Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce boala are acest fitofag (sanger)?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019

View Postcristi4x4, on 20 ianuarie 2020 - 13:20, said:

Ce ai tu acolo se numeste virus herpetic sau herpesul crapului.Din pacate toti pestii de acolo sunt condamnati.Odata cu cresterea temperaturi apei virusul va deveni mai agresiv iar mortalitatea pestelui va fi de 100%.Singura metoda este secarea iazului si tratarea lui cu o solutie de sulfat de cupru in concentratie 15-20 % impreuna cu un antibiotic cu spectru larg.La 3-4 zile dupa tratament iazul se spala si se seaca.Se recomanda minim 5 tratamente in 30 de zile.Il umpli cu apa si introduci cam 10 exemplare.Urmaresti comportamentul acestora iar daca totul este bine continui popularea.La suprafata ta eu iti recomand maxim 50 de exemplare crap la 1-2 kg fara alte specii.

Alta solutie nu mai am??
Ca sa golesc tot iazul si sa-l curat, e o treaba dificila. Nu exista un tratament de dat in apa?
ms!

#20
cristi4x4

cristi4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2014
Din pacate nu.Singura varianta e golirea si dezinfectarea lui.

#21
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View PostAdi2002, on 01 februarie 2020 - 09:25, said:


Alta solutie nu mai am??
Ca sa golesc tot iazul si sa-l curat, e o treaba dificila. Nu exista un tratament de dat in apa?
ms!
Ba da, lasa-i in pace...ce nu moare ramane sa populeze iazul...probabil cam 10-20%...adica exact cat trebuia sa bagi de la inceput...si scoate fitofagul in toamna, asta daca va mai prinde septembrie...
Sau faci cum spune colegul: golesti,dezinfectezi,umplii,astepti sa se echilibreze iazul si apoi populezi...cu 20-30 de crapi...si atat.

#22
Andramar

Andramar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2020
Bună ziua!
Am găsit și eu dimineața un crap bolnav. Avea o jumătate de cap acoperit de muschi.

#23
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019

View PostAndramar, on 20 februarie 2020 - 16:40, said:

Bună ziua!
Am găsit și eu dimineața un crap bolnav. Avea o jumătate de cap acoperit de muschi.
Scuze de intarziere, dar se pare ca si tu ai aceeasi problema ca si mine. Asta se intampla atunci cand apa nu este purtata si/sau oxigenata. Acel crap nu va mai trai mult, iar daca se intampla sa moara la fund, el nu va iesi la suprafata, asta din cauza ca acei "muschi" formeza un fel de vid cu fundul iazului, iar cand va iesi la suprafata, crapul va arata nasol. Am sa-ti las o poza...
Eu nu mai am ce sa le fac, iar singura solutie e sa scot apa, sa ma apuc sa curat iazul si sa-l dezinfectez.

Attached Files



#24
ion_z

ion_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.02.2013
Salutare, ce ai acolo e exact ce a zis Cristi,  eu am iazul de 160 mp , e al 5 lea an, primul an a fost ok, apoi am adus peste din comerț și am distrus tot. Am secat iazul, l.am lăsat să se umple, apoi dezinfecția am facut.o cu var, aproximativ după 3 luni în care iazul a fost secat. Pestele adus, chiar dacă a fost din sursa sigură,  chiar si sălbatic de Dunare, l.am tinut in apa cu albastru de metilen pe durata transportului,  iar acasă inainte de ai baga in iaz baie în apa cu sare de mare, neiodata,  la 10litrii de apA 600de grame de sare, baia nu mai mult de 1 minut, spălat peste tot. De 2 ani de zile am deja puiet, nici o problemă în rest. Bazinele cu peste pentru comerț,  adesea fac această boală,  din cauza nr mare de pesti pe m3, dar în crescătorii, când începe să apară,  imediat în vand si scapa de el, la 8-10 lei kg, si se vinde la pescariile din piata care speculează pretul. Asa ca renunta la popularul cu peste din piața.  Bafta

#25
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021

View Postkeciu, on 10 ianuarie 2020 - 09:16, said:

Fă o căutare pe Google cu paraziți externi pesti apa dulce și o să vezi. Eu am probleme cu viermele ancoră și nu pot scapa de el.
Am avut si eu astfel de probleme in iazul meu, dar am scapat aproape instantaneu de acest vieme folosind 5 litri de solutie JBL la aproximativ 120.000 litri de apa.
Crede-ma ca in doua zile n-am mai avut nicio problema.
Singurele victime colaterale au fost doi raci, dar la peste 400 cati am eu in lac nu este nicio problema. Din cate stiu acest virme este din familia crustaceelor si de aceea poate fi nociva si racusorilor.
https://imgur.com/W6XZweq
De aproape doi ani de zile nu mai am aceasta problema, dar preventiv in fiecare primavara fac la o saptamana o dezinfectare cu 5 litri de JBL, 5 litri albastru de metil si jumatate de sac de var stins. Repet, la o saptamana fac acest tratament. Nu am avut nicio problema iar mortalitatea pestilor, desi am fosrte multi si specii diferite a fost 0.

#26
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Salut colegul, cum îi zice la soluția de la JBL că și eu am aceasta problemă și nu reușesc sa scap de ea.

#27
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021
Sincer iti spun, in doua zile am scapat de belea, ideea era ca pestii afectati, erau zapaciti rau, inotau la suprafata, se vedea cum le atarna podoaba de virme dupa ei.
Habar n-aveam la inceput ce boala au, n-am experienta in piscicultura, eu mi-am facut iazul din hobby (vezi in celalalt post de-al meu), dar am cautat mult pe net, am citit multe discutii despre acest vierme si cu JBL am scapat imediat de problema.

#28
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Dar nu stiu cum îi zice, că JBL e producătorul și au mai multe sortimente.

#29
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019

View PostBalta_Piratilor, on 16 martie 2021 - 19:02, said:

Sincer iti spun, in doua zile am scapat de belea, ideea era ca pestii afectati, erau zapaciti rau, inotau la suprafata, se vedea cum le atarna podoaba de virme dupa ei.
Habar n-aveam la inceput ce boala au, n-am experienta in piscicultura, eu mi-am facut iazul din hobby (vezi in celalalt post de-al meu), dar am cautat mult pe net, am citit multe discutii despre acest vierme si cu JBL am scapat imediat de problema.

Fii te rog mai detaliat despre acest produs.
Eu m-am trezit cu o multime de pestisori in iaz, iar dupa ce au crescut putin, au inceput sa apara acesti viermi ancora pe ei. Unii aveau chiar si cate 7.
Spune-ne te rog mai multe despre acest produs.

Multumim!

#30
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Bună seara colegi, am căutat eu si am gasit substanța care cred că a folosit-o în combaterea paraziților "JBL medopond plus.
Las link-ul  https://petplaza.ro/...us-500ml-1.html

Edited by keciu, 01 April 2021 - 20:14.


#31
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Multumim keciu!

Spunem te rog ce suprafata are iazul tau si ce adancime. Ms!

#32
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu am de 800 mp cu adâncimea de 2 metri în medie. Și am carasi ornamentali.

#33
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Si ce izvor ai? Ma refer cati litri pe minut..
Eu am marit iazul, iar acum apa se pierde si am un izvor de 12-14 litri pe minut.

#34
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
La mine e apă în exces. Nu am măsurat Izvorul.

#35
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Si in iaz ai doar pesti ornamentali?
Eu am peste pentru consum, iar produsul ala, JBL, am citit ca nu e indicat sa fie utilizat in bazinele cu pesti pentru consum. Si daca e asa, atunci nu mai scap niciodata de viermele ancora.

#36
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Ma gandesc că dacă îl dai acum în primăvara când temperatură apei ajunge la 18 grade și nu mănânci vreo 2 -3 luni Peste eu cred ca e ok. Cu timpul substanța se duce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate