Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Sfat laptop gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Câteva sugestii, va rog, pt un laptop care va fi folosit si la jocuri, pe lângă filme, muzică etc.
Buget aprox 4.000 lei.
Cerințe:
- placa video dedicată
- diagonală cel putin 15"
- minim 8 giga RAM

Achiziția se va face din țară, orice magazin online.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003
Dupa ce ti se insira o lista aici, iti recomand sa mai tii cont de ceva, in functie de ce te intereseaza mai mult:

- posibilitate upgrade RAM, HDD
- zgomot coolere in timpul jocului
- refresh ecran in timpul jocului sau calitatea imaginii

Din cate am vazut fiecare are plusuri si minusuri. Reviewurile le vezi pe youtube.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 Bursul, on 11 mai 2020 - 08:34, said:

- zgomot coolere in timpul jocului
si derivat din asta, posibilitatea de a curata usor radiatorul, de scamele acumulate Posted Image

Edited by r_murphy, 11 May 2020 - 08:51.


#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

 r_murphy, on 11 mai 2020 - 08:51, said:

si derivat din asta, posibilitatea de a curata usor radiatorul, de scamele acumulate Posted Image
Criteriul nr.1 cand am ales laptopul personal...........2 suruburi si glisez tot panoul care descopera HDD, RAM, cooler, placa de baza cu conectori, am acces la tot !

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,453
  • Înscris: 28.10.2018
La 4000 de lei (sub 1000 de euro) o sa faca zgomot ca un excavator.

La un laptop scump numai sistemul de racire costa 2-300 de euro.

#6
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Deci care sunt exact modele de laptopuri ce au racirea silentioasa si eventual si usor de curatat?

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003
Eu mi-am comandat saptamana trecuta Asus TUF A15 cu procesor Ryzen 7 4800. Am tot citit si vizionat review-uri si am ramas cu impresia ca laptopurile ASUS TUF de buget sunt ok, cele cu procesor Ryzen seria 3000.

Cautand dupa laptop gaming budget am tot intalnit laptopurile respetive. In functie de cine facea review-ul topul arata diferit, dar in principiu erau aceleasi laptopuri.

6. Dell G3579 - The 15.6-inch display of the laptop features a Full HD 1920 x 1080 resolution and a 16:9 aspect ratio. The screen also features an in-plane switching panel for wider viewing angles. It also has a matte coating to reduce glare, and you can output to an external display via the HDMI 2.0 port. This laptop houses an 8th Gen Coffee Lake Intel Core i5-8300H processor, and its quad cores can reach a stock speed of 2.3 GHz and can be boosted up to 4.0 GHz.

5. Acer Nitro 5 - Lose yourself in the engaging multimedia experience delivered by this Acer Nitro 5 gaming laptop. It has a 15.6-inch Full HD display with 1920 x 1080 resolution that boasts impressive color and clarity. Also, it has IPS technology for wide viewing angles and is equipped with an energy-efficient LED backlight. The laptop uses the 9th Gen Intel Core i5-9300H mobile processor with an Intel Turbo Boost Technology that delivers extra dynamic power when you need it while increasing energy efficiency when you don't.

4. Lenovo IdeaPad L340 - The laptop comes with a 17.3-inch IPS display that features a Full HD 1920 x 1080 screen resolution and a 16:9 aspect ratio. Its visuals are handled by the dedicated NVIDIA GeForce GTX 1650 graphics card with 4GB of GDDR5 VRAM. You can also output to an external display via HDMI. The system is powered by a 9th Gen Coffee Lake 2.6 GHz Intel Core i7-9750H six-core processor.

3. Asus TUF FX505 - Play and travel without worries with the ASUS 15.6-inch TUF Gaming FX505DT Laptop. It is built for durability, TUF Gaming laptops undergo extra durability tests to face a bit more than your typical everyday use. Its 15.6-inch display is built with an IPS panel featuring a 1920 x 1080 Full HD resolution for clear details.

2. HP Pavilion 15-dk0030nr: The 15.6-inch Gaming Pavilion Laptop from HP delivers high-grade graphics and processing power for gaming and multitasking, plus improved thermal cooling for overall performance and stability. The system is powered by a 2.6 GHz Intel Core i7-9750H Six-Core processor, which allows you to run multiple applications simultaneously. Its 8GB of 2666 MHz DDR4 RAM helps to ensure smooth multitasking and also allows the computer to access frequently-used files and programs quickly.

1. MSI GF63 Thin - It is designed for gamers who favor portability slightly more so than performance. Its 1920 x 1080 Full HD IPS 15.6-inch display features a 120 Hz refresh rate and a 3 ms response time for fluid gaming. At optimal settings, this laptop can last up to seven hours on a single charge. It offers a built-in Audio Power Amplifier, and gold audio jacks provide users with improved audio detail and clarity.

Inca o chestie ce am remarcat referitor la zgomot. Am vizionat o comparatie intre Asus A15 cu placa 1660TI si cu placa 2060. Pentru ca a doua placa consuma un pic mai multa energie, bateria se golea mai repede, iar coolerul se auzea mai tare. Amanunte!!! Posted Image

Era un reviewer pe youtube, care avea un top cu laptopuri de gaming si desfacea si laptopurile, zicea care se pot face upgrade. Daca il gasesc il pun aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xU26Y_4lTzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zice la sfarsit si de laptop de buget :D

Edited by Bursul, 11 May 2020 - 10:50.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
https://altex.ro/lap...APFX506IIAL022/

Asteapta acesta. Are un procesor foarte puternic, de generatie noua, iar placa video e si ea tot model nou destul de puternica, e cea mai buna alternativa la 4000 si un pic. Poate gasesti mai ieftin in alta parte.
Sau ai cu ryzen 5 la sub 4000lei.

Edited by TruculMagic, 11 May 2020 - 10:53.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003
Exact ala mi-am luat dar cu placa 1660Ti :)

#10
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
https://www.olx.ro/o...html#1b3475e083

Ii mai cumperi un hard de 2TB si un cooler pad si aia e, te incadrezi in 4000 ron.

Am avut ultimele 3 modele de Predator 300, ultimul l-am vandut acu 1 luna fix cu 4000 ron, numa cuvinte de lauda am despre ele, nu am avut nici o problema cu aceastea.

Edited by Kiddosu, 11 May 2020 - 11:04.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

 Kiddosu, on 11 mai 2020 - 11:03, said:

https://www.olx.ro/o...html#1b3475e083

Ii mai cumperi un hard de 2TB si un cooler pad si aia e, te incadrezi in 4000 ron.

Am avut ultimele 3 modele de Predator 300, ultimul l-am vandut acu 1 luna fix cu 4000 ron, numa cuvinte de lauda am despre ele, nu am avut nici o problema cu aceastea.

De bune ce au fost le-ai vandut ? Asta e tot al tau ? E foarte scump, garantie deloc, are un i7 gen 8, 1060 ... cand poate lua unul nou https://altex.ro/lap...506IIAL022/  , ryzenu 5 ala matura pe jos cu acel i7 , iar placa video e cam pe acolo.

#12
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu ma interesează sh, multumesc.
Deci e ok ala de la altex ? Mai bun ca acel Dell din postul lui @bursul ?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003
Pai in principiu are ultima generatie de CPU Ryzen 7 4800H. E abia scos pe paita, dupa alte modele tot ASUS A15 sau A17 trebuie sa astepti.

Uita-te la review si la comentarii, vezi ca aici are RTX2060, ala de pe altex are 1650Ti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KnvpWsQmn3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018

 TruculMagic, on 11 mai 2020 - 10:52, said:

https://altex.ro/lap...APFX506IIAL022/

Asteapta acesta. Are un procesor foarte puternic, de generatie noua, iar placa video e si ea tot model nou destul de puternica, e cea mai buna alternativa la 4000 si un pic. Poate gasesti mai ieftin in alta parte.
Sau ai cu ryzen 5 la sub 4000lei.
nu mai deschid topic nou și eu trebuie să cumpăr unul la 6000 dar îl folosește pentru editare foto video mai mult ca gaming
dacă se poate o idee. mulțumesc

#15
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

 TruculMagic, on 11 mai 2020 - 12:19, said:


De bune ce au fost le-ai vandut ? Asta e tot al tau ? E foarte scump, garantie deloc, are un i7 gen 8, 1060 ... cand poate lua unul nou https://altex.ro/lap...6IIAL022/Ă‚ Ă‚, ryzenu 5 ala matura pe jos cu acel i7 , iar placa video e cam pe acolo.

Le-am vandut pentru ca am facut upgrade pe fiecare an cand a aparut urmatorul model, ma gandeam ca asta e logic nu ? Dar cum suntem noi romanasii aia e, ne gandim la alte mizerii.

Aveam nevoie de portabilitate si am optat pentru un laptop de gaming, acu am facut upgrade la desktop, i-am luat sotiei un ultrabook, cum nava statea degeaba, l-am vandut, seems legit nu ? nu este al meu stai linistit :)

Ryzen-urile au 1000 de grade pe desktop-uri...nu vreau sa ma gandesc ce temperaturi are saracu' acolo, iar pentru gaming tot slabe sunt.

Ce are I7 generatia a 8-a ?:)) generatia 9-a e cu maxim 5-10% peste iar la ce nivel e I7-le, diferenta respectiva nu o sa se simta.

Nu e scump deloc, mie mi se pare un pret decent, mai ales ca mai poate scoate 100-200 ron la pret, nu uita ca are si display de 144hz :)

#16
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Aaaa, am spus ca nu ma interesează sh, laudati vă tinichelele pe alte topicuri, va rog.

#17
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

 CovertTwo, on 11 mai 2020 - 17:59, said:

Aaaa, am spus ca nu ma interesează sh, laudati vă tinichelele pe alte topicuri, va rog.

Sincer, eu te sfatuiesc sa cauti modelul acesta, vezi unde il gasesti pe stock si daca poti sa maresti bugetul ar fi ideal.

https://www.pcgarage...os-raven-black/

#18
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Daca te misti repede uite aici un resigilat la 3700 lei: ASUS TUF FX505DV cu procesor AMD Ryzen 7 3750H pana la 4.00 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, Free DOS, Black

De inca 250 lei, ii mai iei inca 8GB mem. si esti rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate