Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Gestiune fiscală titluri de valoare - FIFO, LIFO, WAV, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
paulrberg

paulrberg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2020
Salutare, am început să îmi dezgrop tranzacțiile bursiere și crypto de pe 2019 pentru a depune Declarația Unică 2020, dar un lucru îmi este neclar: care este ordinea în care trebuie să leg mai multe tranzacțiie intercalate?

Spre exemplu:
  • Cumpăr 1 bucată acțiuni XYZ cu 1000 RON
  • Cumpăr 2 bucăți acțiuni XYZ cu 2000 RON
  • Vând 2 bucăți acțiuni XYZ cu 1500 RON
  • Vând 1 bucată acțiuni XYZ cu 3000 RON
Cu FIFO (first-in, first-out), ar trebuie să leg 1) cu 3) și 2) cu 4). Cu LIFO (last-in, first-out), 2) cu 3) și 1) cu 4). Cu WAV (weighted average cost), aș face media ponderată a costului de achiziție la primele două și după le-aș lua una câte una pe următoarele. În funcție de metoda aleasă și data la care s-au făcut tranzacțiile, impozitul total datorat devine mai mare sau mai mic.

Neimpunerea unei gestiuni fiscale în legislație lasă loc de interpretari. Adică inspectorii de la ANAF, dacă mă iau la control vreodată, ar putea aplica metoda prin care plătesc cel mai mare impozit când fac profit și altă metodă care îmi reduce potențiala pierdere atunci când sunt pe minus. Tocmai de asta codurile fiscare serioase impun o gestiune clară pentru cumpărarea și vânzarea de titluri de valoare.


Dar poate mi-a scăpat ceva în codul fiscat. Există o metodă de gestiune fiscală impusă de statul român sau măcar una recomandată de majoritatea contabililor? Aparent, multe fonduri de investiții bancare preferă FIFO, dar nu știu cât de sugestiv e asta pentru contabilitatea fiscală a persoanelor fizice.

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Normele metodologice ce zic? Eu stiam de acum 13-14 ani că era FIFO.

#3
paulrberg

paulrberg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2020
Am găsit între timp Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1802/2014 care zice următoarele la secțiunea 3.3:


Quote

Costul de achiziție sau costul de producție al stocurilor din aceeași categorie și al tuturor elementelor fungibile se calculează prin aplicarea uneia din următoarele metode:
  • metoda costului mediu ponderat ‐ CMP;

  • metoda primul intrat‐primul ieșit ‐ FIFO;

  • metoda ultimul intrat‐primul ieșit ‐ LIFO.

Așadar, este la atitudinea fiecăruia ce sistem de gestiune fiscală folosește. Interesant este că în Statele Unite situația este similară.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate