Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Splitter/amplificator cu DVB-C

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
Salut,


As dori un abonament DiGiTV 4K ( DVB-C ).
Doresc sa conectez 4 TV, care echipament ( splitter sau amplificator ) este mai bun?

Cerinte minime pt. semnal este pierdere max 6db pe iesire, frecv pana la 1218MHz si folosire pt. interior.
Mufele si cablu coax ce previn radiatiile 4G și DVB-T2, etc.
In trecut am folosit un splitter cu 2 iesiri ( IEC/ DPO 2014 2-way ) de la firma Hirschmann cu KOKA 9TS coax in combinatie cu KOKWI5/KOSWI5 mufe.
Cum functioneaza la RCSRDS? ma intereseaza o combinatie buna, cred ca este Hirschmann KOKA 9TS coax cu KOSWI5/QFC5 F-conectori ?
Daca comand la RCSRDS un splitter ( sau amplificator ) primesc mufe cu IEC, sau cu F-connector?

Actualul ONT HG8245H este schimbat cu unul nou ( care? ) cu DVB-C, sau DVB-C este instalat separat?


Ce-mi puteti recomanda? mtmsc

#2
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007

View Postdolphs, on 01 mai 2020 - 19:41, said:

Salut,


As dori un abonament DiGiTV 4K ( DVB-C ).
Doresc sa conectez 4 TV, care echipament ( splitter sau amplificator ) este mai bun?

Cerinte minime pt. semnal este pierdere max 6db pe iesire, frecv pana la 1218MHz si folosire pt. interior.
Mufele si cablu coax ce previn radiatiile 4G și DVB-T2, etc.
In trecut am folosit un splitter cu 2 iesiri ( IEC/ DPO 2014 2-way ) de la firma Hirschmann cu KOKA 9TS coax in combinatie cu KOKWI5/KOSWI5 mufe.
Cum functioneaza la RCSRDS? ma intereseaza o combinatie buna, cred ca este Hirschmann KOKA 9TS coax cu KOSWI5/QFC5 F-conectori ?
Daca comand la RCSRDS un splitter ( sau amplificator ) primesc mufe cu IEC, sau cu F-connector?

Actualul ONT HG8245H este schimbat cu unul nou ( care? ) cu DVB-C, sau DVB-C este instalat separat?


Ce-mi puteti recomanda? mtmsc

Salut. Dacă ai deja net prin fibră și ont HG825H nu ți se va schimba ont-ul ci doar se va adăuga pe lângă el un FTTH Receiver special ptr CATV (mininod). Dacă tu ai deja instalația făcută doar se va pleca din mininod către instalația ta. RCS-RDS nu oferă amplificatoare clienților persoane fizice deoarece semnalul scos de mininod este destul de puternic ptr a duce 4 tv-uri

#3
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
mersi jeolis,

Cum arata asta, mininod ( poze ) ?
Care mufe ( coax IEC sau F-connector ) sunt incluse, sunt 4 atunci ?
Combinatie Hirschmann KOKA 9TS coax cu KOSWI5/QFC5 F-conectori este ok ?

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Tu fă contractul, așteaptă să-ți instaleze serviciul acasă (da' ia niște Pasiflora înainte, să nu te enervezi), apoi refaci tu cu mînuța ta toate mufările!. Nu cred că cei de la DIGI să fi auzit (darămite să fi văzut) mufe de genul celor pe care le ai deja...:)

#5
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
Bine dar cum arata asta, mini-nod, are 4 conexiuni sau numai 1 ? [ vezi attachment ]

Pot sa vad o poza ( upload ) sa vad cum arata mini-nod la RCSRDS? mtmsc

Attached Files

  • Attached File  ofn.jpg   148K   111 downloads

Edited by dolphs, 01 May 2020 - 22:17.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
te prinzi tu care e mininodul.

Attached Files


Edited by dygey, 01 May 2020 - 22:17.


#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdolphs, on 01 mai 2020 - 22:03, said:

bine dar cum arata asta, mini-nod ( poze ),
(...)
Din păcate aici eu nu te pot ajuta, la mine fibra vine doar pînă la bloc, restul e pe bază de coaxial și UTP...Posted Image

Edited by crislacor, 01 May 2020 - 22:14.


#8
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Are o singura ieșire pt cablu coaxial. După pui un splitter cu 4 iesiri și duci la fiecare tv.

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
edit...

Edited by crislacor, 01 May 2020 - 22:14.


#10
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013

View PostAdytuny, on 01 mai 2020 - 22:14, said:

Are o singura ieșire pt cablu coaxial. După pui un splitter cu 4 iesiri și duci la fiecare tv.

Hmm nu cred Hirschmann are un splitter cu 4 iesiri,  
Ce-mi puteti recomanda ceva bun? mtmsc

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
În privința asta nu cred că tre' să-ți faci probleme, orice splitter mai de Doamne-ajută își va face treaba. Eu am unul cu 4 ieșiri (trei ocupate), no name, și funcționează bine-mersi de aproape 20 de ani! Tot ce contează e ca semnalul la intrare să fie în parametri...

#12
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Daca nu e totul Hirschmann, degeaba... Eu zic sa iti bagi furculita in mufa de antena tv. O sa prinzi inclusiv canalele codate de la orbita circumterestra. Mai ales de la Hirschmann Sattelite.

#13
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
bine facem asa:atunci:
- Hirschmann DFC 0741 splitter F-Connector 4 iesiri
- Hirschmann KOKA 9TS Coax
- Hirschmann QFC5/ QFC5
- Hirschmann KOSWI5/ QFC5

mtmsc tuturor!

#14
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Hirschmann KOKA 9TS Coax unde ai gasit cablu din asta in Romania ca vreau si eu sa-mi schimb instalatia veche de CATV.

#15
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 25.10.2019

 dolphs, on 01 mai 2020 - 19:41, said:

Salut,


As dori un abonament DiGiTV 4K ( DVB-C ).
Doresc sa conectez 4 TV, care echipament ( splitter sau amplificator ) este mai bun?

Cerinte minime pt. semnal este pierdere max 6db pe iesire, frecv pana la 1218MHz si folosire pt. interior.
Mufele si cablu coax ce previn radiatiile 4G și DVB-T2, etc.
In trecut am folosit un splitter cu 2 iesiri ( IEC/ DPO 2014 2-way ) de la firma Hirschmann cu KOKA 9TS coax in combinatie cu KOKWI5/KOSWI5 mufe.
Cum functioneaza la RCSRDS? ma intereseaza o combinatie buna, cred ca este Hirschmann KOKA 9TS coax cu KOSWI5/QFC5 F-conectori ?
Daca comand la RCSRDS un splitter ( sau amplificator ) primesc mufe cu IEC, sau cu F-connector?

Actualul ONT HG8245H este schimbat cu unul nou ( care? ) cu DVB-C, sau DVB-C este instalat separat?


Ce-mi puteti recomanda? mtmsc

Cu ont-ul descris :
- Spliter CATV cu 4 iesiri Teleste
- cablu RG6 triple shield CPR
- Mufa TV tata compresie PCT-TRS-9IM-NT
- Cleşte compresie MASTER AIO (BNC, F, IEC, RCA) , eventual orice cleste
- Mufă F MASTER 113 ; Mufă F MASTER (compresie RG6 trishield)
- Stripper izolatii MASTER

La fel cu un ont mai vechi si vreo 5 televizoare semnalul este ok.

#16
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Va salut, am și eu o problema pe care nu știu cum sa o rezolv, și nici nu am găsit un caz asemănător.
Am cablu TV de la Digi, insa cu antena pusa la un TV grundig mai vechi, tot plat dar model mai antic, nu vad nici toate posturile și nici prea clar. Nu e de la cablu, ca la celelalte TV uri se vede f bine.
Am un receiver pe care l-am folosit tot la cablu TV la alt operator local TV , și as vrea să-mi spuneți dacă merge și cum mai exact. Eu am conectat cablul de la Digi în receiver și apoi un alt cablu din receiver în TV, insa la scanare nu prinde nimic. Dacă dau derulare posturi din telecomanda tvului, prind aceleași posturi pe care le prindeam cu tvul.
Pun câteva poze cu receiverul și cu setările din el ce apar pe TV când dau search.
Multumesc de un eventual ajutor

Attached Files



#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Din ce scrie pe receptor, ala stie DVB-T, adica e pentru receptie digitala terestra, nu pentru receptie digitala prin cablu (DVB-C). Nu te-ajuta ca sa receptionezi posturile digitale de la RDS sau alt operator de cablu.

#18
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc pt raspuns. Am zis ca poate merge, la vechiul furnizor local care mi l-a dat mai demult, mergea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate