Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Traditii ortodoxe penibile

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#163
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostNotsure, on 23 aprilie 2020 - 10:40, said:

M-am dus nu pentru circ, m-am dus din alte motive, pentru circ poate te duci tu la inmormantari, la fel ca multi altii. Te face KO in sensul ca iti poate sicana rudele, daca ar fi dupa mine, as face reclamatie sa bage mortu in groapa si la revedere, nu ar avea incotro, fara pomana, fara slujba sau cu slujba facuta la nervi, nu imi pasa. Problema e ca 90% din oameni, daca popa zice ca se pune nu stiu ce sub/peste sicriu ca asa se umfla sufletu-n mort, ei cred si nu concep sa calce pe alaturi, pe cand mie nu imi pasa de cretinitatile astea. Daca faceam urat acum si ceream facturi si alte alea, popa se razbuna pe toti si toti m-ar fi vazut ca vinovat. Cand esti cea mai apropiata persoana a decedatului, insa, poti proceda cum vrei, dar nu poti impune cu forta ideile tale persoanelor care sunt mai apropiate de persoana decedata. Threadul a fost doar sa remarc circul imputit care este in traditiile astea ortodoxe.

Nici preotul nu face ce vrea el, ci ce zic ”babele”, cele care cunosc cutumele nescrise ale locului. Ca fiecare loc are propriile lui ritualuri de inmormantare. Doar slujba pe care o face preotul este aceeasi, in rest oriunde te-ai duce in tara si in lumea intreaga, comunitatea locala iti va impune propriile reguli. La care, daca nu te conformezi, devii un paria. Si nimeni nu vrea sa fie un paria pentru localitatea in care sta.
Si referitor la puterea comunitatii, va aduc aminte de versetul in care insusi Avraam s-a inchinat comunitatii, desi era de alta religie decat ei:

Geneza 23:7 Avraam s-a sculat şi s-a aruncat cu faţa la pământ înaintea norodului ţării, adică înaintea fiilor lui Het.

Ocazia aruncarii cu fata la pamant tinea... tot de o inmormantare!

#164
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostNotsure, on 23 aprilie 2020 - 10:40, said:

Daca faceam urat acum si ceream facturi si alte alea, popa se razbuna pe toti si toti m-ar fi vazut ca vinovat.

Tu de fapt esti intimidat de propria familie, vai de tine...
Cand vei fi cea mai apropiata persoana a decedatului, tot asa vei zice: dom'le mi-e frica de popa ca ma face KO adica se razbuna pe toti si toti m-ar fi vazut ca vinovat.
Atat timp cat participi, perpetuezi "traditia", justificarile tale sunt bune de incinerat, fix cum ai face tu cu matusa'ta "daca ar fi dupa miine", dar tu stii ca zici doar asa, la sanki..
"Traditia penibila" e fix traditia ta si a familiei tale, popa doar profita din penibilitatea voastra.

Edited by criztu, 23 April 2020 - 12:35.


#165
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDorel666, on 23 aprilie 2020 - 11:42, said:

Si nimeni nu vrea sa fie un paria pentru localitatea in care sta.


Ma du-te. Iti vand bilet in prima linie la spectacolul in care mie mi se rupe de ce rahat mananca cei din localitatea mea.

Terminati dracului cu aberatiile astea. Nu ar trebui sa-ti pese de ce rahat manaca despre tine vecinul. Ca nu traieste el in pielea ta. Tu traiesti.

#166
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostNotsure, on 25 aprilie 2020 - 07:24, said:

tu esti prea prost ca sa intelegi ca atunci cand unu isi inmormanteaza sotia, nu poti sa ii arunci prosoapele si lumanarile la gunoi si sa izgonesti lumea, si, tot foarte prost si batut de soarta fiind, nu intelegi nici ca daca in loc de sotia altuia sunt parintii tai, faci ce vrei tu.

Iti garantez ca o sa faci fix la fel ca unchi-tu, ca o sa rusinezi ce-o sa zica familia de tine ca i-ai dat foc lu nevasta-ta sau la parinti, in loc sa-i inmormantezi.
Fix cum la inmormantarea asta te-ai dus si ai tacut malc ca "daca faceam urat acum si ceream facturi si alte alea, popa se razbuna pe toti si toti m-ar fi vazut ca vinovat."
Tu esti neam din ala care face fix cum ii zice sefu, si prin spate se vaita ca vai ce m-a pus sefu sa fac, ca daca era dupa mine altfel as fi facut si altfel ar fi stat treba...

Edited by criztu, 25 April 2020 - 15:19.


#167
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cum sa cer factura la banii altuia?! Gata, ca de prost ce esti, deja nu te mai bag in seama. Am facut galagie in anumite limite, ca nu poti face prea multa galagie pe banii altora si cu familia altora (ca matusa nu e mama sau sotie, totusi). Gata, ai fost prost destul, hai sa incheiem threadul si sa pastram un moment de reculegere.

#168
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostNotsure, on 25 aprilie 2020 - 20:36, said:

nu poti face prea multa galagie pe banii altora si cu familia altora (ca matusa nu e mama sau sotie, totusi). Gata, ai fost prost destul, hai sa

Eu suspectez ca n-ai facut nici macar un pic de galagie, doar te-ai vaitat pe forum, si pana la urma ai zis adevaru: "popa se razbuna pe toti si toti m-ar fi vazut ca vinovat"
Tu de fapt iti inchipui ca popa s-ar razbuna pe toti din familia ta daca ai face galagie, si toti din familia ta, in loc sa-l sparga la nara pah popa, te-ar fi vazut ca vinovat pe tine.
Realizezi ce familie ai?
Aia in loc sa dea cu popa de pamant, tot asa ca tine, inghit in sec, arunca cu bani in popa, si dup-aia se uita la tine usturator, sanchi tu esti de vina ca s-a razbunat popa pe ei.|
Na si cum se razbuna popa pe familia ta daca faci tu prea multa galagie? Ce face, le ucide pruncii, le confisca averile, le da foc la casa? Le taie cate un deget de la o mana?

Edited by criztu, 25 April 2020 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate