Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Dauna totala - masina care nu a fost avariata serios

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015
Buna ziua, doresc sa va cer parerea  in legatura cu un subiect.
In data de 28 aprilie, adica acum 2 zile am avut un accident nu foarte grav sau serios, din care au rezultat doar daune materiale.
Atat eu cat si persoana in cauza cu care am avut accidentul avem asigurarea la Euroins, si s-a declarat culpa comună, ambii fiind de vina.
Impactul a avut loc in aripa mea dreapta față și la fel si la ea, in timp ce ei i-au fost afectate aripa, coltul barii fata și putin coltul capotei.
La masina mea a frecat-o pe toata partea dreapta, insemnand coltul drept al barii fata, aripa fata, usa, (masina fiind model cu 3 usi) aripa spate și bara spate coltul dreapta.
Am vorbit cu un tinichigiu, eu trebuie sa schimb doar aripa fata restul fiind doar frecate, usa doar fiind usor indoita, acestea putandu-se repara, doar bara spate care e de plastic trebuie sudata la loc ca are o ruptura in partea de sus plus mai trebuie sa cumpar acele bandouri de plastic negre din jurul rotilor, dar alea sunt nesemnificative.
La asigurare mi-a transmis prin email domnul care a facut constatea ca masina se incadreaza la dauna totala și mi-a mai scris acolo ca urmeaza licitatia?
Despre ce licitatie vorbeste, si chiar daca mi-a dat dauna totala eu doresc sa imi repar masina pe partea avariata, aceasta neavand alte probleme, gen nu a fost rupta roata, nu a fost afectat sasiul, toate geamurile sunt intacte, interiroul e intact, eu practic pot circula cu masina fara probleme.
Eu trebuie doar sa imi repar tabla frecata si sa inlocuiesc aripa dupa care sa o vopsesc, nu vreau sa o vand pt ca e o masina buna cu care nu am avut probleme si nu vreau alta.
Masina mea este Opel Corsa C an 2004, model cu 3 usi.
Ce insemana dauna asta totala si ce inseamna ca urmeaza licitatia, mi-a scris si suma si tot in documentul ala dar nu prea pricep ce e acolo?
Daca mai trebuie detalii mai zic
Astept raspunsuri, multumesc!

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
Dauna totala inseamna cand valoarea reparatiei depaseste valoarea ei de intreg in stare de functionare la data accidentului, iar cum asta este intalnita mereu la masini mai vechi, din cauza pieselor scumpe, rezulta ca acea masina devine dauna totala chiar si fara daune structurale.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 24.09.2017
dauna totala se da cand reparatia costa  mai mult de cat ai lua pe masina.
tu pe corsa aia veche de 16 ani, probabil ai lua 500 de euro. deci na...
vezi mai jos video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F9mYaPGt7Ug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bobitad, 30 April 2020 - 15:41.


#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 bobitad, on 30 aprilie 2020 - 15:40, said:


tu pe corsa aia veche de 16 ani, probabil ai lua 500 de euro. deci na...


500E avariata sau cand era functionala?

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Dacă a fost declarată dauna totala înseamnă că automat nu mai ai asigurare deci nu poți sa mai circuli.


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 24.09.2017

 sandu222, on 30 aprilie 2020 - 15:47, said:

500E avariata sau cand era functionala?
cand era functionala.

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 cspot, on 30 aprilie 2020 - 15:47, said:

Dacă a fost declarată dauna totala înseamnă că automat nu mai ai asigurare deci nu poți sa mai circuli.
De cand o firma de asigurare se substituie RAR-ului?

 bobitad, on 30 aprilie 2020 - 15:48, said:

cand era functionala.
Aha. Nu mai vorbiti ba' prostii doar ca sa va aflati in treaba!

Acu' baga repede o cautare pe OLX ca sa imi demonstrezi ca ai gasit 3 masini "distruse" la 500E doar ca sa imi dovedesti ca ma insel.

Edited by sandu222, 30 April 2020 - 15:51.


#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 06.01.2014

 Straight_Edge, on 30 aprilie 2020 - 15:32, said:

Buna ziua, ...
...
Astept raspunsuri, multumesc!
Stai linistit, e bine ca nu sunt daune umane.
In rest, "timpul le rezolva pe toate". Adica, daca nu vrei sa dai masina, nu o dai si pace . E proprietatea ta (sau a cuiva aprop[iat tie, ma rog, intelegi.)
Asiguratorul va da o suma de bani cu  care faci ce vrei, sa repari masina (daca ajung banii sau nu este o alta treaba), sa mergi la cumparaturi, ... Insa, fiind "culpa comuna" , vei primi doar jumatate din suma care "iese" din calcule.

 cspot, on 30 aprilie 2020 - 15:47, said:

Dacă a fost declarată dauna totala înseamnă că automat nu mai ai asigurare deci nu poți sa mai circuli.

Woooaw, CE TAMPENIE. Tu stai acasa, nu?

 cspot, on 30 aprilie 2020 - 15:47, said:

Dacă a fost declarată dauna totala înseamnă că automat nu mai ai asigurare deci nu poți sa mai circuli.

Nenea, cu ce te ocupi ?

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu are cum sa-ti  vanda la licitatie vehicolul  decat daca ti-ai dat acordul. Ei trebuie sa te despagubeasca si masina iti apartine si faci ce vrei cu ea.
Ma gandesc ca ti-a pus semnatura ta in fals pe acte si acum vrea sa te lase fara masina.

#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 cspot, on 30 aprilie 2020 - 15:47, said:

Dacă a fost declarată dauna totala înseamnă că automat nu mai ai asigurare deci nu poți sa mai circuli.

Total fals.

Uite eu am fost cu dauna totala recent. Si stiu cum functioneaza.

Deci asiguratorul are o platforma de licitatii unde o sa iti puna masina la licitatie, dar nu esti obligat sa o dai nici daca exista cumparator. Licitatia se face tocmai ca sa primesti bani mai putini de la asigurator.

Adica:
Daca ei iti evalueaza masina la 10000 de euro, ei vor pune epava la lciitatie si daca cineva face o oferta de 2000 de euro, asiguratorul iti va da doar 8000 de euro inapoi. Acu treaba ta daca accepti oferta de 2000 de euro pe  epava sau nu. Dar de la asigurator mai mult de 8000 de euro nu vei primi.

Sper ca am explicat clar.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 connectorxp, on 30 aprilie 2020 - 15:39, said:

Dauna totala inseamna cand valoarea reparatiei depaseste valoarea ei de intreg in stare de functionare la data accidentului, iar cum asta este intalnita mereu la masini mai vechi, din cauza pieselor scumpe, rezulta ca acea masina devine dauna totala chiar si fara daune structurale.
Pe langa asta, dupa despagubire, asiguratul ramane cu masina si face ce vrea cu ea, nu o da asiguratorului sa o vanda la "licitatie".
Ce vrea asiguratorul sa faca e o manevra cunoscuta, sa pacaleasca asiguratul si sa isi traga niste bani in plus de pe epava.
Ori asiguratorul plateste reparatia masinii, ori da contravaloarea reparatiei (tot aia) si proprietarul si-o repara cum si unde doreste. In ambele cazuri masina ramane la proprietar.

Cei de la euroins au fost dintotdeauna neseriosi. O sa ai de furca cu ei pana iti platesc paguba.

Edited by Friskey, 30 April 2020 - 16:05.


#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 pacopaco1967, on 30 aprilie 2020 - 15:59, said:

Nu are cum sa-ti  vanda la licitatie vehicolul  decat daca ti-ai dat acordul. Ei trebuie sa te despagubeasca si masina iti apartine si faci ce vrei cu ea.
Ma gandesc ca ti-a pus semnatura ta in fals pe acte si acum vrea sa te lase fara masina.

Ei iti gasesc cumparator pe platforma autosel de licitatii. toti asiguratorii auto RCA fac asa. Este o platforma normata de stat si este o practica la fel reglementata de stat. NU esti obligat sa iti vinzi masina acolo, ai chair termen de 15 zile daca accepti sau nu. Daca accepti cel ce a licitat este obligat sa iti cumpere epava la pretul licitat.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Licitatia este pentru epava (suna aiurea, dar asa se numeste, chiar daca masina functioneaza si este in toate surubelele).

Masina (nu conteaza a cui) are o valoare de piata. Daca reparatiile (cu piese noi!) depasesc valoarea masnii sau sunt necesare reparatii pentru 80% (sau ceva de genul) din masina, cei de la asigurare vor despagubi cu valoarea masinii in bani si se merge pe premisa ca nu vrei masina, iar daca o vrei, o sa primesti mai putini bani (vei avea bani+epava/masina).

Din pacate, preturile (pentru asigurari) ale service-urilor sunt simtitor mai mari decat daca ai merge cu ea sa o repari singur. Un motiv este faptul ca sumele primite de service nu sunt imediate (platesti cash, faci OP, dai un BO, etc), ci dureaza.

Ca fapt divers: am avut un accident acum vreo 2 ani si asigurarea mea a platit dupa vreo 3-4 luni (nu mai stiu exact, dar sigur a fost in jurul Pasteui, eu avand accident la sfarsitul lui ianuarie)

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,460
  • Înscris: 06.02.2008

 Friskey, on 30 aprilie 2020 - 16:03, said:

Ori asiguratorul plateste reparatia masinii, ori da contravaloarea reparatiei (tot aia) si proprietarul si-o repara cum si unde doreste. In ambele cazuri masina ramane la proprietar.

Asta când nu este vorba de daună totală. În cazul lui este, deci se scade din despăgubire valoarea epavei, chiar dacă mașina rămâne la el. La el e și mai complicat, că asigurarea celuilalt va suporta doar 50% din daună, fiind declarată culpă comună.

Edited by caiuscorneliu, 30 April 2020 - 16:10.


#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Esti sigur ca e dauna totala? Au facut calculul si ti l-au prezentat?

Edited by arab, 30 April 2020 - 16:15.


#16
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015

 arab, on 30 aprilie 2020 - 16:15, said:

Esti sigur ca e dauna totala? Au facut calculul si ti l-au prezentat?
Așa mi-a trimis pe email ca se auto se incadreaza la dauna totala

Cred ca am inteles cum sta treaba si va multumesc pentru lămuriri dar mai am două mici nelămuriri:
1. Daca mă încadrează la daună totală, mai am asigurare, să pot umbla cu mașina?
2. După ce îmi repar mașina pot face din nou asigurare pe viitor daca a fost declarată daună totală?
Mulțumesc!

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Repara masina si mergi cu ea, daca ai toate actele pentru a circula la bord.

Edited by arab, 30 April 2020 - 16:47.


#18
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,842
  • Înscris: 14.12.2019
Am fost in situatia ta, cu masina veche la care tineam si aceeasi firma de asigurari.

Ce am putut eu sa obtin de la Euroins a fost ca am cerut sa-mi dea direct banii pentru reparatie in regie proprie, si am mai pus bani de la mine si am reparat masina undeva unde a iesit ok.

Mai mult de atat nu am putut obtine.


E o prostie sistemul asta de asigurari de la noi. La masinile vechi service-urile fac niste devize in bataie de joc, adica zic ca reparatia costa de exemplu 2.000 euro, banii aia duc o masina ca a ta la "dauna totala" ca fac niste alte calcule pentru a evalua valoarea ei, dar apoi daca te duci cu banii aia la ei NU iti repara masina. Zic ca de fapt costa mai mult.

D-asta nu poti tine o masina veche intretinuta in Romania ca vine un aiurit cu ochii in telefon iti pocneste masina si asigurarile iti dau 500 euro pe ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate