Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bazin construit dar cu probleme la populare caras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CalinAlbaIulia

CalinAlbaIulia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2020
Va salut, am rugamintea sa ma ajutati cu sfaturi la problema mea
Tatal meu si facut un bazin in curte de aprox 7 pe 7 m, are cam 1,5 metri adancime, fundul e pavat cu dale de beton iar lateralele sunt pavate cu piatra in ciment. O laterala care este si zid comun care da catre vale are alimentare direct din parau, l a umplut 2 zile cu apa din vale cu pompa la curent de vineri pana duminica in 10 mai cu apa curata de i se vedea f clar fudul iar seara a adus de la un prieten de la o balta cam 150 carasei.Problema e dupa cateva zile e ca acesti carasei au pe ei un fel de depuneri ca un fel de muci asa care il acopera pe mare parte din corp dupa doar 3 zile de cand sunt in lac si aia care sint mai plini ies la suprafata, pe cativa i am si prins si i am curatat dupa care i am pus inapoi dar unii deja au si murit. E clar ca ii incurca la miscare la respiratie, chiar si pe cap si ochi au acest mucus si ii prinzi usor cu plasa, de abia se misca. Tata mai da drumul la pompa cate jumate de ora si scoate apa din balta pe scurgere pentru recirculatie dar asa ceva nu e ok.Am vrut sa testam bazinul cu caras stiind ca e rezistent dar ceva nu e ok, ori e o boala de la pesti ori de la apa.In bazin am gasit si vreo 2 broaste care au depus dar le am curatat. Specific si ca am tot curatat suprafata apei de frunze si orice cade pe ea. Nu stiu de la ce e mucus ala pe ei daca pot dace ceva ca asa cred ca mor toti in cateva zile.Multumesc

Edited by argonaut, 15 May 2020 - 00:40.


#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Si sistemul de filtrare?

#3
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
apa din parau esti sigur ca e ok? sigur nu deverseaza nimeni cine stie ce in acest parau? eu pateam asa cand pastram carasei pt a pescui la salau cu ei si ii tineam in apa de la robinet prea mult - probabil de la clorul din apa faceau acel mucus pe ei ...cel putin asa am crezut atunci ... dar nu am patit mereu chestia asta - uneori nu se acopreau de mucus. ... eu cred ca e din cauza apei si corpul lor produce acel mucus ca o reactie de aparare sau o reactie alergica .... cred ca un inginer sau un tehnician piscicol stie raspunsul corect

#4
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
Din ceea ce spui si din ceea ce scrie pe un alt topic acei pesti erau bolnavi cand i-ai adus in bazin. Bazinul era curat.

https://forum.softpe...fitofag-sanger/

Vezi raspunsul nr. 16 al lui cristi4x4

"Ce ai tu acolo se numeste virus herpetic sau herpesul crapului.Din pacate toti pestii de acolo sunt condamnati.Odata cu cresterea temperaturi apei virusul va deveni mai agresiv iar mortalitatea pestelui va fi de 100%.Singura metoda este secarea iazului si tratarea lui cu o solutie de sulfat de cupru in concentratie 15-20 % impreuna cu un antibiotic cu spectru larg.La 3-4 zile dupa tratament iazul se spala si se seaca.Se recomanda minim 5 tratamente in 30 de zile.Il umpli cu apa si introduci cam 10 exemplare.Urmaresti comportamentul acestora iar daca totul este bine continui popularea.La suprafata ta eu iti recomand maxim 50 de exemplare crap la 1-2 kg fara alte specii."

#5
cristi4x4

cristi4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2014
Mucusul de pe ei este un raspuns la toxicitatea apei.In constructia unui iaz nu au ce cauta betonul si piatra care contine calcar.Aceste componente modifica substantial alcalinitatea  apei.Apoi un aport constant de apa proaspata este esential.La volumul  de apa al bazinului tau recomand un aport de 10-12 L/min.Intr-0 apa cu alcaliniate mare carasul,crapul nu vor supravietui niciodata.Daca vrem totusi beton in bazin procedam astfel.Dupa turnarea sau lipirea pietrei cu beton,se lasa la uscat o perioada de 21_35 zile apoi se incepe umplerea bazinului.Tot timpul avem grija sa avem aport de apa proaspata,apoi dupa ...1 an se va face popularea,la inceput cu cateva exemplare apoi continuam cu restul.la volumul tau de apa nu recomand mai mult de 35-40 exemplare de 1-2 kg.

Edited by cristi4x4, 18 May 2020 - 14:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate