Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Biserica Ortodoxa Rusa si alianta cu China...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Citind un articol despre daramarea crucilor de pe bisericile catolice si protestante din China, mare mi-a fost mirarea sa descopar ca, in timp ce oprima pe catolici si protestanti si face tot ce poate ca sa-i desfiinteze, China face intelegeri cu Biserica Ortodoxa Rusa pentru a permite dezvoltarea Ortodoxiei pe teritoriul ei. Poate ca mie, ca ortodox, acest lucru ar trebui sa mi se para salutar. Totusi, se pare ca Biserica Ortodoxa Rusa nu actioneaza doar impotriva catolicilor si protestantilor, ci si impotriva restului ortodocsilor, reprezentati prin Patriarhia Ecumenica a Constantinopolului.
  Deci, se pare ca vom avea, cat de curand, biserici ortodoxe in China:

https://saccsiv.word...teritoriul-sau/

Iar in timpul acesta, iata ce se intampla cu catolicii si protestantii din aceasta tara:

https://saccsiv.word...de-pe-biserici/

Interesant, nu? Care credeti ca ar putea fi dedesubturile...?

Edited by Dorel666, 11 May 2020 - 20:32.


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
care sa fie? china vrea alianta cu rusia inclusiv pe domeniul asta, vor sa indoctrineze populatiile impotriva vestului

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 11 mai 2020 - 20:32, said:

eu nu inteleg din linkurile alea ce zici tu. Cred ca faci corelatii gresite. Daca ai si alte linkuri care sa ma edifice ar fi bine.

oricum e o chestie politica. La fel cum este si Biserica Rusa pt liderii rusi. Promoveaza in randul tarilor ortodoxe un fel de alternativa viabila la mizeria morala occidentala. De fapt e strict politica.

#4
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
editat

Edited by adi_87, 11 May 2020 - 21:08.


#5
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,962
  • Înscris: 27.05.2010
3 .. 2 ... 1 ...

Trebuie sa apara fripturistii nostri sa ne explice ca BOR e de vina si pentru asta. De ce? Ca platesc ei, din impozitul lor de oameni amarati 50 de bani lunar pentru Biserica.
Si sa nu uitam, patriarhul de vina, ca se plimba cu merzanul.

ON: nu as avea incredere in comunisti cand e vorba de libertatea religioasa. Nici in aia din China, nici in astia din Romania.

LE articolul e doar din 2015.

Edited by kyrre, 11 May 2020 - 21:15.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 odastramosilor, on 11 mai 2020 - 21:04, said:

eu nu inteleg din linkurile alea ce zici tu. Cred ca faci corelatii gresite. Daca ai si alte linkuri care sa ma edifice ar fi bine.

oricum e o chestie politica. La fel cum este si Biserica Rusa pt liderii rusi. Promoveaza in randul tarilor ortodoxe un fel de alternativa viabila la mizeria morala occidentala. De fapt e strict politica.

Este de notorietate faptul ca China aresteaza pe crestinii protestanti si ii supune la chinuri si umilinte. Pe crestinii catolici, nu stiu daca ii aresteaza, dar se pare ca le darama crucile de pe biserici. Stiind aceasta, ma asteptam ca China sa aiba ceva cu crestinismul in general. Asa ca am ramas interzis cand am vazut ca, dimpotriva, cu ortodocsii China nu are nici o problema, ba chiar le permite sa hirotoneasca preoti care sa slujeasca pe teritoriul ei. Aceasta se vede clar  in primul link, dupa cum al doilea link vorbeste despre daramarea crucilor de pe bisericile catolice si protestante.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 11 mai 2020 - 20:32, said:

Citind un articol despre daramarea crucilor de pe bisericile catolice si protestante din China, mare mi-a fost mirarea sa descopar ca, in timp ce oprima pe catolici si protestanti si face tot ce poate ca sa-i desfiinteze, China face intelegeri cu Biserica Ortodoxa Rusa pentru a permite dezvoltarea Ortodoxiei pe teritoriul ei. Poate ca mie, ca ortodox, acest lucru ar trebui sa mi se para salutar. Totusi, se pare ca Biserica Ortodoxa Rusa nu actioneaza doar impotriva catolicilor si protestantilor, ci si impotriva restului ortodocsilor, reprezentati prin Patriarhia Ecumenica a Constantinopolului.
  Deci, se pare ca vom avea, cat de curand, biserici ortodoxe in China:

https://saccsiv.word...teritoriul-sau/

Iar in timpul acesta, iata ce se intampla cu catolicii si protestantii din aceasta tara:

https://saccsiv.word...de-pe-biserici/

Interesant, nu? Care credeti ca ar putea fi dedesubturile...?
Poi cu e cu biserica soră catolică, ortodoxule?

 kyrre, on 11 mai 2020 - 21:14, said:

3 .. 2 ... 1 ...

Trebuie sa apara fripturistii nostri sa ne explice ca BOR e de vina si pentru asta. De ce? Ca platesc ei, din impozitul lor de oameni amarati 50 de bani lunar pentru Biserica.
Si sa nu uitam, patriarhul de vina, ca se plimba cu merzanul.

ON: nu as avea incredere in comunisti cand e vorba de libertatea religioasa. Nici in aia din China, nici in astia din Romania.

LE articolul e doar din 2015.
Nope, eu am opțiunea să nu dau nici un cent aici unde sunt.
Nu dau nici un cent pentru biserică, true!

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kyrre, on 11 mai 2020 - 21:14, said:

ON: nu as avea incredere in comunisti cand e vorba de libertatea religioasa. Nici in aia din China, nici in astia din Romania.
lasa... ai tu incredere innecomunistii astia care conduc azi RO... Posted Image

bah... astia vor face comunizmu de dorit, in putina vreme ca multa nu au din start. Posted Image

on:  protestantii si neoprotestantii au fost utilizati ca arme de lupta de Cornu Mic, impotriva rejimurilor incomode. sau ati uitat asa de repede de Tokes si "revolutiunea" romana? de asta chinezoii fac un joint venture cu BORusa, mai ales ca acum Cornu Mic a pus copyright pe Patriarhia Constantinopolului... Posted Image

 kyrre, on 11 mai 2020 - 21:14, said:

3 .. 2 ... 1 ...

Trebuie sa apara fripturistii nostri sa ne explice ca BOR e de vina si pentru asta. De ce? Ca platesc ei, din impozitul lor de oameni amarati 50 de bani lunar pentru Biserica.
Si sa nu uitam, patriarhul de vina, ca se plimba cu merzanul.
daca sI BORomana ar fi intrat de la inceput in fratia cu patriarhia ucrainei si Patriarhiei Ortodoxe antiruse de la Constantinopole ce are copyrightu cornului mic, astazi toti tovarashii fripturishti hulitori ai BOR ar aduce numa cuvinte de lauda la adresa ei.. mce stii tu? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 12 May 2020 - 07:13.


#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 kyrre, on 11 mai 2020 - 21:14, said:

3 .. 2 ... 1 ...

Trebuie sa apara fripturistii nostri sa ne explice ca BOR e de vina si pentru asta. De ce? Ca platesc ei, din impozitul lor de oameni amarati 50 de bani lunar pentru Biserica.
Si sa nu uitam, patriarhul de vina, ca se plimba cu merzanul.

ON: nu as avea incredere in comunisti cand e vorba de libertatea religioasa. Nici in aia din China, nici in astia din Romania.

LE articolul e doar din 2015.

N-am remarcat ca articolul este din 2015, dar este cu atat mai interesant. Ca inseamna ca alianta dintre Rusia si China este mult mai veche si mult mai profunda decat ni se pare noua...

 ericmario, on 11 mai 2020 - 22:05, said:

Poi cu e cu biserica soră catolică, ortodoxule?


BO Rusa este pe stil vechi. Ea nu-i sora nici cu catolicii, nici cu ortodocsii pe stil nou. De fapt, ea nu-i sora cu nimeni, doar cu ea insasi si are pretentii de cuceriri teritoriale. Ea este maritata cu Putin si slujeste doar lui Putin si celor care vor urma lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate