Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Traditii ortodoxe penibile

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

*
POPULAR

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie inmormantata. E prima data cand ma confrunt cu fenomenul mai serios, ca pana acum eram pusti, nu aveam treaba cu detaliile.
Unchiul meu e deprimat, la fel si tata (fratele decedatei) si in situatia asta trebuie sa se ocupe de inmormantare, care e un circ dement. Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile. Unchiul meu deja a inceput sa cada pe jos. Suntem si alte rude sa ajutam, dar el vrea sa se implice neaparat, ca se simte responsabil cu organizarea. Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers. Sute de lumanari, prosoape si farfurii, pungi, organizate cu tot felul de destinatii pe un algoritm complicat. Groparii s-au apucat de groapa, s-au imbatat ca porcii, apoi au venit la usa cu "cumetre, mai vrei groapa aia? Ca ne-am apucat, dar mai vrem 200 lei, ca suntem obositi si na...". Firmele agreate de popa, care se ocupa de pachete, de farfurii, de tot felul de accesorii, sunt ale rudelor popii si nici nu pot folosi altele, ca te amana popa 1 saptamana cu inmormantarea daca faci figuri.
In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Chestia este că la asa ceva, trebuie ca ruda ce se ocupă de inmormântare si care are putere de decitzie să pună piciorul in prag. Acum, câtă vreme unchiul tău este în starea în care este, slabe speranţe să facă acest lucru.

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.
mai intai trebe sa supravietuiti voi wwiii Posted Image


tot ce ai scris sunt povesti de doo parale.
cine v-a obligat sa faceti inmormantarea aia costisitoare?
daca te zgarceai si o incinerai pe bunata, crezi ca se scula din sicriu sa va mustre ca nu respectatiRegulamentu?  Posted Image

nu stiu exact cum se numeste boala aia a autovictimizarii. ipohondrie, cumva?  :w00t:

Edited by Dude_2nd, 21 April 2020 - 09:46.


#4
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Nu ai specificat cine nu te lasa sa ingropi mortul cum vrei tu, te obliga cineva sau ai luat mintea babelor?
Cine e vinovat de circul ala, inafara de tine?

Ce-mi plac mie tipul asta de oameni: dupa ce iau din ortodoxie exact de nu-i ortodox, toate obiceiurile prostesti, apoi injura de mama focului credinta, care ar fi legatura?
Nu mai bine faci un consiliu de familie si ordonati treburile dupa inima voastra?
E asa greu sa ia cineva initiativa? Fugareste babele, crede-ma ca e perfect ortodox sa le fugaresti la casele lor si sa faci inmormantarea fix cum doriti voi.

Edited by Ayami, 21 April 2020 - 09:46.


#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006
Daca era suspecta de Covid, o inmormantati in 2 ore, fara popa, pe repede inainte, cheltuieli zero.
Sigur nu tusea inainte de deces?

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.
O sesizare la politie ai incercat? Sunt destul de sigur ca in contextul ordonantelor militare, cel putin jumatate din obiceiurile amintite de tine nu-si au locul, ca sa se respecte distantarea sociala (mai ales partea cu pomana).
Oricum, pe popa sigur il doare sub banana de respectarea legii. La ce salariu, are amenda e bacsisul pe o zi de munca.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Exista o vorba veche - „Câte bordeie, atâtea obiceie !”

Problema principala este ca pe vremea comunismului s-au adunat oamenii de la sate si au fost inghesuiti in ghetourile din orase
In aceste ghetouri au ajuns oameni din toate regiunile istorice ale tarii
Problema ? - fiecare regiune are propriile obiceiuri populare si cutume religioase care mai de care mai aparte.
Intr-un astfel de caz - ai pus-o
Tanti Veorica din Moldova se contrazice vehement cu tanti Lili din Oltenia si sunt luate peste picior de tanti Geta din Banat
Bonus - preotul care este din Dobrogea ii contrazice pe toti

Ce poti sa faci ? Da-le flit
Asta am facut eu - prima data intru tare (dar tare) in toate babele de se uita alea la mine ca la urs
Dupa care ma iau de popa - mai elegant dar, suficient de ferm incat sa nu ma joace cum vrea el
Daca nu esti in stare sa faci asta, pune pe unul mai cu tupeu

#8
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
De ce n-ai apelat la o firma de profil...Dateai banii, se facea un contract si ei se ocupau de tot, de la popa pana la pomana...

#9
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile.

In concluzie, ma pis pe biserica.
Ai vorbit tu personal cu popa si ti-a zis el ca trebuie sa gasesti tu o femeie sa... traga clopotul? Posted Image
Nu te contrazic. Doar mi se pare cam bizar si de necrezut.

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers.
Pai n-ai o coada de matura mai zdravana in toata casa?
Sa le zici ca primei care mai macane in caa ta, ii zboara fulgii?

Adica tu esti un papa-lapte dar altii-s de vina ca fac ordine in ograda ta. Da-i afara imediat!
Ca vad ca pe biserica esti destul de curajos sa te pisi...

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca vrei sa scapi de toate acestea te duci la o firma de pompe funebre iar ei fac tot ceea ce trebuie, evident contra cost.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2020 - 09:42, said:

nu stiu exact cum se numeste boala aia a autovictimizarii. ipohondrie, cumva?  Posted Image
Eu cred ca procentul in tara este mult peste 42%. Ca orice raportare oficiala.

On topic: Unele se fac altele nu. Eu cand a trebuit sa ma ocup de inmormantarea unei rude (din partea sotiei), am fost putin mai selectiv. Si, in afara ca am intrebat sa vad care este traditia (ruda era ortodoxa astfel incat am organizat conform ritualului ortodox, asa si-ar fi dorit), am dat out la oricare a incercat sa vina cu idei de improvements.
Am platit preotul la biserica (fara chitanta, evident), am platit la cimitir. Am apelat la o firma sa se ocupe de chestiile initiale pana la inmormantare.
Preot, vreo trei bocitoare (ca asa e la ortodoxi, daca nu sunt ceva batrane care sa boceasca pe acolo nu e ritual cu toate ca iti vine sa le iei la palme pe alea sa aiba motiv de boceala), povestea preotului care a durat vreo ora (parca), dat la cimitir la capela pomana apoi la restaurant si gata. Asa in mare. Ah, si bani la gropari ca aia stau cu mana intinsa la spaga fara nici o jena.

Edited by jm2010, 21 April 2020 - 09:57.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu-i mai dati cu firmele
Sunt orase unde nu gasesti asa ceva
Multe firme de pompe funebre ofera doar o gama limitata de "servicii" care nu acopera tot de la A la Z
M-am confruntat cu asta de multe ori
In cele din urma, vrei nu vrei, trebuie sa iei taurul de coarne

#13
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Ai scris corect "traditii" in titlul topicului.
Traditii care nu au legatura cu credinta biblica.

#14
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Si cere preotului lista cu tarife aprobata de Mitropolie. O sa vezi ca nu are, la fel cum nu exista toate acele obiceiuri inventate in jurul rugaciunilor ce trebuie citite la inmormantari.
Simplifica si o sa vezi cum se aseaza toate singure. Asa e la inmormantarile la care babele decid, babilonie curata.
Cred ca fiecare are cate o experienta din asta urata.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Tocmai mi-a murit o matusa si trebuie inmormantata. E prima data cand ma confrunt cu fenomenul mai serios, ca pana acum eram pusti, nu aveam treaba cu detaliile.
Unchiul meu e deprimat, la fel si tata (fratele decedatei) si in situatia asta trebuie sa se ocupe de inmormantare, care e un circ dement. Am vorbit cu popa. Trebuie 1000 de chestii, o femeie pusa sa traga clopot, una sa duca nu stiu ce galeata, sa aduca sfestnic, sa puna banuti, sa puna om sa faca nu stiu ce, altu sa faca nu stiu cum, e o nebunie totala in care popa te trimite in 70 directii sa faci 70 de tampenii inutile. Unchiul meu deja a inceput sa cada pe jos. Suntem si alte rude sa ajutam, dar el vrea sa se implice neaparat, ca se simte responsabil cu organizarea. Apoi au venit babe din sat, de la biserica, fiecare cu ideea ei, sa punem apa sub sicriu sa bea sufletu, sa punem bani in buzunare, sa punem nu stiu ce sub perna, nu stiu ce la cap, nu stiu ce la picioare, alta zice invers. Sute de lumanari, prosoape si farfurii, pungi, organizate cu tot felul de destinatii pe un algoritm complicat. Groparii s-au apucat de groapa, s-au imbatat ca porcii, apoi au venit la usa cu "cumetre, mai vrei groapa aia? Ca ne-am apucat, dar mai vrem 200 lei, ca suntem obositi si na...". Firmele agreate de popa, care se ocupa de pachete, de farfurii, de tot felul de accesorii, sunt ale rudelor popii si nici nu pot folosi altele, ca te amana popa 1 saptamana cu inmormantarea daca faci figuri.
In concluzie, ma pis pe biserica si pe mafiotii sinistri din ea, circari si milogi imputiti, paraziti care se hranesc din munca si durerea oamenilor carora le e teama sa nu se abata de la cuvantul popii. Daca era dupa mine, incineratorul si gata, dar rudelor le e teama de d-zei, cristosi, morti, raniti, si se supun. Iar circul abia e inceput, urmeaza 100 de pomeni si slujbe, cu aceleasi firme ale popii. Aaa, iar facturi cucu. Sper sa dispara asemenea paraziti din societate in inca o generatie.

Dumnezeu s-o odhneasca. Si sa aiba grija si de sufletele voastre, ale celor ramasi ( o vreme ) pe aici.
Hristos a Inviat!
Si ne-a facut candidati la inviere, dupa cum alegem.

Incearca sa ti linistesti tulburarea si eventual sa delegi pe cineva ( firma  de servicii funerare ) care sa te ajute.

#16
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

View PostKaffir2018, on 21 aprilie 2020 - 09:38, said:

Chestia este că la asa ceva, trebuie ca ruda ce se ocupă de inmormântare si care are putere de decitzie să pună piciorul in prag. Acum, câtă vreme unchiul tău este în starea în care este, slabe speranţe să facă acest lucru.
Probabil treaba asta se intampla undeva la tara, unde oamenii sunt indobitociti de religie si e musai sa respecti ritualurile ca-i vorba de gura satului de care nu mai scapi. Intr-adevar treaba cea mai civilizata si operativa este incinerarea.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostDude_2nd, on 21 aprilie 2020 - 09:42, said:

mai intai trebe sa supravietuiti voi wwiii Posted Image


tot ce ai scris sunt povesti de doo parale.
cine v-a obligat sa faceti inmormantarea aia costisitoare?
daca te zgarceai si o incinerai pe bunata, crezi ca se scula din sicriu sa va mustre ca nu respectatiRegulamentu?  Posted Image

nu stiu exact cum se numeste boala aia a autovictimizarii. ipohondrie, cumva?  Posted Image

nu cerceta aceste legi fara sa stii despte ce e vorba. E usor sa scrii " arde-o"..
Dumnezeu sa te aiba in paza.
Si sa fii cu minte si cuminte.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNotsure, on 21 aprilie 2020 - 09:35, said:

Am vorbit cu popa.
Pai de ce ai vorbit? Se poate face inhumare civila, fara popa etc. Sau incinerare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate