Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce boala are acest fitofag (sanger)?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Salut!
Detin un iaz de app 200mp. In toamna asta am bagat pentru prima data peste (crap si fitofag). In ultima vreme unii pesti mor, atat crapii cat si fitofagii. Unii crapi au pete albe pe ei, iar unii fitofagi, au aceasta boala la coada. Tin sa precizez ca am un izvor de app 1 metru cub/ora, iar unii pesti sunt perfect sanatosi.
Multumesc!

Attached Files



#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ideea e ca n-ar trebui sa fie foarte aglomerati in acel iaz iar vara, cand e cald.. trebuie facut un fel de circuit de oxigenare a apei.. adica o pompa baga apa curata pe o parte a iazului si apa e colectata pe  o alta parte a iazului de la suprafata de o alta pompa.  Iarna pestii stau mai la fundul apei si, daca nu au oxigen e posibil sa se imbolnaveasca de diverse.

http://www.crapi-jap...boli-pesti.html

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
tebuie dezinfectata apa cu o solutie de piatra vanata

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Era un coleg,parca Avio(ceva in genul asta) pe Agro/piscicultura.  Sigur sa discutat problema ta pe aria dedicata.

#5
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Are o ciupercă, pe lângă piatră vânătă trebuie și var.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 keciu, on 08 ianuarie 2020 - 15:46, said:

Are o ciupercă, pe lângă piatră vânătă trebuie și var.
da-s pomi?

#7
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
S-ar putea să fie și niște paraziti. Fa soluție de 2parti var și una de piatră vânătă și stropește apa. Nu stiu daca e bine acum când hibernează. Mai gasesti pe la magazinele de pești soluție pentru iazuri da la volumul tău s-ar putea să coste prea mult. Nu ai observat și paraziți pe pești?

#8
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019

 EMPP, on 08 ianuarie 2020 - 18:33, said:

da-s pomi?
Cred ca se refera la var stins, care se mai baga in fantani pentru eliminarea microbilor.

 keciu, on 08 ianuarie 2020 - 21:22, said:

S-ar putea să fie și niște paraziti. Fa soluție de 2parti var și una de piatră vânătă și stropește apa. Nu stiu daca e bine acum când hibernează. Mai gasesti pe la magazinele de pești soluție pentru iazuri da la volumul tău s-ar putea să coste prea mult. Nu ai observat și paraziți pe pești?
La ce te referi cand zici "paraziti pe pesti"? Pete? Solzi lipsa?

#9
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Fă o căutare pe Google cu paraziți externi pesti apa dulce și o să vezi. Eu am probleme cu viermele ancoră și nu pot scapa de el.

#10
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Îmi e frică că s-ar putea sa infecte tot iazul. Ieri am găsit un crap de aproximativ 25 cm mort ce nu arata prea bine. O sa atașez o poza cu iazul care este construit în proporție de 98% din piatra naturala culeasa de pe un râu. Unii pești se mai ascund sub pietre și dacă se întâmplă să moara vreunul, nu mai iese la suprafață. Oare sa bag și un răpitor (un pește care sa curețe mortaciunile pe care eu nu le pot vedea)? Voi ce ziceți?

Attached Files



#11
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Baga un singur somn.

#12
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Ieri am prins un crap cu minciog ul și avea aceste pete pe spate, pe cap și ochi. E ceva lipicios. Oare sa fie de la frig? Mi se pare ciudat ca avea și pe ochi, iar pestele era foarte vioi.

Attached Files


Edited by Adi2002, 13 January 2020 - 09:59.


#13
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Aia-i boala curată, cumpără albastru de metil de la farmacie veterinară și baga-l intr-o găleată cu apă cu albastru de metil. Cred ca sub mucusul acela.sunt ceva paraziți ce nu-i vezi cu ochiul liber. Lasa-l juma de ora să se curețe. Ar trebui toți pești tratați.

#14
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Ok, mulțumesc! Am observat azi ca la unii pești, începe sa le cada acea chestie ciudata de pe ei... Eu cred ca m-am grăbit cu peștii, deoarece am cumpărat din 3 locuri, chiar și de la pescărie, din piață... Și probabil am adus un microb nenorocit.

#15
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu zic sa-i tratezi

#16
cristi4x4

cristi4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2014
Ce ai tu acolo se numeste virus herpetic sau herpesul crapului.Din pacate toti pestii de acolo sunt condamnati.Odata cu cresterea temperaturi apei virusul va deveni mai agresiv iar mortalitatea pestelui va fi de 100%.Singura metoda este secarea iazului si tratarea lui cu o solutie de sulfat de cupru in concentratie 15-20 % impreuna cu un antibiotic cu spectru larg.La 3-4 zile dupa tratament iazul se spala si se seaca.Se recomanda minim 5 tratamente in 30 de zile.Il umpli cu apa si introduci cam 10 exemplare.Urmaresti comportamentul acestora iar daca totul este bine continui popularea.La suprafata ta eu iti recomand maxim 50 de exemplare crap la 1-2 kg fara alte specii.

#17
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Bro, un inginer în piscicultura mi-a recomandat sa bag 200kg de puiet. Nebun... Așa că am băgat 700 bucăți puiet de crap și 160 de bucăți în jur de 200-300 de grame. Cred ca a fost prea mult... În fine, apoi, un alt inginer mi-a recomandat sa folosesc cloramina t, pentru a trata peștii din iaz. Am cheltuit o căruță de bani și tot bolnavi sunt. 😥

#18
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Cred ca ai întrebat un inginer de duminică. În restul săptămânii era cioban.

Edited by keciu, 22 January 2020 - 08:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate