Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#55
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007
Ma gandesc ca faceti tranzit prin Ungaria, nu prin Serbia .
As zice undeva langa Arad.De exemplu Hotel IBIS chiar la iesire spre Nadlac la 325 RON.
Sau la Semlac la vreo 12 km de granita la mine. Nu e de 4 stele dar e gratis. Mai stam la o parola..Posted Image

Edited by florin t, 01 August 2020 - 15:49.


#56
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Zona Slavonski Brod daca o luati prin Serbia.

Noi ne cazam de obicei in satele din Serbia inainte de granita cu Croatia, dar nu stiu cum e acum dpdv al regulilor de tranzit

#57
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postmdt, on 01 august 2020 - 17:58, said:

Zona Slavonski Brod daca o luati prin Serbia.

Noi ne cazam de obicei in satele din Serbia inainte de granita cu Croatia, dar nu stiu cum e acum dpdv al regulilor de tranzit
In prezent se poate merge in Croatia si reveni din Croatia tranzitand Serbia fara sa se intre in carantina, fapt probat de noi in 01.august cand am revenit in tara dupa o saptamana petrecuta in Baska Voda! Am vrut sa mergem sau sa revenim din Croatia prin Bosnia pentru a vizta Mostarul dar bosniacii nu ne-au lasat sa intram in tara lor nici la dus nici la intors cand cred ca au facut un abuz ca nu ne-au permis tranzitul cel putin dupa informatiile postate pe site ul Min de Ext. roman!

Mergeti cu incredere in Croatia nu cer test covid, nu ti fac test la intrare preturile sunt decente, o saptamana am uitat de aceasta problema Covid-19. Turistii din vestul europei care erau majoritari sunt relaxati in acest sens, ei au inteles aspectul mai demult nu ca si noi! Si inca o chestie interesanta foarte multi detinatori de pensiuni si apartamente stau pe marginea drumurilor sa ti ofere cazare ceea ce poate duce la obtinerea unui pret buun.Cand am vazut mi a parut rau ca nu am avut aceasta informatie si sa mi fi luat doar 1-2 nopti pe booking si restul la fata locului!

#58
sorinmo1

sorinmo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2011

View Postspaily, on 03 august 2020 - 21:59, said:

ce poate duce la obtinerea unui pret buun.

De curiozitate ce ar insemna un pret bun in aceasta perioada la un apartament de 4 persoane? Orice exemplu e binevenit.

#59
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Depinde de zona. Dar in perioada asta, August, 80-100 euro. Poti sa găsești si mai ieftin,70-80, dar depinde de condiții.

Edited by alin1974, 06 August 2020 - 08:20.


#60
roli25

roli25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.03.2014

View Postsorinmo1, on 05 august 2020 - 20:16, said:


De curiozitate ce ar insemna un pret bun in aceasta perioada la un apartament de 4 persoane? Orice exemplu e binevenit.
Eu am gasit pe booking in Zadar cu 49 Eur, intre Sibenik si Trogir cu 48 Eur.

Intrebare pentru cei care ati revenit in tara prin Serbia: se poate ramane o noapte in Serbia, fara sa intri in carantina in RO?

#61
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postroli25, on 06 august 2020 - 11:06, said:


Eu am gasit pe booking in Zadar cu 49 Eur, intre Sibenik si Trogir cu 48 Eur.

Intrebare pentru cei care ati revenit in tara prin Serbia: se poate ramane o noapte in Serbia, fara sa intri in carantina in RO?

Serbia nu se mai afla pe lista tarilor din care daca revii trebuie sa intri in carantina, deci poti innopta fara griji. Dar fi cu ochii pe updateuri pentru ca lucrurile se pot schimba rapid.

Edited by razvanait99, 09 August 2020 - 08:37.


#62
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum este Croatia la sfarsitul lui Septembrie?
Am plan sa ajung in tara dar cu situatia de acolo, nu sunt sigur.
Este ok vremea, inca se poate face baie?


#63
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Poate în sud, Adriatica e cam rece și se și răcește prima. Noi pe 10-15 sept am făcut eforturi sa ne îmbăiem in zona Pola, se răcise serios apa. Acum depinde și cum ai noroc sa evolueze vremea.

#64
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Am fost de 2 ori in primele 2 saptamani din septembrie la Brela, brici vremea, apa calda.

#65
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postdenky, on 14 august 2020 - 23:45, said:

Am fost de 2 ori in primele 2 saptamani din septembrie la Brela, brici vremea, apa calda.

Da, dar eu ajung la sfarsit de Septembrie, pe 28.Daca ajung-))

#66
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Ptr cei care trăiesc în Austria și merg in Croația https://www.sea-help...est-quarantine/

#67
mileczna

mileczna

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2020
Buna,

Are cineva experiente recente in Croatia cu perioada de pandemie?
Am vrea sa mergem in septembrie in zona Istria.

#68
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi aici (a plecat ieri spre Croatia):
https://forum.softpe...8#entry26803667

#69
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postmileczna, on 26 august 2020 - 13:11, said:

Buna,

Are cineva experiente recente in Croatia cu perioada de pandemie?
Am vrea sa mergem in septembrie in zona Istria.

Buna ziua.
Singura problema este sa nu se gandeasca croatii sa ne puna interdictie la intrare, pana acum nu au pus la nimeni din CE, din ce stiu eu sau sa su creasca cazurile mai mult si la ei si sa se gandeasca romanii sa te bage in izolare la intoarcere. In rest, ei sunt relaxati, poarta masca in magazine si benzinarii, sunt la terase... . Peste tot am vazut dezinfectant la intrare.
Eu sunt in zona Plitvice, acum.

#70
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumim!
Care e gradul de aglomeratie?
Chelnerii poarta masti?

Concediu placut!

Edited by mdt, 28 August 2020 - 07:25.


#71
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
In parcul Plivice este lejer. Pot spune chiar gol. Se respecta orele de intrare,din ora in ora. Da,chelnarii poarta masca. Din ceeace am vazut eu,toti. Si la biroul de in formatii si la receptii .
Multumesc de urare.

#72
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, cum sunt și eu in Croația confirm ca totul este in regula, se cer actele și declarația de intrare in țara când ajungi la granita.
Nu mi au cerut vreo dovada de cazare nici la intrarea in Ungaria nici la intrarea in Croația, ci doar verbal încotro mergem.

Maștile se poarta doar in spații închise, in rest lumea este relaxata. Chelnerii ce poarta masca o tin de forma maxim pe gura. Sunt și locații unde nu o poarta deloc.
Am vizitat pana acum Brela, Makarska, Omis și in acest moment sunt pe insula Brac. Nu mi se pare deloc aglomerat, se găsesc locuri pe plaja lejer atât pe nisip (pietriș) cât și pe sezlong. Pentru cine este interesat șezlongurile sunt de la 20-40 kuna și umbrela 30-40 kuna. Benzina este in jur de 9.3 kuna (6lei).

Urmează sa mai ajung prin Split, Trogir și Sibenik in trecere iar apoi sa vizitez Plitvice.
Voi reveni cu un mic review săptămâna viitoare la întoarcere.

Edited by Tz3posu, 28 August 2020 - 21:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate