Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Drona DJI Mavic Air 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#55
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mulțumesc de sfat, să fie primit!
Așa fac. Având 3 baterii, nu le duc nici măcar până la 15%. Aseară din greșeală, i-am dat să facă tracking după mine și nu m-am uitat la nivelul bateriei și din neatenție la bipurile telecomenzii care zicea că intră în RTH, m-am trezit pe când o testam printre copaci că în mod subit ia altitudinea de 30m pentru RTH și a luat-o în sus la tocat frunze. Nu s-a întâmplat nimic, a rămas stabilă, deși ronțăia zdravăn cu elicile la frunzele alea de ploc. Noroc că nu a nimerit vreo creangă.
Prima dată nu mi-am dat seama de ce au apucat-o pandaliile și de-o dată a luat-o în sus. Așadar, prima greșeală Posted Image
Dacă avea senzori și deasupra, nu se mai întâmpla asta. Dar greșeala, clar, e a mea.

Pe vânt slab sau deloc și utilizare soft, cred că sare de 30 de minute cu o singură baterie. Și oricum, la mine bateriile sunt la prima încărcare. Deci nu-s la maxim din cât pot da ele.

L.E. Bateria din telecomandă ține mult, foarte mult. A scăzut un led din patru după mai bine de două ore de zbor, cumulate. Asta în condițiile în care încarcă și telefonul.

Edited by Reactor2015, 07 June 2020 - 11:18.


#56
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006

View PostNenea Zap, on 03 iunie 2020 - 20:08, said:



Depinde unde te plimbi cu ea.
Dacã o folosești doar în open space, camp/plajã, nu prea ai cum sã o strici.
Dacã te plimbi prin pãdure/zone construite, ai șanse sã o lovești de ceva.
:D

#57
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Ți-ai luat fly more combo?
Ai testat filtrele ND?

#58
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. Păi merită pentru că doar bateriile dacă le iei separat te costă mai mult. Oricum, e foarte faină că e atât de micuță și cu toate bateriile și telecomanda le pui într-o gentuță mică și ușoară care nu atrage deloc atenția.
Nu. Am folosit-o fără filtre. Deocamdată am mers pe setările pe AUTO la video și doar la foto m-am băgat și am pozat pe manual.
Pot să spun că sunt destul de mulțumit cum pozează. De filmat la fel, sunt impresionat, în bine.

#59
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Știi regula shutter speed? Sã fie 1/2*fps
La asta ai nevoie de filtre ND sã scazi luminozitatea.

#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E dublul fps. :)

#61
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Tehnic vorbind, e 1/dublu fps :)

#62
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostReactor2015, on 07 iunie 2020 - 11:17, said:

Mulțumesc de sfat, să fie primit!
Așa fac. Având 3 baterii, nu le duc nici măcar până la 15%. Aseară din greșeală, i-am dat să facă tracking după mine și nu m-am uitat la nivelul bateriei și din neatenție la bipurile telecomenzii care zicea că intră în RTH, m-am trezit pe când o testam printre copaci că în mod subit ia altitudinea de 30m pentru RTH și a luat-o în sus la tocat frunze. Nu s-a întâmplat nimic, a rămas stabilă, deși ronțăia zdravăn cu elicile la frunzele alea de ploc. Noroc că nu a nimerit vreo creangă.
Prima dată nu mi-am dat seama de ce au apucat-o pandaliile și de-o dată a luat-o în sus. Așadar, prima greșeală Posted Image
Dacă avea senzori și deasupra, nu se mai întâmpla asta. Dar greșeala, clar, e a mea.

Pe vânt slab sau deloc și utilizare soft, cred că sare de 30 de minute cu o singură baterie. Și oricum, la mine bateriile sunt la prima încărcare. Deci nu-s la maxim din cât pot da ele.

L.E. Bateria din telecomandă ține mult, foarte mult. A scăzut un led din patru după mai bine de două ore de zbor, cumulate. Asta în condițiile în care încarcă și telefonul.
De fapt si la mine la Mavic Air 1 tine bateria de la telekomanda mult. Insa eu am ramas "speriat" de pe vremea dronei DJI Phantom 3 SE, prima mea drona. Cu aceea plecam cu 3 baterii pe camp. Si la a treia baterie "deceda" telecomanda. Inainte ca bateria dronei sa se termine. Primeam mesaj pe aplicatie cum ca bateria telecomenzii e gata. La Phantom 3SE telefonul se conecta wireless cu telecomanda ... poate de aceea se consuma asa repede bateria.

#63
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostReactor2015, on 07 iunie 2020 - 11:17, said:

Mulțumesc de sfat, să fie primit!
Așa fac. Având 3 baterii, nu le duc nici măcar până la 15%. Aseară din greșeală, i-am dat să facă tracking după mine și nu m-am uitat la nivelul bateriei și din neatenție la bipurile telecomenzii care zicea că intră în RTH, m-am trezit pe când o testam printre copaci că în mod subit ia altitudinea de 30m pentru RTH și a luat-o în sus la tocat frunze. Nu s-a întâmplat nimic, a rămas stabilă, deși ronțăia zdravăn cu elicile la frunzele alea de ploc. Noroc că nu a nimerit vreo creangă.
Prima dată nu mi-am dat seama de ce au apucat-o pandaliile și de-o dată a luat-o în sus. Așadar, prima greșeală Posted Image
Dacă avea senzori și deasupra, nu se mai întâmpla asta. Dar greșeala, clar, e a mea.

Pe vânt slab sau deloc și utilizare soft, cred că sare de 30 de minute cu o singură baterie. Și oricum, la mine bateriile sunt la prima încărcare. Deci nu-s la maxim din cât pot da ele.

L.E. Bateria din telecomandă ține mult, foarte mult. A scăzut un led din patru după mai bine de două ore de zbor, cumulate. Asta în condițiile în care încarcă și telefonul.


S-o folosesti sanatos si sa te bucuri de ea!

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mulțumesc mult!
Am rămas impresionat de viteza pe care o are pe sport mode și dacă mai ai și vântul în spate.... Și cum se oprește. Și tot pe sport mode am rămas impresionat de faptul că nu omoară bateria, așa cum m-aș fi așteptat. Ba dimpotrivă. Dacă vrei să filmezi ceva, duci drona la punctul de filmare pe sport, ajunge imediat și nici un se cunoaște mare lucru la baterie.

Păcat că nu face și tumbe :D  Are mult potențial jucăria.

#65
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Clar, noaptea nu-i domeniul acestei drone. Funcționează totul perfect, dar dimensiunea senzorului își spune cuvântul.
Dacă vrei să filmezi deasupra orașului, acolo unde este cât de cât lumină, e ok-ish. Dar unde e întuneric, noapte fără lună și cu nori de nici stelele nu se văd, nu prea vede nici ea mai nimic. E firesc, chiar și cu o cameră foto ai nevoie de un timp de expunere foarte lung ca să scoți ceva.
Nu pricep de ce i-au pus 8 secunde timp de expunere pe foto pentru că e aproape imposibil ca să nu iasă cadrul mișcat. Totuși este un obiect în aer, cu 4 elice, în bătaia vântului. Poți să ai și mama gimbalului sau a stabilizării, tot nu are cum să scoată cadre bune.
Totuși în caz de nevoie, se pot face cadre de noapte peste oraș sau dacă e un foc de artificii de exemplu.

#66
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
M-au atacat pescărușii :D
Mi-am făcut lecțiile înainte și eram în sport mode. Când s-a apropiat, am băgat rapid eschive și a luat distanță.
Nu m-am dus cu drona între ei, ba dimpotrivă. Dar s-a decis foarte ușor să atace ăla agresivul.

#67
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Salutare si 2 intrebari Posted Image

Dji Care, cel care se cumpara cu cartonas, cei care ati mai facut, unde a fost inregistrata, dat fiind ca la noi nu exista? Oamenii astia de la F64/Gnex ziceau de Bulgaria dar acum ceva vreme, la o alta drona, discutand teoretic cu suportul DJI, mi-au zis ca trebui sa o trimit eu la service, pe cosul meu, pentru ca ei suporta doar in tara/zona de unde a fost achizitionata.

Si 2, cum mai e chestia cu inregistrarea la AACR? Stiam ca este valabila treaba cu actele si apoi se pune cip-ul dupa ce mergi cu ea la ei dar acum mai sus, am vazut ca zicea cineva de teste online?  


View PostReactor2015, on 07 iunie 2020 - 16:52, said:

Nu. Am folosit-o fără filtre.
Filtrul ca filtrul dar cum te descurci sa pui protectia la gimbal inapoi? De fiecare data am senzatia ca se va rupe ceva la gimbal.

View Postmirel3003, on 28 aprilie 2020 - 09:43, said:

De la 1 iulie 2020 ar trebuii sa intre in vigoare regulamentul european unde nu mai trebuie inregistrate dronele.
<250g - nu ai nevoie de nimic
250 - 900g - test online

Ai cumva un link sau ceva pentru asta?

Edited by Mr_Woppit, 18 July 2020 - 00:10.


#68
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostReactor2015, on 21 iunie 2020 - 12:57, said:

M-au atacat pescărușii Posted Image
Mi-am făcut lecțiile înainte și eram în sport mode. Când s-a apropiat, am băgat rapid eschive și a luat distanță.
Nu m-am dus cu drona între ei, ba dimpotrivă. Dar s-a decis foarte ușor să atace ăla agresivul.
Si la mine au atacat drona niste pasari. Cred ca erau ciori ... dar nu sunt sigur. Insa drona (Mavic Air) avea activata chestia aia cu senzorii de obstacole. Si cand pasaretul s-a apropiat de ea, s-a eschivat singura. Nu sunt sigur daca drona piuie la obstacole si s-or fi speriat pasarile ... cand detecteaza un obstacol piuie statia si imi apare avertizare in aplicatie. Acum nu stiu daca piuie si ea ...

#69
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Mr_Woppit. Da, intră ciudat protecția aia. Dar dacă o așezi corect pe gimbal e destul de ușor să o pui. Te vei obișnui cu timpul.
Unii taie o bucățică de piesă dintr-un plastic de acolo ca să intre ușor. Însă nici protecția la șocuri nu mai este la fel de bună.

@XL700VA. Din păcate drona nu scoate niciun zgomot când se apropie păsările de ea. De principiu când e pericol de atac s-o ai în sport mode și o ridici repede când vezi că se apropie. Păsările atacă de obicei de sus în jos și de asta e bine să te ridici. Iei altitudine și se lasă păgubașe. Pescărușii sunt cei mai agresivi. Dar nu e exclus să o atace orice altă pasăre.

#70
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Si eu am avut probleme cu pasari agresive (cu Mavic Air), in general la altitudini joase. Ciori, porumbei, pescarusi, chiar si un stol de randunele la un moment dat. Nu am patit sa atinga drona, dar s-au apropiat destul de mult si n-am insistat :) Ma asteptam ca zgomotul dronei sa le sperie, dar mai mult le provoaca.

#71
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostReactor2015, on 21 iulie 2020 - 00:02, said:

Dar dacă o așezi corect pe gimbal e destul de ușor să o pui. Te vei obișnui cu timpul.
M-am prins ca daca ajut un pic gimbal-ul sa vina in fata, intra usor clema aia in spatele lui.

#72
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Exact. Acolo e tot schepsisul, să fie bine așezat/înfipt în față, acel capac de plastic transparent.
Totuși puteau să facă mai user friendly fixarea aia. Uneori e noapte sau cum sunt eu mai chior...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate