Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Traditii ortodoxe penibile

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrim80, on 21 aprilie 2020 - 09:58, said:

Probabil treaba asta se intampla undeva la tara, unde oamenii sunt indobitociti de religie si e musai sa respecti ritualurile ca-i vorba de gura satului de care nu mai scapi. Intr-adevar treaba cea mai civilizata si operativa este incinerarea.

nu e asa. nu suntem pagani. unde ai vazut tu incinerare "crestineasca"?..

#20
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
Se aplica  ordonanta si in acest caz 4 membrii cu popa si dascal parastas biserica cimitir acelas numar de participanti indiferent de locatie oras tara. eu cred ca faci glume gen "Tandarei"  inmormintare --rezultat aproape 115 bolnavi medici infectati, morti oras inchis

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii.
În concluzie, dumneata ai găsit un nou mijloc de a-ți deșerta frustrările și sentimentele anticreștine aici, pe forum.

#22
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
@Notsure Si din treaba asta ce concluzie tragem? Ca nici popa nu crede in cele sfinte. Daca ar crede nu ar avea curajul sa faca ceea ce face.

#23
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
In ce zona a locuit raposata ?
La mine, in sudul judetului Constanta, doar barbatii (femeile nu au voie) trag clopotul, banul se pune pe degetele mortului, o icoana tot pe degete, pe care o pupa cine vrea.
La fiecare colt de strada se opresc, iar popa spune o mica predica, apoi un om arunca monezi in spatele vehicului mortuar.
Biserica e la aproximativ un km de cimitir, asa ca mortul trebuie dus pe un singur drum de acasa pana la biserica, apoi la cimitir.
Nu trebuie calcat pe acelasi traseu de doua ori, nici macar un milimetru.
Dusul steagului si a crucii in fata alaiului este un ritual pagan si non-crestin, inceput de marele Constantin I.

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Popa ala cu figuri trebuie scuturat bine de tot. Scurt pe doi, il iei de gulerul sutanei si ii zici: "Ninja, te platesc sa latri pe 3 voci, in rest mucles!"
Bine, depinde si de cum te impui cand o zici. Daca esti vreun papagal, posibil sa-ti dea popa si vreo cadelnita in cap :))).

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie inmormantata. E prima data cand ma confrunt cu fenomenul mai serios, ca pana acum eram pusti, nu aveam treaba cu detaliile.
Unchiul meu e deprimat, la fel si tata (fratele decedatei) si in situatia asta trebuie sa se ocupe de inmormantare, care e un circ dement. Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile. Unchiul meu deja a inceput sa cada pe jos. Suntem si alte rude sa ajutam, dar el vrea sa se implice neaparat, ca se simte responsabil cu organizarea. Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers. Sute de lumanari, prosoape si farfurii, pungi, organizate cu tot felul de destinatii pe un algoritm complicat. Groparii s-au apucat de groapa, s-au imbatat ca porcii, apoi au venit la usa cu "cumetre, mai vrei groapa aia? Ca ne-am apucat, dar mai vrem 200 lei, ca suntem obositi si na...". Firmele agreate de popa, care se ocupa de pachete, de farfurii, de tot felul de accesorii, sunt ale rudelor popii si nici nu pot folosi altele, ca te amana popa 1 saptamana cu inmormantarea daca faci figuri.

Ordonantele militare interzic prezenta a mai mult de 8 oameni in perioada starii de urgenta.
Din ce povestesti tu pe aici sunteti vreo trei sute de oameni care roiti p'acolo si ati dat-o in diverse.

Sigur aveti toti Declaratiile pe proprie raspundere completate corect?

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie
In concluzie, ma pis pe biserica si pe araziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la

   In concluzie un moderator ar trebui sa-ti dea un BAN !
   Nu numaj ca ai incalcat regulile forumului.
   Tu de fapt ai incalcat  legea.

Edited by cspot, 21 April 2020 - 10:08.


#27
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostGaby_M, on 21 aprilie 2020 - 10:02, said:

@Notsure Si din treaba asta ce concluzie tragem?
Ca romanul s-a nascut poet.
Si se pricepe la povesti.

View Postcspot, on 21 aprilie 2020 - 10:04, said:

   In concluzie un moderator ar trebui sa-ti dea un BAN !
Sau un big like :lol:

Edited by penticostalul, 21 April 2020 - 10:08.


#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:


In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.

Subscriu. Am norocul că părinții mei, deși trecuți bine de 70 de ani, nu dau nici două cepe degerate pe ritualuri cretine, biserici și cristoși. Voi avea răgaz să-i regret în liniște și să îi port în amintire când va veni momentul, fără să fiu supus unui stres inutil din partea unor habotnici și profitori.

Edited by caiuscorneliu, 21 April 2020 - 10:12.


#29
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostKarhu, on 21 aprilie 2020 - 09:59, said:


Pai de ce ai vorbit? Se poate face inhumare civila, fara popa etc. Sau incinerare.

Sotul si fratele decedatei nu indraznesc sa iasa din ce zice popa, de asta fac 100 de tampenii, ce ordona popa, iar eu nu pot sa intorc situatia fara sa iasa suparari.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,902
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 10:11, said:

Sotul si fratele decedatei nu indraznesc sa iasa din ce zice popa, de asta fac 100 de tampenii, ce ordona popa, iar eu nu pot sa intorc situatia fara sa iasa suparari.

Treaba lor, banii lor, distractia lor.
Eu nu m-as baga, ca oricum nu e ruda de gradul 1...

#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postcaiuscorneliu, on 21 aprilie 2020 - 10:07, said:



Subscriu. Am norocul că părinții mei, deși trecuți bine de 70 de ani, nu dau nici două cepe degerate pe ritualuri cretine, biserici și cristoși. Voi avea răgaz să-i regret în liniște și să îi port în amintire când va veni momentul, fără să fiu supus unui stres inutil din partea unor habotnici și profitori.

    Si ca atare  o sa-i atarni pe  gard la uscat ca pe  scrumbii. Sau faci precum  criminalu ala (am uitat  numele ) le dai foc .

#32
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 10:11, said:

Sotul si fratele decedatei nu indraznesc sa iasa din ce zice popa, de asta fac 100 de tampenii, ce ordona popa, iar eu nu pot sa intorc situatia fara sa iasa suparari.

Ce imi plac astia ca tine, viteji numai unde nu-i cunoaste nimeni, fi barbat si da cu pumnul in masa sau taci si rabda, nu te mai vaicari pe forumuri.

P.S. Cu desenele animate ai rezolvat-o?

Edited by pufarin, 21 April 2020 - 10:19.


#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostKarhu, on 21 aprilie 2020 - 10:13, said:



Treaba lor, banii lor, distractia lor.
Eu nu m-as baga, ca oricum nu e ruda de gradul 1...

Pai nu prea am cum sa ma bag, dar ma oftic sa ii vad asa lesinati si pusi pe tot felul de drumuri si storsi de bani, evident, fara facturi, prin firmele rudelor popii. La fel, si fara sa se tina cont de covid. Eu o sa incerc sa nu ma aflu unde-s mai mult de 5-6 persoane, dar popa a zis ca ii pune asa, mai in grupulete, si rezolva.

Nu mai spun ca inmormantarea trebuia sa fie joi, dupa 3 zile de stat cu mortul in casa, iar dupa ceva spaga in buzunar, s-a mutat miercuri.

Edited by Notsure, 21 April 2020 - 10:22.


#34
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
În parohia de care aparțin se ocupă (pentru o sumă modică) epitropul de toate aceste probleme. Știe și el că ești destul de necăjit ca să mai și rezolvi atâtea probleme. Verifică dacă ți-ai plătit taxa de întreținere/salubritate sau cum s-o numi (50 lei/an), dacă nu e plătită adaugă la factură, el anunță preoții, se ocupă de toate problemele legate de capelă, îți dă în acele trei zile o cheie de la un WC decent din zonă (nu e nevoie sa-ți trimiți rudele în boscheți dacă au nevoie), te întreabă dacă faci pomană la restaurant, pentru câte persoane, etc., etc. și nu-ți "ia pielea", rugămintea lui e să nu duci tu băutură groparilor (din motive lesne de înțeles).

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcspot, on 21 aprilie 2020 - 10:18, said:



    Si ca atare  o sa-i atarni pe  gard la uscat ca pe  scrumbii. Sau faci precum  criminalu ala (am uitat  numele ) le dai foc .

Incinerarea va fi soluția în ce-i privește, într-adevăr. E o metodă elegantă, igienică și are un simbolism aparte. Și apărută de când lumea, cu mult înainte ca niște bărboși împuțiți să facă o afacere și din moartea unui om.

#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie inmormantata. E prima data cand ma confrunt cu fenomenul mai serios, ca pana acum eram pusti, nu aveam treaba cu detaliile.
Unchiul meu e deprimat, la fel si tata (fratele decedatei) si in situatia asta trebuie sa se ocupe de inmormantare, care e un circ dement. Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile. Unchiul meu deja a inceput sa cada pe jos. Suntem si alte rude sa ajutam, dar el vrea sa se implice neaparat, ca se simte responsabil cu organizarea. Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers. Sute de lumanari, prosoape si farfurii, pungi, organizate cu tot felul de destinatii pe un algoritm complicat. Groparii s-au apucat de groapa, s-au imbatat ca porcii, apoi au venit la usa cu "cumetre, mai vrei groapa aia? Ca ne-am apucat, dar mai vrem 200 lei, ca suntem obositi si na...". Firmele agreate de popa, care se ocupa de pachete, de farfurii, de tot felul de accesorii, sunt ale rudelor popii si nici nu pot folosi altele, ca te amana popa 1 saptamana cu inmormantarea daca faci figuri.
In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.
sunt obiceiuri locale nu traditii ortodoxe, dar mneah, la cum vezi tu lucrurile e normal sa profiti de situatie ca sa mai arunci cu un pic de mizerie. Daca tot simti nevoia sa pisi, pisa-te pe comunitatea din care faci tu parte, nu pe biserica mea. Ai cor de betivani si babe imprejur si tu te plangi de popa. Acuma ca vad ce „origini” ai imi dau seama de ce scrii cum scriii. Fa-ti singur sarmalele daca nu-ti convine, sau plateste babele s-o faca! Ca sa te parafrazez, sper ca intr-o generatie, sa nu mai fie circari ca tine care sa confunde traditia bisericii cu obiceiuri oltenesti si sa injure popa ca nu-i in stare sa puna el doua sarmale pe masa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate