Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Tulburare mintala sau nesimtire?

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
295 răspunsuri în acest subiect

#217
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

Quote


Pentru a ști trebuie mai ĂźntĂąi să Ăźnțelegi.
Iti spun eu ca stiu. Mai bine decat tine. Adica nu din auzite.
Ti se pare tie ca stii tu si eu nu.
Fiindca nu ma manifest ca tine si atunci nu intelegi cum s-ar putea altfel.
Si daca ti se pare ca nu esti inteles, sugerezi ca esti prea inteligent pentru interlocutor.

Editat de Cr1spy, 20 mai 2020 - 18:26.


#218
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 18:24, said:

Iti spun eu ca stiu. Mai bine decat tine. Adica nu din auzite.

Ai trăit cu o femeie ușor nebună în casă?   În calitate de parteneră?

#219
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Vai ce-mi place cum imi ridici la fileu. ;)
Barbatii nebuni sunt mielusei, este ? Fac depresie numai si numai din cauza femeilor. ;)
Ele sunt Diavolul. De femeie ziceai, nu de boala, nu ? Cand ai spus ca nu am reprodus intocmai mesajul.
Tomasino, Tomasino...

Editat de Cr1spy, 20 mai 2020 - 19:19.


#220
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 19:14, said:

Vai ce-mi place cum imi ridici la fileu. Posted Image
Barbatii nebuni sunt mielusei, este ? Fac depresie numai si numai din cauza femeilor. Posted Image
Ele sunt Diavolul. De femeie ziceai, nu de boala, nu ? Cand ai spus ca nu am reprodus intocmai mesajul.
Tomasino, Tomasino...

Vezi,  din cauza asta îți spun că trebuie să te concentrezi mai mult pe înțelegerea mesajului.

Problema ta este că încerci să comentezi ceea ce crezi că interlocutorul tău ar vrea să spună.   Dar,  în cazul bărbaților,  regula este una simplă și te rog să ți-o notezi pentru că este importantă.
Bărbații spun și gata.   Ce vor să spună,  aia spun.  Și gata.   Femeile nu sunt așa.   Ele sunt obișnuite să vorbească în dodii,  să zică da pentru nu și poate pentru niciodată.   Lasă sugestiei rolul interpretării,  nu vorbesc la obiect.

Bărbatul întreabă:   ”Ai gătit azi?”   Este laconic pentru că îi este foame.   I se rupe,  nu are chef să primească un alt răspuns în afară de da sau nu.
Femeia instruită și bine educată răspunde  ”Da”  sau ”Nu”.   Scurt,  la obiect,  militărește.   Femeia care nu înțelege mintea bărbatului încearcă să răspundă unor întrebări nepuse.
Se repede să explice ”De ce”  nu a gătit.   Sau să-i spună de ce a gătit ceea ce a gătit.   Adică exces de comunicare.   Spam.  

Răspunsul corect la întrebarea ”Ai gătit azi?”   este următorul:  
”Da, iubire,  am gătit ce-ți place ție,  cărniță prăjită la tigaie și piure de cartofi,  hai,  dezechiparea și te aștept la masă.   Îți scot și o bere rece?”

Dacă femeia nu înțelege întrebarea și o interpretează,  poate să răspundă greșit:
”Sunt obligată să-ți dau raportul?   Ce,  crezi că sunt menajera ta,  bucătăreasa ta ...  bla, bla, bla”,  atunci înseamnă că a ratat o comunicare eficientă.

Poate răspunde: ”Nu am gătit,  iubire” Adică un răspuns corect,  orientat strict către nevoia de informare a soțului/bărbatului.
Dacă soțul întreabă  ”De ce”   sau  ”Păi?”   atunci poate să răspundă din nou în mod corect la întrebare,  să îi răspundă de ce nu a gătit. Fără lamentații și răspunsuri în doi peri.

Deci,  să recapitulăm,   femeile,  mai ales tu,  trebuie să înțeleagă despre ce este vorba în mod concret.  Să lase la o parte filmele și gândirea gândirii.
Și,  mai ales,  să nu o ia pe partea feminismului vetust,  cu ”Ceee?!?   Da' bărbații nu sunt ... bla bla bla”   pentru că este moartea dialogului. Nimic nu enervează bărbatul mai mult ca bullshitul femisist. Eu, ca bărbat,  sincer,  chiar nu am chef să ascult astfel de mesaje.   Mi se rupe de drepturile femeii,  de egalitatea între sexe,  de faptul că femeia este om și se spune că are suflet.   Dacă discut despre ceva,   apoi doar despre acele ceva discutăm. Dacă tu ai impresia că eu aș vrea să spun altceva,  dar împachetez totul într-un pachet de vorbe pe care tu,  fată intelijentă,  îl desfaci live, îl procesezi,  apoi răspunzi la ce crezi tu că am spus eu,   pe mine m-ai pierdut instantaneu de interlocutor.   Sora mea albă,  ești liberă să vorbești ce vrei tu,  dar,  please,  dacă vrei dialog,  lasă dracului vorbitul în doi peri.   Fii concentrată pe mesaj,  pe ce spune omul în mod concret.

Te-am întrebat:   ”Ai stat în casă cu o seminebună?  Fără să faci sex cu lunile?   etc”
Răspunsul corect este compus din două litere nenorocite.   ”Da”  sau ”Nu”.

Orice ai răspunde în plus de da sau nu,  reprezintă bullshit.

Aici nu discutăm despre condiția femeii nebune în societate în raport cu bărbații nebuni.   Nu este un concurs.
Colegul inițiator spunea ceva și ruga onor publicul forumist să îi dea niște sugestii.

Eu i-am spus că după manifestări,  ar putea fi și un început de țăcăneală.   Despre asta este vorba.  Îi recomandam să o lase,  să se ducă dracu',  departe de ea,  pentru că nebunele îți mănâncă viața.
Dacă ai ocazia să eviți,  atunci eviți.  

Desigur,  există și variantă ca femeia să fie normală,  citoavă la creieraș,  dar putoare.   Împuțită.   Lepră.   Căpușă (vorba unei colege..). Și în cazul acesta tot sfatul de a o lăsa este cel corect.

Sunt cazuri în care femeia este normală,  este ok,  dar,  din anumite motive,  se îmbolnăvește psihic. Ca bărbat ai datoria să ai grijă de ea,  să o protejezi.   Sunt chestiuni diferite,  ce țin de datorie,  de orice altceva.   Nu se compară cu o relație incipientă.  

La fel aș recomanda și unei femei dacă ar fi în situația să se ducă la muncă și când vine acasă bărbatul cu care stă,  șomer,  fumează în pat,  este generos cu vecinii și le împarte țigări,  se duce în pijamale la market ca să-și o pungă de semințe,  așteptând să-i vină femeia de la muncă pentru a da de mâncare pisicii și a face ceva cu stiva de vase care îi obturează vederea spre televizor.

I-aș spune cam așa: ”Dragă cutare,  omul acela nu îți este bărbatul potrivit.   Du-te cât ai posibilitatea să pleci,  fără să-i faci doi copii”.   ”Du-te fată dragă și caută un Bărbat cu care să faci familie și la care să te întorci acasă cu drag,  să-ți râdă sufletul de fericire că ajungi acasă și dai de el acolo”.

Editat de tomaso, 20 mai 2020 - 20:45.


#221
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai scris mult Tomaso si am citit numai pe diagonala, ca am probleme cu Alba ca Zapada mea care a ramas fara tigari si plange tare.
Te citesc mai incolo pe indelete si ma si pregatesc sufleteste, ca inteleg ca vrei sa ma militarizezi. Sa raspund numai cu da sau nu.
Si cat m-am chinuit sa aflu ce ai cu mine.

#222
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu am nimic cu tine. Văd că tu ai ce ai cu mine.

Orice ți-aș spune,  nu-ți place,  cauți doar sensuri ascunse ale spuselor mele și ce mă disperă cel mai tare este că nu te prinzi când glumesc.  
O iei ad literam,  te superi,  te îmbufnezi și mă faci să mă simt eu vinovat de ceea ce nu am spus sau făcut.

Deci:
Nu am absolut nimic cu tine la nivel personal.    
Ca forumistă am o reținere ușoară față de tine pentru că ții cu securiștii.  
Dar pot supraviețui.

View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 21:05, said:

Sa raspund numai cu da sau nu.

Doar dacă tinzi către perfecțiune.

#223
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Pana una alta, tu ai sugerat chestii naspa despre mine, foarte naspa, nu le mai aduc in discutie, dar stii ce ai fost in stare sa spui, inclusiv cu acele cadouri de la olimpiada. Si nu invers.
Si mi se pare aiurea sa nu ti le asumi, sa incerci sa spui ca n-am inteles eu, bla..bla. Barbateste. Macar atat.
Asta cu securistii e si mai si. Si mai spui ca scot eu chestii inventate/interpretate, ca femeile.. De unde ai scos-o, ca sunt FOARTE CURIOASA ?
Trimite-mi pm ca eu nu-ti pot trimite tie, ca m-ai blocat.

Editat de Cr1spy, 20 mai 2020 - 21:23.


#224
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 21:21, said:

Pana una alta, tu ai sugerat chestii naspa despre mine, foarte naspa, nu le mai aduc in discutie, dar stii ce ai fost in stare sa spui, inclusiv cu acele cadouri de la olimpiada. Si nu invers.

QED.

Despre tine nu am sugerat nimic,  niciodată,  ever never.   De niciun fel, mai ales nașpa sau supernașpa.  
Cadouri de la olimpiadă?   Jizăz?   Habar nu am.   Pe cuvânt că nu am nici cea mai vagă idee.

Dacă crezi că o rezolvăm,  let's do it.   Nu am nimic de ascuns.   Mă simt la fel de pur ca Fecioara Maria la vârsta de 11 ani și trei luni.

Aia cu securiștii mi-o aduc bine de tot aminte.  Ai spus că ai o părere bună despre ei.  Eu nu am.  Așa că... suntem la 180 grade pe tema asta.   Sorry.

#225
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai dreptate, am facut multe pe forum. Caterinca si am si uitat cat de mult ii apreciam pe securisti. Da, uite asta poate sta in calea fericirii a doi oameni.

#226
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.011
  • Înscris: 16.09.2014
Despre ce vorbiti voi aici?  Posted Image

#227
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.128
  • Înscris: 26.01.2010

View Posttomaso, on 20 mai 2020 - 20:42, said:

să te întorci acasă cu drag,  să-ți râdă sufletul de fericire că ajungi acasă și dai de el acolo”.

Asta e de pus in rama.

#228
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Am scos blocarea mesageriei.  A rămas așa de când ți-am dat ignore, pe care l-am scos ulterior,  lăsând semnătura pe Hide și mesageria pe blocare din neatenție.
Dacă nu spuneai,  așa rămânea mult și bine,  pentru că nu mă mai uit acolo.

View PostNoua_pe_site, on 20 mai 2020 - 21:52, said:

Asta e de pus in rama.

Sau de cusut pe ștergar  :)

View PostAlbastruIndigo, on 20 mai 2020 - 21:51, said:

Despre ce vorbiti voi aici?  Posted Image

Înapoi la topic,  got it!!   Posted Image

#229
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttomaso, on 20 mai 2020 - 20:42, said:

Vezi,  din cauza asta îți spun că trebuie să te concentrezi mai mult pe înțelegerea mesajului.
Femeile nu sunt așa.   Ele sunt obișnuite să vorbească în dodii,  să zică da pentru nu și poate pentru niciodată.   Lasă sugestiei rolul interpretării,  nu vorbesc la obiect.

Bărbatul întreabă:   ”Ai gătit azi?”   Este laconic pentru că îi este foame.   I se rupe,  nu are chef să primească un alt răspuns în afară de da sau nu.
Femeia instruită și bine educată răspunde  ”Da”  sau ”Nu”.   Scurt,  la obiect,  militărește.   Femeia care nu înțelege mintea bărbatului încearcă să răspundă unor întrebări nepuse.
Se repede să explice ”De ce”  nu a gătit.   Sau să-i spună de ce a gătit ceea ce a gătit.   Adică exces de comunicare.   Spam.  


Ce nebun esti
Yup, multe-s asa.

Nu accept insa "instruita si bine educata"
Eu cred ca tocmai cea care e "terorizata" incepe sa se justifice.

Pe partea asta n-am probleme
E libertate deplina


View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 21:05, said:

Ai scris mult Tomaso si am citit numai pe diagonala, ca am probleme cu Alba ca Zapada mea care a ramas fara tigari si plange tare.
Te citesc mai incolo pe indelete si ma si pregatesc sufleteste, ca inteleg ca vrei sa ma militarizezi. Sa raspund numai cu da sau nu.
Si cat m-am chinuit sa aflu ce ai cu mine.

Sa inteleg ca tu cazi in categoria lui Tomaso?
Sa nu-mi spui ca esti si baiat acuma, :lol:

#230
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.128
  • Înscris: 26.01.2010

View Posttomaso, on 20 mai 2020 - 21:56, said:

Sau de cusut pe ștergar  Posted Image

Pe stergar, in fata oglinzii, pe frigider , oriunde doreste lumea numa' sa fie la vedere .Am zis in primul mesaj aici pe topic ca daca nu vii acasa cu placere e de preferat sa fii singur. Si am tot repetat pe aici chestia asta pentru ca desi sunt de acord ca intr-o relatie sunt necesare anumite comprimisuri , atunci cand nu mai vii acasa cu placere , relatia aia nu mai merita sa lupti pentru ea.

#231
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Alba ca Zapada este mama mea. :D

#232
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCr1spy, on 20 mai 2020 - 22:28, said:

Alba ca Zapada este mama mea. Posted Image

Si tu esti al unui fat frumusel sau al unui pitic?
Sau nu stii sigur?

#233
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.113
  • Înscris: 08.02.2013

View PostAlbastruIndigo, on 20 mai 2020 - 21:51, said:

Despre ce vorbiti voi aici?  Posted Image  

Încercăm să-l convingem pe d-l Tomaso să aibă un comportament matur, responsabil. Încă mai căutăm o exprimare diplomatică. Posted Image
Acasă la iubi nu mergi flămînd 100%. Doar aşa, pe jumătate. Este obligatoriu să iei o gustare înainte. În viaţă nu le poţi avea pe toate. Dacă iubi se descurcă foarte bine în dormitor, atunci e "varză" în bucătărie. Sau poate e invers! Ca bărbat eşti în dilema măgarului lui Buridan. Posted Image Ce-ţi doreşti în viitor? Să fii un bărbat sătul care doarme toată noaptea sau unul flămînd care abia apucă cîteva ore de somn pînă dimineaţă? E mai uşor s-o înveţi să gătească după gustul tău sau să facă dragoste? Cu întrebări atît de dificile, nu-i de mirare că durează puţin mai mult timp pînă cînd facem cererea în căsătorie. Nu-i vorba despre dragoste, categoric o iubeşti, doar eziţi c-ai putea să rabzi de foame pînă cînd moartea vă va despărţi. Posted Image Bărbaţii cu burtă pe care-i vedeţi pe stradă sunt nişte gurmanzi care au învăţat să-şi gătească singuri. Nu-ţi spune nimeni adevărul, dar relaţia cu o femeie este identică cu un curs de supravieţuire în jungla sălbatică.
Pe de altă parte, există doamne care au citit cărţi de nutriţie. Dacă-l iubeşti cu adevărat, cum să-i găteşti carne prăjită în ulei? Doar dacă îl urăşti din tot sufletul poţi prepara otrava aceea plină de colesterol d'ăla rău. Sacrificiul ei este incomensurabil şi preferă să fie etichetată negativ decît să-nfunde lent arterele sufletului ei pereche. Posted Image

Editat de Marcel_P, 21 mai 2020 - 15:09.


#234
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMarcel_P, on 21 mai 2020 - 15:03, said:

categoric o iubeşti, doar eziţi c-ai putea să rabzi de foame

Daca o iubesti categoric, NU MAI EZITI

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate