Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

De ce acum este un moment foarte bun pentru a cumpara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020
Dupa cum stiti pe 15 mai s-au ridicat restrictiile si s-a deblocat piata imobiliara. Este o oportunitate unica pentru ca este un moment foarte bun pentru a cumpara o locuinta, si am sa dau cateva motive:
  • Se stie ca este imposibil sa faci "timing the market", cel mai bine este sa cumperi cand te incadrezi la un credit. Si ce daca unii au avut ghinion si au cumparat pe varf, valoarea locuintei ajungand la jumatate in 2 ani de zile, in timp ce ei trebuiau sa plateasca bancii dublul sumei impumutate: https://www.dor.ro/c...iza-imobiliara/
  • Coronavirusul este ca un fel de gripa care a determinat oamenii sa cumpere mai multa hartie igienica. Este un eveniment singular peste care deja am trecut si care oricum nu impacteaza obiceiurile oamenilor, consumul sau piata muncii.
  • Numarul somerilor este scazut, au fost concediati doar 350 000 de oameni in 2 luni si cel mai probabil toti cei 900 000 aflati in somaj tehnic se vor intoarce la lucru (asta pentru ca guvernul acorda facilitati smechere). In acelasi timp, nu vor fi companii care sa dea faliment in urmatoarele luni si nu vor mai fi alti angajati concediati.
  • Este mai putina competitie. Unii cumparatori mai speriosi, sau fara job s-au retras de pe piata, astfel e posibil ca oferta voastra sa fie singura pe care o are vanzatorul si acesta sa accepte un mic discount. In nici un caz sa nu oferiti cu 20% sub pretul de listare, veti fi scuipati iar poza voastra va fi pusa pe site-urile de imobiliare la rubrica "zidul rusinii".
  • Este foarte putin probabil ca preturile locuintelor sa scada in urmatoarele luni, si chiar daca vor scadea ce rost are sa asteptati luni intregi, mai bine cumparati acum si va bucurati de locuinta.
  • O achizitie imobiliara este o investitie sigura, e o idee minunata sa cumperi si sa inchiriezi. Oamenii vor avea mereu nevoie de un loc in care sa stea si nu va fi greu sa gasiti chiriasi.
  • Daca aveti o suma de bani cash, stiti ca s-au tiparit multi bani si asta va duce la cresterea inflatiei, adica suma aia cash nu va mai valora nimic pana la finalul anului. Asta in conditiile in care s-a demonstrat istoric ca imobiliarele reprezinta o investitie care doar creste.

In concluzie, nu are rost sa asteptati nici macar 3 luni sa vedeti care va fi trendul in piata imobiliara, acum este cel mai bun moment pentru a cumpara. Si in general este cel mai bun moment pentru orice intrebare aveti legata de imobiliare.

#2
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Salut scad-preturile!

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 electronic_festival, on 17 mai 2020 - 12:39, said:

,  


  • Daca aveti o suma de bani cash, stiti ca s-au tiparit multi bani si asta va duce la cresterea inflatiei, adica suma aia cash nu va mai valora nimic pana la finalul anului.,

Deci numai tu ca insider stii treaba asta,bancile care te finanteaza is proaste gramada si-ti vor da credite cu nemiluita.

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
initiatorul este ironic, ca eu nu-mi dau seama?

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.06.2005
Ma duc sa-mi fac floricele :)

#6
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020

 marele, on 17 mai 2020 - 12:41, said:

Salut scad-preturile!

Ma simt un pic jignit. Omul avea niste postari in care punea istoricul la niste cazaturi de apartamente si incerca sa explice ca uite ce tare au scazut preturile. Era prea nerabdator, el dupa o luna de criza visa deja scaderi de zeci de procente. Ca sa nu mai zic de textele alea patetice, ca il suna imobiliarii in lacrimi si il roaga sa cumpere. Pe urma mai repeta obsesiv si aberatia aia cu -17% la 4 camere de pe index imobiliare, cand e clar ca nu are cum ca preturile la 2 camere sa se mentina constante si preturile la 4 camere sa scada cu 20% intr-o luna. Depinde foarte mult de ce anunturi au fost in luna respectiva, si asta arata ca indexul ala poate fi manipulat cu mare usurinta.

Ca idee, da si eu sustin ca vor scadea preturile locuintelor, ca multi altii de pe aici. Sper totusi ca postarile mele sunt mai de calitate totusi fata de cele ale lui scad-preturile.

#7
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020

 persona695, on 17 mai 2020 - 13:08, said:

initiatorul este ironic, ca eu nu-mi dau seama?
Da, sunt ironic. Mi se pare o idee foarte proasta sa cumperi acum si sa nu astepti macar 3 luni. Acum ca s-au ridicat restrictiile dupa 2 luni, foamea e mare, si agentii imobiliari vor incerca prin toate modalitatile sa manipuleze cumparatorii ca e un moment bun.

#8
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

 electronic_festival, on 17 mai 2020 - 12:39, said:

  • Daca aveti o suma de bani cash, stiti ca s-au tiparit multi bani si asta va duce la cresterea inflatiei, adica suma aia cash nu va mai valora nimic pana la finalul anului. Asta in conditiile in care s-a demonstrat istoric ca imobiliarele reprezinta o investitie care doar creste.

Deci vrei sa zici ca daca am 5000 euro sa spunem, la finalul anului nu o sa valoreze nimic pentru ca s-au tiparit niste bani... Ai idee cat de mare ar trebui sa fie inflatia ca sa nu mai valoreze nimic o suma modica de 5000 de euro?

#9
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 electronic_festival, on 17 mai 2020 - 12:39, said:

  • Daca aveti o suma de bani cash, stiti ca s-au tiparit multi bani si asta va duce la cresterea inflatiei, adica suma aia cash nu va mai valora nimic pana la finalul anului. Asta in conditiile in care s-a demonstrat istoric ca imobiliarele reprezinta o investitie care doar creste.


Parca eram in deflatie. E cam devreme pentru colaps economic. Se ajungea acolo daca se lua decizia prelungirii izolarii pana la iarna de ex si din iarna pana in vara urmatoare cand disparea de tot 'virusul'
Iar investitia imobiliara este cea mai proasta alegere a omului sarac sa stii. In imobiliare investesc doar oamenii instariti

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 electronic_festival, on 17 mai 2020 - 13:20, said:

Ma simt un pic jignit. Omul avea niste postari in care punea istoricul la niste cazaturi de apartamente si incerca sa explice ca uite ce tare au scazut preturile. Era prea nerabdator, el dupa o luna de criza visa deja scaderi de zeci de procente. Ca sa nu mai zic de textele alea patetice, ca il suna imobiliarii in lacrimi si il roaga sa cumpere. Pe urma mai repeta obsesiv si aberatia aia cu -17% la 4 camere de pe index imobiliare, cand e clar ca nu are cum ca preturile la 2 camere sa se mentina constante si preturile la 4 camere sa scada cu 20% intr-o luna. Depinde foarte mult de ce anunturi au fost in luna respectiva, si asta arata ca indexul ala poate fi manipulat cu mare usurinta.

Ca idee, da si eu sustin ca vor scadea preturile locuintelor, ca multi altii de pe aici. Sper totusi ca postarile mele sunt mai de calitate totusi fata de cele ale lui scad-preturile.
Cu ce anume crezi ca postarile tale sunt mai de calitate ? Ai vreun glob care-ti spune cu cat o sa creasca sau scada preturile lunile viitoare ?
Toti ne luam doar dupa predictii si intuitie sau dupa ce s-a mai intamplat, de ex in 2008...
Daca inainte de pandemie trendul era ascendent pentru ca majoritatea angajatilor se legau de un credit etc, acu o mare parte idn angajati au probleme financiare etc. Cum crezi ca se reflecta asta in prespectiva cererii si de ce ar fi acu cel mai bun moment pentru a cumpara ceva ?

Edited by Fluk3, 17 May 2020 - 13:52.


#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Myorlawr, on 17 mai 2020 - 13:38, said:


Deci vrei sa zici ca daca am 5000 euro sa spunem, la finalul anului nu o sa valoreze nimic pentru ca s-au tiparit niste bani... Ai idee cat de mare ar trebui sa fie inflatia ca sa nu mai valoreze nimic o suma modica de 5000 de euro?

"Never say never again" pune zicala asta in rama pe perete si uita-te la ea in decembrie inainte de Craciun.

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Eu ad mai astepta sa cumpar ...

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
In momente ca acesta, când incertitudinea e mare, e bine sa aștepți. De crescut preturile e puțin probabil, asa ca nu pierzi nimic așteptând.

#14
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 24.01.2012
Eu sunt curios peste câte postări va pune iniţiatorul link către agenţia imobiliară unde dă cu sapa.

#15
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020
Ma asteptam sa se observe ca sunt sarcastic din moment ce in primul argument deja spuneam ca nu conteaza ca unii au ajuns sa plateasca de 4 ori valoarea apartamentului. Cumva sunt argumentele pe care agentii imobiliari le vor folosi in perioada asta. Dar am incercat sa arat subtil cat sunt de absurde. Poate trebuia sa pun un /sarcasm mare la final.

#16
BelugaGoose

BelugaGoose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2008

 george_alexandru, on 17 mai 2020 - 14:46, said:

In momente ca acesta, când incertitudinea e mare, e bine sa aștepți. De crescut preturile e puțin probabil, asa ca nu pierzi nimic așteptând.
Pierzi daca stai in chirie si astepti ani de zile sa vina nu stiu ce criza sau razboi sa scada pretul imobiliarelor. Cel mai bun moment sa cumperi e atunci cand iti permiti.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Acum e un moment foarte bun de cumparat actiuni la petrol. Merge si aur sau bitcoin, ideal ar fi fost acum 1-2 luni.
Nicidecum sandramale pe imprumut.

Edited by Friskey, 17 May 2020 - 15:32.


#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Actiuni la capsuni oare merge?

Ma gindesc la o afacere: cumperi capsuni, le faci gem si le vinzi de Craciun. Oare care o fi profitul?

Capsuni deshidratate exista?

A fost invadata piata de capsuni din Grecia. Inceputul inflatiei? :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate