Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#73
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri! La anul poate mergem din nou in Croatia pentru vacanta la mare (mai ales daca se mentine situatia la un nivel similar).

In Brac stati la Bol? Noua ne place sa stam la plaja pe patura la umbra in padurea de pini, mai punem si cate un hamac... In Brac am fost doar intr-o excursie de o zi din Brela, am facut plaja la Zlatni Rat si apoi am mancat si ne-am plimbat prin Malinska. In Bol statiune nu am fost dar am vazut ca este padure de pini berechet de-a lungul plajei.

Vacante frumoase in continuare!

#74
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Stam in Bol la Hotel Villa Amorena.
Nici noi nu folosim șezlongurile pentru ca nu le văd rostul. Stam direct pe nisip/pietriș și e perfect. Asa este, pinii sunt peste tot și poți sta inclusiv la umbra sub ei, asta am făcut și noi. Apa este cristal clear mai peste tot. Sunt bucatele e plaja adăpostite de pădurea de pini unde te poti simți ca pe o plaja privată.

#75
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Suna foarte bine ce zici despre Bol, multumesc!
(Scuze, mai sus am scris Malinska in loc de Mlina, am incurcat insulele Posted Image. Mlina e un orasel pitoresc de pe Brac, Malinska e pe Krk )

#76
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Am ajuns la Lopar. Am trecut prin vami ca prin branza, batea vantul.
La intrarea in Slovenia la Karawankentunnel, vamesul cred ca s-a intalnit prima data cu romani.
- Uite romani, i-a dat colegului actele, care le-a verificat in sistem.

- De unde veniti,viza de Germania aveti?
- Ce viza nene? Si i-am dat un contract de munca in germana. S-a uitat vamesul, n-a inteles nimic.
- Ati fost in Romania?
- Fost, dar au trecut 14 zile, puteti verifica in sistem.
Dupa cateva momente confirma si colegul.
- Have a nice day!
- You too, i-am raspuns.

La croati nici de sanatate nu ne-a intrebat. A verificat actele in sistem, pa si pusi.

#77
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Are cineva vreo noutate legat de conditiile de calatorie in perioad urnatoare in Croatia? Ma refer la certificatul de vaccinare, stiti cumva daca au de gand sa-l accepte in viitorul apropiat? Momentan se intra doar cu test PCR, conform MAE. M-ar interesa de Pasti o iesire. :)

#78
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcamelia19, on 29 martie 2021 - 14:01, said:

M-ar interesa de Pasti o iesire. Posted Image
Pe mine m-ar interesa in prima parte a lunii mai.

#79
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmax_01, on 01 aprilie 2021 - 21:32, said:

Pe mine m-ar interesa in prima parte a lunii mai.

Vad ca au actualizat pe MAE in 29 martie, dar tot niciun cuvant despre adeverinta de vaccinare...

#80
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcamelia19, on 02 aprilie 2021 - 07:02, said:

Vad ca au actualizat pe MAE in 29 martie, dar tot niciun cuvant despre adeverinta de vaccinare...
Sa vedem ce aduce mijlocul lunii aprilie.

#81
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Toți ceilalți pasageri care vin în Republica Croația din statele / regiunile membre UE / SEE , care nu se află în prezent  pe așa-numitele lista verde a  Centrului European pentru Controlul și Prevenirea Bolilor, trebuie să prezinte una dintre următoarele :
test PCR negativ sau test rapid antigen - BAT  pe SARS-CoV-2 nu mai vechi de  48 de ore  (numărând de la momentul tamponării până la sosirea la trecerea frontierei) și, dacă este un test rapid antigen și rămâne mai mult de 10 zile în Republica Croația trebuie să reexamineze testul până în a zecea zi de la data emiterii testului respectiv;
certificat de vaccinare pentru persoanele care, în urmă cu mai mult de 14 zile, au primit a doua doză de vaccin COVID-19. În mod excepțional, în cazul unui vaccin cu doză unică, o confirmare de primire a unei doze unice dacă doza a fost primită cu mai mult de 14 zile înainte de data traversării frontierei de stat;
să prezinte un certificat care să confirme că titularul certificatului s-a recuperat de la infecția cu virusul SARS-COV-2 după ce a avut anterior un test PCR pozitiv sau un test rapid de antigen, certificat care este valabil nu mai devreme de a unsprezecea zi de la data sosirii testului pozitiv și cel târziu în a 180-a zi din ziua primului test pozitiv;
sau efectuați testarea PCR sau testarea rapidă a antigenului - BAT pe SARS-CoV-2 imediat după sosirea în Republica Croația (pe cheltuiala sa), cu obligația autoizolării până la sosirea unei constatări negative. În cazul imposibilității testării, se determină o măsură de autoizolare pentru o perioadă de zece (10) zile.

Chiar daca MAE nu a reactualizat conditiile de intrare in Croatia , aveti acolo un link koronavirus.hr .
Am copiat mai sus un pasaj , cautati la conditiile pentru calatorie, scrie in croata dar am tradus 😁
Se accepta certificatul de vaccinare , conditiile sunt momentan ptr perioada 1-15 aprilie dar e un inceput bun.
Si noi vrem sa mergem de Paste in Croatia , chiar daca MAE doarme , cautam singuri informatiile cum.putem


#82
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
La revenirea în țară se stă 14 zile in carantină.

#83
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcrursu, on 05 aprilie 2021 - 07:58, said:

La revenirea în țară se stă 14 zile in carantină.

Daca ai vaccinul facut, te doare la basca, nu stai in nicio carantina...

#84
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Noi suntem vaccinati , nu stam in nicio carantina .
Speram sa mentina Croatia aceleasi conditii dupa 15 aprilie si sa fie sanse de ploaie cat mai mici 🤪.
Hotararea e luata , vor fi 8, 9 zile de plimbareala , plitvice , dubrovnik , split , trogir , vedem in functie de vreme cum rezervam .


#85
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postaylla, on 05 aprilie 2021 - 10:01, said:

Speram sa mentina Croatia aceleasi conditii dupa 15 aprilie si sa fie sanse de ploaie cat mai mici ��.
Hotararea e luata , vor fi 8, 9 zile de plimbareala , plitvice , dubrovnik , split , trogir , vedem in functie de vreme cum rezervam .

Eu sper sa le mai relaxeze. Posted Image)
P.S.1 Faina vacanta o sa iasa, am vazut toate locurile alea.
P.S.2 Ti-am trimis un PM in februarie 2020 la care nu mi-ai raspuns nici acum....anyways, am rezolvat-o pana la urma.

Edited by camelia19, 05 April 2021 - 13:50.


#86
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007

View Postcamelia19, on 05 aprilie 2021 - 13:50, said:



Eu sper sa le mai relaxeze. Posted Image)
P.S.1 Faina vacanta o sa iasa, am vazut toate locurile alea.
P.S.2 Ti-am trimis un PM in februarie 2020 la care nu mi-ai raspuns nici acum....anyways, am rezolvat-o pana la urma.
Am fost si noi prin toate locurile astea prin Croatia .
O sa le revedem , alte variante cu masina pentru 1 mai nu prea se intrezaresc anul acesta.
Scuze , in februarie 2020 am stat in spital o luna cu mama . N am vazut mesajul si n-am mai intrat pe forum demult .

#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Vad ca s-a updatat pe site-ul mae referitor la posibilitatea intrarii in Croatia cu vaccin, problema e ca nu stiu daca adeverinta noastra e buna sau trebuie tradusa pana ae vor implementa asa zisele pasapoarte verzi europene.
Noi vrem sa mergem in Croatia in iulie, pana atunci vom fi vaccinati complet, sper sa nu mai trebuiasca sa facem teste PCR si pentru adulti. Oricum avem si copii sub 16 ani care vor trebui testati daca raman regulile in vigoare. Sunt curioasa deci sub ce forma se accepta dovada de vaccinare.

Teoretic reglementarile sunt pana pe 15 aprilie dar posibil sa le prelungeasca.

Edited by mdt, 06 April 2021 - 16:22.


#88
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
@mdt .
Certificatul de vaccinare este bilingv , e tradus direct si in engleza , asa ti-l elibereaza de la centrul de vaccinare.
Sunt convinsa ca este suficient pentru a intra in Croatia .
Noi ne vom ajunge pe 29.04 sau 30.04 , inca nu ne am hotarat clar .
Prognoza meteo se anunta incurajatoare , fara sanse de ploi si peste 20 de grade .
Abia astept vacanta de Paste .

#89
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Aylla, ti-am trimis un mesaj.

A fost cineva recent în Croația și ne poate da informații despre restricțiile de acolo (sunt deschise restaurantele? sunt restricții de circulație în funcție de ore?)
Tranzitul prin Ungaria se face doar pe baza formularului completat on-line, pe culoarele de trecere existente? (sau sunt și alte restricții?).  Suntem vaccinați și pt copil am face test PCR.

#90
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pe site-ul mae spune terase deschise, masca obligatorie in spatii deschise aglomerate. (din ce am citit si eu pe diagonala)

Asteptam cu nerabdare impresii de la fata locului!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate