Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Dauna totala - masina care nu a fost avariata serios

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Acum cativa ani mi-a fost lovit BMW-ul aflat stationat. Unul cu un Logan a pus frana si a tras dreapta la o trecere de pietoni. Daune minore, nu s-a deformat caroseria - bara spate sparta (plastic), panoul spate sifonat, aripa stanga spate sifonata si ea, stop si far stanga sparte, ceva de genul asta. Adica reparabile.
Asiguratorul a zis ca il baga dauna totala pentru ca depasea un anumit nivel stabilit de ei. Am optat pentru decontarea sumei pentru reparat care o dadeau ei, restul fiind platit de mine.
Circula bine mersi si azi.
Dauna totala nu inseamna automant ca este retrasa din circulatie pentru ca este un morman de fiare.
Daca vrei sa mai folosesti Corsa intreaba cat iti pot da ei pentru reparat in regie proprie, fa un deviz cat te mai costa, dupa care te hotarasti daca o mai repari sau nu.

#20
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
La licitiatie cred ca o scoate oricum. Ei platesc diferenta pana la suma asigurata care nu e acoperita de licitatie. Spre exemplu daca ei au stabilit ca trebuie sa te despagubeasca cu 10 lei si au scos la licitatie 8 lei, iti vor da 2 lei si vei avea optiunea sa iei pe restul 8 si sa preia cineva epava sau refuzi licitatia si iei 2 lei si ramai cu epava.

Asta e nashpa la masinile astea evaluate asa putin, cam orice dauna e dauna totala. Reparatia costa enorm in raport cu valoarea masinii.

#21
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,702
  • Înscris: 02.10.2009

View Postgigiipse, on 30 aprilie 2020 - 17:24, said:

.
..., cam orice dauna e dauna totala. Reparatia costa enorm in raport cu valoarea masinii.

Am avut un accident stupid, dupa o intersectie am lovit alta masina, pe la 20 km pe ora. Abia am simtit inauntru dar partea din fata a masinii, masca, un far crapate rau, firmituri (mai mult plastic) capota usor indoita.
Cost reparatie: 17.000 dolari !. Masina era noua, am schimbat-o pe cea veche (acelasi model) cu cateva luni inainte. Daca era cea veche, deja era dauna totala, ceea ce e era un non sens, masina practic in afara de "aspect" si un far chior, nu avea nimic, mergea perfect.

Ideea este veche de cand automobilul: casca ochii si nu fa accident, cat de mic, pentru ca sacalii din asigurari si service abia asteapta.

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

View Postclaudiu1, on 30 aprilie 2020 - 17:13, said:

Acum cativa ani mi-a fost lovit BMW-ul aflat stationat. Unul cu un Logan a pus frana si a tras dreapta la o trecere de pietoni. Daune minore, nu s-a deformat caroseria - bara spate sparta (plastic), panoul spate sifonat, aripa stanga spate sifonata si ea, stop si far stanga sparte, ceva de genul asta. Adica reparabile.
Asiguratorul a zis ca il baga dauna totala pentru ca depasea un anumit nivel stabilit de ei. Am optat pentru decontarea sumei pentru reparat care o dadeau ei, restul fiind platit de mine.
Circula bine mersi si azi.
Dauna totala nu inseamna automant ca este retrasa din circulatie pentru ca este un morman de fiare.
Daca vrei sa mai folosesti Corsa intreaba cat iti pot da ei pentru reparat in regie proprie, fa un deviz cat te mai costa, dupa care te hotarasti daca o mai repari sau nu.
Daca accepti dauna totala atunci asiguratorul raporteaza masina ca a fost dauna totala si nu te mai asigura nimeni si, daca te prinde e mai nasol. Daca accepti. Nu merge cu accepti dauna totala si apoi continui sa circuli. Daca nu accepti este alta poveste.
Smecheria asta cu dauna totala se practica de samsari cand aduceau rable de dincolo luate la preturi mici pentru ca erau dauna totala cand nu se sincronizau bazele de date intre tarile din UE. Acum mai greu.
On-topic: Corsa aia e maxim 1000 euro, cu indulgenta (conteaza pretul cu care se vinde nu cel cerut pe olx). Costurile de tinicherie sunt mari in general si din acest motiv ei considera dauna totala.

View PostMarcoSemedo, on 30 aprilie 2020 - 16:50, said:

Am fost in situatia ta, cu masina veche la care tineam si aceeasi firma de asigurari.

Ce am putut eu sa obtin de la Euroins a fost ca am cerut sa-mi dea direct banii pentru reparatie in regie proprie, si am mai pus bani de la mine si am reparat masina undeva unde a iesit ok.

Mai mult de atat nu am putut obtine.


E o prostie sistemul asta de asigurari de la noi. La masinile vechi service-urile fac niste devize in bataie de joc, adica zic ca reparatia costa de exemplu 2.000 euro, banii aia duc o masina ca a ta la "dauna totala" ca fac niste alte calcule pentru a evalua valoarea ei, dar apoi daca te duci cu banii aia la ei NU iti repara masina. Zic ca de fapt costa mai mult.

D-asta nu poti tine o masina veche intretinuta in Romania ca vine un aiurit cu ochii in telefon iti pocneste masina si asigurarile iti dau 500 euro pe ea.
Pentru ca e o diferenta intre a face rabla la coltul blocului cu nea gicu care lucreaza pe alune si pui piese de la recuperari sau sa o faci intr-un service autorizat care da factura, garantie si trebuie sa asigure legal o anumita calitate a lucrarii ceea ce ridica costurile.

Edited by jm2010, 30 April 2020 - 19:34.


#23
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
mie la dauna totala mi-a dat asigurarea banii + masina proprie avariata pe care am vandut-o pe net .

#24
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015

View PostMarcoSemedo, on 30 aprilie 2020 - 16:50, said:

Am fost in situatia ta, cu masina veche la care tineam si aceeasi firma de asigurari.

Ce am putut eu sa obtin de la Euroins a fost ca am cerut sa-mi dea direct banii pentru reparatie in regie proprie, si am mai pus bani de la mine si am reparat masina undeva unde a iesit ok.

Mai mult de atat nu am putut obtine.


E o prostie sistemul asta de asigurari de la noi. La masinile vechi service-urile fac niste devize in bataie de joc, adica zic ca reparatia costa de exemplu 2.000 euro, banii aia duc o masina ca a ta la "dauna totala" ca fac niste alte calcule pentru a evalua valoarea ei, dar apoi daca te duci cu banii aia la ei NU iti repara masina. Zic ca de fapt costa mai mult.

D-asta nu poti tine o masina veche intretinuta in Romania ca vine un aiurit cu ochii in telefon iti pocneste masina si asigurarile iti dau 500 euro pe ea.
Ma gandesc ca ei au calculat ca trebuie inlocuite toate piesele cu unele noi, in timp ce eu doar aripa fata trebuie sa o inlocuiesc deoarece celelalte elemente ca bara fata, spate, aripa spate care e rupta putin si trebuie sudat plasticul și usa trebuie doar retusate ca sunt frecate nu zdrobite
Mi-am facut un calcul estimativ cu reparatul caroseriei as iesi pana in 2000 de lei, reparatie facuta in regie proprie la cineva pe care il cunosc, si exact asta voi face, atata timp cat masina nu e zdrobita cum au fost alte masini in dauna totala  ca erau facute praf, a mea e departe de a fi distrusa, de aceea o voi repara.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
procedura spune ca trebuie scoasa la licitatie. stai relax, nu se inghesuie nimeni la o masina asa veche. in principiu tu vei primi 75% din valoarea de dauna totala, plus epava.
acea valoare cred ca o si stii, ar trebui sa fii informat de cat au stabilit acea valoare.

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcspot, on 30 aprilie 2020 - 16:54, said:



    Nu are treaba cu RAR-ul dar dacă iese cu rabla pe drum și mai face un mic accident sau este oprit de politie si verificat se constata că nu are asigurare si că mașina e dauna totala.
   Dosar penal.
E chestie noua asta? Acum 5 ani mi-a mototolit un gigel bara, capota si radiatoarele, a fost dauna totala dar asigurarea a ramas valabila, am reparat-o si a mai fost folosita inca 3 ani pana a fost casata, ba in 2017 s-a mai proptit unu' in mine si mi-a crapat bara, la asigurari mi-au dat mai mult decat facea una noua sau 2nd plus vopsit.

#27
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

View Postjm2010, on 30 aprilie 2020 - 19:33, said:

Daca accepti dauna totala atunci asiguratorul raporteaza masina ca a fost dauna totala si nu te mai asigura nimeni si, daca te prinde e mai nasol. Daca accepti. Nu merge cu accepti dauna totala si apoi continui sa circuli.

Eu cunosc masina care a fost dauna totala( eram si eu in masina la momentul accidentului ), a fost reparata si merge bine mersi cu asigurare, azi am vazut-o ultima data

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcspot, on 30 aprilie 2020 - 16:54, said:

Nu are treaba cu RAR-ul dar dacă iese cu rabla pe drum și mai face un mic accident sau este oprit de politie si verificat se constata că nu are asigurare si că mașina e dauna totala.
   Dosar penal.

Boss e daună totală DPDV FINANCIAR.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007

View Post_-livio-_, on 30 aprilie 2020 - 20:26, said:

E chestie noua asta? Acum 5 ani mi-a mototolit un gigel bara, capota si radiatoarele, a fost dauna totala dar asigurarea a ramas valabila, am reparat-o si a mai fost folosita inca 3 ani pana a fost casata, ba in 2017 s-a mai proptit unu' in mine si mi-a crapat bara, la asigurari mi-au dat mai mult decat facea una noua sau 2nd plus vopsit.
nu e chestie nici noua, nici veche, doar o parere a cuiva. nefondata, evident.

#30
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcspot, on 30 aprilie 2020 - 16:54, said:

Nu are treaba cu RAR-ul dar dacă iese cu rabla pe drum și mai face un mic accident sau este oprit de politie si verificat se constata că nu are asigurare si că mașina e dauna totala.
   Dosar penal.
Dezinformezi la greu. Ia vorbeste un pic cu RAR si vezi daca nu poti umbla cu un auto reparat dupa dauna totala? Iti vor explica ei diferenta intre dauna totala economica si dauna totala tehnica. Si de unde pana unde nu mai are asigurare dupa plata despagubirii ( daunei totale) ??? Si de unde pana inde stie politia ca masina lui a avut dauna totala. Nu te supara esti pe langa rau de tot !

Initiator  :  Cei de la asigurari trebuie sa te informeze de valoarea masinii la data accidentului. Apoi iti vor cauta cumparator pentru epava pe platforma on line. este alegerea ta daca pastrezi sau nu in  continuare masina. Vei primi doar 50 % fiind cupla comuna.

cele bune!

Edited by cstrifu, 30 April 2020 - 22:05.


#31
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015

View Postwaterman, on 30 aprilie 2020 - 20:38, said:

Boss e daună totală DPDV FINANCIAR.
Inseamna ca asigurarea ramane valabila in continuare si dupa ce repar masina si o pot asigura si pe viitor nu? Daca la mine e dauna totala financiara?

View Postcstrifu, on 30 aprilie 2020 - 21:57, said:

Dezinformezi la greu. Ia vorbeste un pic cu RAR si vezi daca nu poti umbla cu un auto reparat dupa dauna totala? Iti vor explica ei diferenta intre dauna totala economica si dauna totala tehnica.

Initiator  :  Cei de la asigurari trebuie sa te informeze de valoarea masinii la data accidentului. Apoi iti vor cauta cumparator pentru epava pe platforma on line. este alegerea ta daca pastrezi sau nu in  continuare masina. Vei primi doar 50 % fiind cupla comuna.

cele bune!
Mersi de informare, ei pot sa caute cumparator si ce vor ei, eu intre timp imi voi repara masina.
Asigurarea ramane valabila și pot asigura masina si pe viitor?

#32
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View PostStraight_Edge, on 30 aprilie 2020 - 22:02, said:

Inseamna ca asigurarea ramane valabila in continuare si dupa ce repar masina si o pot asigura si pe viitor nu? Daca la mine e dauna totala financiara?


Mersi de informare, ei pot sa caute cumparator si ce vor ei, eu intre timp imi voi repara masina.
Asigurarea ramane valabila și pot asigura masina si pe viitor?
RCA ul ramane valabil pana la data expirarii( oricum nu pe baza politei tale se repara masina ta ci pe cea a celui care te a lovit!).
cele bune!

#33
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcspot, on 30 aprilie 2020 - 16:54, said:

Nu are treaba cu RAR-ul dar dacă iese cu rabla pe drum și mai face un mic accident sau este oprit de politie si verificat se constata că nu are asigurare si că mașina e dauna totala.
   Dosar penal.
Nici tu nu ai treaba cu subiectul, dar insiști.
Dacă ești așa de sigur, pune/posteaza legea  si eu o listez și o mănânc mâine , cu micii ce-i voi face. Beau și bere , sa meargă mai bine.

Totuși,  nu înțeleg de ce insiști ca "nu are asigurare" . Știi tu ceva și nu ne spui și noua ? Ca inițiatorul nu a zis așa ceva.

După reparație,  o stație ITP , cândva expira actuala inspecție,  va atesta dacă mașină poate sau nu sa circule. Dar, la ce daune sunt descrise, dacă reparația se face cu grija, și nu e musai în reprezentanta, nu va avea probleme.

Așa ca, TE ROG, NU MAI INSISTA ,

View Postwaterman, on 30 aprilie 2020 - 20:38, said:

Boss e daună totală DPDV FINANCIAR.
De fapt, corect este, dauna totala economica. Și,  da, ai dreptate, este "DPDV FINANCIAR".

#34
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

View Postjm2010, on 30 aprilie 2020 - 19:33, said:

Daca accepti dauna totala atunci asiguratorul raporteaza masina ca a fost dauna totala si nu te mai asigura nimeni si, daca te prinde e mai nasol. Daca accepti. Nu merge cu accepti dauna totala si apoi continui sa circuli. Daca nu accepti este alta poveste.
Smecheria asta cu dauna totala se practica de samsari cand aduceau rable de dincolo luate la preturi mici pentru ca erau dauna totala cand nu se sincronizau bazele de date intre tarile din UE. Acum mai greu.
.
Știi tu ceva, dar nu știi bine.
Așa ceva este în Germanica, acolo a început,  probabil ca intre timp a fost preluată și în alte tari, însă cu siguranță NU și în România.  Adică,  la dauna totala, chiar economica, dacă e tehnica e clar, asiguratorul despăgubește persoana, îi lasă epava dar o înregistrează ca BUN SCOS DIN FOLOSINȚĂ,  ăsta înseamnă ca la TUV nu mai ai ce căuta cu ea veci-pururi ( clar sunt excepții, prima data faci omologare individuala, deci teste scumpe, ce mai, vorbim de bani multi, etc , etcetera. ...)
Eh,  cum în Germanica nu sunt doar nemti, unii proprietari ce au rămas cu o epava evaluata la o mie sau doua de euro de către asigurator, adică ăsta era diferența de bani ce nu a fost plătită,  au vândut aceste mașini (a se observa ca nu le mai spun epave) în alte tari la sume de 2 sau 3 ori mai mari, adică 3000 sau 4000 de euro, mașina ce , reparata cu costuri relativ mici, gen o mie de euro, valorează 7000 de euro.
Dar, ajunse la RAR, sunt găsite radiate în Germania, FĂRĂ POSIBILITATE DE ÎNMATRICULARE.  Evident scandal, umblat,  tzepe și în cele din urma DEZINFORMĂRI  de genul celui prezentat de jm2010 și cspot. (Apropo s, de ce cspot și nu "atat pot " ? ).
Scuze de OFF ...

#35
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015

View Postcstrifu, on 30 aprilie 2020 - 22:04, said:

RCA ul ramane valabil pana la data expirarii( oricum nu pe baza politei tale se repara masina ta ci pe cea a celui care te a lovit!).
cele bune!
Mersi de infromare, apreciez

View Postcristobob, on 30 aprilie 2020 - 22:35, said:

Nici tu nu ai treaba cu subiectul, dar insiști.
Dacă ești așa de sigur, pune/posteaza legea  si eu o listez și o mănânc mâine , cu micii ce-i voi face. Beau și bere , sa meargă mai bine.

Totuși,  nu înțeleg de ce insiști ca "nu are asigurare" . Știi tu ceva și nu ne spui și noua ? Ca inițiatorul nu a zis așa ceva.

După reparație,  o stație ITP , cândva expira actuala inspecție,  va atesta dacă mașină poate sau nu sa circule. Dar, la ce daune sunt descrise, dacă reparația se face cu grija, și nu e musai în reprezentanta, nu va avea probleme.

Așa ca, TE ROG, NU MAI INSISTA ,


De fapt, corect este, dauna totala economica. Și,  da, ai dreptate, este "DPDV FINANCIAR".
Mersi de precizari foarte mult, cred ca el se refera ca eu nu imi voi mai putea asigura masina dupa ce o repar pentru ca a fost declarata dauna totala, dar acum stiu ca nu e adevarat ce a zis, dauna e relativ minora la mine adica nu e afectata nici structura, nici motorul, nici interiorul, doar partea dreapta atat, doar ca ma va costa ceva pentru ca sunt 5 elemente de reparat, dar asta e, stiu ca am o masina ieftina de oras care nu valoreaza mult, am dat 1000 de euro pe ea, dar mie imi place pentru ca e o masina intretinuta care nu m-a dezamagit niciodata in cei 2 ani de cand o am.
Inca o data multumesc pentru precizari.

#36
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postwaterman, on 30 aprilie 2020 - 20:38, said:



Boss e daună totală DPDV FINANCIAR.

      Pai cumpără vreo 10 masini, le lovești că sa fie dauna totala.
      Apoi le vinzi sau continui să circuli.
      Mă bag si eu in afacere pentru că sarmale cu praștia la pușcărie nu am mai aruncat demult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate