Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Traditii ortodoxe penibile

* * * * - 7 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
167 răspunsuri în acest subiect

#37
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 01.05.2019
Eu te apreciez !
Ti-ai spus oful pe un forum public mai ceva ca la psiholog, si sincer te compatimesc, imi pare rau !

#38
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcaiuscorneliu, on 21 aprilie 2020 - 10:24, said:

Incinerarea va fi soluția în ce-i privește, într-adevăr. E o metodă elegantă, igienică și are un simbolism aparte. Și apărută de când lumea, cu mult înainte ca niște bărboși împuțiți să facă o afacere și din moartea unui om.
la incinerator platesti de 10 ori cat dai la popa! Hai nu pui si-o lista de preturi?

#39
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Incredibil....

PS. Nu a murit cumva...de "inviere"?Posted Image
PS2. Am asistat la inmormantari: de catolici, de reformati, de ortodocși.  Doar la ortodocși e circul pe pământ. 3 ore, circ până peste cap. Rage popa, rage cântaroșul...

La ceilalți, în 40 de minute au fost în groapă - relativ elegant. Și-a zis popa predica, 10 minute despre decedat și aia e. Fără prosoape, fără colivă (astea sunt doar în regiunea sudică) ... cel mult te îmbeți ca porcul la parastas și aia e.
Acum o lună, bunică-mea, reformată, a fost rezolvată în 40 de minute....

Fiind ateu, cu toate astea, în ultimele cazuri am rezistat (din respect pt. aparținători). La ortodocși, nu am putut. Când a început popa ... am crezut că vor să mă bage și pe mine în groapă....

Editat de Rhesus, 21 aprilie 2020 - 10:39.


#40
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 10.05.2008
nu toate traditiile descrise in prima postare sunt ortodoxe

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.304
  • Înscris: 06.07.2007
Inmormantarile se fac cu maxim 8 persoane asa ca nu stiu de unde sute de farfurii si lumanari si alte aberatii...
Pe de alta parte alea sunt multe obiceiuri locale sau zonale.
Prin zona mea e totul simplu fara tam tam, slujba de 45 de minute, ura si la gara.

Editat de dan1980_25, 21 aprilie 2020 - 10:33.


#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.438
  • Înscris: 06.02.2008

View Postodastramosilor, on 21 aprilie 2020 - 10:25, said:


sunt obiceiuri locale nu traditii ortodoxe, dar mneah, la cum vezi tu lucrurile e normal sa profiti de situatie ca sa mai arunci cu un pic de mizerie.

Și tu crezi că obiceiurile astea le-au trăznit babelor prin cap, din senin? Nu, le-au fost băgate sistematic în creierul atrofiat, timp de decenii, tot de niște bărboși ai BOR.

#43
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcaiuscorneliu, on 21 aprilie 2020 - 10:31, said:

Și tu crezi că obiceiurile astea le-au trăznit babelor prin cap, din senin? Nu, le-au fost băgate sistematic în creierul atrofiat, timp de decenii, tot de niște bărboși ai BOR.
Da. Nu. Fac parte din folclorul popular. Barbosii au scris carti condamnand aceste practici. Baba ramane baba.

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postjm2010, on 21 aprilie 2020 - 09:54, said:

Ah, si bani la gropari ca aia stau cu mana intinsa la spaga fara nici o jena.
Tu de ce iti inchipui ca ai dat spaga groparului ? Pentru munca lui merita cu varf si indesat, mai ales ca sapa groapa altuia .Posted Image

#45
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2020 - 10:33, said:

Tu de ce iti inchipui ca ai dat spaga groparului ? Pentru munca lui merita cu varf si indesat, mai ales ca sapa groapa altuia .Posted Image
Pai aia sunt deja platiti de cei de la cimitir. Orice altceva este spaga (cam ca si la chelneri). Miloaga pe langa salariu.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.055
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcspot, on 21 aprilie 2020 - 10:18, said:

Si ca atare  o sa-i atarni pe  gard la uscat ca pe  scrumbii.
In Romania sunt legale doar inhumarea sau incinerarea.
Si nu-i necesara prezenta niciunui popa la evenimentul respectiv.
Acuma, daca apartinatorii doresc ritual religios (ortodox in cazul de fata) atunci e altceva. Cum spuneam, distractia lor, banii lor. Ca mai apar si bagatori de seama, asta e...

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.438
  • Înscris: 06.02.2008

View Postodastramosilor, on 21 aprilie 2020 - 10:26, said:


la incinerator platesti de 10 ori cat dai la popa! Hai nu pui si-o lista de preturi?

Mnea, e vreo mie de lei. Pe tine cât te costă una clasică, cu bărboși și tot tacâmul?

#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.195
  • Înscris: 15.05.2008
pisu lumii,sa-si fure si vreo amenda daca umbla dupa atatea
stiu un caz in care popa facea figuri,ca nu are timp si altele
asta cu tupeu la popa,eu ti-l aduc la biserica,cand ai timp i-l ingropi

#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie inmormantata. E prima data cand ma confrunt cu fenomenul mai serios, ca pana acum eram pusti, nu aveam treaba cu detaliile.
Unchiul meu e deprimat, la fel si tata (fratele decedatei) si in situatia asta trebuie sa se ocupe de inmormantare, care e un circ dement. Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile. Unchiul meu deja a inceput sa cada pe jos. Suntem si alte rude sa ajutam, dar el vrea sa se implice neaparat, ca se simte responsabil cu organizarea. Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers. Sute de lumanari, prosoape si farfurii, pungi, organizate cu tot felul de destinatii pe un algoritm complicat. Groparii s-au apucat de groapa, s-au imbatat ca porcii, apoi au venit la usa cu "cumetre, mai vrei groapa aia? Ca ne-am apucat, dar mai vrem 200 lei, ca suntem obositi si na...". Firmele agreate de popa, care se ocupa de pachete, de farfurii, de tot felul de accesorii, sunt ale rudelor popii si nici nu pot folosi altele, ca te amana popa 1 saptamana cu inmormantarea daca faci figuri.
In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.

Ce nu înțeleg eu de ce toată tevatura și vânzoleala asta? S-a ridicat starea de urgență? Nu era o limită a numărului de persoane care participă?

m-am confruntat și eu cu situații de genul ăsta, de mai multe ori, timpuri normale.
Cel mai bine e să fii ferm, politicos și să refuzi orice tâmpenie pe care n-o consideri necesară. Acum se găsesc o grămadă de milogi care vor să ciugulească ceva de la tine.
Fă pachete de împărțit numai pentru rude și prieteni, nu pentru tot satul.
Fă minimul de farfurii și pachete de împărțit și trimite la plimbare toate babele care se bagă în seamă.
Ai grijă să ai la ta tine bani mărunți, bancnote de 1 leu. N-o să scapi de cerșetori, dar le dai numai un leu. Fii ferm, dacă i-ai dat unuia un leu nu-i mai dai nimic. Până la urmă se lămuresc și renunță.

Groparilor le spui să vorbească cu popa când să fie groapa gata și le dai un șut în cur în loc de bani.

#50
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Hai să o lăsăm mai moale. Am văzut babe ortodoxe și babe catolice/reformate. Nici nu put ultimele pe lângă primele ..... totul se rezumă la religie.

Editat de Rhesus, 21 aprilie 2020 - 10:38.


#51
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 01.05.2019

View Postjm2010, on 21 aprilie 2020 - 10:34, said:

Pai aia sunt deja platiti de cei de la cimitir. Orice altceva este spaga (cam ca si la chelneri). Miloaga pe langa salariu.

Nici eu nu suport pomanagi d-astia.
D-aia mentalitatea noastra este asa cum este, ca ne-o ardem gen "la 15 mileoane cat are el salariu... dai ca merita"

P.S : nu suport cand are un casier sa-mi dea rest 1 leu si 30 de bani, si imi da doar un leu. Asta se intampla mai ales la benzinarie. Da-mi ba banii, ca aia in vest iti dau pana si jumatate de cent inapoi !

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.055
  • Înscris: 25.06.2007

View Postodastramosilor, on 21 aprilie 2020 - 10:26, said:

la incinerator platesti de 10 ori cat dai la popa! Hai nu pui si-o lista de preturi?
Fiecare face cu banii lui ce vrea.
Banii lui, distractia lui....

#53
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postcspot, on 21 aprilie 2020 - 10:04, said:

   In concluzie un moderator ar trebui sa-ti dea un BAN !
   Nu numaj ca ai incalcat regulile forumului.
   Tu de fapt ai incalcat  legea.
Ce ai cu omul, de unde scoti aberatiile astea cu incalcarea legii? Omul isi varsa oful cu necazul din familie si tu ii dai cu regulamentele.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.055
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcaiuscorneliu, on 21 aprilie 2020 - 10:35, said:

Pe tine cât te costă una clasică, cu bărboși și tot tacâmul?
Daca asa vrea omu', ce te bagi sa-i spui pe ce sa-si cheltuiasca banii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate