spus" ca NECONSTRUIBIL iese din categoria de terenuri INTRAVILANE , iesind din aceasta categorie se va schimba norma de impozitare, sunt curios cite primarii vor pune in aplicare aceste incadrari arbitrare ! Stiut fiind ca ar trebui sa inapoieze impozitele platite de proprietari din urma (5 ani+dobinzi penalizatoare ca sau folosit de banii contribuabililor) daca aplici legi macar aplicale CORECT ! Primariile impun impozite pe teren intravilan dar in realitate acestea nu sunt construibile, deci dupa opinia mea ar trebui sa piarda toate impozitele supraevaluate !

Edited by DIY-MODDING, 15 August 2020 - 10:26.


#40
alix87

alix87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2012
As dori sa achizitionez un teren pentru constructia unei locuinte (parter +mansarda). Drumul de acces  catre teren se realizeaza pe o strada asfaltata (care se infunda) cu latimea de aprox. 2.3-2.5 m (nu dispune de trotuar) si cu lungimea de aprox. 80 m (locatia este ultima pe partea stanga-colt cu vila din capat). Pe ambele parti ale drumului de acces sunt locuinte (pe partea cu terenul sunt doua curti cu case vechi, din paianta si inca o curte cu casa  in constructie   din BCA- vecin cu terenul care ma intereseaza)  , iar in capat este o vila (vecin de colt cu terenul) si vis-a-vis de teren tot o vila. Terenul are un pret acceptabil si este in jud. IF la 200 m de intrarea in Bucuresti. In afara de curent electric, terenul nu dispune de alte utilitati (deci ar trebui sapat put+hidrofor, fosa, solutie pentru incalzirea locuintei).

Vanzatorul mi-a spus ca are toate actele pregatite.

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele aspecte:

1) se poate construi pe un astfel de teren (mai ales acces excavator, betoniera (cifa, elefant) vidanja etc ?

2) data fiind situatia cu accesul catre teren s-ar putea aduce canducta de gaze pana in fata proprietatii ? Eventual canalizare + apa curenta... cand vor ajunge in zona

3) inainte de a merge la notar cu actele, ce informatii ar trebui sa cer de la vanzator (ex. PUZ, POT etc)

Care este  parerea dvs. in vederea achizitiei acestui teren ?

Orice sfaturi sunt binevenite.

Va multumesc !

p.s Rog un moderator sa ma ajute ca sa atasez un fisier  .jpg de aprox 63,1 kb pentru a reda printr-un desen situatia din teren.

Edited by alix87, 04 February 2021 - 01:22.


#41
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Drumul de servitute este f.ingust si lung. Nu cred sa intre o masina mai mare pe acolo (pompieri, salvare, masina de gunoi, cifa de beton etc.) Vecinii care construiesc cum intra pe acel drum ? Daca se intalnesc 2 masini cum faceti ? Vecinul care construieste are autorizatie de construire ? Cel mai bine mergeti la Primarie si cereti un Certificat de urbanism pentru acel teren.

#42
DIY-MODDING

DIY-MODDING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2012

View Postxjl, on 04 februarie 2021 - 08:38, said:

Drumul de servitute este f.ingust si lung. Nu cred sa intre o masina mai mare pe acolo (pompieri, salvare, masina de gunoi, cifa de beton etc.) Vecinii care construiesc cum intra pe acel drum ? Daca se intalnesc 2 masini cum faceti ? Vecinul care construieste are autorizatie de construire ? Cel mai bine mergeti la Primarie si cereti un Certificat de urbanism pentru acel teren.

Noile norme  ce privesc LATIMILE drumurilor de servitute, sunt aplicabile DOAR IN CAZUL  Parcelarilor de terenuri fara constructii, in cazul in care primaria a permis edificarea de locuinte desrvite de un drum ingust = asa ramine ! altfel se poate actiona primaria in judecata pt acordare de autorizatii de construire ilegale .Cine afirma ca : NU SE POATE PRIMI AUTORIZARI pt construire in cazul vechilor amplasamente , nu stie ce vorbeste....

#43
alix87

alix87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2012

View Postxjl, on 04 februarie 2021 - 08:38, said:

Drumul de servitute este f.ingust si lung. Nu cred sa intre o masina mai mare pe acolo (pompieri, salvare, masina de gunoi, cifa de beton etc.) Vecinii care construiesc cum intra pe acel drum ? Daca se intalnesc 2 masini cum faceti ? Vecinul care construieste are autorizatie de construire ? Cel mai bine mergeti la Primarie si cereti un Certificat de urbanism pentru acel teren.

Latimile drumului de servitute sunt de mai multe dimensiuni, astfel ca la intrarea din strada principala  (care are 5 ml ) straduta are 4 ml, pe la jumatate are 3,3 ml, iar in dreptul terenului ajunge la 2,8 ml.

Nu stiu daca vecinul care construieste o face legal si sunt sanse mici sa-mi zica adevarul. (nu ne cunoastem)

Voi solicita  certificatului de urbanism.

Multumesc amandurora ptr. raspunsuri !

p.s. daca mai aveti ceva sfaturi la astept cu interes

Edited by alix87, 04 February 2021 - 16:03.


#44
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Văd că se folosește termenul de drum de servitute în mod eronat. Un drum, un drum de acces, o alee domeniu public indiferent că are 7 metri sau 7 centimetri lățime, nu este drum de servitute. Lumea folosește acest termen ca și cum ar fi dreptul lor să ajungă la proprietatea lor pe un drum care este mai îngust ca de obicei. N-are nicio treaba lățimea cu servitutea. Servitutea se obține dintr-un domeniu privat, nu dintr-unul public, adică un vecin te lasă să treci prin curtea lui ca să ajungi la tine acasă.
Dacă la capătul aleii cu lățime de 2.5 metri și lungime de 80 de metri se află doar o singură casă asta nu înseamnă că cine stă la acea casă are vreun drept în plus față de orice cetățean. Pe drumul acela trebuie să îi fie permis să umble oricărui cetățean din România.

1. Cere de la vânzător certificatul de urbanism chiar dacă este de informare, în care să fie scris că ai voie să construiești acolo și ce anume ai voie. Dacă există vecini care au acces la aceeași alee care au construcții, teoretic vei avea și tu voie să construiești. Pe acest topic scrie că la oficial nu se dau autorizații dacă drumul de acces la proprietate are sub 3,5 metri lățime.
2. Cel mai important la o casă este să te gândești că vei sta acolo și vara și iarna. Să te gândești că zilnic va trebui să străbați acea alee îngustă pe care eu cred că se strecoară cu greu o mașină. Va trebui ca mașina să îți poată intra în curte și să o întorci în curte pentru a ieși de acolo tot cu fața. Vezi să nu devină un calvar venitul și plecatul de acasă și să nu te mai bucuri de investiție.
3. Dacă ai de gând să bagi mulți bani în casă nu cumpăra acel loc. Am văzut multe case de sute de mii de euro construite în niște locații proaste. Mai bine iei o locație bună și faci un etaj mai puțin decât să îți pară rău după aceea că ai băgat atâția bani într-un loc în care nu îți mai place să stai. Vezi că vânzarea casei în asemenea locuri se face cu mari pierderi deoarece un casă terminată îți oferă o imagine de ansamblu, comparativ cu un teren gol.
4. Nu vă mai îndrăgostiți de locuri care nu merită. Nu contează că ai un teren moștenire la mama dracu și tu să îți faci casa în care să trăiești la mama dracu. Vinde terenul și cumpără în altă parte după ce mai pui niște bani. Dacă vrei neapărat să trăiești acolo și să te chinui cu naveta fă ceva cât mai mic ca să poți vinde. Una e să pierzi 5000 euro la o casă mică, alta e să pierzi 100.000 euro la o casă mare.
Eu consider că locația este mai importantă decât casa. Te poți duce cu construcția casei pe 3 ani cu aceeași autorizație, dar măcar ai o locație care îți dă satisfacție.

Puteai să pui schema aia oriunde pe net ca să o vedem, dacă nu știi să folosești un forum apăsând pe butonul care trebuie.

Edited by XrainX, 04 February 2021 - 16:46.


#45
alix87

alix87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2012
multumesc XrainX.

Attached Files


Edited by alix87, 04 February 2021 - 22:35.


#46
DIY-MODDING

DIY-MODDING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2012

View Postalix87, on 04 februarie 2021 - 22:32, said:

multumesc XrainX.

Cere proprietarului nr cartii funciare si nr cadastral al drumului de acces (sa fim exacti altfel ne cearta boborul) ; acolo se vede schita cum a fost gindit/dezmembrat/incadrat acest drum de acces, acolo mai poti sa vezi si daca a fost respectata dezmembrarea initiala a terenului mare. Oricum iti va fi destul de greu (daca vei constata ca vecinii nu au respectat latimea acelui drum de acces) sa ii convingi sa isi mute gardurile pe granita legala din acte....daca terenurile nu au fost cadastrate atunci e nasol ; RUNAWAY !
PS asa cum arata schita ta e clar ca ceva nu e in regula....

Edited by DIY-MODDING, 05 February 2021 - 20:07.


#47
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
E cam puscarie, cum ajungi cu masina materiale, cifa, elefant, unde intorci. Cand e acces asa ingust apar tensiuni si frecusuri intre vecini din te miri ce. Dupa un timp, la inceput toti par draguti. Daca te incapatanezi sa te muti acolo vei fi vesnic nefericit, nemultumit si nu vei stii de ce, din care motiv. E simplu, pentru ca traiesti in fundatura aia.

#48
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Buna ziua, caut si eu o sugestie. Detin un lot, intravilan, intre case, cu forma " L " cu front stradal de 6.61 m.
Urbanismul de la primărie mi-a sugerat pentru obținere AC sa fac o dezmembrare in 2 loturi, primul cu statut alee acces pietonala, si al doilea pentru construit, cu un nou front de 8 m.

In planul meu partea Îngustă oricum este prevăzuta ca acces auto, parcare auto si voi construi doar in spate.
Cum vedeți acest lucru ? Pot apărea probleme la utilități, care sunt la strada ? alte probleme ?
E drept se micșurează POT si CUT ( 35% cu 1 %), va fi nevoie de cadastru si notar ...

Cu roșu sunt sugestiile primite in vederea obținerii AC ...

Attached Files


Edited by stefan19, 23 February 2021 - 14:03.


#49
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Pai daca asa ti-a sugerat inseamna ca asta e calea. Ca sa vezi cat de obtuz e functionarul, zice la carte ca minim 8m deschidere lot catre drum atunci 8 sa fie, nu conteaza ca tu ai 30 latime lot. Halucinant.

#50
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Oarecum înțeleg situația, el vrea să fie sigur că pe porțiunea îngustă nu se va construi.

Incerc să văd dacă dezmembrarea îmi va aduce probleme, dificultăți,  în afară de costuri și micșorarea suprafețelor pentru construit.
Nu știu cine mă poate lămuri, cadastristul,  un notar , un arhitect...


#51
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
O sa-ti aduca dublu acte si hartii...

Daca nu intentionezi sa-l dezmembrezi mai departe lasa-l asa.

#52
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cand vei dezmembra, latura aceea de 21 de metri fa-o dreapta, nu ca in desenul de acum. Astfel, terenul de construit ramane aproximativ un patrat, estetic poarta vine perpendicular pe el, nu mai platesti un punct in plus la cadastrist atunci cand vei mai avea nevoie de masuratori.

#53
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Cadastru 800 ron plus act dezmembrate la notar.
Poarta vă rămâne fizic tot la stradă pe latura de 6.61. Văd acțiunea ca un artificiu pentru a avea front stradal la noul lot de minim 8m.
Primul lot vă fi ales acces pietonal, sunt reglementări pentru acest tip de teren ?

#54
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Este posibil ca fără un front stradal de minimum 8 metrii, să nu poți construi pe el - de aici artificiul și linia roșie în diagonală - dacă o trasezi dreaptă, probabil va fi sub 8 metrii.

Probabil ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate