Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Constructie gard paralel cu al vecinului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Buna! Am o problema mai delicata privind gardul de pe partea dreapta, dintre mine si vecina mea. Legal,gardul apartine vecinei si este considerat linie de mejdie. Gardul vechi este din stalpi de beton si plasa de sarma impletita. Am incercat sa refac portiunile rupte din plasa gardului. Vecina nu are posibilitatea financiara sa-l reconstruiasca dar nici nu doreste ca eu sa-l reconstruiesc si sa devina proprietatea mea. Asa ca m-am hotarat sa costruiesc pe proprietatea mea, in paralel cu gardul vechi, un gard nou, de la 0. Vreau sa-l fac cu fundatie de beton, stalpi metalici si plasa sudata. Daca fac asa, am nevoie de autorizatie de constructie?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Da, ai nevoie de autorizatie de constructie.
Doar la noi se fac doua garduri lipite.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Unde n-as avea eu vecini ca initiatorul..
Vecina ce face cu gardul ala? Creste fasole pe el sau de ce tine asa mult la el?

Edited by mariovrs, 20 April 2020 - 18:00.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai nevoie de autorizatie doar daca stai pe la oras, suburbie ceva importanta sau planuieste vecina sa te reclame.
Legal ai nevoie de autorizatie pt orice gard.
Tot nu inteleg exact asta cu proprietatea gardului, gardul e un bun comun prin pozitia lui. Sigur daca il faci cu autorizatie probabil are proprietar.

Edited by SpeedDemon, 20 April 2020 - 18:03.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Refă gardul și lasă-l vecinei.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  000000000Plasa-de-umbrire-pentru-gard.jpg   334.17K   106 downloads

Poti pune pe gard dupa ce il repari, o plasa de umbrire ca in imagine. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 April 2020 - 18:24.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 AstroNoot, on 20 aprilie 2020 - 17:52, said:

Legal,gardul apartine vecinei si este considerat linie de

    Vad ca ai sesizat problema de la bun inceput.

 AstroNoot, on 20 aprilie 2020 - 17:52, said:

Asa ca m-am hotarat sa costruiesc pe proprietatea mea, in paralel cu gardul vechi, un gard nou, de la 0. Vreau sa-l fac cu fundatie de beton, stalpi metalici si plasa sudata. Daca fac asa, am nevoie de autorizatie de constructie?

Mai bine te intelegi cu vecina si ajungeti la o amiabila. Reparati gardul in comun.  De cate ori sare vecina gardul zilnic  ?

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Arata ca naiba ce vrei sa faci.Si eu am avut o situatie similara cu deosebirea ca dincolo de gardul de plasa avea vreo doua sute de oratanii, si am decis sa fac gard din tabla. Poti pune stalpi metalici, grinzi de lemn si prinzi cu holzsuruburi tabla.  Acu depinde daca tu iti iubesti vecina si vrei s-o vezi in fiecare zi, ramai la gard din plasa.

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De ce vrei să devină proprietatea ta ? Îl închiriezi ca să și usuce lumea izmenele pe el ?
Gardul e comun pt orice oameni normali la cap...

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Daca faci gardul la tine, vecina sau vreun mostenitor ulterior va lua vechiul gard si va considera hotar noul gard facut de tine. Vei pierde astfel cativa zeci de metri care legal sunt ai tai dar in fapt va trebui sa alergi ulterior sa ii recuperezi.
Patita.

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
planteaza un gard viu care va ascunde urîtenia aia

#12
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
explica-i vecinei ca refaci tu gardul pe banii tai si spor la treaba. Nu pot sa cred ca cineva v-a veni sa iti ceara autorizatie. Mai ales in aceasta perioada

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca zici ca stalpii sunt buni, inlocuiesti doar plasa.
Si ii explici (eventual ii dai scris) ca nu ai pretentie ca gardul sa intre in posesia ta, ci doar sa devina proprietate comuna (stalpii ei , plasa ta)

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu exista gardul meu gardul tau cand e vorba de hotar comun. se teme ca ii ceri sa constribuie la constructie cu bani...ceea ce poti sa faci prin lege :

codul civil articolul 561/art 662

(1) Oricare dintre vecini, poate obliga pe proprietarii fondurilor invecinate sa contribuie la construirea unei despartituri comune.
(2) In lipsa unor dispozitii legale, a regulamentului de urbanism sau a obiceiurilor locului, inaltimea zidului comun va fi stabilita de parti dar fara a depasi 2m socotindu-se si coama zidului.

cauta si tu legea actualizata si vb cu un avocat/notar de speta.

#15
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 AstroNoot, on 20 aprilie 2020 - 17:52, said:

Buna! Am o problema mai delicata privind gardul de pe partea dreapta, dintre mine si vecina mea. Legal,gardul apartine vecinei si este considerat linie de mejdie. Gardul vechi este din stalpi de beton si plasa de sarma impletita. Am incercat sa refac portiunile rupte din plasa gardului. Vecina nu are posibilitatea financiara sa-l reconstruiasca dar nici nu doreste ca eu sa-l reconstruiesc si sa devina proprietatea mea. Asa ca m-am hotarat sa costruiesc pe proprietatea mea, in paralel cu gardul vechi, un gard nou, de la 0. Vreau sa-l fac cu fundatie de beton, stalpi metalici si plasa sudata. Daca fac asa, am nevoie de autorizatie de constructie?
Legal, gardul ar trebui sa fie proprietate comuna a carei constructie sa fie suportata de cei doi vecini. Oricum ii deserveste pe amandoi.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă acum gardul e proprietate ei, înseamnă că e făcut pe proprietatea ei. Nu contează cine îl face, tot al ei rămâne. Gardul și în general orice construcție nu e a cui o face ci a cui are documente de proprietate asupra ei.
Deci ii explici că va rămâne a ei chiar dacă îl faci tu.

Edited by PoeOvidiu, 20 April 2020 - 20:41.


#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 rim80, on 20 aprilie 2020 - 19:38, said:


Legal, gardul ar trebui sa fie proprietate comuna a carei constructie sa fie suportata de cei doi vecini. Oricum ii deserveste pe amandoi.

    Gresit. La tzara gardul este proprietatea celui ce il construieste. Este in acelasi timp si limita de hotar.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
pune pe aceiasi stalpi plasa pe patea ta si nu-ti mai bate capul al cui e gardul in acte ca nu are nicio relevanta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate