Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#127
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Am incercat sa fac un calcul al incidentei.
Acum Croatia e la 0.6
Au avut 2.6k cazuri la 4.1milioane populatie.
Ca sa intre in galben trebuie sa nu fie mai mult de cca 6k cazuri in 14 zile. Au avut 333 /381 cazuri in ultimele 2 zile. Nu prea arata bine.
Mai sunt 3 saptamani pana plec, cred ca o sa urce incidenta pana atunci.

#128
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Este foarte aglomerat, cel puțin zona Zadar-Pag este full in trafic, plaja,etc trebuie răbdare maximă.
Plini de francezi și nemți, cei din urmă foarte indisciplinați in trafic, plajă, singurii pe care am văzut că erau în apă la Plitvice.

Attached Files


Edited by crursu, 13 August 2021 - 19:51.


#129
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Pe 10 august am intrat si eu din Ungaria in Croatia pe la vama mai mica din localitatea maghiara Letenye, nu vama principala de pe autostrada. Waze m-a scos de pe autostrada si m-a directionat pe la aceasta vama. Vamesul croat m-a intrebat de Covid certificates, aveam listate certificatele digitale, i le-am aratat din mana, dar nici nu s-a uitat peste ele. Am trecut vama dimineata pe la ora locala 7:30 si in 10 minute am trecut.
Am fost in Omis, la 20 km de Split si cum ziceau si alti colegi a fost foarte aglomerat traficul, plajele, restaurantele, tot. Seara in centrul statiunii Omis era plin de lume peste tot. In magazine unii purtau masca, altii nu.

Edited by laurcj, 21 August 2021 - 11:40.


#130
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Aseara am sapat mult pe net,
Pentru situatia covid in Croatia se pare ca site-ul oficial ar fi
https://www.koronavirus.hr/en unde sunt la zi datele actualizate.
Am facut un tabel in excell :
5-19 august = 3689 cazuri = 0,8 incidenta
12-25august=5269 cazuri=1.2 incidenta
14-27 august=5862 cazuri = 1.33 incidenta estimata (de mine cf datelor publice).
Previzibil, in urmatoarele 5 zile daca se mentine trendul de ~600 cazuri/zi(din ultimele 3 zile), joia viitoare cand se anunta noua lista ar fi pe ultimele 14 zile circa 7200 cazuri, adica incidenta 1.6-1.7, deci zona galbena.
Croatia la acest moment, este singura tara pe verde de la Adriatica/Mediterana(daca nu tinem cont de Bosnia- unde oricum, au explodata in ultimele zile numarul de cazuri).

#131
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ce faceti, mai mergeti? Voi parca voiati sa va intoarceti pe 11.
Daca se pastreaza cutumele actuale noile liste ale romanilor vor intra in vigoare pe 5 si pe 12. Pe cea de pe 12 nu o prindeti, deci ramane cea de pe 5. Ea se face pe baza listei publicate de ecdc joi pe 2 care tine cont de datele pana duminca pe 29.

Deci intrebarea este daca pana duminica pe 29 totalul pe ultimele 2 saptamani trece de 6000. Acum e 5574 (date de pe worldometers - weekly trends)

Edited by mdt, 27 August 2021 - 13:34.


#132
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Grecia a picat, MNE la fel, Croatia e ultimul mohican Posted Image
Noi suntem vaccinati, dar dupa copil(7 ani) sta concediul asta.
Pentru noi, definitoriu era daca (sau daca nu) trebuie sa ii facem test si daca da, sa il facem in tara.
Planul e pt plecare joi 2 septembrie, seara aflam oficial si incidenta(oricum notez in tabel zilnic si pana atunci si imi cam dau seama), dormit intermediar in Ungaria sau la intrarea in Croatia.
5-6 nopti, plecare 8, cel tarziu 9 septembrie, intrat in tara pe 9 sau 10 septembrie.
Speram sa ramana pe verde, dar acum speram sa ramana pe galben(= facem test copilului in tara, in primele 24h, daca am inteles bine).Am gasit procedura pentru iesirea din carantina
https://www.dspilfov...ona_galbena.pdf
Practic, pe 2 sept 99% Croatia intra pe galben si in acest pana pe 11 septembrie ora 23.59 daca ajungi la vama Hu-Ro , se aplica conditiile de revenire din tara galbena. Sper ca am inteles bine tot circul asta.
Radeam zilele trecute, joia viitoare aflam pe drum cum e Croatia. Daca intra pe rosu, la Budapesta dam semnal stanga spre Croatia si facem dreapta spre Polonia :))))))
Vad ca si vremea , cel putin pana la 1 septembrie, nu e cea mai grozava, temperaturi prognozate in zona Primosten de 23 grade maxim, nu stiu ce baie om putea face.
Varianta 4 era sa plecam pe "coridorul verde" Ungaria-Slovacia-Polonia(Cracovia, Wroclaw, Brno) dar plaja zero( si cam ramanem cu pofta-n cui Posted Image ).
Urmarim " cu atentie " ( cum zicea presedintele Posted Image ) situatia zilnica.

Edited by AdrianHH, 27 August 2021 - 14:04.


#133
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 AdrianHH, on 27 august 2021 - 13:53, said:

Grecia a picat, MNE la fel, Croatia e ultimul mohican Posted Image


Ati asteptat prea mult sa plecati in concediu, trebuia la inceputul verii si nu aveati stres. Anul trecut la fel a fost trendul, in iunie-iulie a fost relax total, apoi s-a imputit treaba incet incet. Anul asta moneda era castigatoare daca alegeati inceput de iulie pt Croatia. Era si mult mai liber, acum in august au si nemtii concediile si jumate din Germania e in vacanta in Croatia. Cealalta jumate e in Spania. Noi tot in primele zile a lui iulie am rupt granita si anul asta si anul trecut. Si la anul la fel vom face.
P.S. Eu incerc din nou Croatia de Paste, am rezervat deja un apartament superb in Dubrovnik. Posted Image Speram ca a treia oara sa fie cu noroc, ca ultimele 2 le-am anulat. Posted Image

Edited by camelia19, 27 August 2021 - 14:19.


#134
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Plaja la Balaton :)

Aflati duminica seara, pe 29 daca faceti totalul, ce va da ecdc joi pt ca se bazeaza pe datele pana duminica:

https://www.ecdc.eur...2019-ncov-eueea

Eu va doresc mult succes!

Ma duc sa citesc si eu procedura de iesire din carantina pt ca mergem saptamana viitoare in Gran Canaria (bilete cumparate din ianuarie) si tare nu as testa-o acolo pe cea mica, de 9 ani. Ceilalti suntem vaccinati, nu avem probleme.
Si noi aflam duminica seara daca va intra Spania din rosu in galben.

Multumesc pt link!

Edited by mdt, 27 August 2021 - 14:14.


#135
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

 camelia19, on 27 august 2021 - 14:12, said:

Ati asteptat prea mult sa plecati in concediu, trebuia la inceputul verii si nu aveati stres. Anul trecut la fel a fost trendul, in iunie-iulie a fost relax total, apoi s-a imputit treaba incet incet. Anul asta moneda era castigatoare daca alegeati inceput de iulie pt Croatia. Era si mult mai liber, acum in august au si nemtii concediile si jumate din Germania e in vacanta in Croatia. Cealalta jumate e in Spania. Noi tot in primele zile a lui iulie am rupt granita si anul asta si anul trecut. Si la anul la fel vom face.
P.S. Eu incerc din nou Croatia de Paste, am rezervat deja un apartament superb in Dubrovnik. Posted Image Speram ca a treia oara sa fie cu noroc, ca ultimele 2 le-am anulat. Posted Image
La sfarsitul lui iunie am fost in Zakynthos. Liber iau de obicei ultimele 2 sapt din iunie si primele 2 din septembrie, e bataie mare :)
Oricum, august si iulie au preturi mult mai mari pe la cazari si caldura de obicei nu e chiar prietena noastra :)

#136
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Adrian, bafta! Altceva ce sa zic?!
Habar nu am cum evolueaza lucrurile, vad insa ca Cehia e destul de verde, deci alternative mai exista!😀 Pt mare urmareste si Slo!
Camelia, totul e dupa disponibilitate! Posibil ca acum pot ei sa isi ia concediu! Ca idee, cunosc pe cineva care anul trecut a prins toate trenurile: sfarsit de iunie in GR, august in Croatia, scurte iesiri in Bg, Delta, Cazane, etc. Insa asta inseamna program flexibil (lasand partea financiara la o parte!).
mdt, vacanta faina! Cu relatari si foto!😀

Edited by dariuscha, 27 August 2021 - 16:11.


#137
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@dariuscha din pacate Slovenia e deja pe galben, deci nici bucatica lor de Adriatica nu e verde 🥲

Multumesc pt urari!

Eu tin pumnii pentru toata lumea sa-si poata face concediile!


#138
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Din păcate este vina autorităților cât și a turiștilor, cu toate că este obligatorie purtarea măștilor in interior, de cele mai multe ori este opțională, in magazine, supermarketuri, etc.
In Croația am alimentat cu benzină de 4-5 ori, întotdeauna am fost singurul care a purtat mască, nici măcar angajații nu purtau, cu toate că este afișat la toate intrările că este obligatorie purtarea măștilor.
Este singurul concediu făcut în luna august și sper să fie ultimul, prefer sa nu mai merg, decât cu așa nebunie de oameni.

#139
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 AdrianHH, on 27 august 2021 - 15:45, said:


La sfarsitul lui iunie am fost in Zakynthos. Liber iau de obicei ultimele 2 sapt din iunie si primele 2 din septembrie, e bataie mare :)
Oricum, august si iulie au preturi mult mai mari pe la cazari si caldura de obicei nu e chiar prietena noastra :)

Aaa pai atunci nu va plang de mila, ati avut o tura de Grecia deja. :)  Oricum, bafta in continuare, sper sa va iasa planurile.

#140
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
- plecat din Sibiu la 3:15
- alimentat la 6:30 plecam în OMVul din Arad Sud
- ales ieșire pe Turnu după ce situl PF arăta 120 min la Nădlac 2, 60 min la Nădlac 1 și 20 min la Turnu(pe GoolgleMaps Nădlac 2 și 1 erau cu roșu, Turnu pe verde)
- la Turnu 2 mașini în față, la 5:55(6:55 ora RO) intram în HU
- După Szeged toate parcările arhipline de turci și români spre Germania, bombardieri "pă Anglea" și italodoveni.
- După M0 trafic intens pe stațiunile de la Balaton
- la 11:30, Gorican, coadă medie, se mișcau repede, nu i-a interesat codul de pe entercroatia ci doar certificatele euro-covid, dar fără să le verifice. Stat maim 10 minute
- stat 10 minute după niște motocicliști polonezi care insistau să treacă prin porțile ENC
- cu ceva treaba în Varazdin, am intrat în mall-ul Lumini, mască obligatorie, toată lumea o purta.
- ieșit de pe autostradă în drumul spre Zagreb și mâncat două platouri de "porcării" la o cârciumă de pe marginea drumului la 100 de kune, bacșiș inclus
-

#141
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Concediu placut!

Daaaa, mixed grill-ul intr-o zona un pic mai departe de mare e o afacere buna (si consistenta).

Iesirea pe la Cenad e si ea o varianta in perioadele cu 120 minute la Nadlac 2

#142
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Am închiriat o casă la periferia Sibenik-ului ca bază pentru drumurile noastre.
Zilele ăstea plajă pe insula Murter, azi la Bilo, mâine toată ziua pe insula Pag.
Zilele următoare probabil prin zona zona Brodarica-Grebastica-Primosten-Rogoznica.
Săptămâna viitoare vreu să bifez și insula Krapanj.
Apa mării caldă, mai caldă decât apa din piscina casei închiriate.
Nu mai este așa aglomerație de turiști.
Masca cel puțin în mall-uri și magazine este purtată.
Prețurile în magazine nu mi se par mai mari decât cele cu care eram obișnuiți(în Croația) cel puțin în supermarketurile mari din orașele importante.  Probabil că în zonele turistice sau pe insule în magazinele mici să fie prețuri ridicate. Astea oricum le puteți verifica în online în ofertle săptămânale ala principalelor supermarket-uri.
Am cam plătit cu cardul cam în majoritatea locurilor, am scos un minim de cash de la Zagrebacka fără comision(e tot Unicredit). Cursul la case de schimb este ceva gen 7,44 minus comision care diferă mult de la unii la alții. Cred ca Tisak-ul e opțiune acceptabilă la 7,2 final, cel puțin îl ai la aproape fiecare colț și nici nu te jăcmănește la greu.

Attached File  IMG_2641.jpeg   615.89K   7 downloads Attached File  DF32D142-5717-431D-A687-40D7D7E76C98.jpg   405.8K   7 downloads
Attached File  E42A8052-BA21-4E30-856C-910767BF2B9B.jpg   598.8K   7 downloads  Attached File  AB4BA327-8CE4-415C-9FA5-7B3A6ED2D927.jpeg   312.09K   6 downloads

#143
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Din păcate azi am asistat la o mostră de civilizație gheto-dakă Posted Image
3-4 familii de co-naționali care au ținut morțiș să-și anunțe apartenența la o națiune mândră și rasistă. Nu intru în amănunte că mă paște un ban....
Singurul lucru bun: "Cumetre, la prețurile ăstea la motorină, autostrăzi și bere mai stăteam câteva zile în Thasoss"
La anu' voi fi mai liniștit Posted Image

#144
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutari din Primosten !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate