Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#145
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Salutari si vacanta faina! Unde stati pana la urma si cum e vremea? E cald, de
baie? Primosten e unul din oraselele mele preferate din Croatia. :)

#146
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Varazdin cazare intermesiara, super oras.
Primosten cazare 6 nopti. Am vizitat ieri Sibenik , azi Split, in acest moment sunt in Duce, langa Omis.

Attached Files



#147
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Si Omis in incheiere. Ne-a pus capac :)

Attached Files



#148
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@Camelia incerc sa iti raspund la intrebarea “e cald? E de baie?”: niste prieteni sunt acum in Rab, au ajuns duminica acolo. Este soare si cald, lume pe plaja mai mult ca anul trecut in aceeasi perioada. Saptamana trecuta a fost cam frig/ploaie deci apa s-a racit un pic, daca inoti e OK, daca stai pe loc e cam rece. Dar primesc poze de la ei cu fetita cea mica de 3 ani balacindu-se prin apa, n-are treaba.

@AdrianHH vacanta faina in continuare!

Edited by mdt, 07 September 2021 - 08:17.


#149
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
@mdt saptamana trecuta,intre 28.08 si 04.09 am fost eu in Rab, cu plaja in Lopar si nu a fost frig. A plouat doar marti seara,incepand cu ora 21 timp de 2 ore. Atat. In rest doar soare si cald. Apa dimineata era rece(acceptabila) dar dupa ora 11 era perfecta. Acum depinde de fiecare cum suporta/vrea.

#150
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@Alin prietenii mei au tot stat la indoiala daca sa plece sau nu zicand ca prognoza arata frig. Probabil prognoza a fost mai pesimista decat realitatea. Ei spun ca apa este o idee mai rece decat anul trecut in aceeasi perioada dar tot se poate face baie, inclusiv copiii.
Sa va fie de bine vacanta!

#151
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Da. Confirm ca este mai rece ca anul trecut si lume mai multa. Eu am facut plaja pe Plaja Livacina, unde merg an de an din 2006Posted Image .
Prima data,am fost in 2001.

Edited by alin1974, 07 September 2021 - 13:16.


#152
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pe la Livacina isi fac si ei veacul. A fost si plaja noastra preferata de pe Rab in 2019 cand am fost. Mai intima decat Paradise, si mai are si padurea unde poti sta la umbra cu hamacul sau patura.

#153
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Noi primele zileam facut plaja seara. Nu am cu ce sa compar, dar a fost rece dupa ora 17, se putea sta fara probleme dar nu mult. Azi am venit de la 11, era f buna. Oricum, soarele arde tare,te prajesti.
Si cum am reusit la mustata sa plecam, pt noi e de nota 11.

28 grade acum in Primosten.

Attached Files



#154
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Săptămâna trecută am fost pe insula Pag la Metajna; aș fi vrut să fac și tura de "Life on Mars" între Rucica si Beritnica dar o las pentru anii viitori.
Zilele trecute am făcut plajă în Primosten și Bilo, ieri pe insula Krapanj iar azi sunt în Zaboric. Este cald iar apa mării caldă.
Mâine mai merg o tură pe insula Murter

Attached File  BEDE0E11-2AA7-4010-87EE-C7B6D8D932AD.jpeg   869.75K   13 downloads
Attached File  IMG_2705.jpeg   696.8K   17 downloadsAttached File  218AB1F0-C392-43EB-9CA6-2C86F62E5197.jpg   764.31K   16 downloadsAttached File  IMG_2795.jpeg   347.48K   15 downloads

#155
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte frumos!
Ati inchiriat barca sau cu va deplasati cu ferry/taxi boat?

#156
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

 mdt, on 08 septembrie 2021 - 13:05, said:

Ati inchiriat barca sau cu va deplasati cu ferry/taxi boat?
Pentru Krapanj? Un așa zis ferry, în realitate o bărcuță pe care să încapă câțiva călători și o camionetă mică. La dus au urcat o camionetă mică cu mobilă și electrocasnice pentru o bucătărie iar după debarcare au îmbarcat o camionetă mică care ridica gunoiul. Erau parcă și ceva taxiboat dar "ferry" circulă din oră'n oră și biletul e 6kn

Attached File  IMG_2797.jpeg   308.25K   8 downloadsAttached File  IMG_2800.jpeg   378.07K   7 downloads

#157
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Incepand cu 12.09.2021, ora 00.00, Croatia intră în zona galbenă, în urma creșterii incidenței infectărilor cu Covid.Slovenia va intra în zona roșie.

Cei vaccinați împotriva COVID-19 nu trebuie să stea în carantină dacă vin din zone aflate pe lista galbenă sau pe cea roșie.
Ar trebui sa respectam destinatia acestui topic, ca să nu fim offtopic.

Edited by max_01, 10 September 2021 - 07:58.


#158
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit in tara dupa 9 zile in total plecati de acasa.
O sa incerc in limita timpului sa relatez pe un topic separat.
Noi vaccinati, copilul de 7 ani, nevaccinat. Fara PCR, antigen, etc.
Referitor la restrictii:
In Hu si Cro lumea nu purta deloc sau aproape deloc masca pe mai nicaieri. In magazine, aceleasi romanisme(unii cu masca sub nas, sub barbie, sub fund, etc).
La dus, vamesii maghiari au verificat CI-urile si pasaportul copilului.
In Croatia, ne-au cerut adeverintele de vaccinare (vamesii croati) si pasaportul copilului.
La intoarcere, a trebuit sa opresc la un restaurant in vama (veche) Gorican-Letenye , de acolo ca sa nu ma intorc cativa km ca sa intru pe ultima bretea pe autostrada spre Hu, am luat-o prin vama veche , unde era o singura masina in fata.
Am prezentat Ci-urile+pasaport copil, drum bun, pa-pa.
La Nadlac 2, vineri la 01.30 doamna vames romanca ne-a intrebat de unde venim, i-am zis Croatia, verificat sumar CI si pasaport copil si drum bun, pa-pa.
Socant a fost ca atat in Hu cat si in Cro , nu exista gel antibacterian la nici un restaurant, nici la cele de pe autostrada, doar la cateva benzinarii.
Multe cazuri la croati, dar pareau ca nu respecta norme.
Multi turisti nesimtiti(nemti, cehi) care iti tuseau in apropiere, nici o schitare de a se/te feri. Am purtat masti oriunde ni se parea ca nu e safe.
Altfel , lume degajata. Nu stiu daca e bine sau nu, ideea e ca in opinia mea, putina precautie nu strica.

#159
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Bună, as vrea sa fac test PCR în Zagreb. Ati fost undeva sa imi recomandați? Mulțumesc


#160
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

p0pa_24, on 19 septembrie 2021 - 07:56, said:

Bună, as vrea sa fac test PCR în Zagreb. Ati fost undeva sa imi recomandați? Mulțumesc


https://www.koronavi...-in-croatia/764

#161
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru a 3-a oara rezervat vacanta de Paste in Dubrovnik, dupa ce in 2020 si 2021 am fost in imposibilitatea de a mai pleca (carantina nationala, respectiv neincadrarea in termenul minim dupa vaccin)...speeeeer ca de data asta va fi cu noroc. :)

#162
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

Quote

Începând cu 9 aprilie 2022, este eliminată obligativitatea prezentării certificatului digital al Uniunii Europene privind COVID sau a rezultatului negativ al testării anti-Covid, de tip PCR sau antigen, la intrarea pe teritoriul croat, pentru cetățenii statelor membre UE, care sosesc din zone sau state membre UE sau ale Spațiului Schengen și state asociate Spațiului Schengen, inclusiv România.

sursa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate