Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Splitter/amplificator cu DVB-C

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ririca

ririca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2008
Va salut, am o problema care ma chinuie de circa trei saptamani, nu mai stiu ce sa fac.
Am cablu de la RDS si printr-un spliter semnalul merge la doua televizoare.
Totul a mers bine pana cand am inlocuit unul din televizoare cu unul nou, SONY XH90.
Cand functioneaza amandoua televizoarele, totul este in regula. Cand cel nou este oprit, cealalt are intreruperi de imagine si macroblocuri.
Daca scot cablul de la televizorul nou din spliter, celalalt merge bine. Am inlocuit spliterul cu un amplificator CATV, exact acelasi lucru.
Am refacut conexiunile si am inlocuit si cablurile cu unele noi, degeaba.
Va rog sa-mi spuneti ce as mai putea sa fac. Va multumesc!

#20
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Televizorul nou bagă zgomot pe cablu. Înapoi cu el la garanție

#21
ririca

ririca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2008
Multumesc < jeolis > . Voi incerca sa-l trimit la reparat. Spun voi incerca pentru ca am un feeling ca cei de la depanari nu vor considera acest lucru un defect.

O zi buna !

#22
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Spliterele de semnal folosite in mod curent pentru bransarea mai multor televizoare
la aceeasi sursa de semnal , prin constructia lor permit trecerea semnalului Tv
dar si conectarea electrica a placilor tuner aflate in structura televizoarelor ,


In majoritatea cazurilor , aceasta conexiune electrica realizata intre sectiunile de tuner
ale celor doua televizoare nu provoaca alte probleme tehnice , insa in situatia descrisa
se pare ca tocmai aceasta conexiune electrica realizata prin intermediul spliterului
este cauza problemelor .


Pentru remediere , as sugera inlocuirea spliter-ului folosit in prezent cu un spliter special ,
care prin constructia lui nu permite / blocheaza conexiunea electrica intre tunerele televizoarelor
asigurind numai trecerea semnalelor din reteaua de cablu tv spre cele doua televizoare.


Un astfel de de spliter se poate procura / de la magazinul Dipol sau de la alti furnizori ,
Noul televizor ar trebui sa fie cuplat la mufa spliterului prevazuta sa blocheze trecerea tensiunii .

Attached Files


Edited by bowpack14, 09 January 2021 - 10:42.


#23
ririca

ririca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2008
Am cautat astazi in oras ( Iasi ) splitterul mentionat mai sus, sau similar, dar nu am gasit.
O sa-l comand de pe situl Dipol.
Daca nu mai revin cu alte comentarii inseamna ca problema a fost rezolvata.

Multumesc pentru explicatii si solutie.

O zi buna !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate